Ουγγαρία Σλοβακία Βουδαπέστη-Μπρατισλάβα

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
εμεις ειχαμε μεινει Art hotel william πολυ κεντρικο, καθαρο,μεγαλο δωματιο το ειχαμε κλεισει 70ε με πρωινο,κατω εχει μαγαζια armani,gucci,cafe κτλ οπου το βραδυ εχουν προσβαση με καρτα μονο οι πελατες του ξενοδοχειου, το μονο ελατωμα του για να ρυθμισεις την θερμοκρασια του δωματιου επρεπε να παιρνεις τηλ στην ρεσεψιον :roll: και να τους λες να χαμηλωσουν ή να ανεβασουν, ηταν και καλοκαιρι...μια διανυκερευση ειναι αρκετη για Μπρατισλαβα,να ανεβητε στο ufo να δειτε την θεα απο ψηλα.
Για Βουδαπεστη θα βρεις πληροφοριες στο φορουμ,να πας οποσδηποτε για λουτρα στα szechenyi, για γλυκο η παγωτο :icecream:στο καστρο Ruszwurm Confectionery Land και αν θες καλο ιταλικο Trattoria Pomo D'Oro - Ristorante tradizionale italiano in the Budapest center, exciting menu, luxury dishes, quality wines and affordable prices
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
να πας οποσδηποτε για λουτρα στα szechenyi,
Προσωπικά προτιμώ τα Kiraly - τα βρίσκω πιο ατμοσφαιρικά και πιο συμμαζεμένα.

για γλυκο η παγωτο :icecream:στο καστρο Ruszwurm Confectionery Land
Μιας και ο λόγος για γλυκό ή παγωτό, ένας "must see" τόπος είναι το Gerbaud - που εκτός από φημισμένο ζαχαροπλαστείο είναι και εστιατόριο. Το μέρος συγκεντρώνει αμφιλεγόμενες κριτικές για την (σημερινή) ποιότητα των προϊόντων του, τις τιμές και το σέρβις, όμως:

- Αξίζει να το επισκεφθείς μόνο και μόνο για να δεις το εσωτερικό του, ε, κι αν είσαι κουρασμένος, τραπεζάκια έξω, χάζι στην πλατεία, ένα παγωτάκι με χαλαρή διάθεση μπορείς να το απολαύσεις.

Gerbeaud Budapest

Κάποια πραγματάκια ακόμη που (πιστεύω) μπορούν να κάνουν την επίσκεψη της πόλης λίγο διαφορετική και περισσότερο ενδιαφέρουσες τις αναμνήσεις:

- Επίσκεψη στην Εθνική Πινακοθήκη.
- Οινογευστική δοκιμασία στο χώρο του Κάστρου (απέναντι απ' το Hilton)

Wine Tasting - House of Hungarian Wines

- Επίσκεψη και αγορά αλλαντικών απ' την κεντρική (σκεπαστή) αγορά - ο χώρος παρουσιάζει και μεγάλο αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον

- Ανακαλύψτε την νυχτερινή jazz σκηνή της πόλης (που ελάχιστα διαφημίζεται) - ίσως εκπλαγείτε ευχάριστα!

Καλή διασκέδαση!
 

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
Συμφωνω για το Gerbaud πολυ ομορφος τεραστιος χωρος επισης οταν ειχα παει εξω πουλουσαν παγωτα σε φρεσκοψημενο ζεστο χωνακι.
Επισης να προτεινω και μια βολτιτσα με πλοιαριο με καταληξη στο margaret island για περιπλανηση στο παρκο οπου, μπορειται να νοικιασεται (με διπλωμα) μικρα αυτοκινητακια σαν αυτα του γκολφ ή ποδηλατα και να κανετε γυρες.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Ευχαριστώ babaduma για όλες τις πληροφορίες! Στα εστιατόρια που έδωσες λογικά θα πέσει ένα πέρασμα, να περιμένεις εντυπώσεις ;)

- Ανακαλύψτε την νυχτερινή jazz σκηνή της πόλης (που ελάχιστα διαφημίζεται) - ίσως εκπλαγείτε ευχάριστα!
!
Έχεις κατα νου κανα όνομα ή μέρος που αξίζει?
Παίζει καμια περιοχή που να είναι μαζεμένα μαγαζάκια?

η οποιαδήποτε άλλη πρόταση για βράδυ?:)
 

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
Προσωπικά προτιμώ τα Kiraly - τα βρίσκω πιο ατμοσφαιρικά και πιο συμμαζεμένα.



Μιας και ο λόγος για γλυκό ή παγωτό, ένας "must see" τόπος είναι το Gerbaud - που εκτός από φημισμένο ζαχαροπλαστείο είναι και εστιατόριο. Το μέρος συγκεντρώνει αμφιλεγόμενες κριτικές για την (σημερινή) ποιότητα των προϊόντων του, τις τιμές και το σέρβις, όμως:

- Αξίζει να το επισκεφθείς μόνο και μόνο για να δεις το εσωτερικό του, ε, κι αν είσαι κουρασμένος, τραπεζάκια έξω, χάζι στην πλατεία, ένα παγωτάκι με χαλαρή διάθεση μπορείς να το απολαύσεις.





Και εγώ ψηφίζω Kiraly, αν εχεις χρόνο να πας εμενα μ αρεσαν πολύ.Στο gerbaud πήρα σοκολατα που μου άρεσε πολύ.!!.Ωραιο είναι και το New York Cafe να πας,εγώ εκανα βέβαια το λάθος να κάτσω στο εστιατόριο να φαω , και μετά πλήρωνα και πλήρωνα και πλήρωνα......
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Ναι, για το New York cafe διάβαζα και σε άλλα θέματα και το έχω στα υπόψιν!

Απο τα λουτρά δεν έχω αποφασίσει ακόμα για που. έχω δεί ότι απο προτάσεις παίζει πολύ Széchényi, Gellért και τώρα απο σας και το Kiraly.
 

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
Ναι, για το New York cafe διάβαζα και σε άλλα θέματα και το έχω στα υπόψιν!

Απο τα λουτρά δεν έχω αποφασίσει ακόμα για που. έχω δεί ότι απο προτάσεις παίζει πολύ Széchényi, Gellért και τώρα απο σας και το Kiraly.
επειδη πήγα και στα gellert δεν συγκρίνονται...τα γκελερτ πολυδιαφημισμένα αλλά δεν μ καναν αίσθηση καθόλου..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ευχαριστώ babaduma για όλες τις πληροφορίες! Στα εστιατόρια που έδωσες λογικά θα πέσει ένα πέρασμα, να περιμένεις εντυπώσεις ;)

Έχεις κατα νου κανα όνομα ή μέρος που αξίζει?
Παίζει καμια περιοχή που να είναι μαζεμένα μαγαζάκια?

η οποιαδήποτε άλλη πρόταση για βράδυ?:)
Κοίτα, για κλαμπάκια το θέμα είναι λίγο ιδιαίτερο - πρέπει να τον ξέρεις τον άλλο, να ξέρεις τι του αρέσει για να του προτείνεις κάτι, καταλαβαίνεις... Εμείς σε δύο που πήγαμε, μας πήγαν Ούγγροι φίλοι, είμασταν εκεί για μια έκθεση, άλλοι που τους άρεσε η ιδέα ήρθαν, άλλοι όχι. Τα ονόματα των μαγαζιών δεν τα θυμάμαι, το ένα ήταν κοντά στη μεγάλη περασάδα που κόβουν βόλτες όλοι οι τουρίστες, το άλλο αρκετά πιο μακριά απ' το κέντρο - με ταξί.

Στο Lonely Planet που έχω αναφέρει κάποια αλλά είναι έκδοσης 1997 οπότε ίσως και να μην υπάρχουν σήμερα ή να έχουν αλλάξει όνομα. Αυτό που κάνω συνήθως είναι να ζητάω απ' τον ρεσεψιονίστ να μου προτείνει κάτι αφού του εξηγήσω τι θέλω. Μ' αυτόν τον τρόπο έχω "ανακαλύψει" διαμαντάκια στη Βιέννη και στην Πράγα. Προσοχή: δε ρωτάμε τους ταξιτζήδες, άσχετο με τι θα τους ζητήσεις, ξέρεις πού θα σε πάνε...

Επίσης, μια καλή ιδέα είναι να ψάξεις αυτά τα φυλλαδιάκια ή διαφημιστικά καρτ-ποστάλ που βρίσκονται στα καφέ ή στα εστιατόρια ή ακόμη και να ρωτήσεις τίποτα νέα παιδιά, ντόπιους, εκεί. Τέλος, αν είσαι τυχερός, μπορεί να υπάρχει και κανένα σπέσιαλ γεγονός, στα πλαίσια κανενός φεστιβάλ, που πληροφορίες μπορείς να βρείς και στον τοπικό τύπο.

Sorry, αν δεν βοήθησα πολύ...
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Ναι, κ γώ ρωτάω αν δν έχω ιδέα συνήθωςκανα ρεσοψιονίστ ή ακόμα καλύτερα αν δωθεί η ευκαιρία κανά συνομήλικο ντόπιο. Με ψάξιμο όλο κ κάτι θα πετυχώ. Άσε κ που τις περισσότερες φορές πετυχαίνεις τα καλύτερα κάνοντας τις βόλτες σου στη πόλη.
Ευχαριστώ όπως και να χει!

Για την ώρα από λουτρά κρατάω Széchényi και Kiraly.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Βουδαπέστη πάω κι εγώ τον Σεπτέμβριο για τέσσερις μέρες.
Παραθέτω το πρόγραμμά μου, ίσως σού δώσει κάποιες εναλλακτικές ιδέες.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗΣ 02/09 - 05/09/2010​
ΕΝΑ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟ ΤΕΤΡΑΗΜΕΡΟ « Η ΑΛΛΗ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ»
ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Αυτή η εκδρομούλα, αν καί μικρή σε διάρκεια, ωστόσο καί οί τέσσερις μέρες είναι ωφέλιμες, γιατί φτάνουμε πολύ νωρίς 6.30 καί φεύγουμε πολύ αργά 23.00
Θα μας δώσει την ευκαιρία να δούμε καί να κάνουμε αρκετά πράγματα, κυρίως αυτά πού δεν κάναμε την πρώτη φορά όπως επίσης καί μικρές εκδρομούλες εκτός Βουδαπέστης.
Πέμπτη 02/09 Πρώτη μέρα
Αφιξη στο αεροδρόμιο περίπου 6.30 το πρωί καί αναχώρηση για Βουδαπέστη. Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο μας, πού είναι ένα Μποτέλ, δηλαδή ένα ποταμόπλοιο πού το έχουν μετατρέψει σε ξενοδοχείο, στον Δούναβη.
Ξεκινάμε την περιήγησή μας στην «άλλη» Βουδαπέστη, με το τρένο των παιδιών. Από Moszkva ter παίρνουμε το τράμ 61 καί κατεβαίνουμε στο τέρμα Χιβέσβελγκι. Από εδώ ξεκινά το τρενάκι, διασχίζοντας δάση καί πάρκα των λόφων της Βουδαπέστης. Εχει αρκετές στάσεις πού μπορούμε να κατέβουμε καί να συνεχίσουμε μετά. Αυτήν την γραμμή την είχαν φτιάξει οι Σοβιετικοί γιά να μαθαίνουν καί να εξασκούνται τα παιδιά ηλικίας 10-14 ετών, πού επρόκειτο να γίνουν οδηγοί τρένων.
Αν είμαστε τυχερές, μπορεί να πετύχουμε την παλιά ατμάμαξα. Η διαδρομή είναι πολύ όμορφη.
Επιστρέφουμε στο κέντρο, γιά να πάρουμε αυτή τη φορά το πλοίο γιά μία μίνι κρουαζιέρα στον Δούναβη, από Βιγκάντο. Η κρουαζιερούλα αυτή διαρκεί μία ώρα συ΄ν άλλη μία πού μας αφήνει ελεύθερους στο νησί της Μαργαρίτας. Εδώ θα νοικιάσουμε ποδήλατο (μην ανησυχείς, είναι με τέσσερις ρόδες γιά δύο άτομα) γιά να κάνουμε ένα ρομαντικό γύρο στο νησάκι.
Επιστρέφουμε με το πλοίο καί παίρνουμε το μετρό Μ1, πού είναι η πιό παλιά γραμμή καί η πιό γραφική. Κατεβαίνουμε στο Βαρόσλιγκεντ, δηλ. Στο μεγαλύτερο πάρκο της Βουδαπέστης, γνωστότερο σαν Πλατεία Ηρώων. Εδω θα επισκευθούμε το Μουσείο Γεωργίας, πού στεγάζεται στον υπέροχο Πύργο Βαουντάουνιαντ καί έχει εξαιρετικά εκθέματα. Το έχω δεί καί με είχε ενθουσιάσει.
Στο πάρκο υπάρχει μία λιμνούλα με θερμά ύδατα καί σε ένα μικροσκοπικό νησάκι στο κέντρο της έχει ένα πολύ όμορφο καφε ρέστοραντ, πού προτείνω να κáèήσουμε γιά φαγητό ή καφέ (ανάλογα την ώρα).
Δίπλα ακριβώς βρίσκεται ένα από τα πιό γνωστά καί καλά σπά της Βουδαπέστης, τα λουτρά Σέτσενι. Στεγάζονται σε ένα εντυπωσιακό ανάκτορο σε ρυθμό νεομπαρόκ. Λέω να κάνουμε την τόλμη καί να βουτήξουμε. Αξίζει να μπούμε έστω μόνο για να τα δούμε.
Επιστροφή στο Μποτέλ.
Παρασκευή 03/09 Δεύτερη μέρα
Μία κοντινή εκδρομούλα θα κάνουμε σήμερα το πρωί, στο Μαρτονβασαρ, 30 χλμ από Βουδαπέστη, περίπου 40 λεπτά απόσταση με το τρένο.
Εδώ θα επισκεφθούμε το κάστρο ανάκτορο Βράζνικ καί θα περιηγηθούμε στο όμορφο πάρκο του.
Επιστροφή στην Βουδαπέστη το μεσημέρι.
Θα πάρουμε το λεωφορείο 150 γιά το Μεμέντο Πάρκ, όπου εδώ εκτίθενται όλα τα γιγαντιαία αγάλματα τού σοσιαλιστικού καθεστώτος. ΄Μέ την αλλαγή τού πολιτεύματος, τα μάζεψαν από παντού στην Βουδαπέστη καί τώρα εκτίθενται εδώ. Μιά άλλη άποψη των open air museums.
Να είμαστε εγκαίρως πίσω γιατί στις 8 το βράδυ έχει μία πολύ ωραία παράσταση φολκλορικών χορών, διάρκειας 40-45 λεπτών, με 14 ευρώ το εισιτήριο. Διοργανώνεται από την Οπερα της Βουδαπέστης.

Σάββατο 04/09 Τρίτη μέρα
Μία ολοήμερη εκδρομή θα κάνουμε σήμερα, στην πόλη Tata, περίπου 70 χλμ. Από Βουδαπέστη.
Είναι μία πολύ όμορφη πόλη με τα δρομάκια της χτισμένη γύρω από μία μικρή λίμνη. Εδώ θα επισκεφθούμε τον πύργο μουσείο του 14ου αιώνα, το ανάκτορο Εστερχάζυ (σήμερα νοσοκομείο μη επισκέψιμο), το μικρό υπαίθριο γεωλογικό μουσείο καθώς καί τούς βοτανικούς κήπους. Ομορφες βόλτες γύρω από την λίμνη πού είναι πνιγμένη στο πράσινο.
Επιστροφή στην Βουδαπέστη το απόγευμα, ντυνόμαστε, στολιζόμαστε γιατί έχουμε επίσημο δείπνο απόψε. Θα πάμε στο εστιατόριο New york (πρών Καφέ Ουγγάρια), πού είναι από μόνο του αξιοθέατο. Στεγασμένο σε ένα καταπληκτικό κτίριο με εκτυφλωτικό διάκοσμο, είναι΄το ιδανικότερο μέρος για ρομαντικό δείπνο με τσιγγάνικα βιολιά.



ΚΥΡΙΑΚΗ 05/09 Τέταρτη καί τελευταία μέρα
Τελευταία μας μέρα σήμερα καί το μεγαλύτερο μέρος το αφιερώνουμε στον λόφο τού Κάστρου.
Ξεκινώντας από την εκκλησία τού Αγίου Ματθία, να φροντίσουμε να είμαστε εκεί στις 10, γιατί έχει την μεγάλη λειτουργία της Κυριακής, πού έχει χορωδία καί μουσική καί είναι μιά καλή ευκαιρία να ακούσουμε μία από τις ωραιότερες λειτουργίες τού Μότσαρτ ή τού Λίστ.
Η βόλτα γύρω από τα τείχη καί στα μικρά πλακόστρωτα δρομάκια, είναι σκέτη απόλαυση καί θα έχουμε πολύ χρόνο γι’αυτήν.
Ας πάμε πρώτα στο Βασιλικό Ανάκτορο, πού θα μας πάρει αρκετό χρόνο γιατί στεγάζει δύο πολύ ενδιαφέροντα μουσεία. Κατ’αρχάς την Εθνική Πινακοθήκη. Από όσο ξέρω, κάθε Κυριακή στις 11 πραγματοποιούντai εδώ, στην θολωτή αίθουσα, συναυλίες καί κονσέρτα. Αφού θα έχουμε χρόνο, καλό θα ήταν να το παρακολουθήσουμε. Πότε άλλοτε θα έχουμε παρόμοιες ευκαιρίες?
Το δεύτερο πολύ σπουδαίο μουσείο πού στεγάζει, είναι το Μουσείο Ιστορίας της Βουδαπέστης. Εχει καί ένα τρίτο μικρότερης σημασίας (μουσείο τού εργατικού κινήματος).
Χαλαρές βόλτες στην παλιά πόλη πού θα βρούμε όμορφα καφέ γιά ξεκούραση.
Αλλες βόλτες πού μπορούμε να κάνουμε, όσο μας επιτρέπει ο χρόνος καί τα πόδια μας, είναι στον κατάφυτο λόφο Γκέλερτ ή στις προκυμαίες τού Δούναβη με θαυμάσιες θέες.
Δείπνο, παραλαβή αποσκευών καί αναχώρηση γιά το αεροδρόμιο.
Πτήση αργά το βράδυ, άφιξη ξημερώματα.

Καλό κουράγιο καί εις άλλα με υγεία
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Βουδαπέστη πάω κι εγώ τον Σεπτέμβριο για τέσσερις μέρες.
Παραθέτω το πρόγραμμά μου, ίσως σού δώσει κάποιες εναλλακτικές ιδέες.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗΣ 02/09 - 05/09/2010​

ΕΝΑ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟ ΤΕΤΡΑΗΜΕΡΟ « Η ΑΛΛΗ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
»

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Αυτή η εκδρομούλα, αν καί μικρή σε διάρκεια, ωστόσο καί οί τέσσερις μέρες είναι ωφέλιμες, γιατί φτάνουμε πολύ νωρίς 6.30 καί φεύγουμε πολύ αργά 23.00
Θα μας δώσει την ευκαιρία να δούμε καί να κάνουμε αρκετά πράγματα, κυρίως αυτά πού δεν κάναμε την πρώτη φορά όπως επίσης καί μικρές εκδρομούλες εκτός Βουδαπέστης.
Πέμπτη 02/09Πρώτη μέρα
Αφιξη στο αεροδρόμιο περίπου 6.30το πρωί καί αναχώρηση για Βουδαπέστη. Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο μας, πού είναι ένα Μποτέλ, δηλαδή ένα ποταμόπλοιο πού το έχουν μετατρέψει σε ξενοδοχείο, στον Δούναβη.
Ξεκινάμε την περιήγησή μαςστην «άλλη» Βουδαπέστη, με το τρένο των παιδιών. Από Moszkvater παίρνουμε το τράμ 61καί κατεβαίνουμε στο τέρμα Χιβέσβελγκι. Από εδώ ξεκινά το τρενάκι, διασχίζοντας δάση καί πάρκα των λόφων της Βουδαπέστης. Εχει αρκετές στάσεις πού μπορούμε να κατέβουμε καί να συνεχίσουμε μετά. Αυτήν την γραμμή την είχαν φτιάξει οι Σοβιετικοί γιά να μαθαίνουν καί να εξασκούνται τα παιδιά ηλικίας 10-14ετών, πού επρόκειτο να γίνουν οδηγοί τρένων.
Αν είμαστε τυχερές, μπορεί να πετύχουμε την παλιά ατμάμαξα. Η διαδρομή είναι πολύ όμορφη.
Επιστρέφουμε στο κέντρο, γιά να πάρουμε αυτή τη φορά το πλοίο γιά μία μίνι κρουαζιέρα στον Δούναβη, από Βιγκάντο. Η κρουαζιερούλα αυτή διαρκεί μία ώρα συ΄ν άλλη μία πού μας αφήνει ελεύθερους στο νησί της Μαργαρίτας. Εδώ θα νοικιάσουμε ποδήλατο (μην ανησυχείς, είναι με τέσσερις ρόδες γιά δύο άτομα) γιά να κάνουμε ένα ρομαντικό γύρο στο νησάκι.
Επιστρέφουμε με το πλοίο καί παίρνουμε το μετρό Μ1, πού είναι η πιό παλιά γραμμή καί η πιό γραφική. Κατεβαίνουμε στο Βαρόσλιγκεντ, δηλ. Στο μεγαλύτερο πάρκο της Βουδαπέστης, γνωστότερο σαν Πλατεία Ηρώων. Εδω θα επισκευθούμε το Μουσείο Γεωργίας, πού στεγάζεται στον υπέροχο Πύργο Βαουντάουνιαντ καί έχει εξαιρετικά εκθέματα. Το έχω δεί καί με είχε ενθουσιάσει.
Στο πάρκο υπάρχει μία λιμνούλα με θερμά ύδατα καί σε ένα μικροσκοπικό νησάκι στο κέντρο της έχει ένα πολύ όμορφο καφε ρέστοραντ, πού προτείνω να κáèήσουμε γιά φαγητό ή καφέ (ανάλογα την ώρα).
Δίπλα ακριβώς βρίσκεται ένα από τα πιό γνωστά καί καλά σπά της Βουδαπέστης, τα λουτρά Σέτσενι. Στεγάζονται σε ένα εντυπωσιακό ανάκτορο σε ρυθμό νεομπαρόκ. Λέω να κάνουμε την τόλμη καί να βουτήξουμε. Αξίζει να μπούμε έστω μόνο για να τα δούμε.
Επιστροφή στο Μποτέλ.
Παρασκευή 03/09Δεύτερη μέρα
Μία κοντινή εκδρομούλα θα κάνουμε σήμερα το πρωί, στο Μαρτονβασαρ, 30χλμ από Βουδαπέστη, περίπου 40λεπτά απόσταση με το τρένο.
Εδώ θα επισκεφθούμε το κάστρο ανάκτορο Βράζνικ καί θα περιηγηθούμε στο όμορφο πάρκο του.
Επιστροφή στην Βουδαπέστη το μεσημέρι.
Θα πάρουμε το λεωφορείο 150γιά το Μεμέντο Πάρκ, όπου εδώ εκτίθενται όλα τα γιγαντιαία αγάλματα τού σοσιαλιστικού καθεστώτος. ΄Μέ την αλλαγή τού πολιτεύματος, τα μάζεψαν από παντού στην Βουδαπέστη καί τώρα εκτίθενται εδώ. Μιά άλλη άποψη των openairmuseums.
Να είμαστε εγκαίρως πίσω γιατί στις 8το βράδυ έχει μία πολύ ωραία παράσταση φολκλορικών χορών, διάρκειας 40-45 λεπτών, με 14ευρώ το εισιτήριο. Διοργανώνεται από την Οπερα της Βουδαπέστης.

Σάββατο 04/09Τρίτη μέρα
Μία ολοήμερη εκδρομή θα κάνουμε σήμερα, στην πόλη Tata, περίπου 70χλμ. Από Βουδαπέστη.
Είναι μία πολύ όμορφη πόλη με τα δρομάκια της χτισμένη γύρω από μία μικρή λίμνη. Εδώ θα επισκεφθούμε τον πύργο μουσείο του 14ου αιώνα, το ανάκτορο Εστερχάζυ (σήμερα νοσοκομείο μη επισκέψιμο), το μικρό υπαίθριο γεωλογικό μουσείο καθώς καί τούς βοτανικούς κήπους. Ομορφες βόλτες γύρω από την λίμνη πού είναι πνιγμένη στο πράσινο.
Επιστροφή στην Βουδαπέστη το απόγευμα, ντυνόμαστε, στολιζόμαστε γιατί έχουμε επίσημο δείπνο απόψε. Θα πάμε στο εστιατόριο Newyork (πρών Καφέ Ουγγάρια), πού είναι από μόνο του αξιοθέατο. Στεγασμένο σε ένα καταπληκτικό κτίριο με εκτυφλωτικό διάκοσμο, είναι΄το ιδανικότερο μέρος για ρομαντικό δείπνο με τσιγγάνικα βιολιά.



ΚΥΡΙΑΚΗ 05/09Τέταρτη καί τελευταία μέρα
Τελευταία μας μέρα σήμερα καί το μεγαλύτερο μέρος το αφιερώνουμε στον λόφο τού Κάστρου.
Ξεκινώντας από την εκκλησία τού Αγίου Ματθία, να φροντίσουμε να είμαστε εκεί στις 10, γιατί έχει την μεγάλη λειτουργία της Κυριακής, πού έχει χορωδία καί μουσική καί είναι μιά καλή ευκαιρία να ακούσουμε μία από τις ωραιότερες λειτουργίες τού Μότσαρτ ή τού Λίστ.
Η βόλτα γύρω από τα τείχη καί στα μικρά πλακόστρωτα δρομάκια, είναι σκέτη απόλαυση καί θα έχουμε πολύ χρόνο γι’αυτήν.
Ας πάμε πρώτα στο Βασιλικό Ανάκτορο, πού θα μας πάρει αρκετό χρόνο γιατί στεγάζει δύο πολύ ενδιαφέροντα μουσεία. Κατ’αρχάς την Εθνική Πινακοθήκη. Από όσο ξέρω, κάθε Κυριακή στις 11πραγματοποιούντai εδώ, στην θολωτή αίθουσα, συναυλίες καί κονσέρτα. Αφού θα έχουμε χρόνο, καλό θα ήταν να το παρακολουθήσουμε. Πότε άλλοτε θα έχουμε παρόμοιες ευκαιρίες?
Το δεύτερο πολύ σπουδαίο μουσείο πού στεγάζει, είναι το Μουσείο Ιστορίας της Βουδαπέστης. Εχει καί ένα τρίτο μικρότερης σημασίας (μουσείο τού εργατικού κινήματος).
Χαλαρές βόλτες στην παλιά πόλη πού θα βρούμε όμορφα καφέ γιά ξεκούραση.
Αλλες βόλτες πού μπορούμε να κάνουμε, όσο μας επιτρέπει ο χρόνος καί τα πόδια μας, είναι στον κατάφυτο λόφο Γκέλερτ ή στις προκυμαίες τού Δούναβη με θαυμάσιες θέες.
Δείπνο, παραλαβή αποσκευών καί αναχώρηση γιά το αεροδρόμιο.
Πτήση αργά το βράδυ, άφιξη ξημερώματα.

Καλό κουράγιο καί εις άλλα με υγεία

 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Πολύ ωραίες οι προτάσεις σου με ενδιαφέρουσες ιδέες για εκδρομούλες στα τριγύρω. Θα κοιτάξω όσα μου είπες και ίσως σύντομα σε ενοχλήσω για περισσότερες πληροφορίες σε κάτι συγκεκριμένο. ευχαριστώ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.608
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom