Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Νομίζω πως πέρα από την αρχιτεκτονική και τα μουσεία το αν θα μας απογοητεύσει ή μαγέψει ένας τόπος, κατ' αρχήν εξαρτάται από τις προσδοκίες μας, τις ανάγκες μας αλλά και από τη συγκυρία.

Προσωπικά μαγεύτηκα από την χιονισμένη Πράγα, ενθουσιάστηκα τρελά από το βροχερό Λονδίνο και με άφησε αδιάφορη το Παρίσι. Θα μου πείτε πως όλα αυτά είναι υποκειμενικά. Μπααααα!
Απλώς όταν πήγα στη Πράγα διένυα μια πολύ καλή περίοδο της ζωής μου, το Λονδίνο ήταν παιδικό όνειρο και απωθημένο και στο Παρίσι ήμουν αγχωμένη και είχα ένταση(!)

Επιλέγω τους προορισμούς μου με κριτήρια αντικειμενικά, υποκειμενικά και οικονομικά.
Αλλά ξέρω πως πάντα υπάρχει ένας αστάθμητος παράγοντας: Η Στιγμή Μου!:)

Είναι διαφορετικό πράγμα αν είναι όμορφη μια πόλη/μουσείο/αξιοθέατο και διαφορετικό αν πέρασες καλά σε ένα ταξίδι. Η "στιγμή σου" πως ακριβώς μπορεί αν επηρεάσει αν το Machu Picchu, το Angkor Wat ή οι πίνακες του Κλιμτ είναι εντυπωσιακά ή όχι ? H είναι ή δεν ειναι. Αν θα περάσεις καλά ή όχι λόγω παρέας/συγκυριών δεν μπορεί να επηρεάσει αν αυτό που βλέπεις είναι ωραίο ή όχι.

Υ.Γ. Εμένα για παράδειγμα το Λονδίνο μου φάνηκε εντελώς αδιάφορο με μετριότατο φαγητό με αδιάφορο πολιτισμό και κουλτούρα και ο μόνος λόγος που θα ξαναπήγαινα εκεί είναι για δουλειά. Αλλά λόγω παρέας και συγκυριών πέρασα καλά.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.333
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Είναι διαφορετικό πράγμα αν είναι όμορφη μια πόλη/μουσείο/αξιοθέατο και διαφορετικό αν πέρασες καλά σε ένα ταξίδι. Η "στιγμή σου" πως ακριβώς μπορεί αν επηρεάσει αν το Machu Picchu, το Angkor Wat ή οι πίνακες του Κλιμτ είναι εντυπωσιακά ή όχι ?
Συμφωνώ μαζί σου σε ότι αφορά την ομορφιά και μοναδικότητα των μνημείων και των έργων τέχνης. :)

Εγώ όμως αναφερόμουν στο γεγονός ότι μια πόλη μπορεί να φανεί στον α΄μαγική και στον β΄αδιάφορη. Εδώ υπάρχει διαφοροποίηση όταν πηγαίνουμε στο ίδιο μέρος για δεύτερη φορά!
Ούτε αναφέρθηκα στο αν πέρασα καλά ή όχι (στο Παρίσι μια χαρά πέρασα) αλλά στην αίσθηση που έμεινε στο τέλος. :)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.333
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μηνύματα
15
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
καλησπερα και απο μενα!!! συγχαρητηρια για τις πληροφοριες που μας δινεις πατριωτη vegar78(ρεθεμνιωτισα και εγω) ... Διαβαζω μερες τωρα για την βουδαπεστη μιας και θα την επισκεφτω τον αλλο μηνα και η αληθεια ειναι οτι διαβαζοντας τον οδηγο σου βρηκα οτι χρειαζομουν για το ταξιδι μου μαζεμενο σε μια σελιδα! Μπραβο σου για ολες τις χρησιμες πληροφοριες που μας προσεφερες! θα παω στην βουδαπεστη για 7 βραδυα! μεσα σε αυτα εχω κλεισει 1 βραδυ για βιεννη. Θα ηθελα να ρωτησω για οποιον γνωριζει εαν αξιζει να παω για 2 μερες ουσιαστικα στην βιεννη και να μεινουν 4 μερες για βουδαπεστη η να μεινω μονο στη βουδαπεστη (να ακυρωσω την βιεννη) και να κανω μια μονοημερη στα παραδουναβια χωρια. Σιγουρα τηνβιεννη δεν θα προλαβω να την δω σε 2 μερες αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν αξιζει να επιστεφτω τα χωρια. Μηπως εχει παει κανεις να μου πει την γνωμη του? Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!
Επειδη τον Οκτωμβρη παω και εγω Βουδαπεστη και το χω ψαξει το θεμα αρκετα νομιζω, πιστευω οτι 3-4 μερες ειναι υπεραρκετες! Ισως και οι 2 να ειναι αρκετες και να προλαβεις να την γυρισεις ολη! Για τα παραδουναβια χωρια δεν μπορω να εκφερω αποψη γιατι δεν γνωριζω τιποτα! Αλλα χωρις να ξερω για τα χωρια επειδη ημουν 4 μηνες Τσεχια (Μπρνο) με Erasmus και Βιεννη ειχα παει 3-4 φορες εχω να σου πω οτι σαν πολη ειναι απιστευτα ομορφη! Για τα δικα μου γουστα παντα. 2 μερες εννοειτε πως δεν φτανουν να την γυρισεις γιατι εχει αρκετα να δεις. Γνωμη μου λοιπον ειναι 3 μερες Βουδαπεστη και 3 μερες Βιεννη. Την Βιεννη να την εχεις στο νου σου σαν ενα πιο μικρο Λονδινο. Και σχετικα κοντα σε τιμες και σαν κουλτουρα. Ειναι πιο πολυ κυριλε η ολη κατασταση, σε αντιθεση με την Βουδαπεστη που συνδιαζει και γραφικοτητα! Οτι απορια εχεις για Βιεννη μην διστασεις να μου πεις!
 
Μηνύματα
15
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Εγω μπαίνω στο http://www.bbc.com/weather/3054643 και πέφτει μέσα σε ότι έχω δει.Από εκεί και πέρα το 32 με το 36 νομίζω δεν έχει μεγάλη διαφορά ...
Επισης ενα πολυ καλο που ξερω οτι χρησιμοποιουν και τα καραβια γιατι ειναι πολυ ακριβες ειναι το Συστημα Ποσειδων! Μια αναζητηση στο google θα σου βγαλει τα αποτελεσματα.
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Ισχυει για το Ποσειδών το χρησιμοποιώ κ εγω!! Σ ευχαριστω για τις πληροφορίες! Μα ειμαι σίγουρη πως δν θα δω την βιεννη σε 2 μερες! Αλλα πρωτα κλεισαμε σπιτι στ Βουδαπέστη κ μετα μπήκε στα σχεδια! Οποτε να φανταστεις το βραδυ που θα μεινουμε βιεννη το σπιτι στ Βουδαπέστη το εχουμε πληρωσει εκει θα εχουμε τα πραγματα μας! Ασε που τα ξενοδοχεια στη βιεννη ειναι φωτια!! Βρηκαμε ενα σχετικα οικονομικο με 85 ευρω την βραδυα στο κεντρο και μόλις το κλεισαμε εκπληξη!!! + 45 εξοδα καθαρισμού! 130 μας βγηκε! Εσυ ποτε θα πας βουδαπεστη? Μηπως εχεις ιδεα τι καιρο θα κανει περιπου? Χειμωνιατικα πρεπει να παρουμε καλοκαιρινά? Δν έχω ιδεα!!
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Kαλημερα και απο εμενα σε όλες και σ ολους!!Πραγματικα ο οδηγους του @vagar78 ειναι απιστευτος και ηδη εχω αποθηκευσει στο κινητο τα απιστευτα πραγματα!!Παροτι διαβασα αρκετα θελω απλα να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα στο μυαλο μου με την βοηθεια σας!Ετοιμαζομαστε για Βουδαπεστη με την συζυγο στις 31Δεκεμβριου με 5Ιανουαριου!Νομιζω πως ειναι αρκετες ημερες για πραγματικη εξερευνηση της πανεμορφης Βουδαπεστης!
Θελω μονο να σας ρωτησω καποια θεματα:
1)καρτα απεριοριστων βγαζω στο αεροδρομιο με καρτα μισθοδοσιας κανονικα?Πως την ζηταω?Εχει καποια ονομασια?
2)διαβασα οτι τα περισσοτερα μαγαζια πληρωνονται και με καρτα..Τελικα με συμφερει η θα πρεπει να αλλαξω χρηματα?Στα ταξιδια μου περισσοτερο χρησιμοποιω την καρτα να σας πω την αληθεια και για ασφαλεια περισσοτερο!!
3)πανω κατω διαβασα αρκετα για εστιατορια και καφε,αλλα αν εχετε να προτεινετε κατι ευπροσδεκτο!
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Kαλημερα και απο εμενα σε όλες και σ ολους!!Πραγματικα ο οδηγους του @vagar78 ειναι απιστευτος και ηδη εχω αποθηκευσει στο κινητο τα απιστευτα πραγματα!!Παροτι διαβασα αρκετα θελω απλα να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα στο μυαλο μου με την βοηθεια σας!Ετοιμαζομαστε για Βουδαπεστη με την συζυγο στις 31Δεκεμβριου με 5Ιανουαριου!Νομιζω πως ειναι αρκετες ημερες για πραγματικη εξερευνηση της πανεμορφης Βουδαπεστης!
Θελω μονο να σας ρωτησω καποια θεματα:
1)καρτα απεριοριστων βγαζω στο αεροδρομιο με καρτα μισθοδοσιας κανονικα?Πως την ζηταω?Εχει καποια ονομασια?
2)διαβασα οτι τα περισσοτερα μαγαζια πληρωνονται και με καρτα..Τελικα με συμφερει η θα πρεπει να αλλαξω χρηματα?Στα ταξιδια μου περισσοτερο χρησιμοποιω την καρτα να σας πω την αληθεια και για ασφαλεια περισσοτερο!!
3)πανω κατω διαβασα αρκετα για εστιατορια και καφε,αλλα αν εχετε να προτεινετε κατι ευπροσδεκτο!
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...
Την κάρτα των απεριορίστων διαδρομών την παίρνεις με το που φτάσεις στην αίθουσα αφίξεων κ πριν βγεις έξω στον δρόμο έχει ένα ντεκ στο δεξί σου χερι...Μόνο να φτάνεις μια νορμάλ ώρα κ όχι ξημερώματα για να είναι ανοιχτά..Δέχεται κανονικά την κάρτα ανάληψης μας εφόσον γράφει την λέξη βίζα πάνω...Εκεί βγάζει μόνο τέτοιες κάρτες, ζητάς one card for seven days γράφει πανω το όνομα σου κ είσαι μια χαρά...Προσοχή μόνο γιατί την ζητάνε προτου μπεις στα μέσα να την έχεις βολική για να την δείχνεις....
Στο 90% των μαγαζιων μπορείς να πληρώσεις με κάρτες έτσι ώστε να γλιτωσεις από το να κάνεις πολύ συναλλαγμα....Άποψη μου είναι να πληρώνεις στο νόμισμα τους γιατί η κάθε μία τραπεζα κάνει τις δικές της ισοτιμίες κ θα χαθεί η μπάλα...
Δεν θέλεις απλά εστιατόρια θες κ για ρεβεγιον κ θα πρέπει να κάνεις καλές επιλογές...Από αυτά που γράφω εγώ θεωρώ ότι όλα αξίζουν απλά το ενα που είναι τόσο γκουρμέ θα σου έλεγα να το αποφύγεις....Όλα τα άλλα είναι σούπερ κ προτείνω ρεβεγιον χουγκαριμ μπιστρο με ατμόσφαιρα δυνατή κ πολύ καλό φαγητό...αρκεί να κλείσεις νωρίτερα...
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
@vagar78 σ ευχαριστω και παλι!!!Η αληθεια ειναι οτι επειδη παμε 31 και Κυριακη το βραδυ στο τι θα κανουμε με προβληματισε!!Απ την μια σκεφτομαι εκει στην πλατεια αλλα απ την αλλη θα προτιμουσα κατι ζεστο και ρομαντικο!Αυτο το χουγκαριμ μπιστρο ξερεις πως γραφεται για να το googlαρω?μπας και κανω κρατηση αυτες τις ημερες!!
οποτε προτεινεις να αποφυγω την καρτα και να εστιασω σε πληρωμη με το εκει νομισμα!

@vagar78 μηπως λες αυτο το hungarikum bistro???
http://hungarikumbisztro.hu/#prettyPhoto/0/
 
Last edited by a moderator:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αυτό είναι ναι, εγώ θα προτιμούσα να πληρώσω μετρητά για να έχω μικρότερες απώλειες αλλά είναι και άλλοι που δεν τους νοιάζει κ θα κάνουν λίγα φιορίνια για τα μικρά έξοδα κ θα πληρώνουν με καρτα παντού...Ρωτήστε στο δωμάτιο αν δέχονται κάρτα γιατί αν πάτε σε λύση διαμερίσματος θα τα θέλουν μετρητά..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom