1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιανουάριο - Απρίλιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος vagar78, στις 21 Ιουλίου 2016.

1. AFROMARIA

AFROMARIA New Member

Afromaria Είμαι καινούρια στην ομάδα και κατενθουσιασμένη με τις ιστορίες και πληροφορίες ειδικά κάποια μέλη π.χ.vagar 78 είναι απίστευτα.Πηγαίνω Βουδαπέστη την άλλη βδομάδα για 5 μέρες και έχω κάποια θέματα που με απασχολούν 1.Για κάποιον που επισκέπτεται για πρώτη φορά Βουδαπέστη αξίζει η Boudapest card; Ποιά αξιοθέατα κατά τη γνώμη σας αξίζουν να πληρώσεις και ποιά όχι .2.Πού μπορώ στη Βουδαπέστη να εκτυπώσω την κάρτα επιβίβασης της επιστροφής απο το email; 3Απο το αεροδρόμιο Ελ.Βενιζέλος μπορώ να ψωνίσω κάποια πράγματα ( το εισιτήριο δικαιολογεί χωρίς extra χρέωση μόνο ένα σακίδιο πλάτης 40×25×20-τραγικό-);Τα ψώνια σαν extra τσάντα δημιουργούν πρόβλημα; Και τέλος κάποιο πενθήμερο προγραμματάκι είναι ευπρόσδεκτο πανηγυρικάΕυχαριστώ εκ των προτέρων και καλά ταξίδια με ωραίες εμπειρίες

2. vagar78

vagar78 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
    Να σαι καλά Μαρία μου για τα καλά σου λόγια ......
    1.Για μένα αν δεν έχεις σκοπό να πας σε όλα τα αξιοθέατα και να μπεις και μέσα δεν αξίζει να αγοράσεις την Budapest card. Από εκεί και πέρα αξίζει σίγουρα η βουλή, να ανέβεις πάνω στον Άγιο Στέφανο, ίσως να μην αξίζει η ρόδα και το να μπεις στο κάστρο της Βούδας αν δεν είσαι φαν των έργων τέχνης (φιλοξενεί πινακοθήκες).
    2.Δεν χρειάζεται να την εκτυπώσεις την κάρτα επιβίβασης αρκεί να την έχεις στο κινητό σου.Αν ταξιδεύεις με Ryanair πρέπει να κατεβάσεις την εφαρμογή.
    3.Όταν κρατάς τσάντα με ψώνια από τα duty free οι αεροπορικές εταιρίες δεν σου δημιουργούν πρόβλημα χωρίς ωστόσο να είναι ο κανόνας.
    4.Για να σου προτείνει κάποιος πρόγραμμα πρέπει να ξέρει σε ποιο ξενοδοχείο θα μένεις που θα αποτελεί και την αφετηρία σου κάθε μέρα και τι ώρα και μέρα φτάνεις και φεύγεις...

escursione and greco like this.
  3. marianino

marianino Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    οποιοδήποτε!!
    Καλησπέρα στην παρέα.ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες του θέματος.Από Πότε είναι στολισμένη η πόλη τα Χριστούγεννα ; σκεφτόμαστε να πάμε ένα διήμερο μέσα Νοεμβρίου .υπάρχει περίπτωση να την πετύχουμε στα όμορφα της ; αξίζει γενικά αυτή η εποχή ;

4. vagar78

vagar78 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
    Από τις 10 Νοεμβρίου και μετά ξεκινανε συνήθως τα γνωστά ξυλινα σπιτάκια που πουλάνε διαφορα και μέχρι να μπει ο Δεκέμβριος θα έχουν στηθεί πιστευω όλα...Η Βουδαπέστη είναι όμορφη όλο τον χρόνο αλλά οι 2 ημέρες είναι πολύ λίγες, για μένα δεν αξίζει τον κόπο να πάει κάποιος για λιγότερο από 3 ημέρες εκτός αν πηγαίνει για δεύτερη φορά...

5. AFROMARIA

AFROMARIA New Member

ευχαριστώ για τη βοήθειά σου vagar78.Δεν ξέρω αν μπορείς να με βοηθήσεις σε κάποιο άμεσο πρόβλημα που έχω. Tο esky δεν μου έχει στείλει το boarding pass και είναι κλειστά για Σαββατοκύριακο ,οπότε δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους.Μου είχαν πεί ότι θα το έστελναν στο email μου 2 μέρες πριν την πτήση δηλαδή σήμερα.Ξέρεις τί κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις;

Last edited by a moderator: 4 Αυγούστου 2019
  6. vagar78

vagar78 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
    Δεν το ξέρω το site τσέκαρε όμως μήπως έχουν πάει στα junk mails σου γιατί το βλέπω δύσκολο να μην σου έχουν στείλει μάιλ αγοράς εισιτηρίου...Μόνη σου πρεπει να κάνεις τσεκιν ; γιατί να σου στείλουν και μπορντινγκ πας εκτός από εισιτήρια..

7. AFROMARIA

AFROMARIA New Member

Εχω ήδη κάνει check in εδώ και 4 μέρες.Οι ίδιοι μου είπαν ότι θα μου στείλουν το boarding pass 2 24ωρα πριν την αναχώρηση.Στα ανεπιθύμητα δεν είναι.Το κακό είναι ότι ο αριθμός κράτησης που μου έστειλαν δεν αναγνωρίζεται απο την ryanair (έτσι μου ειχαν πεί απο την ryanair σε ένα chat που είχα μαζί τους) αυτό συμβαίνει όταν κάποιος κλείνει όχι απευθείσς με την ryanair οπότε μονο απο esky μπορώ να πάρω την κάρτα επιββασης , αυτοί όμως είναι κλειστά το σκ

8. vagar78

vagar78 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
    Και πότε πετατε;

9. AFROMARIA

AFROMARIA New Member

ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ 10.00

10. vagar78

vagar78 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
    μπες στο site τους κανε συνδεση και δες στον λογαριασμο σου αν υπαρχουν μεσα τσεκιν και αγορα εισιτηριου δεν ξερω τι αλλο να σου πω.

11. vangelis69

vangelis69 Member

Σ΄ευχαρ
    ιστο΄ρ

vagar78 likes this.
  12. marianino

marianino Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    οποιοδήποτε!!
    κλείστηκαν τα εισιτήρια για 2-5/11!! 5 ζευγάρια .Διαμονή στο meininger hotel. Σιγα σιγα ξεκινάει και ο προγραμματισμός. Θεμα baths . Πρωινό ή Βραδινό? Rubas /Szezhenyi? στο πρώτο είδα οτι τα σκ ειναι μεικτά και ειναι μαστ η εξωτερική και κυρίως βράδυ ...

vagar78 likes this.