Ουγγαρία Βουδαπέστη για πρώτη φορά!

Μηνύματα
28
Likes
30
Καλησπέρα στην παρέα.
Ετοιμάζομαι σιγά σιγά για Βουδαπέστη.
Η κύρια ερώτησή μου είναι: Γιατί να μην κάνω Φιορίνια σε ανταλλακτήριο; Και στην Πράγα τα ίδια έλεγαν, ότι θα με κλέψουν, αλλά βρήκα ανταλλακτήρια με πολύ καλή ισοτιμία. Ήθελε λίγο ψάξιμο φυσικά.
Γεία σας

Δεν χρειάζεται να κάνεις συνάλλαγμα καθόλου.
Μπορείτε να πληρώνεται παντού με κάρτα.
Έμείς είχαμε χρησιμοποιησει revolut card παντού.
Δεν χρησιμοποιήσαμε καθόλου μετρητα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γιατί να μην κάνω Φιορίνια σε ανταλλακτήριο; Και στην Πράγα τα ίδια έλεγαν, ότι θα με κλέψουν, αλλά βρήκα ανταλλακτήρια με πολύ καλή ισοτιμία. Ήθελε λίγο ψάξιμο φυσικά.
Εγώ προτείνω να κάνεις μερικά, ανεξαρτήτως αν έχεις μάθει να δουλεύεις με κάρτα revolut, κάποια άλλη ή αποκλειστικά με μετρητά. Σε μερικά σημεία στην πόλη ήταν απαραίτητα. Τώρα προφανώς και πρέπει να αποφύγεις το αεροδρόμιο και να βρεις ανταλλακτήριο εντός πόλης.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Κάνεις ανάληψη με την ρεβολουτ, σχεδόν όλες οι τράπεζες είναι χωρίς προμήθεια. Αν δεν έχεις βγάλε μια να υπάρχει. Αλλά δεν θα χρειαστείς ρευστό. Παλιότερα ελάχιστα μέρη ζητούσαν (κυρίως μπαρ) ρευστό την τελευταία φορά που πήγα πριν λίγο καιρό δεν χρειάστηκε πουθενά. Αν κάπου σου ζητήσουν, φεύγεις και πας αλλού όπου δέχονται κάρτα.
Απλά τα πράγματα.
 

touRocker

Member
Μηνύματα
70
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Planet Earth
Ταξίδι-Όνειρο
Dark Side Of The Moon
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Δεν θέλω revolut, οπότε θα προσπαθήσω να βρω ανταλλακτήρια (πριν φύγω φυσικά) που να έχουν μικρή προμήθεια και θα κάνω συνάλλαγμα. Εάν βρω θα τα γράψω και εδώ να τα ξέρετε. Φυσικά και όποιος ξέρει ανταλλακτήριο με φυσιολογικές τιμές μου λέει την οδό του.

Μία άλλη σημαντική ερώτηση είναι: Με το τηλέφωνο τι γίνεται; Ισχύουν οι χρεώσεις στην κινητή τηλεφωνία όπως και στην υπόλοιπη Ευρώπη ή όχι; Νομίζω είναι η Ουγγαρία στη "Ζώνη Σένγκεν".

Τέλος, λέω να πάω και Μπρατισλάβα δύο μέρες (Βιέννη έχω πάει) ... ξέρετε να μου πείτε και τίποτα για εκεί;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Με το τηλέφωνο τι γίνεται; Ισχύουν οι χρεώσεις στην κινητή τηλεφωνία όπως και στην υπόλοιπη Ευρώπη
Ισχύουν, δεν έχεις να άγχεσαι για κάτι, το πακέτο σου μεταφέρεται αυτούσιο μέσω roaming, πλην ειδικών περιπτώσεων που θα πρέπει να το τσεκάρεις.
Φυσικά και όποιος ξέρει ανταλλακτήριο με φυσιολογικές τιμές μου λέει την οδό του.
Στο κέντρο κοντά στην στάση Astoria θα βρεις. Εγώ το είχα τσεκάρει και τελικά κακώς δεν έκανα λίγα χρήματα, μιας και με την κάρτα έφαγα πόρτα ακόμα κι από αξιοθέατα που απαιτούσαν μετρητά.

Τέλος, λέω να πάω και Μπρατισλάβα δύο μέρες (Βιέννη έχω πάει) ... ξέρετε να μου πείτε και τίποτα για εκεί;
Ρίξε μια ματιά εδώ με πληροφορίες βέβαια από την ιστορία μου για το μακρινό πλέον 2018.
 

DimisG

Member
Μηνύματα
48
Likes
241
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Δεν θέλω revolut, οπότε θα προσπαθήσω να βρω ανταλλακτήρια (πριν φύγω φυσικά) που να έχουν μικρή προμήθεια και θα κάνω συνάλλαγμα. Εάν βρω θα τα γράψω και εδώ να τα ξέρετε. Φυσικά και όποιος ξέρει ανταλλακτήριο με φυσιολογικές τιμές μου λέει την οδό του.

Μία άλλη σημαντική ερώτηση είναι: Με το τηλέφωνο τι γίνεται; Ισχύουν οι χρεώσεις στην κινητή τηλεφωνία όπως και στην υπόλοιπη Ευρώπη ή όχι; Νομίζω είναι η Ουγγαρία στη "Ζώνη Σένγκεν".

Τέλος, λέω να πάω και Μπρατισλάβα δύο μέρες (Βιέννη έχω πάει) ... ξέρετε να μου πείτε και τίποτα για εκεί;
Καλησπέρα @touRocker
Αν και θα το μετανιώσεις για την ρεβολουτ και την ευκολία που σου παρέχει, σου προτείνω το Money Enchange στην Kirally St. Αρχές Φεβρουαρίου είχε την καλύτερη ισοτιμία. Αν θυμάμαι καλά 1€=388φιορινια
 

touRocker

Member
Μηνύματα
70
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Planet Earth
Ταξίδι-Όνειρο
Dark Side Of The Moon
@psilos3: Ευχαριστώ πολύ φίλε μου ... αρχίζω διάβασμα στην παρουσίασή σου για Μπρατισλάβα!

@DimisG: Ευχαριστώ πολύ
για τη διεύθυνση του ανταλλακτηρίου, θα με βοηθήσει πολύ αυτό.

Ερώτηση: Ξέρει κανείς τρόπους να πάω από Βουδαπέστη - Μπρατισλάβα (τραίνο, λεωφορείο) και σε τι τιμές κυμαίνονται;

ΥΓ: Ευρώ έχει η Μπρατισλάβα;;;;;
 
Last edited:

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
@psilos3: Ευχαριστώ πολύ φίλε μου ... αρχίζω διάβασμα στην παρουσίασή σου για Μπρατισλάβα!

@DimisG: Ευχαριστώ πολύ
για τη διεύθυνση του ανταλλακτηρίου, θα με βοηθήσει πολύ αυτό.

Ερώτηση: Ξέρει κανείς τρόπους να πάω από Βουδαπέστη - Μπρατισλάβα (τραίνο, λεωφορείο) και σε τι τιμές κυμαίνονται;

ΥΓ: Ευρώ έχει η Μπρατισλάβα;;;;;
Δε ν θα χάσεις και πολλά αν δεν πας Μπρατισλάβα πάντως …πιο πολύ για να γράψεις ένα ακόμα ταξίδι δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ερώτηση: Ξέρει κανείς τρόπους να πάω από Βουδαπέστη - Μπρατισλάβα (τραίνο, λεωφορείο) και σε τι τιμές κυμαίνονται;

ΥΓ: Ευρώ έχει η Μπρατισλάβα;;;;;
Παρακαλώ διάβασε και ρώτα εδώ Ουγγαρία - Σλοβακία - Βουδαπέστη-Μπρατισλάβα
Να κρατήσουμε αυτό το θέμα για Βουδαπέστη μόνο.
 

nikoletta ts

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας και καλώς σας βρήκα! Καινούργιο μέλος και ελπίζω να χειρίζομαι σωστά το φόρουμ.
Μου αρέσουν πολύ τα ταξίδια, αν και δεν έχω πάει σε πολλά μέρη, ελπίζω στο μέλλον!!
Ενδιαφερόμαστε με το σύζυγό τον Οκτώβριο για Βουδαπέστη και ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλη αυτή η περίοδος και γενικά ότι συμβουλές έχετε χρήσιμες θα μας ήταν.
Βρήκαμε ένα διαμέρισμα στη παρακάτω διεύθυνση. Είναι σε καλό σημείο θεωρείτε;
Budapest, Margit körút 26, 1026 Ουγγαρία
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
καλημερα.. καλη περιοδος ειναι ο Οκτωβριος κυριως αν ειναι αρχες... το διαμερισμα πρεπι να ειναι κοντας στη γεφυρα Μαργαριτα και μπορειτε να πατε με τα ποδια στο κεντρο .ειναι πολυ ομορφη πολη με πολα ενδιαφεροντα πραγματα να δεις...απο το κοινοβουλιο το καστρο , πυργο ψαραδωςν., το αγιο στεφανο και επισης τα περιβοητα λουτρα... προσωπικα πηγα αλλα δεν μπηκα ..βρηκα πολυ αγενες το προσωπικο περα απο τη εντονη μυρωδια που δεν αντεξα.. ισως εσυ να εισαι τυχερη.. γθια τα διασημα και πολυσυζητημενα ruins bar αξιζει μια βολτα για ενα ποτακι .
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Και εγώ Οκτώβρη είχα επισκεφτεί τη Βουδαπέστη και ήταν πολύ καλή περίοδος από άποψη κόσμου και καιρού (αν και θα ήθελα προσωπικά να την είχα δει και πιο χειμώνα, καθώς φαντάζομαι με χιόνι ή έστω με περισσότερο κρύο θα είναι ακόμα πιο γραφική).

Είναι καλή περίοδος από την άποψη ότι ακόμα μπορείς να κάτσεις να πιεις ένα ποτό ή ένα καφέ σε κάποιο από τα μπαράκια/καφετέριες πάνω στα καραβάκια στις όχθες του Δούναβη (αν σας κάνει καό καιρό), αλλά και του ότι δεν νυχτώνει ακόμα πολύ νωρίς.

Το διαμέρισμα που βρήκατε είναι στη Βούδα (τη πλευρά με το μεγαλύτερο ιστορικό ενδιαφέρον). Εμείς είχαμε μείνει στην Πέστη, καθώς θέλαμε να είμαστε σε απόσταση που περπατιέται από το νέο κέντρο (όπου θα πάτε σίγουρα για φαγητό, ποτό, βόλτες).

Επομένως, διαλέξτε διαμέρισμα είτε στη Βούδα είτε στην Πέστη, ανάλογα με το πως σας ενδιαφέρει να κινείστε.

Σίγουρα προτείνω επίσκεψη σε ruin bars, αλλά και στα λουτρά (μοναδική εμπειρία).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom