Ουγγαρία Βουδαπέστη για πρώτη φορά!

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλησπέρα στην παρέα!
Μολις έκλεισα διαμονή και εισιτήρια για Βουδαπέστη την Μεγάλη εβδομάδα των Καθολικών για 5 γεμάτες μέρες!
Ξεκινησα το ψαξιμο και το διάβασμα ταξιδιωτικών ιστοριών, αλλά συνεχίζω να έχω κάποιες απορίες και θα χρειαστώ την βοήθεια σας παρακαλώ!
Αρχικα θα ταξιδέψουμε με τον 5 χρόνο γιο μας πρώτη φορά με νυχτερινό τρένο που σημαίνει ο,τι θα φτάσουμε νωρίς το πρωί και θα ξεκινήσουμε το ταξίδι της επιστροφής αργά το βράδυ. Τι μπορούμε να κάνουμε με τις βαλίτσες μας τις ωρες πριν το Check in και μετά το check out στο δωμάτιο?Να επισημάνω επίσης ο,τι φεύγουμε Μεγάλη Παρασκευή που θεωρείται αργία και δεν ξέρω το κατά ποσό θα βρούμε ανοιχτά αξιοθέατα η τέλος πάντων δραστηριότητες για να γεμίσουμε την μέρα μας…αν έχετε προτάσεις να ρίξετε θα σας ήμουν ευγνώμων!
Επειτα το μεγάλο θέμα του συναλλάγματος….σίγουρα δεν αξίζει να πληρωνουμε με ευρώ αλλά και ούτε να κάνουμε συνάλλαγμα Ε; Είναι ασφαλές να πληρώνουμε με την κάρτα τραπεζης στο δικό τους νομισμα η θα πέσει κλέψιμο; Κάπου πήρε το μάτι μου μια κάρτα revo κάτι αλλά δεν έχω ιδεα τι και πως.
Επίσης ποια θεωρείται must αξιοθέατα που δεν πρέπει επουδενί να χάσουμε; ( μην ξεχναμε και το 5 χρόνο).
Αξιζει να βγάλουμε κάρτα μμμ; Για τον μικρό είναι οι μετακινήσεις δωρεάν όπως Σ άλλες ευρωπαϊκές χώρες;
Τέλος, θα επιθυμούσα προτάσεις και για νόστιμο και οικονομικό παραδοσιακό φαγητό….κάποιοι ανυπομονούν για την Gulasch σούπα!
Συγνωμη για το κατεβατό…και ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιες απαντήσεις σας!
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Καλημέρα.
Τις βαλίτσες μπορείς να τις αφήσεις στο σιδηροδρομικό σταθμό όπου υπάρχουν ειδικά ντουλάπια για φύλαξη αποσκευών. Πληροφορίες θα βρεις εδώ.
Για συνάλλαγμα θεωρώ ότι βγάζοντας μια κάρτα Revolut λύνεις το θέμα πολύ απλά.
Για να μην βρεις κλειστά κάποια αξιοθέατα που θες να επισκεφτείς, άφησε για την Μ. Παρασκευή ότι δεν χρειάζεται να βγάλεις εισιτήριο εισόδου.
Πάντα οι κάρτες για τα ΜΜΜ αξίζουν και μάλιστα μιας και θα έχετε και το 5χρονο γιό σας μαζί θα είναι πολύ πιο ξεκούραστα για αυτόν. Τα παιδιά έως 6 ετών ταξιδεύουν δωρεάν.
Αυτά που δε θα πρέπει να χάσετε είναι, μια κρουαζιέρα στο Δούναβη βράδυ, επίσκεψη στην όπερα, το κάστρο της Βούδας και το προμαχώνα των ψαράδων, το καθεδρικό του Αγίου Στεφάνου, την κεντρική αγορά, το νησί της Μαργαρίτας, τα λουτρά Σέτσενι, το καφέ New York.
Προτάσεις για φαγητό, Getto Gulyas, Trófea Grill Étterem (μπουφές), Fatal Restaurant.
Μην παραλείψετε να δοκιμάσετε langos και καμινάδα
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Συμφωνώ κι εγώ σε όλα τα παραπάνω, συν τη πλατεία των Ηρώων και όλο το πάρκο που έτσι κι αλλιώς θα περάσετε για να πάτε αν θέλετε στα λουτρά.

Επειτα το μεγάλο θέμα του συναλλάγματος….σίγουρα δεν αξίζει να πληρωνουμε με ευρώ αλλά και ούτε να κάνουμε συνάλλαγμα Ε; Είναι ασφαλές να πληρώνουμε με την κάρτα τραπεζης στο δικό τους νομισμα η θα πέσει κλέψιμο;
Δε μπορείς να πληρώσεις σε ευρώ. Συνάλλαγμα θα σου έλεγα να κάνεις λίγα χρήματα για να βρίσκονται πάνω σου, μήπως χρειαστούν σε καμιά ανοικτή αγορά πχ, ωστόσο κατά ένα 95% μπορείς να πληρώσεις με κάρτα. Φτιάχνεις δωρεάν λογαριασμό στη revolut για παράδειγμα, μεταφέρεις σε ευρώ όσα χρήματα θες, τα μετατρέπεις σε φιορίνια και πληρώνεις απευθείας στο νόμισμα τους. Οτι περισέψει το ξανακάνεις ευρώ και το χρησιμοποιείς.
Κάπου πήρε το μάτι μου μια κάρτα revo κάτι αλλά δεν έχω ιδεα τι και πως.
Διάβασε λίγο τις τελευταίες σελίδες κι αν έχεις απορία εδώ είμαστε:

Revolut

….κάποιοι ανυπομονούν για την Gulasch σούπα!
'Ενας από τους βασικούς λόγους που θέλω να πάω για τρίτη φορά.😋
 
Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ταξιδέψαμε και μπεις με 5χρονο παιδί τον Ιούνιο και περάσαμε όλοι πολύ ωραία. Εγώ θα προτείνω και τον ζωολογικό κήπο (αν δεν είστε αρνητικοί σε τέτοιου είδους αξιοθέατα). Είναι αρκετά φροντισμένος και άρεσε πολύ στο παιδί. Επίσης ήταν πολύ ωραία στο νησί της Μαργαρίτας, ήταν βέβαια καλοκαίρι, δε ξέρω για Απρίλη.. και τα λουτρά στο νησί της Μαργαρίτας ήταν κατάλληλα για παιδιά (είχαν μίνι τσουλήθρες και παιχνίδια μέσα σε μια από τις πισίνες).
Για φαγητό μας άρεσε πολύ ο μπουφές του trofea grill και κάποιες μερες-ωρες το παιδί έτρωγε είτε δωρεάν (ΣΚ ως το μεσημέρι αν θυμάμαι καλά) ή είχε έκπτωση 50%, θα λέει τι ισχύει την συγκεκριμένη περίοδο στο site τους..
Να περάσετε και σεις υπέροχα!
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Ταξιδέψαμε και μπεις με 5χρονο παιδί τον Ιούνιο και περάσαμε όλοι πολύ ωραία. Εγώ θα προτείνω και τον ζωολογικό κήπο (αν δεν είστε αρνητικοί σε τέτοιου είδους αξιοθέατα). Είναι αρκετά φροντισμένος και άρεσε πολύ στο παιδί. Επίσης ήταν πολύ ωραία στο νησί της Μαργαρίτας, ήταν βέβαια καλοκαίρι, δε ξέρω για Απρίλη.. και τα λουτρά στο νησί της Μαργαρίτας ήταν κατάλληλα για παιδιά (είχαν μίνι τσουλήθρες και παιχνίδια μέσα σε μια από τις πισίνες).
Για φαγητό μας άρεσε πολύ ο μπουφές του trofea grill και κάποιες μερες-ωρες το παιδί έτρωγε είτε δωρεάν (ΣΚ ως το μεσημέρι αν θυμάμαι καλά) ή είχε έκπτωση 50%, θα λέει τι ισχύει την συγκεκριμένη περίοδο στο site τους..
Να περάσετε και σεις υπέροχα!
Στο νησί της Μαργαρίτας υπάρχει η δυνατότητα ενοικίασης ποδηλάτων σωστά; Υπάρχουν ποδήλατα και γι αυτές τις ηλικίες η τουλάχιστον ποδήλατο ενηλίκων που να μπορείς να μεταφέρεις το παιδί μαζί;
Στο καφέ με τα ζώα ελεύθερα μέσα πήγατε; Εγω η αλήθεια είναι πως φοβαμαι λίγο, αλλά ο γιος μου τα λατρεύει και σκέφτομαι να το τολμήσω…το πολύ πολύ θα με ακούσετε μέχρι την Ελλάδα : )
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Στο νησί της Μαργαρίτας υπάρχει η δυνατότητα ενοικίασης ποδηλάτων σωστά; Υπάρχουν ποδήλατα και γι αυτές τις ηλικίες η τουλάχιστον ποδήλατο ενηλίκων που να μπορείς να μεταφέρεις το παιδί μαζί;
Στο καφέ με τα ζώα ελεύθερα μέσα πήγατε; Εγω η αλήθεια είναι πως φοβαμαι λίγο, αλλά ο γιος μου τα λατρεύει και σκέφτομαι να το τολμήσω…το πολύ πολύ θα με ακούσετε μέχρι την Ελλάδα : )
Ναι έχει ποδήλατα, και κάτι αμαξάκια, εμείς δε νοικιάσαμε, περπατήσαμε όμως αρκετά.. Ήταν τελικά μεγάλες οι αποστάσεις μέσα στο πάρκο.
Στο καφέ με ζώα δεν πήγαμε, πήγαμε στον ζωολογικό κήπο της Βουδαπέστης που είναι σε πολύ κεντρικό σημείο και περπατιεται άνετα, είναι μαζεμένος..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.ειμαστε στην αναζητηση για ταξιδακι στην βουδαπεστη,με λιγο σφιχτο προυπολογισμο και εχω μερικες αποριες
1)αξιζει να παρουμε την καρτα βουδαπεστης?ειδα οτι εχει ελευθερη εισοδο μονο στα Lukacs Bath ενω παντου εχω διαβασει μονο για τα szechenyi spa,οποτε δεν ξερω αν τα πρωτα ειναι εκολα προσβασιμα και γενικα αν αξιζουν τον κοπο,ενω για τα δευτερα ειδα οτι οι τιμες τους ξεκινανε απο 37 ευρω το ατομ και παλι δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο
2)για ποια περιοδο να κοιταξω&που να ψαξω διαμονη??ξενοδοχειο για να εχω σιγουρο το πρωινο μιας και θα πεσει πολυ περπατημα η" καλυτερα διαμερισμα?{σκεφτομουν για οκτωβρη να μην εχει τον πολυ κοσμο των γιορτων αλλα να μην εχει πιασει και τρελο κρυο-χιονι να μπορεσουμε να δουμε οσο το δυνατον περισσοτερα}και σε ποια περιοχη να κοιταξω?να πω οτι το budget ειναι μαξιμουμ 55-60ευρω η βραδια
3)η καρτα βουδαπεστης αν κλειστει απο εδω θα μου την στειλουν σπιτι η' θα την παραλαβω καπου εκει οταν φτασω?
4) παει κανεις στο μουσειο τρομου?το βρηκα απιστευτα ενδιαφερον αλλα μοναχα 1-2 αναφορες σε αυτο και δεν ειμαι σιγουρη
5)και τελος,η κρουαζιερα στον δουναβη υποθετω ειναι στα must αλλα πρωι η' βραδυ?

ευχαριστω εκ των προτερων οσους απαντησουν.οποιαδηποτε επιπλεον πληροφορια για αξιοθεατα η' φαγητο θα εκτιμηθουν δεοντως!!!
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.ειμαστε στην αναζητηση για ταξιδακι στην βουδαπεστη,με λιγο σφιχτο προυπολογισμο και εχω μερικες αποριες
1)αξιζει να παρουμε την καρτα βουδαπεστης?ειδα οτι εχει ελευθερη εισοδο μονο στα Lukacs Bath ενω παντου εχω διαβασει μονο για τα szechenyi spa,οποτε δεν ξερω αν τα πρωτα ειναι εκολα προσβασιμα και γενικα αν αξιζουν τον κοπο,ενω για τα δευτερα ειδα οτι οι τιμες τους ξεκινανε απο 37 ευρω το ατομ και παλι δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο
2)για ποια περιοδο να κοιταξω&που να ψαξω διαμονη??ξενοδοχειο για να εχω σιγουρο το πρωινο μιας και θα πεσει πολυ περπατημα η" καλυτερα διαμερισμα?{σκεφτομουν για οκτωβρη να μην εχει τον πολυ κοσμο των γιορτων αλλα να μην εχει πιασει και τρελο κρυο-χιονι να μπορεσουμε να δουμε οσο το δυνατον περισσοτερα}και σε ποια περιοχη να κοιταξω?να πω οτι το budget ειναι μαξιμουμ 55-60ευρω η βραδια
3)η καρτα βουδαπεστης αν κλειστει απο εδω θα μου την στειλουν σπιτι η' θα την παραλαβω καπου εκει οταν φτασω?
4) παει κανεις στο μουσειο τρομου?το βρηκα απιστευτα ενδιαφερον αλλα μοναχα 1-2 αναφορες σε αυτο και δεν ειμαι σιγουρη
5)και τελος,η κρουαζιερα στον δουναβη υποθετω ειναι στα must αλλα πρωι η' βραδυ?

ευχαριστω εκ των προτερων οσους απαντησουν.οποιαδηποτε επιπλεον πληροφορια για αξιοθεατα η' φαγητο θα εκτιμηθουν δεοντως!!!
Κάθε εποχή έχει την χάρη της,εγώ μια πήγα Οκτώβριο μια Ιανουάριο πέρασα καλά και τις δυο αλλά μιλαμε για κρύο αμα πιασει εκεί βαράει.κρουαζιέρα κανείς νύχτα να δεις την πόλη φωτισμένη είναι υπέροχη το κάστρο των ψαράδων,φυσικά την φαντασμαγορική Βουλή τους και αποκτάει άλλον αέρα ρομαντικά με βιολιά μέσα με κλασική μουσική ειναη ωραία θα πας νύχτα.έχω να σου προτείνω το soho hotel είναι σχετικά κοντά στο κέντρο σε καλή γειτονιά με συγκοινωνίες εύκολες οικονομικό και πάνω από όλα ζεστό γιατί είχα μείνει και σε ένα που παγώσαμε όλο το βράδυ με μισή θέρμανση.τα αξιοθέατα με μια απλή αναζητηση ytube στα βγάζει όλα έχει πράγματα να δεις και ωραία φυσικά ο Δούναβης με τις γέφυρες στολίζουν στην κυριολεξία την βουδα και την πεστη
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.428
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.ειμαστε στην αναζητηση για ταξιδακι στην βουδαπεστη,με λιγο σφιχτο προυπολογισμο και εχω μερικες αποριες
1)αξιζει να παρουμε την καρτα βουδαπεστης?ειδα οτι εχει ελευθερη εισοδο μονο στα Lukacs Bath ενω παντου εχω διαβασει μονο για τα szechenyi spa,οποτε δεν ξερω αν τα πρωτα ειναι εκολα προσβασιμα και γενικα αν αξιζουν τον κοπο,ενω για τα δευτερα ειδα οτι οι τιμες τους ξεκινανε απο 37 ευρω το ατομ και παλι δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο
2)για ποια περιοδο να κοιταξω&που να ψαξω διαμονη??ξενοδοχειο για να εχω σιγουρο το πρωινο μιας και θα πεσει πολυ περπατημα η" καλυτερα διαμερισμα?{σκεφτομουν για οκτωβρη να μην εχει τον πολυ κοσμο των γιορτων αλλα να μην εχει πιασει και τρελο κρυο-χιονι να μπορεσουμε να δουμε οσο το δυνατον περισσοτερα}και σε ποια περιοχη να κοιταξω?να πω οτι το budget ειναι μαξιμουμ 55-60ευρω η βραδια
3)η καρτα βουδαπεστης αν κλειστει απο εδω θα μου την στειλουν σπιτι η' θα την παραλαβω καπου εκει οταν φτασω?
4) παει κανεις στο μουσειο τρομου?το βρηκα απιστευτα ενδιαφερον αλλα μοναχα 1-2 αναφορες σε αυτο και δεν ειμαι σιγουρη
5)και τελος,η κρουαζιερα στον δουναβη υποθετω ειναι στα must αλλα πρωι η' βραδυ?

ευχαριστω εκ των προτερων οσους απαντησουν.οποιαδηποτε επιπλεον πληροφορια για αξιοθεατα η' φαγητο θα εκτιμηθουν δεοντως!!!
Καλησπέρα.
1) Οι κάρτες αυτές αξίζουν συνήθως αν κάνεις όλα όσα προσφέρουν (μουσεία και διάφορα σημεία ενδιαφέροντος) και μείνεις πάνω απο 4-5 μέρες στη πόλη και χρησιμοποιήσεις τα ΜΜΜ, ώστε να πεις οτι έβγαλε τα λεφτά της. Πρέπει να μετρήσεις τι θα ξόδευες (μουσεία, λουτρα, τουρς στη πόλη και ΜΜΜ) αν δεν την είχες το χρονικό διάστημα που την θέλεις και να συγκρίνεις αν σε συμφέρει.
Τι εννοείς αν είναι εύκολα προσβάσιμα τα Lukacs Bath; Γενικά η πόλη έχει πολύ καλές συγκοινωνίες! Τα λουτρά αυτά σίγουρα θα έχουν πιο λίγο κόσμο απο τα Szechenyi και σίγουρα υπάρχουν πιο φθηνά λουτρά, αλλά δεν είναι τόσο γκλαμουράτα.
2) Η Βουδαπέστη έχει τουρισμό όλο το χρόνο και ειδικά Έλληνες! Εγώ θα ήθελα να ξαναπάω άνοιξη, όχι ότι δεν ήταν καλά αρχές Δεκέμβρη που πήγα, αλλά θα ήθελα να κάνω πιο πολύ ποδαράτο γύρισμα στην πόλη και τα περίχωρα της. Για διαμονή δες το Medos Hotel .
3) Δεν ξέρω, δεν την έχω πάρει. Μου φάνηκε άχρηστη όπως εξήγησα πιο πάνω.
4) Είναι ενδιαφέρον το Μουσείο Τρόμου, αλλά υπάρχουν πιο ενδιαφέροντα μουσεία απο αυτό. Το είχα στις δευτερεύουσες επιλογές μου και δεν πρόλαβα να το δω. Ας μείνει κάτι για την επόμενη φορά....
5) Έχω κάνει κρουαζιέρα στο Δούναβη αλλά όχι στη Βουδαπέστη. Μου φαινόταν αδιάφορη συγκριτικά με αυτή που είχα κάνει, σε άλλο σημείο του ποταμού όμως. Πολλοί εδώ λένε οτι είναι όμορφα το βράδυ
 

Nikoletta!

Member
Μηνύματα
46
Likes
109
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Στο καφέ με τα ζώα ελεύθερα μέσα πήγατε; Εγω η αλήθεια είναι πως φοβαμαι λίγο, αλλά ο γιος μου τα λατρεύει και σκέφτομαι να το τολμήσω…το πολύ πολύ θα με ακούσετε μέχρι την Ελλάδα : )
Το Zoo Cafe είναι τέλειο να πάτε, μην έχεις δεύτερες σκέψεις!😊 Κάθεσαι, παραγγέλνεις και ανά δέκα λεπτά σου φέρνουν και από ένα διαφορετικό ζωάκι στο τραπέζι! Το παιδί θα ξετρελαθεί! Εμείς πάντως- ζευγάρι χωρίς παιδί-περάσαμε υπέροχα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom