Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

ioanna@travel

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Θα βρειτε και στα λουτρα και στο κοινοβουλιο απο κοντα...Αν δεν βρεχει κ εχει απλα κρυο μια χαρα θα μπορειτε να πατε και στο νησι της μαργαριτας γτ με τη λογικη του θα εχει λασπες δεν θα πατε ουτε σιταντελα ουτε πουθενα :)
Αφού για το κοινοβούλιο αναγράφει ότι δεν υπάρχει θέση! Κρατάνε ελεύθερες για να βγάλουμε εκείνη τη στιγμή; Λογικά αν πάμε νωρίς το πρωί, θα είναι και πιο πιθανό! Εμείς έχουμε σκοπό να πάμε σε όσα περισσότερα μπορούμε! Είναι 3 μέρες γεμάτες! Θα προλάβουμε! Εδώ σε 3 μέρες γύρισα όλα τα μουσεία της Ρώμης Αρκεί να προλάβουμε θέσεις!! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αφού για το κοινοβούλιο αναγράφει ότι δεν υπάρχει θέση! Κρατάνε ελεύθερες για να βγάλουμε εκείνη τη στιγμή; Λογικά αν πάμε νωρίς το πρωί, θα είναι και πιο πιθανό! Εμείς έχουμε σκοπό να πάμε σε όσα περισσότερα μπορούμε! Είναι 3 μέρες γεμάτες! Θα προλάβουμε! Εδώ σε 3 μέρες γύρισα όλα τα μουσεία της Ρώμης Αρκεί να προλάβουμε θέσεις!! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!
Στο κοινοβουλιο κρατανε καποιες θεσεις για οσους πανε απο κοντα, δεν τις πουλανε ολες διαδικτυακα απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω..
 
Last edited:

Tartoufos

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Από όσα έψαξα και εγώ για μαργαρίτα, μάλλον αξίζει μόνο για άνοιξη, καλοκαίρι! Για το NY, απλά περιμένουμε στην αναμονή; Εσυ έχεις κλείσει για τα Λουτρά;
Κοινοβούλιο δεν έχει τίποτα...
Ήταν όλα γεμάτα.. Τώρα είμαι στην αναζήτηση για ποια μουσεία αξίζουν.. Εχει κάνεις ιδέα?
 

ioanna@travel

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Ήταν όλα γεμάτα.. Τώρα είμαι στην αναζήτηση για ποια μουσεία αξίζουν.. Εχει κάνεις ιδέα?
Για κοινοβούλιο όντως δεν υπάρχει, αλλά για τα Λουτρά, κατάλαβα πως δε γίνεται κράτηση, κυρίως για τα Szechenyi που είναι μεγάλα. Είμαι και εγώ στην αναζήτησή! Κοιτάω τι μπορώ να βολέψω! Θέλω σίγουρα συναγωγή, κοινοβούλιο,όπερα, Λουτρά, αλλά για τα 3 πρώτα, δεν το βλέπω! Όταν θα έχω ξεκάθαρη εικόνα σε τι θα κατασταλάξουμε, θα σου στείλω. Εσυ τι άλλο έχεις βρει;
 

Tartoufos

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Για κοινοβούλιο όντως δεν υπάρχει, αλλά για τα Λουτρά, κατάλαβα πως δε γίνεται κράτηση, κυρίως για τα Szechenyi που είναι μεγάλα. Είμαι και εγώ στην αναζήτησή! Κοιτάω τι μπορώ να βολέψω! Θέλω σίγουρα συναγωγή, κοινοβούλιο,όπερα, Λουτρά, αλλά για τα 3 πρώτα, δεν το βλέπω! Όταν θα έχω ξεκάθαρη εικόνα σε τι θα κατασταλάξουμε, θα σου στείλω. Εσυ τι άλλο έχεις βρει;
Συναγωγή μπορείτε να πάτε και εμείς την έχουμε στο πρόγραμμα. Τα άλλα 3 απ έξω μόνο!! Έχουμε να πάμε στο Προμαχωνα, στο κάστρο της Βουδας, Άγιο Στέφανο, Άγαλμα Ελευθερίας αυτά νομίζω και τώρα κλείνουμε για φαγητό
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
vagar78

ό,τι και αν πω για την περιγραφή σου, θα είναι λίγο!! πολλά πολλά μπράβο!!

Θέλω τη βοήθειά σου, ή και των υπολοίπων!!!

Κανονίσαμε με μία φίλη προ λίγων ημερών για Βουδαπέστη στις 26-29... Φτάνουμε 10.45 και φεύγουμε 13.15
Ναι ήταν τελευταία στιγμή...Ναι μας βγήκε λίγο ακριβούτσικα, αλλά μία ζωή την έχουμε (το μότο μου, όταν κάνω πράγματα τελευταία στιγμή :b)
Το ζήτημα τώρα είναι ότι με έχει πιάσει πανικός, γιατί από όσα έχω διαβάσει, δεν παίζει να προλάβουμε να κλείσουμε πουθενά...
Χρειάζομαι τα φώτα σου/σας για τα εξής: α) Φτάνουμε 10.45 στο αεροδρόμιο. Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής: Με ποια αξιοθέατα θα ήταν καλύτερο να ξεκινήσουμε, μιας και ναι μεν φτάνουμε νωρίς, αλλά από την άλλη μέχρι να φτάσουμε στο δωμάτιο (Budapest, Kerepesi út 34 ) και να βγούμε ξανά έξω, θα περάσει λογικά κανά 2ωρο (διορθώστε με αν κάνω λάθος);;;;;
β)για το Κοινοβούλιο από όσα διάβασα πρέπει να κλείσουμε από τώρα εισιτήριο, αν και λογικά δε θα βρούμε...
Ισχύει το ίδιο και για τα Λουτρά Σεζέζνι;;;;
γ) Για το καφε New York Kávéház és Étterem, το SIR LANCELOT LOVAGI ETTEREM και το Hungarikum Bistro, πρέπει να κλείσουμε από τώρα τραπέζι, μιας και είναι Χριστούγεννα;
δ) το Νησί Μαργαρίτας βολεύει να το επισκεφτούμε όταν θα κάνουμε κρουαζιέρα στον Δούναβη;

Συγχωρέστε με για την ασχετοσύνη μου, αλλά σήμερα ξεκίνησα να ψάχνω...
Γεια σου,σου γράφω σχετικά με τα εστιατόρια,γιατί την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν στη Βουδαπεστη. Τα περισσότερα πουτηλεφωνουσα,ήταν ήδη κλεισμένα,όποτε για τις μέρες που λες,παρε τηλεφωνο ή στείλε mail από τώρα.Καποια έχει κλεισμένα για όλο το μηνα,όποτε υπομονη.
 

ioanna@travel

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Γεια σου,σου γράφω σχετικά με τα εστιατόρια,γιατί την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν στη Βουδαπεστη. Τα περισσότερα πουτηλεφωνουσα,ήταν ήδη κλεισμένα,όποτε για τις μέρες που λες,παρε τηλεφωνο ή στείλε mail από τώρα.Καποια έχει κλεισμένα για όλο το μηνα,όποτε υπομονη.
Καλησπέρα!!! Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω κλείσει για το πρώτο βράδυ στο Lancelot, αλλά σε όλα τα άλλα που έχω πάρει και έχω στείλει, δεν υπάρχει τίποτα! Απορώ πως βρήκα για το πρώτο! Δεν ξέρω τι θα τρώμε... λογικά θα έχουν τραπέζια για να δίνουν και εκείνη τη στιγμή...διαφορετικά, ελληνιστί την κάτσαμε τη βάρκα
 

ioanna@travel

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Συναγωγή μπορείτε να πάτε και εμείς την έχουμε στο πρόγραμμα. Τα άλλα 3 απ έξω μόνο!! Έχουμε να πάμε στο Προμαχωνα, στο κάστρο της Βουδας, Άγιο Στέφανο, Άγαλμα Ελευθερίας αυτά νομίζω και τώρα κλείνουμε για φαγητό
Λοιπόν εγώ έχω κατά νου, κάστρο Βούδας, προμαχώνας, παπούτσια Δούναβη, Citadella lake, Γέφυρα αλυσίδων, κοινοβούλιο και όπερα, με την ελπίδα ότι θα βρω εισιτήρια, πλατεία ελευθερίας, πλατεία ηρώων, παγοδρόμιο,Άγιος Στέφανος, συναγωγή, νησί μαργαρίτας, εάν μπορούμε, Άγιος Ματτίας κι θα ήθελα και εθνογραφικό μουσείο! Από Λουτρά θα πάμε ή gellert ή szechenyi. Ξέρω ειναι πολλά για 3 βράδια... θα το προσπαθήσω...

Από εστιατόρια έχουμε κλείσει σε Lancelot! Δεν υπάρχει τίποτα άλλο!! Έχω πάρει σε όσα διάβασα εδώ και τίποτα!! Επισης το ΝΥ δεν κάνει κράτηση.
 
Last edited by a moderator:

tasoslgr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Για κοινοβούλιο όντως δεν υπάρχει, αλλά για τα Λουτρά, κατάλαβα πως δε γίνεται κράτηση, κυρίως για τα Szechenyi που είναι μεγάλα.
Στα Λουτρά Szechenyi όντως γράφουν στη σελίδα τους ότι μέχρι 8/1/20 δεν θα γίνονται κρατήσεις. Οπότε στηνόμαστε στην ουρά. Γνωρίζει καποιος που έχει πάει, να μας προτέινει ποιά ώρα ίσως να έχει λιγότερη ουρά; Ευχαριστώ
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στα Λουτρά Szechenyi όντως γράφουν στη σελίδα τους ότι μέχρι 8/1/20 δεν θα γίνονται κρατήσεις. Οπότε στηνόμαστε στην ουρά. Γνωρίζει καποιος που έχει πάει, να μας προτέινει ποιά ώρα ίσως να έχει λιγότερη ουρά; Ευχαριστώ
Φαντάζομαι την κίνηση την δημιουργούν οι τουρίστες που επιλέγουν τη Βουδαπέστη οπότε όσο πιο νωρίς το πρωί πάτε τόσο το καλύτερο...
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
860
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Στα Λουτρά Szechenyi όντως γράφουν στη σελίδα τους ότι μέχρι 8/1/20 δεν θα γίνονται κρατήσεις. Οπότε στηνόμαστε στην ουρά. Γνωρίζει καποιος που έχει πάει, να μας προτέινει ποιά ώρα ίσως να έχει λιγότερη ουρά; Ευχαριστώ
Είχα παει Μάιο, γυρω στις 10 και ουρά δεν βρήκα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom