Γερμανία Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Βουδαπέστη-Πράγα-Βαυαρία

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Γεια σας! Στις 27/06 φεύγω για ταξίδι στους παραπάνω προορισμούς. Βρήκα πάρα πολλές πληροφορίες από το travelstories αλλά εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες. Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει στα εξής:
1) Διάβασα ότι πολλοί έκαναν βαρκάδα στη Βουδαπέστη. Νομίζετε ότι θα πρέπει να κλείσω από πιο νωρίς τα εισιτήρια μέσω ίντερνετ ή απλά να διαλέξω εκεί κάτι;
2)Επίσης πολλοί λένε ότι η Βουδαπέστη περπατιέται, δηλαδή να μην βγάλω κάποια κάρτα για χρήση των ΜΜΜ για μερικές ημέρες;
3)Σκέφτομαι να επισκεφθώ το Jazz Club Agharta, όπως προτάθηκε από πολλά μέλη, θα πρέπει να κάνω κράτηση ή θα βρω τραπέζι;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
2) Δεν μας χρειάστηκε καθόλου η κάρτα.Μετρό πήραμε μια φορά για την Πλατεία Ηρώων και για το αεροδρόμιο την τελευταία μέρα.Στην τελική πας εκεί και βλέπεις πως θα σε βολέψει.
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Ευχαριστώ πολύ..σε καραβάκι μπήκατε;
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Μήπως μπορείς επίσης να μου πεις από πού να πάρω το τελεφερίκ για να ανέβω στο κάστρο;;
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Με το που διαχίσεις τη γέφυρα των αλυσίδων προς τη Βούδα θα δεις μπροστά σου μια πλατεία.Adam Clark νομίζω λέγεται..εκεί ακριβώς είναι το τελεφερίκ.Θα έχει και κόσμο,αποκλείεται να μην το δεις.Εμείς αναβήκαμε με το τελεφερίκ και κατεβήκαμε με τα πόδια ώστε να ρίξουμε μια ματιά και στην περιοχή εκεί!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Θα περπατήσεις από το κέντρο, ας πούμε την Deák Ferenc tér μέχρι το λόφο Gellert ή τον λόφο της Βούδα με τα πόδια?Δεν νομίζω.Είπαμε περπατιέται η πόλη αλλά δεν γίνεται να σέρνεστε παντού με τα πόδια.Εκτός αν θες να γυρίσεις ένα μικρό κομμάτι του κέντρου της πόλης.
Φυσικά και θα βγάλεις μια κάρτα της αρεσκίας σας, εμείς βγάλαμε μια 7ημερη με 16 ευρώ αν θυμάμαι και μας έλυσε τα χέρια.Λογικά υπάρχουν και ημερίσιες και 3ημερες.
Δεν θα κάνεις μια βόλτα με το τραμ 2,4 ή 6?Επιβάλλεται! Δεν θα χρησιμοποιήσεις το βολικότατο λεωφορείο 16 που θα σε πάει στην παλιά πόλη?Δεν θα κάνεις κάποιες διαδρομές με το μετρό?Εδώ εμείς χρησιμοποιήσαμε τόσο τα μέσα κι όμως λιώσανε τα πόδια μας στο περπάτημα.
Η κάρτα έχει και ποσοστό εκπτωσης στην περίπτωση που πάτε εκδρομή με τον προαστιακό στο χωριό Szentendre.
Αν θες ρίξε μια ματιά στον οδηγό που έχω κάνει
http://www.travelstories.gr/community/threads/Φθινόπωρο-στη-χώρα-των-Μαγυάρων.43146/
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Το λόφο δεν τον είχα στο νου μου γιατί δεν πήγαμε..αλλά όλα αυτά που θέλαμε να δούμε τα γυρίσαμε με τα πόδια.Εξαρτάται και τι έχει σκοπό να δει ο καθένας,για να έχει αξία στο τέλος η κάρτα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα περπατήσεις από το κέντρο, ας πούμε την Deák Ferenc tér μέχρι το λόφο Gellert ή τον λόφο της Βούδα με τα πόδια?Δεν νομίζω.Είπαμε περπατιέται η πόλη αλλά δεν γίνεται να σέρνεστε παντού με τα πόδια.Εκτός αν θες να γυρίσεις ένα μικρό κομμάτι του κέντρου της πόλης.
Φυσικά και θα βγάλεις μια κάρτα της αρεσκίας σας, εμείς βγάλαμε μια 7ημερη με 16 ευρώ αν θυμάμαι και μας έλυσε τα χέρια.Λογικά υπάρχουν και ημερίσιες και 3ημερες.
Δεν θα κάνεις μια βόλτα με το τραμ 2,4 ή 6?Επιβάλλεται! Δεν θα χρησιμοποιήσεις το βολικότατο λεωφορείο 16 που θα σε πάει στην παλιά πόλη?Δεν θα κάνεις κάποιες διαδρομές με το μετρό?Εδώ εμείς χρησιμοποιήσαμε τόσο τα μέσα κι όμως λιώσανε τα πόδια μας στο περπάτημα.
Η κάρτα έχει και ποσοστό εκπτωσης στην περίπτωση που πάτε εκδρομή με τον προαστιακό στο χωριό Szentendre.
Αν θες ρίξε μια ματιά στον οδηγό που έχω κάνει
http://www.travelstories.gr/community/threads/Φθινόπωρο-στη-χώρα-των-Μαγυάρων.43146/
Έτσι ακριβώς! Κι εμείς 7ήμερη είχαμε βγάλει (μολονότι είχαμε μείνει μόνο 5-5μιση ημέρες) και συνέφερε πολύ! Παρότι περπατήσαμε πάρα πολύ η συγκεκριμένη κάρτα μας έλυσε τα χέρια (μέναμε και στη Βούδα βέβαια). Τα σημεία ενδιαφέροντος είναι πάρα πολλά και διάσπαρτα στη συγκεκριμένη πόλη και θα συμφωνήσω ότι περπατώντας κατά βάση περιορίζεσαι στο κέντρο της.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ακριβώς.Αν έχει σκοπό να δει μόνο το κέντρο ναι.Αν θέλει να δει και άλλες ομορφιές και must to see μέρη μιας πόλης που βρίσκονται λίγο πιο έξω χρησιμοποιεί μμμ.Τα οποία στην Βουδαπέστη είναι πανεύκολα και άκρως εξυπηρετικά.Η διαδρομή με τραμ είναι είναι από τα κλασικά που πρέπει να κάνει κάποιος στην Βουδαπέστη.Και όχι μόνο.
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Το ξενοδοχείο που έκλεισα είναι κοντά στην Όπερα οπότε απ'ό,τι κατάλαβα είμαι κοντά στο κέντρο αλλά θα χρειαστώ τραμ και μετρό για να επισκεφτώ τα πιο μακρινά αξιοθέατα.
Μήπως επισκέφθηκε κάποιος από εσάς το κοινοβούλιο για να μου πει αν αξίζει να πάω;;
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Για μένα αξίζει..αλλά κλείσε νωρίτερα.Πέρσι ήταν άνω κάτω γύρω οι δρόμοι εκεί από έργα.Ελπίζω να τελείωσαν πάντως και είναι όμορφα και στα πέριξ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom