Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

mrgeorge

Member
Μηνύματα
11
Likes
32
Καλησπέρα και από εμένα! :) Πριν περίπου μια εβδομάδα γύρισα από Βουδαπέστη. Χρησιμοποίησα και εγώ τον συγκεκριμένο οδηγό του vagar78 και μπορώ να πω πως με βοήθησε πάρα πολύ. Τον χρησιμοποίησα και έτσι γλύτωσα από πολύτιμο χρόνο, του να ψάχνω που θα πάω και τι θα δω. Τον ευχαριστώ λοιπόν και δημόσια! :) Θα σας πω τώρα λίγα πράγματα και για την δική μου εμπειρία, για όποιον ενδιαφέρεται. Πήγα για πέντε μέρες και λόγω συγκυριών πήγα μόνος μου.Ήταν το πρώτο ταξίδι που θα πήγαινα μόνος μου. Στην αρχή δεν σας κρύβω πως με απασχολούσε πολύ αυτό το "μόνος" μου, αλλά τελικά ήταν μια ωραία εμπειρία. Σίγουρα υπάρχουν χώρες/πόλεις πιο όμορφες από την Βουδαπέστη αλλά πραγματικά η Βουδαπέστη είχε για εμένα αυτό το κάτι, που μου έκανε κλικ και με μάγεψε πραγματικά. Σίγουρα με την πρώτη ευκαιρία θέλω να ξανά πάω. Όσον αφορά τη διαμονή μου έμεινα στο Medosz Hotel, το οποίο βρίσκεται στην περιοχή Oktogon. To Oktogon είναι μια περιοχή (για όσους μένουν στην Αθήνα) σαν μια κλασσική περιοχή της Αθήνας. Πχ, έχει μαγαζιά πολλά, φασαρία κτλ. Όμως, το ξενοδοχείο είναι πάρα πολύ κοντά (ένα λεπτό περπάτημα) από τη στάση μετρό και τραμ. Έτσι μπορείς να μετακινηθείς πολύ εύκολα. Επίσης, στο ξενοδοχείο υπήρχε καθημερινή καθαριότητα και πολύ καλό πρωινό. Για 50 ευρώ τη βραδιά που έδωσα, πραγματικά το προτείνω και είναι σίγουρα value for money. Όσον αφορά τώρα το τι έκανα, επισκέφτηκα τον ζωολογικό κήπο , την περιοχή του κάστρου, το κοινοβούλιο κτλ. Λόγω χρόνου, δεν πήγα στο σπίτι του τρόμου και στην εβραική συναγωγή. Την επόμενη φορά, θα τα επισκεφτώ πρώτα. Όσοι είχαν πάει Βουδαπέστη μου έλεγαν πως πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσω τα ιαματικά λουτρά της. Στην αρχή μου φαινόταν αστείο αλλά πήγα και πραγματικά ήταν μια από τις καλύτερες εμπειρίες μου στην χώρα. Μακάρι να είχα την δυνατότητα να πήγαινα κάθε μέρα.Άξιζε πραγματικά.Πήγα στα thermal bath Szechenyi, στην εξωτερική πισίνα που ήταν πάρα πολύ ωραία και το ζεστό νερό σε χαλάρωνε. Το δεύτερο highlight της επίσκεψης μου στην Βουδαπέστη ήταν σίγουρα το Νησί της Μαργαρίτας. Από το Oktogon που έμενα, πήρα το tram 4 ή 6 και σε 3 στάσεις ήμουν σε έναν χώρο πρασίνου που με ενθουσίασε. Ένα από τα λάθη που έκανα αφορούσε το buda castle. Για να πας στο buda castle μπορείς να πας ή με τελεφερικ (το οποίο είναι αρκετά ακριβό) ή με ένα τουριστικό λεωφορείο το οποίο έχει περίπου την ίδια τιμή με το τελεφερικ ή να περπατήσεις περίπου μισή ώρα.Μετάνιωσα που έδωσα λεφτά για το τουριστικό λεωφορείο γιατί μετά κατάλαβα πως αν πήγαινα στη στάση μετρό Szell Kalman ter ( κοκκινη γραμμή) θα έπαιρνα μετά το λεωφορείο 16 και θα πήγαινα στο Buda castle τσαμπα, εφόσον είχα βγάλει την κάρτα απεριόριστων διαδρομών. Όποτε αν πάτε να έχετε και εσείς το νου σας.Όσον αφορά τώρα το φαγητό, έφαγα στο langos papa ( Andraasy ut. 38, ένα μαγαζί πολύ κοντά στο ξενοδοχείο μου) το οποίο ειδικευόταν στα langos. Έφαγα την κλασσική γεύση με το τυρί που μου άρεσε πάρα πολύ ( αρκετά μεγάλη μερίδα, λίγο τσιμπημένες οι τιμές. Τις επόμενες ημέρες έφαγα και στο Trofea, που πρότεινε ο vagar78, οπού πλήρωνες περίπου 20 ευρώ και έτρωγες/ έπινες ο,τι ήθελες χωρίς περιορισμό. Τα πιάτα που δοκίμασα ήταν πολύ νόστιμα σίγουρα και έφαγα του σκασμού.Το καλύτερο μαγαζί βέβαια στο οποίο έφαγα ήταν σίγουρα το Hungarikum Bisztro όπου είχα κάνει κράτηση. Πολύ ωραίο μαγαζί με πολύ ευγενικό προσωπικό. Δοκίμασα για αρχή σούπα γκουλας (η οποία ήταν πεντανόστιμη) και μετά μοσχάρι κομμένο σε λωρίδες και τηγανητές πατάτες (και αυτό εξίσου καλό). Έπειτα, έφαγα στο Fatal Garden ( στην vaci utca) .Επειδή είμαι λάτρης του σνίτσελ, έφαγε ένα σνίτσελ το οποίο ήταν τεράστιο και σίγουρα από τα καλυτερα σνίτσελ που έχω φάει στην ζωή μου. Η μερίδα ήταν τεράστια και έτσι το υπόλοιπο κομμάτι το πήρα να το φάω το βράδυ.Αυτά σε γενικές γραμμές. Όσον αφορά τις τιμές , θα έλεγα πως είναι λίγο πιο φτηνή από την Ελλάδα αλλά όχι κάποια τρελή διαφορά.Πάνω κάτω ίδιες τιμές θα έλεγα με την Ελλάδα (αα να μην ξεχάσω δεν πλήρωσα ποτέ με ευρώ)Χωρίς να θέλω να πάρω κάποιον στο λαιμό μου, νομίζω πως η Βουδαπέστη είναι ένα μέρος που πρέπει να επισκεφτείτε στη ζωή σας. Βάζω και λίγες φώτος έτσι για να έχετε μια πιο ολοκληρωμένη ιδέα.
 

Attachments

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
@mrgeorge Σ ευχαριστούμε και εσένα για την βοηθεια σου!!!Άλλαξες χρήματα ή επαιξες μπάλλα με την κάρτα σου;Πολυ χρήσιμη η πληροφορια σου για το Κάστρο!!!Η καλυτερη επιλογή είναι αυτή!!!και η πιο οικονομική φυσικά!!Για τα λουτρά εχεις να μας πεις κάτι σαν tip που πρεπει να προσέξουμε;!;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μιλήσαμε πολλές φορές στο ινμποξ με τον @mrgeorge και χαίρομαι που πέρασε καλά γιατί δεν είναι εύκολο να πας εξωτερικό μόνος σου.... Αν είχε επιλέξει ένα ξενοδοχείο κοντά στις γέφυρες θα ήταν ακόμα πιο εύκολα τα πάντα κ δεν θα έμπαινε σε διαδικασια να ασχοληθεί με τα μέσα μαζικής μεταφοράς για να πάει στο κάστρο αφού θα ήταν στο 10λεπτο μαξ απόσταση....Ακόμα στενοχωριεμαι Γιώργο που δεν κατάφερα να φάω το δικό μου σνιτσελ στο φαταλ κ με πονο ψυχης το αφήσαμε εκεί :).......
@carouzos πρόσεχε στις πετσέτες σας και το βλέμμα σου στην γυναίκα σου μην φας καμία μπουφλα με το να κοιτάς αλλες..Ο Γιώργος θα σου δώσει το δικό του :)
 

mrgeorge

Member
Μηνύματα
11
Likes
32
@carouzos μην ευχαριστείς εμένα αλλά τον @vagar78 που έφτιαξε τον οδηγό. :) :)Όσον αφορά τα λεφτά που με ρωτάς, επειδή δεν έχω ούτε πιστωτική ούτε χρεωστική κάρτα, χρησιμοποίησα μόνο μετρητά που άλλαξα για όλες μου τις αγορές. Ναι, όντως αν δεν μένεις κοντά στο κάστρο, καλύτερα να χρησιμοποιήσετε τη δημόσια συγκοινωνία που είναι σίγουρα η καλύτερη λύση. Όσον αφορά τα λουτρά, κοίτα όχι δεν εχω κάτι ιδιαίτερο να σου πω. Πέρα από τα γνωστά που έχει πει και ο @vagar78 , δηλαδή να πάρεις τις δικές σου πετσέτες/παντόφλες για να μην χρεωθείς έξτρα και να μην έχεις μαζί σου πολλά λεφτά για κάθε ενδεχόμενο. Επίσης (αυτό αφορά εμένα που φοράω γυαλιά και όχι φακούς) όταν πήγα στα λουτρά είχα μαζί μου το δεύτερο "παλιο" ζευγάρι μου, και ειχα αφήσει το "καλό" στο ντουλαπάκι γιατί φοβομουν μην γινει κάτι και τα χάσω κτλ..Καταλαβαίνεις. Ναι σίγουρα @vagar78 η τοποθεσια που βρίσκεται το ξενοδοχείο παίζει τεράστιο ρόλο, κακά τα ψέματα. Ναι ήταν η πρώτη μου φορά στο εξωτερικό μόνος μου αλλά πραγματικά δεν μου κακοφάνηκε καθόλου. Ίσα ίσα που τονώθηκε η αυτοπεποίθηση μου που είδα πως τα κατάφερα μια χαρά.Ψώνιο ε??? :haha::bleh: Όσον αφορά το σνίτσελ, στην αρχή δεν σου κρύβω πως ντράπηκα να ρωτήσω αν μπορούν να μου κάνουν το υπόλοιπο κομμάτι σε πακέτο αλλά μετά σκέφτηκα "σάμπως και θα με ξανά δουν;" και τους ρώτησα, με αποτέλεσμα να το απολαύσω το βράδυ :haha:
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
@carouzos Όσον αφορά το σνίτσελ, στην αρχή δεν σου κρύβω πως ντράπηκα να ρωτήσω αν μπορούν να μου κάνουν το υπόλοιπο κομμάτι σε πακέτο αλλά μετά σκέφτηκα "σάμπως και θα με ξανά δουν;" και τους ρώτησα, με αποτέλεσμα να το απολαύσω το βράδυ :haha:
Αααα εγώ δεν ντρέπομαι σε κάτι τέτοια!! :haha: :haha: Στο κάτω κάτω το έχω πληρώσει. ;)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ναι ήταν η πρώτη μου φορά στο εξωτερικό μόνος μου αλλά πραγματικά δεν μου κακοφάνηκε καθόλου. Ίσα ίσα που τονώθηκε η αυτοπεποίθηση μου που είδα πως τα κατάφερα μια χαρά.Ψώνιο ε???
Καθολου ψωνιο! Δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα να ειναι κανεις παρεα με τον εαυτο του και να περναει και καλα! :lol:
Ωπα σου και γεια σου!!!! :clap:
 

mrgeorge

Member
Μηνύματα
11
Likes
32
Καθολου ψωνιο! Δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα να ειναι κανεις παρεα με τον εαυτο του και να περναει και καλα! :lol:
Ωπα σου και γεια σου!!!! :clap:
Χαααααααααααα! Thanks @Dina Z ναι όντως ειχα έτσι τον χρόνο να μείνω μόνος μου, να σκεφτώ και να πάρω κάποιες αποφάσεις που δύσκολα θα έπαιρνα αν ειχα την καθημερινή μου ρουτινά, με όλες εκείνες τις υποχρεώσεις, τη φασαρία, το άγχος κτλ.. :)
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Εγω παιδια ετσι και αλλιως αργω ακομα για το ταξιδι μου!!!Ο,τι αλλο μου ερθει στο μυαλο θα σας τα πρηξω λιγο ακομα!!!!Καλημερααααα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.598
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom