Ουγγαρία Βουδαπέστη για πρώτη φορά!

gkalla

Member
Μηνύματα
1.238
Likes
6.695
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζει κάποιος ποια μουσεία αξίζει να επισκεφτεί κάποιος στην Βουδαπέστη ;
Έχω επισκεφθεί το Μουσείο Καλών Τεχνών της Βουδαπέστης Szépművészeti Múzeum και την Εθνική Πινακοθήκη της Ουγγαρίας Magyar Nemzeti Galéria.
Θεωρώ ότι αξίζει περισσότερο το πρώτο ειδικά αν έχει και κάποια προσωρινή έκθεση.
 

denise_hpa

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Καλησπέρα στην παρέα!
Μολις έκλεισα διαμονή και εισιτήρια για Βουδαπέστη την Μεγάλη εβδομάδα των Καθολικών για 5 γεμάτες μέρες!
Ξεκινησα το ψαξιμο και το διάβασμα ταξιδιωτικών ιστοριών, αλλά συνεχίζω να έχω κάποιες απορίες και θα χρειαστώ την βοήθεια σας παρακαλώ!
Αρχικα θα ταξιδέψουμε με τον 5 χρόνο γιο μας πρώτη φορά με νυχτερινό τρένο που σημαίνει ο,τι θα φτάσουμε νωρίς το πρωί και θα ξεκινήσουμε το ταξίδι της επιστροφής αργά το βράδυ. Τι μπορούμε να κάνουμε με τις βαλίτσες μας τις ωρες πριν το Check in και μετά το check out στο δωμάτιο?Να επισημάνω επίσης ο,τι φεύγουμε Μεγάλη Παρασκευή που θεωρείται αργία και δεν ξέρω το κατά ποσό θα βρούμε ανοιχτά αξιοθέατα η τέλος πάντων δραστηριότητες για να γεμίσουμε την μέρα μας…αν έχετε προτάσεις να ρίξετε θα σας ήμουν ευγνώμων!
Επειτα το μεγάλο θέμα του συναλλάγματος….σίγουρα δεν αξίζει να πληρωνουμε με ευρώ αλλά και ούτε να κάνουμε συνάλλαγμα Ε; Είναι ασφαλές να πληρώνουμε με την κάρτα τραπεζης στο δικό τους νομισμα η θα πέσει κλέψιμο; Κάπου πήρε το μάτι μου μια κάρτα revo κάτι αλλά δεν έχω ιδεα τι και πως.
Επίσης ποια θεωρείται must αξιοθέατα που δεν πρέπει επουδενί να χάσουμε; ( μην ξεχναμε και το 5 χρόνο).
Αξιζει να βγάλουμε κάρτα μμμ; Για τον μικρό είναι οι μετακινήσεις δωρεάν όπως Σ άλλες ευρωπαϊκές χώρες;
Τέλος, θα επιθυμούσα προτάσεις και για νόστιμο και οικονομικό παραδοσιακό φαγητό….κάποιοι ανυπομονούν για την Gulasch σούπα!
Συγνωμη για το κατεβατό…και ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιες απαντήσεις σας!
καλησπερα εχω πληροφοριες για Βουδαπεστη τις βαλιτσες θα της αφησεις στην reception του ξενοδοχειου σου και θα πας την βολτα σου μεχρι να ανοιξει το chek in, Nα βγαλεις την Revolut κανεις εγκατασταση αποgoogle play στο κινητο σου και μετα μεταφερεισ απο την χρεωστικη σου το ποσο που θελεις . Ειναι για ολες τισ χωρες που ταξιδευεις χωρις ευρω δεν εχει καθολου φορους και την εχεις στο κινητο σου ηλεκτρονικα και πληρωνεις. Εαν χρησιμοποιης την χρεωστικη σου εχει φορους για την μετατροπη σε ευρω. Μπορω να σου πω καποιεςς πληροφορις γιατι ταξιδεωα 2 φορες βουδαπεστη το 2022 αλλα θα εχω χρονο Σαββατοκυριακο να σου γραψω. Denise
 

vzach

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Έχουμε κανονίσει και εμείς 2 άτομα ταξιδάκι στην Βουδαπέστη, την Πρωτομαγιά. Έχουμε κλείσει ξενοδοχείο και αεροπορικά , και σχεδιάζαμε το πρόγραμμα της κάθε ημέρας. Δυστυχώς στην αναζήτηση μας, διαπιστώσαμε ότι η 7ημερη κάρτα πάυει να υφίσταται από 1η Απριλίου.
Επειδή με 2 κάρτες 72Η για τον καθένα το κόστος βγαίνει αρκετά υψηλό , θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βγάλει κανείς ποτέ την κάρτα 15ημερών, που δεν ανήκει στα travelcards. 15-day Budapest pass
Επίσης προσπάθησαμε να βγάλουμε εισιτήρια και για την επίσκεψη μας στο Κοινοβούλιο, αλλά τα εισιτήρια για την αγγλόφωνες ξεναγήσεις για τις ημέρες που θα είμαστε εκεί, δεν μπορούν να αγοραστούν καθώς υπάρχει ένα banner που αναφέρει program change ή είναι sold out. Εκείνη την ώρα μπορούμε να αγοράσουμε εισιτήρια ;
 
Μηνύματα
28
Likes
30
Καλό απόγευμα σε όλους

Θα είμαστε και εμείς Βουδαπέστη για πρώρη φορά μέσα Απριλίου για 3-4 μέρες
Αξίξει να πάμε στο νησί της Μαργαρίτας τέτοια εποχή ?
Ποίος είναι ο πιο έυκολος τρόπος να πάς και τι κόστος έχει ?
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Παιδιά εκπέμπω sos, αύριο θελουμε να επισκεφτούμε το κάστρο της Βούδας και έχω κατά μπερδευτει! Γράφει στο σάιτ οτι ανήκει στο ιστορικό μουσείο της Βουδαπεστης..ισχύει; Πως πάω εκεί και που βγάζω εισιτήρια; Επίσης με τα εισιτήρια αυτά γυρίζω κάστρο, κήπους και μουσεία; Βοηθήστε please γιατί το αφήσαμε για την τελευταία μέρα και αν δεν πάμε αύριο, τέλος το ονειρο!
 

TJERRYS

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Καλησπέρα στην παρέα!
Μολις έκλεισα διαμονή και εισιτήρια για Βουδαπέστη την Μεγάλη εβδομάδα των Καθολικών για 5 γεμάτες μέρες!
Ξεκινησα το ψαξιμο και το διάβασμα ταξιδιωτικών ιστοριών, αλλά συνεχίζω να έχω κάποιες απορίες και θα χρειαστώ την βοήθεια σας παρακαλώ!
Αρχικα θα ταξιδέψουμε με τον 5 χρόνο γιο μας πρώτη φορά με νυχτερινό τρένο που σημαίνει ο,τι θα φτάσουμε νωρίς το πρωί και θα ξεκινήσουμε το ταξίδι της επιστροφής αργά το βράδυ. Τι μπορούμε να κάνουμε με τις βαλίτσες μας τις ωρες πριν το Check in και μετά το check out στο δωμάτιο?Να επισημάνω επίσης ο,τι φεύγουμε Μεγάλη Παρασκευή που θεωρείται αργία και δεν ξέρω το κατά ποσό θα βρούμε ανοιχτά αξιοθέατα η τέλος πάντων δραστηριότητες για να γεμίσουμε την μέρα μας…αν έχετε προτάσεις να ρίξετε θα σας ήμουν ευγνώμων!
Επειτα το μεγάλο θέμα του συναλλάγματος….σίγουρα δεν αξίζει να πληρωνουμε με ευρώ αλλά και ούτε να κάνουμε συνάλλαγμα Ε; Είναι ασφαλές να πληρώνουμε με την κάρτα τραπεζης στο δικό τους νομισμα η θα πέσει κλέψιμο; Κάπου πήρε το μάτι μου μια κάρτα revo κάτι αλλά δεν έχω ιδεα τι και πως.
Επίσης ποια θεωρείται must αξιοθέατα που δεν πρέπει επουδενί να χάσουμε; ( μην ξεχναμε και το 5 χρόνο).
Αξιζει να βγάλουμε κάρτα μμμ; Για τον μικρό είναι οι μετακινήσεις δωρεάν όπως Σ άλλες ευρωπαϊκές χώρες;
Τέλος, θα επιθυμούσα προτάσεις και για νόστιμο και οικονομικό παραδοσιακό φαγητό….κάποιοι ανυπομονούν για την Gulasch σούπα!
Συγνωμη για το κατεβατό…και ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιες απαντήσεις σας!
Καλησπέρα, Θα ήθελες να μας ενημέρωσεις πως ήταν το ταξίδι σου. Θα ταξιδέψω τέλη Ίούνη και δεν έχω ιδέα από Βουδαπέστη
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλησπέρα, Θα ήθελες να μας ενημέρωσεις πως ήταν το ταξίδι σου. Θα ταξιδέψω τέλη Ίούνη και δεν έχω ιδέα από Βουδαπέστη
Καλησπέρα !
Το ταξίδι στην Βουδαπέστη ήταν υπέροχο! Τέλειος προορισμός, τον οποίο συστήνω ανεπιφύλακτα ! Τι ακριβώς θα ήθελες να μάθειΣ; Καταρχήν ταξιδεύεις μόνος η με οικογένεια και παιδιά;
 

TJERRYS

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Καλησπέρα !
Το ταξίδι στην Βουδαπέστη ήταν υπέροχο! Τέλειος προορισμός, τον οποίο συστήνω ανεπιφύλακτα ! Τι ακριβώς θα ήθελες να μάθειΣ; Καταρχήν ταξιδεύεις μόνος η με οικογένεια και παιδιά;
Θα πάμε ζευγάρι.. Θα με ενδιέφερε να μου πεις τι είναι must να δω. Αν πρέπει να προσέξω κάτι. Τα ΜΜΜ είναι οκ; (αυτα τα λίγα για αρχή :cool:)
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
859
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Μηνύματα
28
Likes
30
Καλημέρα σε όλους
Γυρίσαμε απο Βουδαπέστη πρίν απο καμιά βδομάδα και περάσαμε τέλεια!
Υπέροχη πόλη , πανέμορφα κτίρια και πεντακαθαρή.
Όλη η πόλη είναι ένα αξιοθέατο.
Η αλήθεια μας φάνηκε λίγο ακριβή σε σχέση απ ότι ακούγα για τις τιμές τα προηγούμενα χρόνια
Μείναμε στο Ξενοδοχείο 12REVAY , καθαρό , σε πολύ καλό σημείο κόντα στην Βασιλική Αγ Στεφάνου
Απο το αεροδρόμιο πρός το κέντρο πήραμε το 100Ε , πολύ βολικό
Για τις διαδρομές εντός πόλης χρησιμοποιήσαμε το τουριστικό λεωφορείο , πληρώσαμε το ποσό για 24ώρες και μας το άφησε για 3 μέρες οπότε δεν πήραμε καθόλου ταξί
Πολύ περπάτημα επίσης.
Απο αξιοθέατα ξεχωρίσαμε την γέφυρα Liberty Bridge, το Fisherman , το νησί της μαργαρίτας ( πήραμε ποδήλατο )
Για φαγητό / ποτό μας άρεσαν το Retek Bistro , Ape Regina , Cookie Beacon , Twenty Six , kai Mazel Tov
Παγωτό πήραμε απο το Gelato Rosa
 

touRocker

Member
Μηνύματα
70
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Planet Earth
Ταξίδι-Όνειρο
Dark Side Of The Moon
Καλησπέρα στην παρέα.
Ετοιμάζομαι σιγά σιγά για Βουδαπέστη.
Η κύρια ερώτησή μου είναι: Γιατί να μην κάνω Φιορίνια σε ανταλλακτήριο; Και στην Πράγα τα ίδια έλεγαν, ότι θα με κλέψουν, αλλά βρήκα ανταλλακτήρια με πολύ καλή ισοτιμία. Ήθελε λίγο ψάξιμο φυσικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.457
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom