Ουγγαρία Βοηθεια για διαμονη σε Βουδαπεστη

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Θελει προσοχη η Βουδαπεστη εχει πολλα πειρατικα ταξι
Ολες οι ευρωπαικες πολεις εχουν εναλλακτικες για κλεισιμο με εφαρμογη. Αλλου το uber, αλλου το taxify αλλου αλλες. Το να κλεινεις ταξι απο τον δρομο ειναι τακτικη αλλων δεκαετιων, πλεον, και φυσικα θα σε σκισουν αν θελουν.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σε μια ωρα πας με το λεωφορειο Μπρατισλαβα κ εμεις θα θελουμε μιση ωρα να παμε στο πιο ομορφο σημειο της πολης :(
Με το ίδιο σκεπτικό μια ώρα απέχει η Βαρσοβία αεροπορικώς. Επίσης η ομορφιά είναι υποκειμενικός παράγοντας ακόμα και στα αξιοθέατα :)
Απάντησα σε μία συγκεκριμένη απορία της συμφορουμίτησας. Θεωρώ πιο σωστό να απαντώ σε κάποιον σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια και δυνατότητες για ένα ταξίδι, παρά με τα δικά μου, γιατί πολύ απλά δεν θα κάνω εγώ το ταξίδι, αλλά αυτός που έχει απορίες.

Αν κλεισει καποιος πχ κοντα στο ντεκ τερ δεν θα χρησιμοποιησει καθολου μετρο παρα μονο για να παει σεζεζνι κ να γυρισει...Δεν ειναι τα 10-15 ευρω της καρτας απεριοριστων αλλα αλλιως ειναι να μην τα εχεις αναγκη καθολου :)
Σε μία πόλη με πολύ καλά οργανωμένη και φθηνή συγκοινωνία όπως η Βουδαπέστη, θεωρώ οτι δεν είναι κριτήριο εύρεσης διαμονής τα ΜΜΜ. Θεωρώ οτι είναι επιλογη γούστου ο τόπος διαμονής στη πόλη αυτή και φυσικά κάποιος που θέλει να έχει όμορφη θέα θα ψάξει να βρεί κατάλυμα κάπου κοντά στο Δούναβη πχ.

Αν η διαφορα ειναι απαγορευτικη τοτε μονο θα το σκεφτομουν να παω προς συναγωγη ..
Έμεινα στη περιοχή του Οκταγώνου και δεν το μετάνιωσα καθόλου! Τα κριτήρια μου, σε σχέση με τα δικά σου (απο αυτά που έχω καταλάβει φυσικά απο τα γραφόμενα σου) είναι διαφορετικά! Αυτό δεν σημαίνει οτι είμαστε και οι δύο σωστοί ή λάθος. Γούστα και ανάγκες είναι αυτά. Το είπες και μόνος σου :)
 

ChrisTERiS

Member
Μηνύματα
10
Likes
10
Θελει προσοχη η Βουδαπεστη εχει πολλα πειρατικα ταξι
Πειρατικά ταξί είχε απο το 1980 που πήγα για πρώτη φορά :) Αλλά η πραγματική "μάστιγα" ήταν στην αλλαγή νομίσματος. Τα ανταλλακτήρια δεν είχαν καλή ισοτιμία, στη μαύρη αγορά κέρδιζες περίπου 20%. Το κακό ήταν ότι ανάμεσα σε αυτά που σου έδιναν, ήταν και αρκετά άχρηστα (προηγούμενες εκδόσεις που δεν ίσχυαν).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Πειρατικά ταξί είχε απο το 1980 που πήγα για πρώτη φορά :) Αλλά η πραγματική "μάστιγα" ήταν στην αλλαγή νομίσματος. Τα ανταλλακτήρια δεν είχαν καλή ισοτιμία, στη μαύρη αγορά κέρδιζες περίπου 20%. Το κακό ήταν ότι ανάμεσα σε αυτά που σου έδιναν, ήταν και αρκετά άχρηστα (προηγούμενες εκδόσεις που δεν ίσχυαν).
Ειναι ενας απο τους λογους που προτιμω την πληρωμη με καρτα αυτοματα σε εφαρμογη-ταξι. Εδω και στην Ελλαδα διπλοτσεκαρεις μην ειναι πλαστο το 5ευρο ρεστα που εισαι και ντοπιος, ποσο μαλλον σε ξενη χωρα, τουριστας με ιστορικο σε παλιες εκδοσεις χαρτονομισματων.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Θελει προσοχη η Βουδαπεστη εχει πολλα πειρατικα ταξι
Πειρατικά ταξί είχε απο το 1980 που πήγα για πρώτη φορά :) Αλλά η πραγματική "μάστιγα" ήταν στην αλλαγή νομίσματος. Τα ανταλλακτήρια δεν είχαν καλή ισοτιμία, στη μαύρη αγορά κέρδιζες περίπου 20%. Το κακό ήταν ότι ανάμεσα σε αυτά που σου έδιναν, ήταν και αρκετά άχρηστα (προηγούμενες εκδόσεις που δεν ίσχυαν).
Η Βουδαπέστη είχε πράγματι πολλά πειρατικά ταξί, οι παλιοί ταξιδιωτικοί οδηγοί έδιναν ιδιαίτερη προσοχή σε αυτό. Όμως τα πράγματα έχουν αλλάξει άρδην τα τελευταία χρόνια, οι πειρατές έχουν ελαχιστοποιηθεί, και σε κάθε περίπτωση είσαι απόλυτα ασφαλής αν καλέσεις ραδιοταξί, τα οποία δραστηριοποιούνται σε εταιρείες. Τα ταξί των εταιρειών είναι ασφαλή και χωρίς κλήση, εκεί μπορεί να έχεις με τη γλώσσα κάποιο θέμα, με το τηλεφωνικό κέντρο το γλυτώνεις κι αυτό. Δεν μπαίνεις σε καμιά περίπτωση σε freelancers ή ταξί χωρίς διακριτικά. Με τα ταξί και ταλαιπωρία γλυτώνεις και πολύ φθηνά είναι. Όμως, για κάποιο λόγο οι Έλληνες τα αποφεύγουν και προτιμούν να κάνουν κύκλους με τα ΜΜΜ (κλασικό παράδειγμα η Citadella, όπου προτιμούν να κάνουν το γύρο του λόφου για να βρεθούν στην αφετηρία του 24, και έτσι στο τέλος μια π.χ. 8' διαδρομή ξεπερνά τα 45'!). Με uber δεν έχω εμπειρία.
 

ChrisTERiS

Member
Μηνύματα
10
Likes
10
"Ημουνα νιός και γέρασα" :) Πότε ήταν 1980, πότε έφτασε 2020 :rolleyes:
Ζητώ συγγνώμη απο τους φίλους και τις φίλες για την άσχετη δημοσίευση, αλλά να... που και που τα βλέπεις και χάνεσαι στις σκέψεις σου ....

Καλό σας βράδυ, και όποιος-α πάει στη Βουδαπέστη, να πάει στις Ταβερνούλες γύρω απο τον Πύργο των ψαράδων. Υπήρχε και μία υπόγεια, μέσα σε βράχο. Golden Bassl την έλεγαν, και τουλάχιστον μέχρι και πριν απο 5-6 χρόνια υπήρχε.

Budapest_1980.jpeg
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Με το ίδιο σκεπτικό μια ώρα απέχει η Βαρσοβία αεροπορικώς. Επίσης η ομορφιά είναι υποκειμενικός παράγοντας ακόμα και στα αξιοθέατα :)
Απάντησα σε μία συγκεκριμένη απορία της συμφορουμίτησας. Θεωρώ πιο σωστό να απαντώ σε κάποιον σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια και δυνατότητες για ένα ταξίδι, παρά με τα δικά μου, γιατί πολύ απλά δεν θα κάνω εγώ το ταξίδι, αλλά αυτός που έχει απορίες.


Σε μία πόλη με πολύ καλά οργανωμένη και φθηνή συγκοινωνία όπως η Βουδαπέστη, θεωρώ οτι δεν είναι κριτήριο εύρεσης διαμονής τα ΜΜΜ. Θεωρώ οτι είναι επιλογη γούστου ο τόπος διαμονής στη πόλη αυτή και φυσικά κάποιος που θέλει να έχει όμορφη θέα θα ψάξει να βρεί κατάλυμα κάπου κοντά στο Δούναβη πχ.


Έμεινα στη περιοχή του Οκταγώνου και δεν το μετάνιωσα καθόλου! Τα κριτήρια μου, σε σχέση με τα δικά σου (απο αυτά που έχω καταλάβει φυσικά απο τα γραφόμενα σου) είναι διαφορετικά! Αυτό δεν σημαίνει οτι είμαστε και οι δύο σωστοί ή λάθος. Γούστα και ανάγκες είναι αυτά. Το είπες και μόνος σου :)
Συμφωνω οτι διαφωνω :) ... Ο καθενας εχει διαφορετικα κριτηρια σιγουρα δεν ειναι καποιος απαραιτητα σωστος ή λαθος ... Ειναι ωραιο να υπαρχουν διαφορετικες αποψεις ....Εγω εχω γραψει κ στον οδηγο αρκετους λογους που διαλεγω να μεινω ειδικα στην Βουδαπεστη σε συγκεκριμενα σημεια....Θα πω μονο ενα τα αλλα ας μπει οποιος θελει να διαβασει μην κουραζω με τα ιδια κ τα ιδια..Αν εγω θελω μιση ωρα περπατημα να παω απο τα δωματια στις γεφυρες θα πρεπει να παιρνω συνεχεια συγκοινωνια που δεν το θελω....Προτιμω να την περπατησω την πολη αλλα οχι να εξοντωθω....Αν παλι παω αργα στο δωματιο να χαλαρωσω λιγο να κανω ενα μπανιο θα το σκεφτω 1000 φορες με 30 λεπτα αποσταση να βγω παλι ειδικα περπατωντας αν θελω να παω εκει.....Αυτη ειναι η δικη μου αποψη αν το δωματιο το βρισκει 30 ευρω καποιος κ εκει που κοιταζω εγω 40 καποιος λογος θα υπαρχει.....Τα 10 ευρω τη μερα τα κερδιζω σε ψυχικη ηρεμια :)
 
Μηνύματα
26
Likes
8
Ευχαριστώ πολύ vagar78, καλή περιοχή και αρκετά οικονομικό. Αφού πήγε η αδερφή σου θα ήθελα να ρωτήσω αν ήταν καθαρό γιατί σε αρκετά σχόλια διάβασα ότι ήταν αρκετά βρώμικο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ειναι ωραιο να υπαρχουν διαφορετικες αποψεις ....
Άρα δεν υπήρχε λόγος να αντικρούσεις τη δική μου άποψη ή να με πείσεις για κάτι, γιατί δεν ήμουν εγώ αυτή που είχε απορίες ή ζητούσε βοήθεια για να πάει στη Βουδαπέστη. Είπες την άποψη σου στη συμφορουμίτησα και, τουλάχιστον απο μένα, είναι αποδεκτή! Μέχρι εκεί όμως.
Όταν χρειάστηκα πληροφορίες διάβασα, όχι μόνο τα δικά σου γραφόμενα, αλλά και πολλών άλλων εδώ μέσα. Θεωρώ ισάξια την προσπάθεια όλων να βοηθήσουν, σύμφωνα με τη δική τους εμπειρία και τα δικά τους γούστα! Στο τέλος εγώ αποφάσισα τι θα κρατήσω και τι θα αφήσω, χωρίς αυτό να μειώνει τη βοήθεια κανενός!
Οπότε, δεν χρειάζεται να με πείσεις για κάτι. Έχεις γράψει πολύ αναλυτικά τις απόψεις σου για ένα ταξίδι στη Βουδαπέστη. Η επανάληψη αυτών των απόψεων σε άτομα που έχουν κάνει το ταξίδι ή δεν ζητούν βοήθεια που αποσκοπεί;

Τα 10 ευρω τη μερα τα κερδιζω σε ψυχικη ηρεμια :)
Σε βρίσκω λίγο υπερβολικό.... :)
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστώ πολύ vagar78, καλή περιοχή και αρκετά οικονομικό. Αφού πήγε η αδερφή σου θα ήθελα να ρωτήσω αν ήταν καθαρό γιατί σε αρκετά σχόλια διάβασα ότι ήταν αρκετά βρώμικο.
Θα την ρωτησω ξανα κ θα σου γραψω γτ τοτε ειχα ρωτησει γενικοτερα αν εμεινε ευχαριστημενη...Θα της πω κ για καθαριοτητα συγκεκριμενα ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom