Ουγγαρία Βουδαπέστη για ρομαντικούς καλοφαγάδες εξερευνητές με low μπάτζετ

Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Ο τίτλος του άρθρου μου περιέχει την λεξη "καλοφαγάδες" .Μετά την φώτο που ανέβασε ο φίλος thanasis με το τσουρεκάκι σκέφτηκα να ανεβάσω και εγώ κάποιες για να σιγουρευτείτε ότι έχω δίκαιο και ότι στην Βουδαπέστη μπορείς να φάς πολύ καλά με αντικειμενικά χαμηλό κόστος!Περιμένω σχόλια και δίνω ότι διευκρινίσεις θέλετε!!!!:D
 

Attachments

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Gulash δε βλέπω, άλλα βλέπω Langos με Nutella??????? Ιεροσυλία!
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
το Gulash δεν πρόλαβε να βγει φωτογραφια...!!!!!:haha: Το langos το δοκιμάσαμε στην αγορά και το έφτιαχναν είτε με μερέντα είτε με τριμμένο τυρί.Προτιμήσαμε την μερέντα για πρωινό!!!!!!!
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Εμείς Gulash φάγαμε στο Matyas Prince Restaurant,το μαγαζί που αναφέρω στην ιστορία μου με τα τσιγγάνικα βιολιά.Ηταν πολύ νόστιμο και καμία σχέση γευστικά με την δική μας κρεατόσουπα!Στην ιστορία το όνομα του μαγαζιού έχει βγει κάπως...οπότε επανορθώνω εδώ!
άdvφzφljόk! - Mαtyαs Pince
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Last edited by a moderator:

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Αντε Θανάση κανε τη μετάφραση! Περιμένουμε! Ακόμα θυμάμαι τη μυρωδιά!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
το trdlo (trdelnik) είναι ένα είδος γλυκού σφολιάτας γεμάτο ζάχαρη, βανίλια και φουντούκι ψημένο στην σχάρα φτιαγμένο πρώτη φορά στην Skalica της Σλοβακίας από τον Earl József Gvadányi τον 17ο αιώνα.
Η ονομασία του είναι Skalicky trdelník ή στα ουγγρικά Kürtőskalács και αποτελεί εθνικό προιόν της Αυστρίας, Ουγγαρίας και Σλοβακίας ;)
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Ευχαριστούμε αλλά εμείς θέλουμε τη μετάφραση των υλικών της. συνταγής.... Για να το φτιάξουμε...
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Ευχαριστούμε αλλά εμείς θέλουμε τη μετάφραση των υλικών της. συνταγής.... Για να το φτιάξουμε...
Υπάρχει η συνταγή και στο: Trdelnik - Slovak Czech Sweet Pastry Recipe - Food.com - 165166 αλλά ήταν μια αποτυχία στην εκτέλεση. Μπορεί το "trdlo" wooden stick να είναι απαραίτητο για την επιτυχία της εκτέλεσης.

Όπως η συνταγή υπάρχει και εδώ: Xx emazingly sweet xX: Trdelnik
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.410
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom