Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
Μην παραλείψετε να κάνετε επίσκεψη στα Λουτρά Θα το μετανιώσετε!!!Διαβάστε τι γράφει ο vagar78 kαι επισκεφθείτε τα Σέτσενι ή ;oποιο άλλο θέλετε. Είναι must!!!
 

Konkon

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Καλησπέρα στη παρέα,
Ότι προσπαθώ από 20/11 να κλείσω στο Hungarikum για 15/12 ή 16/12 σε διαφορετικές ώρες και ''τρώω'' συνεχώς άκυρο δεν μπορώ να το πιστέψω!!!!!!

Το δικό μου πρόγραμμα για 15/12 με 17/12 είναι

Πρώτη ημέρα:
  • Μεγάλη Συναγωγή , Dohany Street
  • Κρατική Όπερα Ουγγαρίας (Hungarian State Opera House)
  • Βασιλική Αγίου Στεφάνου (St. Stephen’s Basilica)
  • Παπούτσια στο Δούναβη (Shoes on the Danube Bank)
  • Κοινοβούλιο (Hungarian Parliament Building)
  • WestEnd City Center – Πολυκατάστημα ( προαιρετικό )
  • Κρουαζιέρα στο Δούναβη
  • Αλυσιδωτή γέφυρα, Budapest, Széchenyi Lánchíd,

Δεύτερη ημέρα:
  • Βασιλικό Ανάκτορο Βούδας (Buda Castle)
  • Προμαχώνας των Ψαράδων (Fisherman’s Bastion)
  • Άγαλμα Αγ. Στεφάνου
  • Εκκλησία του Ματθία (Matthias Church)
  • Μουσείο Στρατιωτικής Ιστορίας (Museum of Military History)
  • Κήπος των Φιλοσόφων
  • Λόφος Γκέλερτ (Gellért Hill)
  • Central Market Hall

Τρίτη ημέρα:
  • Πλατεία των Ηρώων Heroe’s Square
  • Μνημείο της Χιλιετίας
  • Κάστρο Βαίνταχουνιάντ
  • Λουτρά Σεζέζνι
  • Νησί της Μαργαρίτας
  • Μουσικό Συντριβάνι
Για φαγητό θα ακολουθήσω τις προτάσεις του Vagar εκτός από το Hungarikum από ότι φαίνεται :(

@vagar78 Βγαίνει το πρόγραμμα έτσι που το έχω μέσα σε τρεις ημέρες;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα στη παρέα,
Ότι προσπαθώ από 20/11 να κλείσω στο Hungarikum για 15/12 ή 16/12 σε διαφορετικές ώρες και ''τρώω'' συνεχώς άκυρο δεν μπορώ να το πιστέψω!!!!!!

Το δικό μου πρόγραμμα για 15/12 με 17/12 είναι

Πρώτη ημέρα:
  • Μεγάλη Συναγωγή , Dohany Street
  • Κρατική Όπερα Ουγγαρίας (Hungarian State Opera House)
  • Βασιλική Αγίου Στεφάνου (St. Stephen’s Basilica)
  • Παπούτσια στο Δούναβη (Shoes on the Danube Bank)
  • Κοινοβούλιο (Hungarian Parliament Building)
  • WestEnd City Center – Πολυκατάστημα ( προαιρετικό )
  • Κρουαζιέρα στο Δούναβη
  • Αλυσιδωτή γέφυρα, Budapest, Széchenyi Lánchíd,

Δεύτερη ημέρα:
  • Βασιλικό Ανάκτορο Βούδας (Buda Castle)
  • Προμαχώνας των Ψαράδων (Fisherman’s Bastion)
  • Άγαλμα Αγ. Στεφάνου
  • Εκκλησία του Ματθία (Matthias Church)
  • Μουσείο Στρατιωτικής Ιστορίας (Museum of Military History)
  • Κήπος των Φιλοσόφων
  • Λόφος Γκέλερτ (Gellért Hill)
  • Central Market Hall

Τρίτη ημέρα:
  • Πλατεία των Ηρώων Heroe’s Square
  • Μνημείο της Χιλιετίας
  • Κάστρο Βαίνταχουνιάντ
  • Λουτρά Σεζέζνι
  • Νησί της Μαργαρίτας
  • Μουσικό Συντριβάνι
Για φαγητό θα ακολουθήσω τις προτάσεις του Vagar εκτός από το Hungarikum από ότι φαίνεται :(

@vagar78 Βγαίνει το πρόγραμμα έτσι που το έχω μέσα σε τρεις ημέρες;
Μονο αν τους παρεις τηλ θα βγαλεις ακρη με το Χουγκαριμ...Ειναι λιγο σφιχτο το προγραμμα σου αν δεν σας κανει καλο καιρο δεν θα τα προλαβετε με τιποτα ολα θα πρεπει να κανετε ξεσκαρταρισμα...
 

Mary09

Member
Μηνύματα
35
Likes
24
Καλησπέρα στη παρέα,
Ότι προσπαθώ από 20/11 να κλείσω στο Hungarikum για 15/12 ή 16/12 σε διαφορετικές ώρες και ''τρώω'' συνεχώς άκυρο δεν μπορώ να το πιστέψω!!!!!!

Το δικό μου πρόγραμμα για 15/12 με 17/12 είναι

Πρώτη ημέρα:
  • Μεγάλη Συναγωγή , Dohany Street
  • Κρατική Όπερα Ουγγαρίας (Hungarian State Opera House)
  • Βασιλική Αγίου Στεφάνου (St. Stephen’s Basilica)
  • Παπούτσια στο Δούναβη (Shoes on the Danube Bank)
  • Κοινοβούλιο (Hungarian Parliament Building)
  • WestEnd City Center – Πολυκατάστημα ( προαιρετικό )
  • Κρουαζιέρα στο Δούναβη
  • Αλυσιδωτή γέφυρα, Budapest, Széchenyi Lánchíd,

Δεύτερη ημέρα:
  • Βασιλικό Ανάκτορο Βούδας (Buda Castle)
  • Προμαχώνας των Ψαράδων (Fisherman’s Bastion)
  • Άγαλμα Αγ. Στεφάνου
  • Εκκλησία του Ματθία (Matthias Church)
  • Μουσείο Στρατιωτικής Ιστορίας (Museum of Military History)
  • Κήπος των Φιλοσόφων
  • Λόφος Γκέλερτ (Gellért Hill)
  • Central Market Hall

Τρίτη ημέρα:
  • Πλατεία των Ηρώων Heroe’s Square
  • Μνημείο της Χιλιετίας
  • Κάστρο Βαίνταχουνιάντ
  • Λουτρά Σεζέζνι
  • Νησί της Μαργαρίτας
  • Μουσικό Συντριβάνι
Για φαγητό θα ακολουθήσω τις προτάσεις του Vagar εκτός από το Hungarikum από ότι φαίνεται :(

@vagar78 Βγαίνει το πρόγραμμα έτσι που το έχω μέσα σε τρεις ημέρες;
αχαχα πόσο σε νιώθω! προσπαθώ να κλείσω ακριβώς το ίδιο χρονικό διάστημα αλλά έφαγα άκυρο και σε μέιλ και στο τηλ... Προς το παρόν έχουμε κλείσει στη PAPRIKA για 15/12 γιατί για 14/12 που θέλαμε ούτε εκεί είχε... Χαμούλης γενικά :p
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
εχω βγαλει εισητηρια να παμε με την κορη μου,αλλα αυτη τη φορα θα παμε 1απριλη με 6 απριλη,να την περπατησουμε καλλυτερα και να παμε και στο νησι της μαργαριτας,οχι οτι με χαλασε το χιονι,αλλα θελω να την δω και ανοιξη,και παλι σ ευχαριστουμε για τον οδηγο σου,ουσιαστικα μας πιανεις απ το χερι και μας πας οπου ρωτησουμε.θελω να την παω στα λουτρα σετζενι και παλι,ειχα ενθουσιαστει...
 

ioanna@travel

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
vagar78

ό,τι και αν πω για την περιγραφή σου, θα είναι λίγο!! πολλά πολλά μπράβο!!

Θέλω τη βοήθειά σου, ή και των υπολοίπων!!!

Κανονίσαμε με μία φίλη προ λίγων ημερών για Βουδαπέστη στις 26-29... Φτάνουμε 10.45 και φεύγουμε 13.15
Ναι ήταν τελευταία στιγμή...Ναι μας βγήκε λίγο ακριβούτσικα, αλλά μία ζωή την έχουμε (το μότο μου, όταν κάνω πράγματα τελευταία στιγμή :b)
Το ζήτημα τώρα είναι ότι με έχει πιάσει πανικός, γιατί από όσα έχω διαβάσει, δεν παίζει να προλάβουμε να κλείσουμε πουθενά...
Χρειάζομαι τα φώτα σου/σας για τα εξής: α) Φτάνουμε 10.45 στο αεροδρόμιο. Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής: Με ποια αξιοθέατα θα ήταν καλύτερο να ξεκινήσουμε, μιας και ναι μεν φτάνουμε νωρίς, αλλά από την άλλη μέχρι να φτάσουμε στο δωμάτιο (Budapest, Kerepesi út 34 ) και να βγούμε ξανά έξω, θα περάσει λογικά κανά 2ωρο (διορθώστε με αν κάνω λάθος);;;;;
β)για το Κοινοβούλιο από όσα διάβασα πρέπει να κλείσουμε από τώρα εισιτήριο, αν και λογικά δε θα βρούμε...
Ισχύει το ίδιο και για τα Λουτρά Σεζέζνι;;;;
γ) Για το καφε New York Kávéház és Étterem, το SIR LANCELOT LOVAGI ETTEREM και το Hungarikum Bistro, πρέπει να κλείσουμε από τώρα τραπέζι, μιας και είναι Χριστούγεννα;
δ) το Νησί Μαργαρίτας βολεύει να το επισκεφτούμε όταν θα κάνουμε κρουαζιέρα στον Δούναβη;

Συγχωρέστε με για την ασχετοσύνη μου, αλλά σήμερα ξεκίνησα να ψάχνω...
 

Tartoufos

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
vagar78

ό,τι και αν πω για την περιγραφή σου, θα είναι λίγο!! πολλά πολλά μπράβο!!

Θέλω τη βοήθειά σου, ή και των υπολοίπων!!!

Κανονίσαμε με μία φίλη προ λίγων ημερών για Βουδαπέστη στις 26-29... Φτάνουμε 10.45 και φεύγουμε 13.15
Ναι ήταν τελευταία στιγμή...Ναι μας βγήκε λίγο ακριβούτσικα, αλλά μία ζωή την έχουμε (το μότο μου, όταν κάνω πράγματα τελευταία στιγμή :b)
Το ζήτημα τώρα είναι ότι με έχει πιάσει πανικός, γιατί από όσα έχω διαβάσει, δεν παίζει να προλάβουμε να κλείσουμε πουθενά...
Χρειάζομαι τα φώτα σου/σας για τα εξής: α) Φτάνουμε 10.45 στο αεροδρόμιο. Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής: Με ποια αξιοθέατα θα ήταν καλύτερο να ξεκινήσουμε, μιας και ναι μεν φτάνουμε νωρίς, αλλά από την άλλη μέχρι να φτάσουμε στο δωμάτιο (Budapest, Kerepesi út 34 ) και να βγούμε ξανά έξω, θα περάσει λογικά κανά 2ωρο (διορθώστε με αν κάνω λάθος);;;;;
β)για το Κοινοβούλιο από όσα διάβασα πρέπει να κλείσουμε από τώρα εισιτήριο, αν και λογικά δε θα βρούμε...
Ισχύει το ίδιο και για τα Λουτρά Σεζέζνι;;;;
γ) Για το καφε New York Kávéház és Étterem, το SIR LANCELOT LOVAGI ETTEREM και το Hungarikum Bistro, πρέπει να κλείσουμε από τώρα τραπέζι, μιας και είναι Χριστούγεννα;
δ) το Νησί Μαργαρίτας βολεύει να το επισκεφτούμε όταν θα κάνουμε κρουαζιέρα στον Δούναβη;

Συγχωρέστε με για την ασχετοσύνη μου, αλλά σήμερα ξεκίνησα να ψάχνω...
Θα πάω 29-1..και το έχω ψάξει κάπως. Θα σου απαντήσω για όσα ξέρω..
β. Το Κοινοβούλιο είναι φουλ απ ότι είδα.
γ. Το New York δεν κάνει κρατήσεις μέσα στις γιορτές
δ. Η Μαργαρίτα μου είπαν ότι δεν αξίζει για το χειμώνα γτβεχει λάσπες
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
vagar78

ό,τι και αν πω για την περιγραφή σου, θα είναι λίγο!! πολλά πολλά μπράβο!!

Θέλω τη βοήθειά σου, ή και των υπολοίπων!!!

Κανονίσαμε με μία φίλη προ λίγων ημερών για Βουδαπέστη στις 26-29... Φτάνουμε 10.45 και φεύγουμε 13.15
Ναι ήταν τελευταία στιγμή...Ναι μας βγήκε λίγο ακριβούτσικα, αλλά μία ζωή την έχουμε (το μότο μου, όταν κάνω πράγματα τελευταία στιγμή :b)
Το ζήτημα τώρα είναι ότι με έχει πιάσει πανικός, γιατί από όσα έχω διαβάσει, δεν παίζει να προλάβουμε να κλείσουμε πουθενά...
Χρειάζομαι τα φώτα σου/σας για τα εξής: α) Φτάνουμε 10.45 στο αεροδρόμιο. Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής: Με ποια αξιοθέατα θα ήταν καλύτερο να ξεκινήσουμε, μιας και ναι μεν φτάνουμε νωρίς, αλλά από την άλλη μέχρι να φτάσουμε στο δωμάτιο (Budapest, Kerepesi út 34) και να βγούμε ξανά έξω, θα περάσει λογικά κανά 2ωρο (διορθώστε με αν κάνω λάθος);;;;;
β)για το Κοινοβούλιο από όσα διάβασα πρέπει να κλείσουμε από τώρα εισιτήριο, αν και λογικά δε θα βρούμε...
Ισχύει το ίδιο και για τα Λουτρά Σεζέζνι;;;;
γ) Για το καφε New York Kávéház és Étterem, το SIR LANCELOT LOVAGI ETTEREM και το Hungarikum Bistro, πρέπει να κλείσουμε από τώρα τραπέζι, μιας και είναι Χριστούγεννα;
δ) το Νησί Μαργαρίτας βολεύει να το επισκεφτούμε όταν θα κάνουμε κρουαζιέρα στον Δούναβη;

Συγχωρέστε με για την ασχετοσύνη μου, αλλά σήμερα ξεκίνησα να ψάχνω...
Αν πατε με λεωφορειο και προλαβετε να παρετε των 11.00 θα ειστε στο κεντρο στις 11.30 αλλα πρεπει να πατε να αφησετε τα πραγματα στο δωματιο πρώτα...Υπολογιζω να ειστε 12 παρα εκει, αν σας αφησουν να μπειτε οκ, αλλιως αφηνετε πραγματα και βγαινετε εξω για να κανετε συναλλαγμα πριν ξεκινησετε τη βολτα σας στην πολη.
Β) Αν μπορεις να κλεισεις καλο θα ειναι γτ θα γινεται χαμος..
Γ) Σε ολα επρεπε να ειχες κλεισει εδω και μερες θεωρω απιθανο να βρεις ....
Δ) Το νησι εχει προσβαση απο την ξηρα δεν πας με πλοιο :)
 

ioanna@travel

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Αν πατε με λεωφορειο και προλαβετε να παρετε των 11.00 θα ειστε στο κεντρο στις 11.30 αλλα πρεπει να πατε να αφησετε τα πραγματα στο δωματιο πρώτα...Υπολογιζω να ειστε 12 παρα εκει, αν σας αφησουν να μπειτε οκ, αλλιως αφηνετε πραγματα και βγαινετε εξω για να κανετε συναλλαγμα πριν ξεκινησετε τη βολτα σας στην πολη.
Β) Αν μπορεις να κλεισεις καλο θα ειναι γτ θα γινεται χαμος..
Γ) Σε ολα επρεπε να ειχες κλεισει εδω και μερες θεωρω απιθανο να βρεις ....
Δ) Το νησι εχει προσβαση απο την ξηρα δεν πας με πλοιο :)
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!! Για το νησί, το διάβασα...χαχαχ. Θα φύγουμε κατευθείαν για τις βόλτες μας! Με αγχώνει αυτό που είπες για τις κρατήσεις...υπάρχει περίπτωση να μην καταφέρουμε να μπούμε ούτε στα Λουτρά;
 

ioanna@travel

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Θα πάω 29-1..και το έχω ψάξει κάπως. Θα σου απαντήσω για όσα ξέρω..
β. Το Κοινοβούλιο είναι φουλ απ ότι είδα.
γ. Το New York δεν κάνει κρατήσεις μέσα στις γιορτές
δ. Η Μαργαρίτα μου είπαν ότι δεν αξίζει για το χειμώνα γτβεχει λάσπες
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Από όσα έψαξα και εγώ για μαργαρίτα, μάλλον αξίζει μόνο για άνοιξη, καλοκαίρι! Για το NY, απλά περιμένουμε στην αναμονή; Εσυ έχεις κλείσει για τα Λουτρά;
Κοινοβούλιο δεν έχει τίποτα...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Θα βρειτε και στα λουτρα και στο κοινοβουλιο απο κοντα...Αν δεν βρεχει κ εχει απλα κρυο μια χαρα θα μπορειτε να πατε και στο νησι της μαργαριτας γτ με τη λογικη του θα εχει λασπες δεν θα πατε ουτε σιταντελα ουτε πουθενα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.696
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom