Ουγγαρία Βοηθεια για διαμονη σε Βουδαπεστη

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Εγω παντως δεν συμφωνω στο οτι ειναι σε καλο σημειο και θα εψαχνα κατι που να ειναι πιο κοντα προς τις γεφυρες.Τα περισσοτερα αξιοθεατα ειναι Πεστη αλλα εχει κ καποια Βουδα κ αν μεινεις εκει θα πρεπει να χρησιμοποιησεις πολυ μετρο, σε μια πολη που δεν χρειαζεται παρα μονο για να πας Σεζεζνι ή αν εχει ασχημο καιρο...
Το καλή τοποθεσία το λεω λόγω του ότι είναι κοντά στο μέτρο! Που όντως είναι κοντά. Βέβαια εσύ έχεις σίγουρα μεγαλύτερη εμπειρία στο κομμάτι Βουδαπέστη λόγω και του οδηγού σου.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Είχα μείνει μια φορά εκεί κοντά και το μετάνιωσα αλλά παίζουν πολλά ρόλο..Αν πας πολλές μέρες δεν σε νοιάζει τόσο η τοποθεσία μπορείς να πας λίγο πιο μακριά, αν πας λίγες καλό είναι να μην χάνεις χρονο κ να μείνεις σε όσο το ο δυνατόν καλύτερο σημείο ..Παίζει κ ο καιρός μπάλα κ σίγουρα ακόμα κ αν δεν το χρησιμοποιήσεις ποτέ καλό είναι αν χρειαστεί να υπάρχει σταθμός μετρό κοντα...Εμείς λέμε την γνώμη μας κ ας αποφασίσει μόνος του τι τον βολεύει, δεν είναι απαραίτητα λάθος κάποιος :)
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Να πω και εγώ με τη σειρά μου πως η διαμονή μου ήταν στο Balance Home. Ακριβώς από κάτω περνάει το τραμ με αριθμό Νο2, είναι πολύ κοντά στη vaci utca με τα πόδια και έχει πολύ ωραία θέα!
IMG_20200211_095706.jpg
 

Aorati_Pligi

Member
Μηνύματα
13
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φινλανδία
Είχα μείνει μια φορά εκεί κοντά και το μετάνιωσα αλλά παίζουν πολλά ρόλο..Αν πας πολλές μέρες δεν σε νοιάζει τόσο η τοποθεσία μπορείς να πας λίγο πιο μακριά, αν πας λίγες καλό είναι να μην χάνεις χρονο κ να μείνεις σε όσο το ο δυνατόν καλύτερο σημείο ..Παίζει κ ο καιρός μπάλα κ σίγουρα ακόμα κ αν δεν το χρησιμοποιήσεις ποτέ καλό είναι αν χρειαστεί να υπάρχει σταθμός μετρό κοντα...Εμείς λέμε την γνώμη μας κ ας αποφασίσει μόνος του τι τον βολεύει, δεν είναι απαραίτητα λάθος κάποιος :)
Φτάνουμε Βουδαπέστη Κυριακή πρωι και φεύγουμε Παρασκευή απόγευμα. Νομίζω ότι είναι καλές οι μέρες και κοντά το μετρο οπότε δε θα έχουμε θέμα. Δε μπορώ να υπολογίσω και τις αποστάσεις με τα πόδια ρε γαμώτο...αλλά όπως και να'χει θα βγάλουμε στανταρ κάρτες για όλα τα μέσα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Φτάνουμε Βουδαπέστη Κυριακή πρωι και φεύγουμε Παρασκευή απόγευμα. Νομίζω ότι είναι καλές οι μέρες και κοντά το μετρο οπότε δε θα έχουμε θέμα. Δε μπορώ να υπολογίσω και τις αποστάσεις με τα πόδια ρε γαμώτο...αλλά όπως και να'χει θα βγάλουμε στανταρ κάρτες για όλα τα μέσα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας
Αν θελεις για να μην ζαλιζουμε τα παιδια εδω στειλε ινμποξ ημερομηνιες και μπατζετ και αν βρουμε κατι κ κεντρικα κ φτηνα καλως αλλιως κλεινεις αυτο που βρηκες...Εγω εχω διαθεση να το ψαξω μαζι σου κ μακαρι να βρουμε κατι ...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αν θελεις για να μην ζαλιζουμε τα παιδια εδω στειλε ινμποξ ημερομηνιες και μπατζετ και αν βρουμε κατι κ κεντρικα κ φτηνα καλως αλλιως κλεινεις αυτο που βρηκες...Εγω εχω διαθεση να το ψαξω μαζι σου κ μακαρι να βρουμε κατι ...
Είμαι σίγουρη ότι αν γίνει δημοσίως η συζήτηση θα ωφεληθούν και άλλα μέλη στο μέλλον που θα ψάχνουν για διαμονή.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Είμαι σίγουρη ότι αν γίνει δημοσίως η συζήτηση θα ωφεληθούν και άλλα μέλη στο μέλλον που θα ψάχνουν για διαμονή.
Μπορεί να μην θέλει η κοπέλα να πει τι μπάτζετ έχει εγώ δεν έχω πρόβλημα..Οι τιμές αλλάζουν συνεχώς δεν είναι ότι κάποιο δωμάτιο είναι πάντα το φτηνότερο,οπότε πρέπει καθε φορά να τα βλέπουμε από μηδενική βάση..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Φτάνουμε Βουδαπέστη Κυριακή πρωι και φεύγουμε Παρασκευή απόγευμα. Νομίζω ότι είναι καλές οι μέρες και κοντά το μετρο οπότε δε θα έχουμε θέμα. Δε μπορώ να υπολογίσω και τις αποστάσεις με τα πόδια ρε γαμώτο...αλλά όπως και να'χει θα βγάλουμε στανταρ κάρτες για όλα τα μέσα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας
Μια χαρά είναι οι μέρες που θα μείνετε. Αν νομίζεις οτι σε συμφέρει οικονομικά το κατάλυμα κλείστο. Εκτός απο μετρό έχει κοντά πολλές γραμμές τράμ και λεωφορείων, ακόμα και νυχτερινών! Το κατάλυμα απέχει με τα πόδια μισή ώρα απο το Δούναβη (γέφυρα αλυσίδων πχ)., και 10 λεπτά απο την Εβραϊκή συνοικία. Αφού λοιπόν θα βγάλετε κάρτες μετακινήσεων, δεν σας απασχολεί η θέα του καταλύματος και είναι οκ για τη τσέπη σας, κλείστο.
Καλά να περάσετε!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μια χαρά είναι οι μέρες που θα μείνετε. Αν νομίζεις οτι σε συμφέρει οικονομικά το κατάλυμα κλείστο. Εκτός απο μετρό έχει κοντά πολλές γραμμές τράμ και λεωφορείων, ακόμα και νυχτερινών! Το κατάλυμα απέχει με τα πόδια μισή ώρα απο το Δούναβη (γέφυρα αλυσίδων πχ)., και 10 λεπτά απο την Εβραϊκή συνοικία. Αφού λοιπόν θα βγάλετε κάρτες μετακινήσεων, δεν σας απασχολεί η θέα του καταλύματος και είναι οκ για τη τσέπη σας, κλείστο.
Καλά να περάσετε!
Σε μια ωρα πας με το λεωφορειο Μπρατισλαβα κ εμεις θα θελουμε μιση ωρα να παμε στο πιο ομορφο σημειο της πολης :( Αν κλεισει καποιος πχ κοντα στο ντεκ τερ δεν θα χρησιμοποιησει καθολου μετρο παρα μονο για να παει σεζεζνι κ να γυρισει...Δεν ειναι τα 10-15 ευρω της καρτας απεριοριστων αλλα αλλιως ειναι να μην τα εχεις αναγκη καθολου :)
Αν η διαφορα ειναι απαγορευτικη τοτε μονο θα το σκεφτομουν να παω προς συναγωγη ..
 

Aorati_Pligi

Member
Μηνύματα
13
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φινλανδία
Μετά από αρκετή σκέψη και αφού "ζύγισα" όλα τα σχόλια, θα καταλήξω σε αυτό που κοίταζα αρχικά. Ο κύριος λόγος είναι το οικονομικό μιας και κοιτάω με νύχια και με δόντια να είναι low budjet γιατί αυτός είναι ο μόνος τρόπος να γίνει πράξη αυτό το ταξίδι και αν πετύχει να ακολουθήσουν και άλλα φυσικά. :innocent:
Θεωρώ υπερευκαιρία το 30ευρώ/νύχτα με δεδομένο ότι επειδή θα είμαστε μαζί με την κόρη μας (16χρ)δεν θέλαμε έναν κοινό χώρο για ύπνο. Τώρα, σε ότι μας αφορά τουλάχιστον, το μισή ώρα περπάτημα δεν μας είναι κάτι μπρος τα χιλιόμετρα που έχω σκοπό να τους βάλω να κάνουν :haha: Στην χειρότερη υπάρχει πάντα το μετρό κτλ...
Ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Η δουλεια που γίνετε μέσα εδώ είναι πραγματικά ανεκτίμητης αξίας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Μετά από αρκετή σκέψη και αφού "ζύγισα" όλα τα σχόλια, θα καταλήξω σε αυτό που κοίταζα αρχικά. Ο κύριος λόγος είναι το οικονομικό μιας και κοιτάω με νύχια και με δόντια να είναι low budjet γιατί αυτός είναι ο μόνος τρόπος να γίνει πράξη αυτό το ταξίδι και αν πετύχει να ακολουθήσουν και άλλα φυσικά. :innocent:
Θεωρώ υπερευκαιρία το 30ευρώ/νύχτα με δεδομένο ότι επειδή θα είμαστε μαζί με την κόρη μας (16χρ)δεν θέλαμε έναν κοινό χώρο για ύπνο. Τώρα, σε ότι μας αφορά τουλάχιστον, το μισή ώρα περπάτημα δεν μας είναι κάτι μπρος τα χιλιόμετρα που έχω σκοπό να τους βάλω να κάνουν :haha: Στην χειρότερη υπάρχει πάντα το μετρό κτλ...
Ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Η δουλεια που γίνετε μέσα εδώ είναι πραγματικά ανεκτίμητης αξίας.
Σε χωρες που θεωρουμε φθηνοτερες απο Ελλαδα στη μετακινηση ,δεν βασιζομαστε μονο στη συγκοινωνια αν παμε 2+ατομα. Το uber η το ταξι ειναι εξσιρετικες λυσεις ειδικα το βραδυ που θα ειστε κουρασμενοι και δεν θα σας φανει πολυ 1-1,5 ευρω παραπανω απο τη συγκοινωνια.
Μ αυτο το σκεπτικο εκλεισα τη 2η φορα Βαρσοβια ενα ibis ξενοδοχειο λιγο πιο εξω απο το ιστορικο κεντρο μισοτιμης σε σχεση με την ηδη χαμηλη τιμη του, και με 2 ευρω uber ειμασταν στο δωματιο σε 15 λεπτα. Και φυσικα θα το ξανακανα, δεν ειναι απαραιτητο να εισαι καρακεντρο οταν εχεις φτηνο ταξι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom