Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πολύ χαίρομαι που θα πάς Βενετία και Φλωρεντία γιατί αυτό είχα στο πρόγραμμα για άνοιξη και τώρα είμαι σίγουρη ότι θα βρώ τις καλύτερες πληροφορίες :):):) από την ιστορία σου που σίγουρα θα μας την γράψεις ε???o_O
Καλές γιορτές,να περάσεις τέλεια και ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!!!!:icon_biggrin:
χαχαχα να είσαι καλά θα δούμε αν θα γράψω ιστορία, θεωρώ ότι η Βενετία έχει εξαντληθεί από τα παιδιά στο φόρουμ...Πότε πάτε εσείς;
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
χαχαχα να είσαι καλά θα δούμε αν θα γράψω ιστορία, θεωρώ ότι η Βενετία έχει εξαντληθεί από τα παιδιά στο φόρουμ...Πότε πάτε εσείς;
Τώρα ξεκίνησα το διάβασμα για την Βενετία στο Φορουμ,πρώτα θα πάμε στην πανέμορφη Βουδαπέστη που ανυπομονώ το Φλεβάρη και μετά περιμένω το οκ από τις κολλήτες μου για ποια ημερομηνία μαλλον το Μάη για να ξεκινήσει το ψάξιμο.Πάντως μην μας αφήσεις έτσι,εσυ δεν γράφεις απλά ιστορία,φτιάχνεις ταξιδιωτικό οδηγό, οπότε θα περιμένω.:icon_lol:
 

eri.sam

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Μόσχα
Καλησπέρα και απο εμένα...Εγω έχω κλεισει για βουδαπεστη 24/12 για 3 νυχτες στο hotel arcadia.Λεμε με την γυναικα μου να παμε και 2 μερες (27/12 με 29/12 βιεννη με flixbus.....Τα tickets τα εκλεισες απο ποιο site???Ευχαριστω
καλησπέρα! Ελπίζω να πέρασες όμορφα στο ταξίδι σου. Επειδή θέλω να κλείσω στο arcadia hotel , μήπως θα μπορούσες να μου πεις αν έμεινες ευχαριστημένος? με ενδιαφέρει η καθαριότητα κυρίως.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@eri.sam ρωτησα ένα φίλο που έχει μείνει στο συγκεκριμενο και μου είπε καλά λόγια τόσο για την καθαριότητα όσο και για τα δωμάτιο γενικότερα..Δυστυχώς εγώ δεν έχω μείνει για να σου πω και την προσωπικη μου άποψή ...Το επίπεδο των ξενοδοχείων στην Βουδαπέστη είναι πολύ καλό και πολλα είναι value for money...Η επιλογή δική σου...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@Dina Z έχω απογοητευτεί λίγο με τις τιμές που βλέπω σε εστιατόρια 150 ζητάει ο ένας για ρεβεγιον 90 ο άλλος...Έγω Πράγα ζητησα από τον άγιο Βασιλη αλλά πέρασαν και τα χρόνια είναι και μια ηλικίας άκουσε Βενετία....Άς πάμε με το καλό και κάτι θα γράψουμε λογικά...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
@Dina Z έχω απογοητευτεί λίγο με τις τιμές που βλέπω σε εστιατόρια 150 ζητάει ο ένας για ρεβεγιον 90 ο άλλος...Έγω Πράγα ζητησα από τον άγιο Βασιλη αλλά πέρασαν και τα χρόνια είναι και μια ηλικίας άκουσε Βενετία....Άς πάμε με το καλό και κάτι θα γράψουμε λογικά...
Εδώ που τα λέμε δεν σε έριξε κιόλας! ;)
Εύχομαι να περάσετε καλά και η Βενετία να σας φέρει γούρι για την Καινούρια Χρονιά!:icon_biggrin:
 

ilias2121

Member
Μηνύματα
8
Likes
12
Καλησπέρα και από μένα, επέστρεψα πριν λίγες μέρες από Βουδαπέστη, τα περισσότερα έχουν γραφτεί από άλλους, 2-3 πράγματα που ίσως φάνουν χρήσιμα σε μελλοντικούς επισκέπτες.Μείναμε στο http://parkresidence.eu/ ( αυτοτελή διαμερίσματα σε διάφορα κτήρια) ,σε ένα στούντιο γύρω στα 50 τετραγωνικά,μία καλή επιλογή με 40 ευρώ τη νύχτα ,με ενδοδαπέδια θέρμανση με σταθερή θερμοκρασία 24 βαθμούς ( μιά χαρά δηλαδή !) ,όσο πιό κεντρικά γίνεται ( περιοχή Μετρό Deak Fenerc Ter). Το ανταλλακτήριο με την καλύτερη ισοτιμία στην γύρω περιοχή ήταν το IBLA (Bajcsy Zsilinszky 5) ,με μόνο 0,7% προμήθεια. Την ίδια περίπου καλή ισοτιμία είχε και το ανταλλακτήριο κάτω στο σταθμό του Μετρό Deak Fenerc Ter) ,αν και δεν πρόσεξα την προμήθεια περνώντας από μπροστά. Η πόλη είναι σχετικά μικρή και μπορείτε να τα δείτε όλα σε 3 ημέρες άνετα,αν δεν έχει πολύ κρύο μπορείτε να πάτε σχεδόν παντού με τα πόδια.Τα σφολιατοειδή είναι πράγματι πολύ φτηνότερα από Ελλάδα αλλά εντελώς άνοστα . Σουβενίρ μόνο στην Κλειστή Αγορά , με παζάρι χαλαρά θα επιτύχετε καλύτερες τιμές από τις αρχικές. Μην παραλείψετε να πάρετε φωτογραφίες τη νύχτα,η πόλη κυριολεκτικά μεταμορφώνεται τη νύχτα γιατί όλα τα σημεία ενδιαφέροντος φωταγωγούνται ,ακόμα και εάν χρειαστεί να ξαναπάτε σε μέρη που είχατε πάει την ημέρα. Μην παραλείψετε επίσης να κλείσετε online (κάποιες μέρες πριν απαραίτητα) μία ξενάγηση στο Κοινοβούλιο , κόστος περίπου 15 ευρώ,είναι καταπληκτικό και μέσα και έξω ! Ο Ούγγρος συνοδός-μεταφραστής που είχαμε στο γκρουπ που είμασταν ήταν φοβερός, με απίστευτο χιούμορ, απολαυστικός πραγματικα ! Καλύτερη γκούλας στο Fatal , καθώς και ΓΙΓΑΝΤΙΑΙΟ σνίτζελ. Αυτά προς το παρόν ...... ΥΓ.Vagar78 ευχαριστώ και πάλι ! :)
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα και από μένα, επέστρεψα πριν λίγες μέρες από Βουδαπέστη, τα περισσότερα έχουν γραφτεί από άλλους, 2-3 πράγματα που ίσως φάνουν χρήσιμα σε μελλοντικούς επισκέπτες.Μείναμε στο http://parkresidence.eu/ ( αυτοτελή διαμερίσματα σε διάφορα κτήρια) ,σε ένα στούντιο γύρω στα 50 τετραγωνικά,μία καλή επιλογή με 40 ευρώ τη νύχτα ,με ενδοδαπέδια θέρμανση με σταθερή θερμοκρασία 24 βαθμούς ( μιά χαρά δηλαδή !) ,όσο πιό κεντρικά γίνεται ( περιοχή Μετρό Deak Fenerc Ter). Το ανταλλακτήριο με την καλύτερη ισοτιμία στην γύρω περιοχή ήταν το IBLA (Bajcsy Zsilinszky 5) ,με μόνο 0,7% προμήθεια. Την ίδια περίπου καλή ισοτιμία είχε και το ανταλλακτήριο κάτω στο σταθμό του Μετρό Deak Fenerc Ter) ,αν και δεν πρόσεξα την προμήθεια περνώντας από μπροστά. Η πόλη είναι σχετικά μικρή και μπορείτε να τα δείτε όλα σε 3 ημέρες άνετα,αν δεν έχει πολύ κρύο μπορείτε να πάτε σχεδόν παντού με τα πόδια.Τα σφολιατοειδή είναι πράγματι πολύ φτηνότερα από Ελλάδα αλλά εντελώς άνοστα . Σουβενίρ μόνο στην Κλειστή Αγορά , με παζάρι χαλαρά θα επιτύχετε καλύτερες τιμές από τις αρχικές. Μην παραλείψετε να πάρετε φωτογραφίες τη νύχτα,η πόλη κυριολεκτικά μεταμορφώνεται τη νύχτα γιατί όλα τα σημεία ενδιαφέροντος φωταγωγούνται ,ακόμα και εάν χρειαστεί να ξαναπάτε σε μέρη που είχατε πάει την ημέρα. Μην παραλείψετε επίσης να κλείσετε online (κάποιες μέρες πριν απαραίτητα) μία ξενάγηση στο Κοινοβούλιο , κόστος περίπου 15 ευρώ,είναι καταπληκτικό και μέσα και έξω ! Ο Ούγγρος συνοδός-μεταφραστής που είχαμε στο γκρουπ που είμασταν ήταν φοβερός, με απίστευτο χιούμορ, απολαυστικός πραγματικα ! Καλύτερη γκούλας στο Fatal , καθώς και ΓΙΓΑΝΤΙΑΙΟ σνίτζελ. Αυτά προς το παρόν ...... ΥΓ.Vagar78 ευχαριστώ και πάλι ! :)
Λιακοοοο πες μου μονο ότι πήγατε στα λουτρά......
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Χαχα , ξέρω θα σε απογοητεύσω , αλλά όχι .Το να βγαίνουμε στο κρύο σχεδόν βρεγμένοι δεν είναι η καλύτερή μας θα έλεγα :)
Όχι ρε συ όσο πιο πολύ κρύο τόσο το καλύτερο και τι δεν θα έδινα να έχει -5 και να είμαι εκεί....Εγώ θα διαφωνήσω για τις 3 ημέρες γιατί πρέπει να είσαι συνέχεια στο τρέξιμο...Αν θες και να απολαύσεις λίγο την πόλη 4 με 5 ημέρες είναι σούπερ....
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εύχομαι σε όλους σας να περασετε όμορφα αυτές τις μέρες, καλά Χριστούγεννα !!!!!
Όσοι δε είστε Βουδαπέστη σας ζηλεύω θα κάνω ότι μπορώ να επιστρέψω το 2018 για να ολοκληρώσω οποία κενά έχω αφήσει....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.768
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom