Ουγγαρία Βοηθεια για διαμονη σε Βουδαπεστη

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Άρα δεν υπήρχε λόγος να αντικρούσεις τη δική μου άποψη ή να με πείσεις για κάτι, γιατί δεν ήμουν εγώ αυτή που είχε απορίες ή ζητούσε βοήθεια για να πάει στη Βουδαπέστη. Είπες την άποψη σου στη συμφορουμίτησα και, τουλάχιστον απο μένα, είναι αποδεκτή! Μέχρι εκεί όμως.
Όταν χρειάστηκα πληροφορίες διάβασα, όχι μόνο τα δικά σου γραφόμενα, αλλά και πολλών άλλων εδώ μέσα. Θεωρώ ισάξια την προσπάθεια όλων να βοηθήσουν, σύμφωνα με τη δική τους εμπειρία και τα δικά τους γούστα! Στο τέλος εγώ αποφάσισα τι θα κρατήσω και τι θα αφήσω, χωρίς αυτό να μειώνει τη βοήθεια κανενός!
Οπότε, δεν χρειάζεται να με πείσεις για κάτι. Έχεις γράψει πολύ αναλυτικά τις απόψεις σου για ένα ταξίδι στη Βουδαπέστη. Η επανάληψη αυτών των απόψεων σε άτομα που έχουν κάνει το ταξίδι ή δεν ζητούν βοήθεια που αποσκοπεί;


Σε βρίσκω λίγο υπερβολικό.... :)
Δεν εγινε επαναληψη ο οδηγος γραφει 10 λογους εγω ανεφερα 1-2..Εγραψα οποιος θελει ας μπει να διαβασει δεν εχει νοημα να γραψω τους αλλους :) ....Κακα τα ψεμματα το πρωτο κριτηριο ολων ειναι το οικονομικο οτι κ να γραφουμε εμεις ο καθενας θα αποφασισει στο τελος στο 90% των περιπτωσεων το φτηνοτερο...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Η Βουδαπέστη είχε πράγματι πολλά πειρατικά ταξί, οι παλιοί ταξιδιωτικοί οδηγοί έδιναν ιδιαίτερη προσοχή σε αυτό. Όμως τα πράγματα έχουν αλλάξει άρδην τα τελευταία χρόνια, οι πειρατές έχουν ελαχιστοποιηθεί, και σε κάθε περίπτωση είσαι απόλυτα ασφαλής αν καλέσεις ραδιοταξί, τα οποία δραστηριοποιούνται σε εταιρείες. Τα ταξί των εταιρειών είναι ασφαλή και χωρίς κλήση, εκεί μπορεί να έχεις με τη γλώσσα κάποιο θέμα, με το τηλεφωνικό κέντρο το γλυτώνεις κι αυτό. Δεν μπαίνεις σε καμιά περίπτωση σε Όμως, για κάποιο λόγο οι Έλληνες τα αποφεύγουν και προτιμούν να κάνουν κύκλους με τα ΜΜΜ (κλασικό παράδειγμα η Citadella, όπου προτιμούν να κάνουν το γύρο του λόφου για να βρεθούν στην αφετηρία του 24, και έτσι στο τέλος μια π.χ. 8' διαδρομή ξεπερνά τα 45'!). Με uber δεν έχω εμπειρία.
Γιατι
α) αλλος γουσταρει να περπαταει ολη την πολη ολη μερα
β) αλλος γουσταρει να λεει σε ολους ποσα πολλα χιλιομετρα περπατησε
γ) αλλος θεωρει πως ειναι υπερβολικο εξοδο 1-2 ευρω πανω απο οσα θα εδινε στα μμμ
δ) εχει βγαλει καρτα για τα μμμ και πρεπει να βγαλει τα λεφτα της
ε) αλλος δεν ξερει απλη προσθεση και δεν του παει ο νους οτι 3 ατομα με ταξι ισως πληρωσουν οσα στα μμμ.
 

Aorati_Pligi

Member
Μηνύματα
13
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φινλανδία
Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές και με το παραπάνω. Ο καθένας ταξιδεύει διαφορετικά δεν είμαστε όλοι ίδιοι και καλά κάνουμε. Δεν υπάρχει σωστό λάθος σε κάποια πράγματα αλλά τι βολεύει ή τι προτιμάει ο καθένας. Καλώς γράφονται όλες οι απόψεις γιατί κάποιος μπορεί να βρει βοήθεια για την δική του περίπτωση ή κάποιος να προτείνει κάτι που κάποιος άλλος δεν έχει σκεφτεί.
Σημασία έχει να περνάμε όλοι/ες καλά...και στα ταξίδια μας και εδώ :icon_redface:
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Γιατι
α) αλλος γουσταρει να περπαταει ολη την πολη ολη μερα
β) αλλος γουσταρει να λεει σε ολους ποσα πολλα χιλιομετρα περπατησε
γ) αλλος θεωρει πως ειναι υπερβολικο εξοδο 1-2 ευρω πανω απο οσα θα εδινε στα μμμ
δ) εχει βγαλει καρτα για τα μμμ και πρεπει να βγαλει τα λεφτα της
ε) αλλος δεν ξερει απλη προσθεση και δεν του παει ο νους οτι 3 ατομα με ταξι ισως πληρωσουν οσα στα μμμ.
Χεχεχε! Δεν αναφέρομαι στα αυτονόητα! Δεν μιλάω για άτομα που θέλουν να περπατήσουν, αυτό σεβαστό (αν και συνήθως ο περισσότερος κόσμος περπατά την αντίθετη διαδρομή στο συγκεκριμένο παράδειγμα, που είναι κατηφορική). Μιλώ για άτομα που είναι στη γέφυρα έναντι του του λόφου και θα πάρουν το μετρό, θα αλλάξουν γραμμή, θα κατέβουν στο σταθμό, θα περπατήσουν άλλα 4-5' μέχρι την αφετηρία του λεωφορείου και θα περιμένουν κανά δεκάλεπτο μέχρι να φύγει, και θα είναι και όρθιοι στη στριφογυριστή διαδρομή! Και προφανώς θα πληρώσουν στα εισιτήρια το ίδιο (ή σχεδόν το ίδιο) με το ταξί. Μόνο για να κάνει κάποιος πλήρη απόσβεση σε κάρτα θα το δεχόμουν, αλλά στην πράξη εγώ θα προτιμούσα να δώσω 1€ παραπάνω για να γλιτώσω 45' στα μέσα και τις αλλαγές και να τα απολαύσω στον προορισμό ή να τα περπατήσω.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστώ πολύ vagar78, καλή περιοχή και αρκετά οικονομικό. Αφού πήγε η αδερφή σου θα ήθελα να ρωτήσω αν ήταν καθαρό γιατί σε αρκετά σχόλια διάβασα ότι ήταν αρκετά βρώμικο.
Σε αυτο εμεινε η αδελφη μου μπερδευτηκα με τα παραπλησια ονοματα : https://vacipointdeluxeapartments.pest-hu.com/ απο οτι ειδα δεν συνεργαζεται πια με το booking και ειναι παρα πολυ καθαρο....
 
Last edited:

Mike_eco

Member
Μηνύματα
6
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Καλησπέρα στην Ομάδα!

Εχω προγραμματίσει Βουδαπέστη 26-29 Νοέμβρη 2021.

Αφού διάβασα κανα τρίωρο όλα σχεδόν τα post, θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους έβαλαν ένα "χεράκι" με πληροφορίες και tips.

Ερώτηση μου για τη διαμονή : είμαι ανάμεσα σε δύο το 12 Revay Hotel (221€ με πρωινό) και το
Karoly Corner Residences (231€ με πρωινό ) για τα τρία βράδια.

Εχει κανείς σας εμπειρία από αυτά? και αναφορικά με τη θέση τους, ποιό θα προτείνατε?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μιχάλης
 
Last edited by a moderator:

Mairy.fil

Member
Μηνύματα
21
Likes
20
Καλησπέρα στην Ομάδα!

Εχω προγραμματίσει Βουδαπέστη 26-29 Νοέμβρη 2021.

Αφού διάβασα κανα τρίωρο όλα σχεδόν τα post, θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους έβαλαν ένα "χεράκι" με πληροφορίες και tips.

Ερώτηση μου για τη διαμονή : είμαι ανάμεσα σε δύο το 12 Revay Hotel (221€ με πρωινό) και το
Karoly Corner Residences (231€ με πρωινό ) για τα τρία βράδια.

Εχει κανείς σας εμπειρία από αυτά? και αναφορικά με τη θέση τους, ποιό θα προτείνατε?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μιχάλης
Καθαρά και μόνο επειδή η chain bridge είναι κλειστή εγώ θα πηγαινα στο 2ο.
 

lifeform

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
Καλησπέρα στην Ομάδα!

Εχω προγραμματίσει Βουδαπέστη 26-29 Νοέμβρη 2021.

Αφού διάβασα κανα τρίωρο όλα σχεδόν τα post, θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους έβαλαν ένα "χεράκι" με πληροφορίες και tips.

Ερώτηση μου για τη διαμονή : είμαι ανάμεσα σε δύο το 12 Revay Hotel (221€ με πρωινό) και το
Karoly Corner Residences (231€ με πρωινό ) για τα τρία βράδια.

Εχει κανείς σας εμπειρία από αυτά? και αναφορικά με τη θέση τους, ποιό θα προτείνατε?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μιχάλης
Προφανώς είναι κεντρικά και τα δυο, αλλά η περιοχή πίσω από την Όπερα προσωπικά με κέρδισε για τις βραδινές βόλτες. Είχε πολύ καλές επιλογές σε φαγητό/ποτό, χωρίς να είναι υπέρμετρα τουριστικές. Οπότε θα πρότεινα το 1ο
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα στην Ομάδα!

Εχω προγραμματίσει Βουδαπέστη 26-29 Νοέμβρη 2021.

Αφού διάβασα κανα τρίωρο όλα σχεδόν τα post, θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους έβαλαν ένα "χεράκι" με πληροφορίες και tips.

Ερώτηση μου για τη διαμονή : είμαι ανάμεσα σε δύο το 12 Revay Hotel (221€ με πρωινό) και το
Karoly Corner Residences (231€ με πρωινό ) για τα τρία βράδια.

Εχει κανείς σας εμπειρία από αυτά? και αναφορικά με τη θέση τους, ποιό θα προτείνατε?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μιχάλης
Για μένα κεντρικό θεωρείται αυτό που είναι στο κέντρο της Βουδαπέστης και όχι στο κέντρο της Πέστης ή της Βούδας ..Αυτά που βλέπω είναι στο κέντρο της Πέστης πάντως :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom