Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!!Είναι ένα ταξίδι που το σκεφτομαι για αρκετά σύντομα και πραγματικά ήδη με βοήθησες να αρχίσω να μπαίνω στο πνεύμα της πόλης!!!Εξαιρετική δουλειά όπως είναι και τα θέματα της Ρώμης που έχεις γράψει και επίσης τα αξιοποίησα!!Και πάλι σ` ευχαριστώ!!!Καλά μας Ταξίδια!!!( Έχω αρχίσει να γράφω κι εγώ Θέμα για τη Ρώμη!!!)
Ρώμη έχω πολλές αναμνήσεις γιατί έχω πάει πολλές φορές όμως Βουδαπέστη με 2 φορές την έχω βάλει πολύ ψηλά στη καρδιά μου...Θα στην πρότεινα με κλειστά μάτια και Δεκέμβριο πριν τις γιορτές θα είναι στα καλύτερα της...Θα μπω να διαβάσω την ιστορία σου να είσαι σίγουρη...
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
καλησπερα και απο μενα!!! συγχαρητηρια για τις πληροφοριες που μας δινεις πατριωτη vegar78(ρεθεμνιωτισα και εγω) ... Διαβαζω μερες τωρα για την βουδαπεστη μιας και θα την επισκεφτω τον αλλο μηνα και η αληθεια ειναι οτι διαβαζοντας τον οδηγο σου βρηκα οτι χρειαζομουν για το ταξιδι μου μαζεμενο σε μια σελιδα! Μπραβο σου για ολες τις χρησιμες πληροφοριες που μας προσεφερες! θα παω στην βουδαπεστη για 7 βραδυα! μεσα σε αυτα εχω κλεισει 1 βραδυ για βιεννη. Θα ηθελα να ρωτησω για οποιον γνωριζει εαν αξιζει να παω για 2 μερες ουσιαστικα στην βιεννη και να μεινουν 4 μερες για βουδαπεστη η να μεινω μονο στη βουδαπεστη (να ακυρωσω την βιεννη) και να κανω μια μονοημερη στα παραδουναβια χωρια. Σιγουρα τηνβιεννη δεν θα προλαβω να την δω σε 2 μερες αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν αξιζει να επιστεφτω τα χωρια. Μηπως εχει παει κανεις να μου πει την γνωμη του? Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Εχουμε ηδη κλεισει διαμερισμα για 7 βραδυα στην βουδαπεστη για να μην κουβαλαμε τα πραγματα μας απο δω κ απο κει. Ουσιαστικα η μια βραδιά ηταν δωρο γιατι στην airbnb στα περισσοτερα σπιτια σου κανουν εκπτωση απο 6 βραδυα κ ανω.Και ουσιαστικα ειναι 6 μερες γιατι φτανουμε βραδυ κ φεύγουμε πρωι! Δηλαδη αν πηγαιναμε μια μονοημερη στα χωρια και μεναμε 5 μερες βουδαπεστη ειναι παρα πολλές??? Θυμαμαι οταν ειχα πάει πραγα ειχα μεινει 5 μερες στην πολη και μπορω να πω οτι τις 2 τελευταιες δν ειχα τι να κανω!! Δν θελω να γινει παλι το ιδιο.. Ευχαριστω για την αμεση απάντηση☺
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
και να κανω μια μονοημερη στα παραδουναβια χωρια.
Σε εμενα τα παραδουναβια δεν αρεσαν και τοσο και τα θεωρω χαμενο χρονο.
Εξαιρω ομως το Saint Andre (Szentendre) το οποιο ειναι πολυ γραφικο και κοντα στη Βουδαπεστη.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Περίπου έτσι είναι και στη Βουδαπέστη.
Αν και έχει πολλά χρόνια που πήγα θυμάμαι ότι σε 3 μέρες την είχα δει την πόλη. Αν σκοπεύεις να πάς άλλη φορά Βιέννη τότε σε 1 μέρα νομίζω καλύτερη είναι η επιλογή της Μπρατισλάβας. Θα δείς όλη την πόλη (που είναι συμπαθητική) και είναι και αρκετά οικονομικά.
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Ωραια! Αρα δν ακυρωνω την Βιέννη! Απλα ειδα καποιες φωτογραφιες που μ αρεσαν απο τα χωρια και σκεφτηκα Μήπως να άφηνα την Βιέννη για αλλο ταξιδι!! Αλλα αφου δν ειναι και τπτ σπουδαίο τα χωρια και 3 μερες στ Βουδαπέστη ειναι αρκετες θα κρατησω το αρχικο προγραμμα! 2 μερες βιεννη 4 βουδαπεστη! Σας ευχαριστω πολυ και τους 2!!!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Εχουμε ηδη κλεισει διαμερισμα για 7 βραδυα στην βουδαπεστη για να μην κουβαλαμε τα πραγματα μας απο δω κ απο κει. Ουσιαστικα η μια βραδιά ηταν δωρο γιατι στην airbnb στα περισσοτερα σπιτια σου κανουν εκπτωση απο 6 βραδυα κ ανω.Και ουσιαστικα ειναι 6 μερες γιατι φτανουμε βραδυ κ φεύγουμε πρωι! Δηλαδη αν πηγαιναμε μια μονοημερη στα χωρια και μεναμε 5 μερες βουδαπεστη ειναι παρα πολλές??? Θυμαμαι οταν ειχα πάει πραγα ειχα μεινει 5 μερες στην πολη και μπορω να πω οτι τις 2 τελευταιες δν ειχα τι να κανω!! Δν θελω να γινει παλι το ιδιο.. Ευχαριστω για την αμεση απάντηση☺

Νομίζω ότι 4 μέρες στην Βουδαπέστη είναι αρκετές για να δεις τα σημαντικά αξιοθέατα και να πας και σε κανένα μουσείο. Εξαρτάται βέβαια από την εποχή που θα πας και τον καιρό που θα κάνει. Η πόλη είναι μικρή αλλά όχι τόσο όσο η Πράγα.
Εφόσον έχεις κλείσει ήδη το διαμέρισμα για 7 μέρες, θεωρώ ότι μια καλή επιλογή είναι η Μπρατισλάβα για μονοήμερη και όχι η Βιέννη που σίγουρα θέλει περισσότερες μέρες.
Δυστυχώς, δεν έχω πάει στα παραδουναβια χωριά και δεν έχω άποψη για αυτά.
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Θα φυγουμε 27 σεπτεμβρη! Υποθετω πως θα εχει λιγο κρυο αλλα θα ειναι μια χαρα! Ειδαμε και για μπρατισλαβα αλλα να σ πω την αληθεια δν μου πολυ-άρεσε.. Ασε που αν ειναι να κανουμε τοσα χιλιομετρα προτιμω να παμε μεχρι τη βιεννη να μεινουμε κιολας μην ημαστε ολη τ μερα στους δρόμους. Σιγουρα σε 2 μερες δν θα την δω ολη αλλα μια μικρη γευση θα την παρουμε!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Θα φυγουμε 27 σεπτεμβρη! Υποθετω πως θα εχει λιγο κρυο αλλα θα ειναι μια χαρα! Ειδαμε και για μπρατισλαβα αλλα να σ πω την αληθεια δν μου πολυ-άρεσε.. Ασε που αν ειναι να κανουμε τοσα χιλιομετρα προτιμω να παμε μεχρι τη βιεννη να μεινουμε κιολας μην ημαστε ολη τ μερα στους δρόμους. Σιγουρα σε 2 μερες δν θα την δω ολη αλλα μια μικρη γευση θα την παρουμε!
Τέλη Σεπτέμβρη θα είναι μια χαρά και η μέρα δε θα είναι πολύ μικρή, οπότε θα έχετε χρόνο για βόλτες. Εφόσον αποφάσισες να πας και στην Βιέννη, φρόντισε τουλάχιστον να της αφιερώσεις 2 ολόκληρες μέρες για να αξίζει και η μετακίνηση. Είναι πολύ όμορφη πόλη!
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ωραια! Αρα δν ακυρωνω την Βιέννη! Απλα ειδα καποιες φωτογραφιες που μ αρεσαν απο τα χωρια και σκεφτηκα Μήπως να άφηνα την Βιέννη για αλλο ταξιδι!! Αλλα αφου δν ειναι και τπτ σπουδαίο τα χωρια και 3 μερες στ Βουδαπέστη ειναι αρκετες θα κρατησω το αρχικο προγραμμα! 2 μερες βιεννη 4 βουδαπεστη! Σας ευχαριστω πολυ και τους 2!!!
Καλά να περάσεις και περιμένουμε εντυπώσεις! :)
Αλήθεια, στη Βιέννη πως θα πας; Με τρένο;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Χμμμ 5 ημέρες αν είναι γεμάτες και όχι μισές είναι μια χαρά για Βουδαπέστη..Από εκεί και πέρα μιας και έχω πάει και Βιέννη και Μπρατισλάβα θέλω να σου πω ότι στη θεση σου θα πήγαινα μια μονοημερη Σλοβακία και μια σε κάποιο χωριο, ίσως το Σαν Αντρε που γράφει η Ντίνα....Αν είναι να φάω 6-7 ώρες για να πάω Βιέννη κ να ταλαιπωρηθω χωρίς να την δω κιόλας πιστεύω δεν αξιζει..Εκτός αν μείνετε εκεί μια βραδιά κ πληρωσετε διπλές διανκυτερευσεις....Πηγαίνοντας 1-2 μέρες Βιέννη την αδικεις γτ δεν ειναι προορισμός που τον βλέπεις σε τόσο λίγες μέρες..Από την άλλη θα μου πεις θα δεις τα βασικά αλλά ίσα που θα σου ανοίξει την όρεξη να πας ξανά οπότε καντο σωστά για να μην πηγαίνεις 2 φορές..Οτιδήποτε χρειαστείς εδώ είμαστε ο καθένας λέει την άποψή του αλλά εσύ πληρώνεις και αποφασίζεις..
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.608
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom