Ουγγαρία Σλοβακία Βουδαπέστη-Μπρατισλάβα

dora_explorer

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι..κάπου στην Αφρική
skullflower πολύ όμορφη η Βουδαπέστη! Κ το καλοκαίρι είαι καλή εποχή για να την επισκεφτείς.Εγώ είχα πάει το Μάρτιο κ έμεινα 3βραδιές...Η αλήθεια είναι πως με 4 διανυκτερέυσεις ή αν κολλήσεις κ καμία ακόμη θα την απολαύσεις καλύτερα.. εμείς καταφέραμε κ είδαμε όσα επρεπε να δούμε χάριν στο γεγονός οτι νοικιάσαμε ποδήλατα κ έτσει κερδίσαμε πολύ χρόνο... στο άψε σβήσε πήγαινες απ'τη μια πλευρά στην άλλη... το ξενοδοχεςίο που λες καλό φαίνεται, ήμουν αναμεσά σε αυτό κ ένα αλλό, στο οποίο κ πήγα, κ τελικά η επιλογή με δικαίωσε, το Marmara Hotel, δες το αν θες μπορεί να το προτιμήσεις, ήταν πραγματικά καταπληκτικο,πολύ κοντά σε μετρό, κ στη γέφυρα της Μαργαρίτας, δίπλα στο ομωνυμο νησί, στο οποίο να πας οπωσδήποτε!
Φυσικά να περπατήσεις στη vaci utca, εμπορικός δρόμος, στήνουν κ κάτι σαν πανηγύρι, με μικροπωλητές, που πουλούν οτι μπορείς να φανταστείς...γλυκά, ζαχαρωτά, διάφορα κομψοτεχνήματα,σουβενίρ, Ψήνουν εκέινη την ώρα ένα σωρό κρεατικά, υπάρχουν παγκοι να καθίσεις κ να τσιμπίσεις κάτι..α! αν σ'αρεσουν τα γλυκα δοκίμασε, ένα γλυκο sweet cake το ονομάζουν,το οποίο έχει κωνικό σχήμα απο ζυμάρι κ ψήνεται "στη σούβλα" θα έλεγα, πολύ καλό!!
Πολύ καλό bar-restaurant στην πλατεία του Αγ. Στεφάνου είναι το ΒΟΒ, γκουρμέ γεύσεις, πολύ καλό ντεκόρ,πιστεύω πως θα σας αρέσει.
Οι τιμές γενικά θα σας φανούν χαμηλές καθως σε σύγκριση με εδώ έχουν αρκετή διαφορά.Κρουαζιέρα στο Δούναβη σίγουρα.Να δεις τις γέφυρες, να πάς στο κάστρο της Βούδας, στον πύργο των ψαράδων, στην πλατεία Ηρώων, στο πάρκο που έχει κ ζωολογικό κήπο.
Γενικά να χαρείς την πόλη,είναι πολύ όμορφη, η βόλτα με ποδήλατα είναι απολαυστική,καθώς έχει την υποδομή κ όλοι ποδηλατούν. Προτείνω να μην πας στα λουτρά gellert, ήταν οτι χειρότερο έκανα, κρίμα τα χρήματα κ η ώρα, οι εγκαταστάσεις έιναι πολύ παλιές, οι χωροι βρώμικοι, γενικά χάλια!! Απορώ γιατί είναι τόσο διάσημα.. οι ντόπιοι πάνε συνέχεια..πανικός γίνεται στις πισίνες, σαν να 'σαι στην Ερμού παραμονή Πρωτοχρονιάς, κ αυτό με μαγιό, χωρίς να κάνουν ντους πριν μπουν, χωρίς σκούφους, πολύ αηδιαστικό θα έλεγα... τελοσπάντων, μια δοκιμή θα σε πείσει! αν χρειαστείς κάτι κ μπορώ να βοηθήσω, ευχαρίστως!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Skull, μέχρι πόσα προτίθεσαι να δώσεις για Μπρατισλάβα; Βρήκα το χάρτη που μας είχαν δώσει από το ίνφο στην πόλη και έχει κάποια καλά πάνω.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
πάνω κάτω στα 75 το δίκλινο τη βραδιά. Για την ώρα είμαι ανάμεσα σε Art Hotel William και Penzion Virgo B&B.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
To Art Hotel είναι σε πάρα πολύ καλό σημείο, πολύ κεντρικά και δείχνει πολύ καλό. Το Β&Β δεν το βρίσκω. Αν σας βγάζει καλή τιμή κλείστε το.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.237
πάνω κάτω στα 75 το δίκλινο τη βραδιά. Για την ώρα είμαι ανάμεσα σε Art Hotel William και Penzion Virgo B&B.
Στο πρώτο είχα μείνει κι εγώ αν θυμάμαι καλά....μια χαρά ήτανε και κεντρικό (με το κέντρο που έχει βέβαια η Μπρατισλάβα όλα κεντρικά είναι).
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
πέτυχα και σε υπερβολικά χαμηλή τιμή (140 ευρώ) το Radisson Blu Carlton Bratislava Hotel από το Easy Click Travel - Hotels in best prices και μπαίνει και αυτό στη λίστα με τα υποψήφια. Το μόνο θέμα είναι ότι δεν έχω ξανακούσει το site και όσο να ναι είμαι λίγο επιφυλακτικός. Από αναζήτηση που έκανα δεν μπορώ να βρω κάποιο αρνητικό review.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
πέτυχα και σε υπερβολικά χαμηλή τιμή (140 ευρώ) το Radisson Blu Carlton Bratislava Hotel από το Easy Click Travel - Hotels in best prices και μπαίνει και αυτό στη λίστα με τα υποψήφια. Το μόνο θέμα είναι ότι δεν έχω ξανακούσει το site και όσο να ναι είμαι λίγο επιφυλακτικός. Από αναζήτηση που έκανα δεν μπορώ να βρω κάποιο αρνητικό review.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
Χαμηλη τιμη:lol:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν έχεις τη μέρα μπροστά σου όταν φτάσεις στη Μπρατισλάβα, μη χαραμίσεις δεύτερη διανυκτέρευση. Που λέει ο λόγος, καλύτερα να μείνεις κάπου ενδιάμεσα προς Βουδαπέστη (π.χ. στο Γκιόρ - να δεις και κάτι άλλο) ή κόλλα την στη Βουδαπέστη.

Από διαμονή στη Μπρατισλάβα δεν μπορώ να σε βοηθήσω, όταν έμεινα πριν χρόνια ήταν ένα κρατικό κομμουνιστικό, δεν το συστήνω. Τις άλλες φορές μόνο διερχόμενος ή σε ημερήσια από Βιέννη βρέθηκα εκεί.

Στη Βουδαπέστη δεν θα σου προτείνω διαμονή, αλλά ένα πολύ ωραίο εστιατόριο που βρίσκεται στην πλατεία Szentlelek ter, δεξιά κάτω απ' τη γέφυρα Arpad, στην απέναντι μεριά (αν δεν κάνω λάθος εκεί κάπου είναι και το τέρμα μιας γραμμής τραμ). Υπέροχα ψάρια (πέστροφα στο κεραμίδι) σ' ένα γραφικό ήσυχο περιβάλλον και πολύ όμορφη γειτονιά με διατηρητέα κτίρια και όχι μόνον. Το όνομα του εστιατορίου δυστυχώς μου διαφεύγει. Αν το βρω, θα το ποστάρω... :)
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Μάλλον θα παραμείνω στις 2 μέρες Μπρατισλάβα, να είμαστε πιο χαλαρά (φτάνουμε μεσημέρι) και στην χειρότερη αν χορτάσουμε τις βόλτες μας εκεί πάμε και μια μονοήμερη βόλτα από Βιέννη. Θα κάνω και ένα ψάξιμο για το Γκιόρ που αναφέρεις. Τι φάση είναι?
Ευχαριστώ και για το εστιατόριο! αν το βρεις περιμένω ινφο;-)
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Από Tokaj έχει πάει κανείς?
Αν βάλω μια μέρα ακόμα Ουγγαρία αξίζει την επίσκεψη του?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Από Tokaj έχει πάει κανείς?
Αν βάλω μια μέρα ακόμα Ουγγαρία αξίζει την επίσκεψη του?
To Tokaj το ξέρω σαν φημισμένο κρασί και το τιμώ ιδιαίτερα. Δεν έχω πάει αλλά, αν σ' ενδιαφέρει, ψάξ'το λίγο, ίσως βρεις κανένα οινοποιείο για επίσκεψη, σίγουρα κάτι διαφορετικό.

Το Γκιόρ το ανέφερα απλά σαν παράδειγμα. Θέλω να πω, δε χρειάζεται να μένεις κολλημένος κάπου αν νοιώθεις ότι δεν έχεις και πολλά να δεις ή να κάνεις. Δες το λίγο παραέξω. π.χ. Στην από πάνω πλευρά της Βουδαπέστης, αν κινηθείς βόρεια, στα προάστια κατά μήκος του Δούναβη, θα δεις ενδιαφέροντα σημεία με ρωμαϊκά αρχαία, παραποτάμιους οικισμούς με παραδοσιακά εστιατόρια που δεν πατάει τουρίστας, όμορφα σπίτια, κήπους, πυκνή βλάστηση, κλπ. Και σε απόσταση με πρόσβαση με αστική συγκοινωνία.

Να και το link για το εστιατόριο. Κάθε φορά που βρίσκομαι Βουδαπέστη το επισκέπτομαι:

Isten hozta az ?j Sipos Hal?szkert oldal?n! | ?j Sipos Hal?szkert (budapesti ?tterem)Isten hozta az ?j Sipos Hal?szkert oldal?n! | ?j Sipos Hal?szkert (budapesti ?tterem)

Μιά άλλη καλή επιλογή είναι αυτή:

R?gi Sipos hal?szkert ?s ?tterem - Home - K?sz?nt?

Έχει τσιγγάνικη μουσική και ήταν το αγαπημένο του Φέρεντς Πούσκας.

Πάντως, εγώ προτιμώ το πρώτο, είναι πιο απόκεντρο, λιγότερο φανταιζί, περισσότερο αυθεντικό.

Καλά να περάσετε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.631
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom