Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

ilias2121

Member
Μηνύματα
8
Likes
12
Καλό θα είναι είτε είστε με παιδιά είτε όχι να έχετε κάνει κρατήσεις για να μην ψάχνετε τελευταία στιγμή...Η κράτηση δεν μας δεσμεύει αν αλλάξουμε γνώμη κ τελικά δεν παμε ούτε πληρώνουμε κάτι εξτρα....Από εκεί και πέρα όσο πιο οργανωμενοι είστε κ δεν ψάχνεστε έξω από αξιοθέατα κερδίζετε χρόνο και ταλαιπωρία...Τώρα που μιλάμε είμαι Φλωρεντία και πρώτη μέρα ήδη μου έχουν πάει τόσα πράγματα στραβά που παρότι είμαι οργανωμενος δυσκολεύομαι να ανταποκριθω...Τα παιδιά εφόσον παίξει πολυ περπάτημα δεν είναι για βαρύ πρόγραμμα φαντάζομαι, δεν θα σας αφήσει και ο καιρος οπότε κανονίστε απλά λίγα πράγματα κάθε μέρα για να ευχαριστιεστε και πολλές μικρές στιγμες απόλαυσης....
Φλωρεντία ! Σε ζηλεύω , η πόλη είναι κόσμημα,ένα απέραντο υπαίθριο μουσείο !! Καλά να περάσεις και Καλή Χρονιά ! ΥΓ. Tip - Όταν διασχίσεις την Ponte Vecchio ,περνάς τον δρόμο και απέναντι στο αριστρερό σου χέρι είναι ένα μαγαζί που πουλάει κομμάτια πίτσας στο χέρι ( νομίζω έχει και μερικά τραπεζάκια μέσα),έχω να πάω στην πόλη αρκετά χρόνια για να είμαι ειλικρινής,αλλά τότε τουλάχιστον οι πίτσες ήταν καταπληκτικές !!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλή χρονιά και σε σένα σε ευχαριστώ πολύ για το τίπ Λιακο...Έχω έρθει ξανά πριν 10 χρόνια αλλά τώρα στην ουσία θα την δω με ηρεμία....
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Ήταν απίστευτη εμπειρία στα λουτρά (κατά την γνώμη μου άξιζαν μόνο οι εξωτερικές πισίνες) αλλά και γενικότερα η Βουδαπέστη.Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους εσάς που με βοηθήσατε με τις πληροφορίες σας να οργανώσω το ταξίδι.Πετούσαμε από Θεσσαλονίκη με wizzair αλλά μας άλλαξαν 1 μήνα πριν τα εισιτήρια για το αεροδρόμιο της Καβάλας.Μας κακοφάνηκε γιατί κλείσαμε τα εισιτήρια από τον Σεπτέμβρη και αντιμετωπίσαμε κάποιες αναποδιές όλο αυτό το διάστημα και φάνηκε από την αρχή να μας θέλει (κάτι που αποδικνύει συμβάν που έγινε στο αεροδρόμιο της Καβάλας την ημέρα της αναχώρησης)Τέλος πάντων ταξίδι χωρίς ταλαιπωρία δεν γίνεται! https://www.travelstories.gr/commun...εροδρομίου-Μακεδονία.55707/page-2#post-684701
Εδώ μπορείτε να βρείτε πληροφορίες σχετικά με τις μετακινήσεις στο αεροδρόμιο Καβάλας.Πραγματικά πολύ κακή εμπειρία με wizzair λογικά δεν θα ξαναπετάξω να φανταστείτε σήμερα ταξιδεύαμε από τις 6 το πρωί και έφτασα σπίτι μου στις 6 το απόγευμα.Αυτά που κάναμε και είδαμε έχουν λίγο πολύ γραφτεί από άλλους οπότε δεν χρειάζεται να τα ξαναπώ.Θα προσπαθήσω να θυμηθώ και να γράψω κάποια στιγμή (γιατί αυτή τη στιγμή το μυαλό μου είναι κουδούνι απο την κούραση και την αυπνία ) τίποτα update tips για αυτούς που πρόκειται να ταξιδέψουν τις επόμενες ημέρες στην Βουδαπέστη.Πάντως με μπέρδεψαν αρκετά τα φιορίνια και άργησα να τα συνηθίσω.Ευχαριστώ πολύ πάντως για όλα θα σας πρότεινα και εσας να οργανωθείτε τουλάχιστον για βασικά θέματα γιατί αρκετοί συνεπιβάτες μας την πάτησαν σε διάφορα θέματα.Επίσης αυτό που λένε οτι χρειάζεται κράτηση για τα πάντα τελικά ισχύει (η παρέα μου με έβγαλε τρελό αλλά μετά επαληθεύθηκα.Καλή χρονιά να έχουμε!!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ήταν απίστευτη εμπειρία στα λουτρά (κατά την γνώμη μου άξιζαν μόνο οι εξωτερικές πισίνες) αλλά και γενικότερα η Βουδαπέστη.Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους εσάς που με βοηθήσατε με τις πληροφορίες σας να οργανώσω το ταξίδι.Πετούσαμε από Θεσσαλονίκη με wizzair αλλά μας άλλαξαν 1 μήνα πριν τα εισιτήρια για το αεροδρόμιο της Καβάλας.Μας κακοφάνηκε γιατί κλείσαμε τα εισιτήρια από τον Σεπτέμβρη και αντιμετωπίσαμε κάποιες αναποδιές όλο αυτό το διάστημα και φάνηκε από την αρχή να μας θέλει (κάτι που αποδικνύει συμβάν που έγινε στο αεροδρόμιο της Καβάλας την ημέρα της αναχώρησης)Τέλος πάντων ταξίδι χωρίς ταλαιπωρία δεν γίνεται! https://www.travelstories.gr/community/threads/Κλείνει-για-4-μήνες-ο-διάδρομος-16-34-του-αεροδρομίου-Μακεδονία.55707/page-2#post-684701
Εδώ μπορείτε να βρείτε πληροφορίες σχετικά με τις μετακινήσεις στο αεροδρόμιο Καβάλας.Πραγματικά πολύ κακή εμπειρία με wizzair λογικά δεν θα ξαναπετάξω να φανταστείτε σήμερα ταξιδεύαμε από τις 6 το πρωί και έφτασα σπίτι μου στις 6 το απόγευμα.Αυτά που κάναμε και είδαμε έχουν λίγο πολύ γραφτεί από άλλους οπότε δεν χρειάζεται να τα ξαναπώ.Θα προσπαθήσω να θυμηθώ και να γράψω κάποια στιγμή (γιατί αυτή τη στιγμή το μυαλό μου είναι κουδούνι απο την κούραση και την αυπνία ) τίποτα update tips για αυτούς που πρόκειται να ταξιδέψουν τις επόμενες ημέρες στην Βουδαπέστη.Πάντως με μπέρδεψαν αρκετά τα φιορίνια και άργησα να τα συνηθίσω.Ευχαριστώ πολύ πάντως για όλα θα σας πρότεινα και εσας να οργανωθείτε τουλάχιστον για βασικά θέματα γιατί αρκετοί συνεπιβάτες μας την πάτησαν σε διάφορα θέματα.Επίσης αυτό που λένε οτι χρειάζεται κράτηση για τα πάντα τελικά ισχύει (η παρέα μου με έβγαλε τρελό αλλά μετά επαληθεύθηκα.Καλή χρονιά να έχουμε!!!
Καλή χρονιά σου εύχομαι κρίμα που δεν άλλαξες και χρόνο εκεί κ έφυγες σήμερα....Είχα σκοπό να κάνω το ίδιο κ εγω αλλά ευτυχώς δεν το έκανα κ θα φύγω στις 2....Δεν έχει την ίδια άποψη το πορτοφόλι μου βέβαια.....Θα χαρώ να διαβάσω νέα σου όταν ξεκουραστεις....Αν πηγές σε κανένα μαγαζί για φαγητο η αν κάπου δεν σου άρεσε γιατί είναι καθαρά υποκειμενικα πολλά πράγματα....
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα μιας και ξεκουράστηκα θα ήθελα να γράψω και εγώ την δική μου οπτική γωνία για την Βουδαπέστη.Την πρώτη μέρα φτάσαμε μεσημέρι και μέχρι να τακτοποιηθούμε στο διαμέρισμα που είχαμε κλείσει μέσω airbnb (45 ευρω για 4 βράδια 6 άτομα για περίοδο 27-31/12 πάμφθηνα για περίοδο Χριστουγέννων) ξεκινήσαμε για μια αναγνωριστική βόλτα στην πόλη.Μέναμε κοντά στο ξενοδοχείο Astoria και το κέντρο με περπάτημα ήταν γύρω στα 15-20 λεπτά.Βγάλαμε κάρτα απεριορίστων διαδρομών και την λιώσαμε παρόλο που μέναμε σχετικά κέντρο για να κάνουμε διαλείμματα από το κρύο.Είδαμε στο δρόμο την Εβραϊκή Συναγωγή και μετά την Βασιλική του Αγίου Στεφάνου φωτισμένη και μετά προχωρήσαμε προς την vaci utca όπου και πήγαμε για βραδινό στο fatal που μας είχε κάνει κράτηση ο οικοδεσπότης μας (του το ζητήσαμε γιατί ήταν το μόνο που δεν μπορούσες να κάνεις ηλεκτρονικές κρατήσεις και δεν θέλαμε άλλες έξτρα χρεώσεις ;ρ) Οι μερίδες ήταν όντως τεράστιες και πεινούσαμε απίστευτα πολύ καθώς ταξιδεύαμε από το πρωί οπότε σκάσαμε.Δεν μπορώ να πω οτι ήταν κ οτι καλύτερο έχω φάει στη ζωή μου,πεινούσα πολύ και το έφαγα χωρίς δεύτερη σκέψη.Γενικά θα μπορούσαν να έχουν μικρότερες μερίδες και καλύτερη ποιότητα.Το προσωπικό αγενέστατο και γεμάτο αδιαφορία για τους πελάτες μόνο ένας σερβιτόρος έσωζε λίγο την κατάσταση.Αυτό πια με το νερό στο εξωτερικό λες και το πληρώνεις χρυσάφι 2,5-3,00 το νάτουραλ νερό τα 250 ml και μια μπύρα νερωμένη.Γενικά αν ήταν λίγο πιο ευγενικό το προσωπικό και πιο πρόθυμο να σε εξυπηρετήσει θα το ξαναπροτιμούσα.Φύγαμε με σκασμένα στομάχια και λογαριασμό περίπου 15 ευρώ το άτομο.Την επόμενη μέρα κάναμε το κλασσικό τουρ στην Πέστη.Βασιλική του Αγίου Στεφάνου ανεβήκαμε πανόραμα (νομίζω πληρώσαμε 400 φιορίνια και πήραμε και ένα εισιτήριο για ένα άλλο μουσείο που έχει με 300 φιορίνια δεν είχε κατι το ιδιαίτερο βέβαια),μέτα Δούναβη (ενώ είχε καλή μέρα όσο κατεβαίναμε προς τα κάτω παγώναμε,κοινοβούλιο κτλπ με βόλτες στα στενά και τις χριστουγεννιάτικες αγορές και το σούρουπο μας βρήκε στο κοινοβούλιο).Δεύτερη μέρα το γνωστό τουρ στην Βούδα τα περισσότερα είναι γνωστά.Ισως κάτι που δεν έχει αναφερθεί,μπήκαμε σε μια εθνική γκαλερί με περίπου 900 φιορίνια την οποία την συνιστώ για τους λάτρεις τις τέχνης και για αυτούς που έχουν αρκετές μέρες και χρόνο για να ξοδέψουν και να την γυρίσουν όλη.Φάγαμε κανα 2 ωρο εκεί και δεν τα είδαμε όλα καθώς εγώ γκρίνιαζα γιατί δεν είναι στο στυλ μου τέτοιες δραστηριότητες και πίστευα πως αυτές τις χαμένες για έμενα 2 ώρες θα μπορούσαμε να τις αξιοποιήσουμε ανακαλύπτωντας περισσότερα στενά στην Βούδα.Θέλαμε να πάμε για γλυκάκι στο ζαχαροπλαστείο που είναι απέναντι από την εκκλησία του Ματθαίου αλλά είχε ουρά και πήγαμε δίπλα στο ιταλικό εστιατόριο τoυ Jamie olivers.Το φαγητό εξαιρετικό,βέβαια στο τέλος πρέπει να μας έκλεψαν 1000 φιορίνια επιπλέον καθώς είπαν οτι έλειπαν από τον λογαριασμό,δεν ξέρω τι έγινε τα είχαμε μετρήσει 100 φορές όμως για 3 ευρώ είπαμε δεν χαλάσουμε και τις καρδιές μας.Το βράδυ λουτρά σετσενί το μόνο ποτ άξιζαν ήταν οι εξωτερικές πισίνες ,οι εσωτερικές ήταν λίγο βρώμικες.Την επόμενη φορά που θα πάω Βουδαπέστη θέλω να πάω και σε σπαρτυ.Την τελευταία μας μέρα την περάσαμε στην αγορά,έφαγα λανγκος με κρέμα και τυρί (μου άρεσε και ήταν πολύ φθηνό 300+ φιορίνια περίπου) και πήραμε φθηνά σχετικά σουβενίρ.Φάγαμε στο κέντρο το κέικ καμινάδα (320 φιορίνια μπορώ να πω πως μου άρεσε),μετά πήγαμε βάτσι βόλτα στα εμπορικά καταστήματα και στάση για καφέ στο Gerbeaud στο οποίο ζητήσαμε νερό και μας το έφεραν σε σφηνοπότηρα (ναι οκ;ρ) και το βράδυ πήγαμε πλατεία ηρώων και στα αξιοθέατα εκείνης της περιοχής όπου είχε και ένα παγοδρόμιο που γινόταν χαμός με τον κόσμο να περιμένει για να μπει σε μια ουρά δεκάδων μέτρων.Γενικά στα καλά και γνωστά μαγαζιά ήθελε όντως κράτηση,και για αυτό το λόγο αλλά και επειδή θέλαμε να μειώσουμε το κόστος του ταξιδιού κάναμε μικρά γεύματα ή μαγειρεύαμε στο διαμερισμά μας,τελευταίο βράδυ περάσαμε απο szimpla kert είχε τεράστια ουρά και έτσι είπαμε να μην μπούμε.Έκανα μια περίληψη για τα 4 βράδια μου στην Βουδαπέστη ελπίζω να μην σας κούρασα.
ΥΓ. Την επόμενη φορά που θα επισκεφθώ την Βουδαπέστη θα ήθελα να ζήσω την νυχτερινή ζωή,να πάω στο νησί της Μαργαρίτας και στους διάφρους λόφους.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα μιας και ξεκουράστηκα θα ήθελα να γράψω και εγώ την δική μου οπτική γωνία για την Βουδαπέστη.Την πρώτη μέρα φτάσαμε μεσημέρι και μέχρι να τακτοποιηθούμε στο διαμέρισμα που είχαμε κλείσει μέσω airbnb (45 ευρω για 4 βράδια 6 άτομα για περίοδο 27-31/12 πάμφθηνα για περίοδο Χριστουγέννων) ξεκινήσαμε για μια αναγνωριστική βόλτα στην πόλη.Μέναμε κοντά στο ξενοδοχείο Astoria και το κέντρο με περπάτημα ήταν γύρω στα 15-20 λεπτά.Βγάλαμε κάρτα απεριορίστων διαδρομών και την λιώσαμε παρόλο που μέναμε σχετικά κέντρο για να κάνουμε διαλείμματα από το κρύο.Είδαμε στο δρόμο την Εβραϊκή Συναγωγή και μετά την Βασιλική του Αγίου Στεφάνου φωτισμένη και μετά προχωρήσαμε προς την vaci utca όπου και πήγαμε για βραδινό στο fatal που μας είχε κάνει κράτηση ο οικοδεσπότης μας (του το ζητήσαμε γιατί ήταν το μόνο που δεν μπορούσες να κάνεις ηλεκτρονικές κρατήσεις και δεν θέλαμε άλλες έξτρα χρεώσεις ;ρ) Οι μερίδες ήταν όντως τεράστιες και πεινούσαμε απίστευτα πολύ καθώς ταξιδεύαμε από το πρωί οπότε σκάσαμε.Δεν μπορώ να πω οτι ήταν κ οτι καλύτερο έχω φάει στη ζωή μου,πεινούσα πολύ και το έφαγα χωρίς δεύτερη σκέψη.Γενικά θα μπορούσαν να έχουν μικρότερες μερίδες και καλύτερη ποιότητα.Το προσωπικό αγενέστατο και γεμάτο αδιαφορία για τους πελάτες μόνο ένας σερβιτόρος έσωζε λίγο την κατάσταση.Αυτό πια με το νερό στο εξωτερικό λες και το πληρώνεις χρυσάφι 2,5-3,00 το νάτουραλ νερό τα 250 ml και μια μπύρα νερωμένη.Γενικά αν ήταν λίγο πιο ευγενικό το προσωπικό και πιο πρόθυμο να σε εξυπηρετήσει θα το ξαναπροτιμούσα.Φύγαμε με σκασμένα στομάχια και λογαριασμό περίπου 15 ευρώ το άτομο.Την επόμενη μέρα κάναμε το κλασσικό τουρ στην Πέστη.Βασιλική του Αγίου Στεφάνου ανεβήκαμε πανόραμα (νομίζω πληρώσαμε 400 φιορίνια και πήραμε και ένα εισιτήριο για ένα άλλο μουσείο που έχει με 300 φιορίνια δεν είχε κατι το ιδιαίτερο βέβαια),μέτα Δούναβη (ενώ είχε καλή μέρα όσο κατεβαίναμε προς τα κάτω παγώναμε,κοινοβούλιο κτλπ με βόλτες στα στενά και τις χριστουγεννιάτικες αγορές και το σούρουπο μας βρήκε στο κοινοβούλιο).Δεύτερη μέρα το γνωστό τουρ στην Βούδα τα περισσότερα είναι γνωστά.Ισως κάτι που δεν έχει αναφερθεί,μπήκαμε σε μια εθνική γκαλερί με περίπου 900 φιορίνια την οποία την συνιστώ για τους λάτρεις τις τέχνης και για αυτούς που έχουν αρκετές μέρες και χρόνο για να ξοδέψουν και να την γυρίσουν όλη.Φάγαμε κανα 2 ωρο εκεί και δεν τα είδαμε όλα καθώς εγώ γκρίνιαζα γιατί δεν είναι στο στυλ μου τέτοιες δραστηριότητες και πίστευα πως αυτές τις χαμένες για έμενα 2 ώρες θα μπορούσαμε να τις αξιοποιήσουμε ανακαλύπτωντας περισσότερα στενά στην Βούδα.Θέλαμε να πάμε για γλυκάκι στο ζαχαροπλαστείο που είναι απέναντι από την εκκλησία του Ματθαίου αλλά είχε ουρά και πήγαμε δίπλα στο ιταλικό εστιατόριο τoυ Jamie olivers.Το φαγητό εξαιρετικό,βέβαια στο τέλος πρέπει να μας έκλεψαν 1000 φιορίνια επιπλέον καθώς είπαν οτι έλειπαν από τον λογαριασμό,δεν ξέρω τι έγινε τα είχαμε μετρήσει 100 φορές όμως για 3 ευρώ είπαμε δεν χαλάσουμε και τις καρδιές μας.Το βράδυ λουτρά σετσενί το μόνο ποτ άξιζαν ήταν οι εξωτερικές πισίνες ,οι εσωτερικές ήταν λίγο βρώμικες.Την επόμενη φορά που θα πάω Βουδαπέστη θέλω να πάω και σε σπαρτυ.Την τελευταία μας μέρα την περάσαμε στην αγορά,έφαγα λανγκος με κρέμα και τυρί (μου άρεσε και ήταν πολύ φθηνό 300+ φιορίνια περίπου) και πήραμε φθηνά σχετικά σουβενίρ.Φάγαμε στο κέντρο το κέικ καμινάδα (320 φιορίνια μπορώ να πω πως μου άρεσε),μετά πήγαμε βάτσι βόλτα στα εμπορικά καταστήματα και στάση για καφέ στο Gerbeaud στο οποίο ζητήσαμε νερό και μας το έφεραν σε σφηνοπότηρα (ναι οκ;ρ) και το βράδυ πήγαμε πλατεία ηρώων και στα αξιοθέατα εκείνης της περιοχής όπου είχε και ένα παγοδρόμιο που γινόταν χαμός με τον κόσμο να περιμένει για να μπει σε μια ουρά δεκάδων μέτρων.Γενικά στα καλά και γνωστά μαγαζιά ήθελε όντως κράτηση,και για αυτό το λόγο αλλά και επειδή θέλαμε να μειώσουμε το κόστος του ταξιδιού κάναμε μικρά γεύματα ή μαγειρεύαμε στο διαμερισμά μας,τελευταίο βράδυ περάσαμε απο szimpla kert είχε τεράστια ουρά και έτσι είπαμε να μην μπούμε.Έκανα μια περίληψη για τα 4 βράδια μου στην Βουδαπέστη ελπίζω να μην σας κούρασα.
ΥΓ. Την επόμενη φορά που θα επισκεφθώ την Βουδαπέστη θα ήθελα να ζήσω την νυχτερινή ζωή,να πάω στο νησί της Μαργαρίτας και στους διάφρους λόφους.
Πολύ ωραία αφήγηση, ρε εσυ εκπληκτική η τιμή των 45€ την μέρα για δωμάτιο, τέτοιες μέρες δεν στο έδινε τόσο ούτε συγγενής :) .... Ήθελα να πω κάποια πράγματα πάνω σε αυτά που είπες...Το φαταλ είχε κάποια στιγμή βάλει φόρμα κράτησης στο σαιτ αλλά από ότι βλέπω τώρα δεν το έχει..Δύο φορές που πήγα εγώ στο στενό μέσα στο υπογειο και όχι στο άλλο που είναι πάνω στη βάτσι ουτκα στον κεντρικό ήταν καλά..Μεγάλες μερίδες όπως ακριβώς τα είπες και μια χαρά από ποιότητα....Δεν παθαίνεις πλάκα αλλά ούτε και το τρως απλά για να βάλεις κάτι στο στόμα σου επειδή πεινας....Αυτά όμως είναι καθαρά υποκειμενικα γιατί μπορεί να να πάμε 100 άτομα και να έχουμε όλοι διαφορετικές απόψεις :)....... Κρίμα που δεν σου άρεσε τόσο, εμείς με τα γκαρσονια δεν θυμάμαι να είχαμε κάποια άσχημη αλλά ούτε και καμιά θετική άποψη...Το άλλο που ήθελα να πω είναι ότι στα λουτρά οι εσωτερικές πισίνες έχουν μια έντονη οσμή λόγω της φύσης του νερού και όχι επειδή είναι βρώμικες.Όπως και να έχει δεν παλευεται εύκολα η μυρωδιά κ εγω στις έξω την έβγαλα μόνο για βόλτα πήγα μέσα....Τέλος στο σζιμπλα κερτ όντως έχει ουρά επειδή κάνουν ένα μικρό έλεγχο σε τσάντες για να μην περνάει κάποιος ποτά μέσα..Φοβηθηκαμε κ εμείς όταν είδαμε 30 άτομα κόσμο αλλά σε 10 λεπτα είχαμε μπει...Αφησατε καποια πράγματα για να πάτε ξανά μου φαίνεται :) :)
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Πολύ ωραία αφήγηση, ρε εσυ εκπληκτική η τιμή των 45€ (τζάμπα δηλαδή) την μέρα για δωμάτιο, τέτοιες μέρες δεν στο έδινε τόσο ούτε συγγενής :) .... Ήθελα να πω κάποια πράγματα πάνω σε αυτά που είπες...Το φαταλ είχε κάποια στιγμή βάλει φόρμα κράτησης στο σαιτ αλλά από ότι βλέπω τώρα δεν το έχει..Δύο φορές που πήγα εγώ στο στενό μέσα στο υπογειο και όχι στο άλλο που είναι πάνω στη βάτσι ουτκα στον κεντρικό ήταν καλά..Μεγάλες μερίδες όπως ακριβώς τα είπες και μια χαρά από ποιότητα....Δεν παθαίνεις πλάκα αλλά ούτε και το τρως απλά για να βάλεις κάτι στο στόμα σου επειδή πεινας....Αυτά όμως είναι καθαρά υποκειμενικα γιατί μπορεί να να πάμε 100 άτομα και να έχουμε όλοι διαφορετικές απόψεις :)....... Κρίμα που δεν σου άρεσε τόσο, εμείς με τα γκαρσονια δεν θυμάμαι να είχαμε κάποια άσχημη αλλά ούτε και καμιά θετική άποψη...Το άλλο που ήθελα να πω είναι ότι στα λουτρά οι εσωτερικές πισίνες έχουν μια έντονη οσμή λόγω της φύσης του νερού και όχι επειδή είναι βρώμικες.Όπως και να έχει δεν παλευεται εύκολα η μυρωδιά κ εγω στις έξω την έβγαλα μόνο για βόλτα πήγα μέσα....Τέλος στο σζιμπλα κερτ όντως έχει ουρά επειδή κάνουν ένα μικρό έλεγχο σε τσάντες για να μην περνάει κάποιος ποτά μέσα..Φοβηθηκαμε κ εμείς όταν είδαμε 30 άτομα κόσμο αλλά σε 10 λεπτα είχαμε μπει...Αφησατε καποια πράγματα για να πάτε ξανά μου φαίνεται :) :)
Για το δωμάτιο ίσως δεν το διευκρίνησα καλά βγήκε 45 ευρώ το άτομο για τα 4 βράδια που μείναμε.Τα λουτρά δεν εννοούσα οτι είναι βρώμικα λόγω της οσμής αλλά είχαν τρίχες στο νερό και άλλα περίεργα (πιο πολύ τα κορίτσια της παρέας πείραξε οι άντρες δεν είχαμε ιδιαίτερο θέμα).Η αλήθεια είναι πως αφήσαμε 2-3 πράγματα λόγω χρόνου επειδή συνέβησαν κάτι απρόοπτα αλλά ελπίζω να τα δω σε μελλοντική επίσκεψη στην Βουδαπέστη.Σειρά έχει Πολωνία για την άνοιξη (όποιος γνωρίζει να μου πει).Θέλω να σε ευχαριστήσω για ακόμη μια φορά γιατί η οργάνωση του ταξιδιού βασίστηκε 100% στον οδηγό σου.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Για το δωμάτιο ίσως δεν το διευκρίνησα καλά βγήκε 45 ευρώ το άτομο για τα 4 βράδια που μείναμε.Τα λουτρά δεν εννοούσα οτι είναι βρώμικα λόγω της οσμής αλλά είχαν τρίχες στο νερό και άλλα περίεργα (πιο πολύ τα κορίτσια της παρέας πείραξε οι άντρες δεν είχαμε ιδιαίτερο θέμα).Η αλήθεια είναι πως αφήσαμε 2-3 πράγματα λόγω χρόνου επειδή συνέβησαν κάτι απρόοπτα αλλά ελπίζω να τα δω σε μελλοντική επίσκεψη στην Βουδαπέστη.Σειρά έχει Πολωνία για την άνοιξη (όποιος γνωρίζει να μου πει).Θέλω να σε ευχαριστήσω για ακόμη μια φορά γιατί η οργάνωση του ταξιδιού βασίστηκε 100% στον οδηγό σου.
Χαρά μου που σε βοήθησα έστω και λίγο, η αλήθεια είναι ότι για να μπορεί κάποιος να έχει μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για ένα μέρος πρέπει να πάει τουλάχιστον δύο φορές... Πολύ ωραία τα ταξίδια και πάλι καλά που υπάρχει και αυτό το σαιτ και μπορούμε και βοηθάμε ο ένας τον άλλο...
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
@carouzos περιμένω με αγωνία την εμπειρία σου στα λουτρά
@carouzos περιμένω με αγωνία την εμπειρία σου στα λουτρά
Επιστρέψαμεεεε...Δυστυχως...θα γραψω ένα κειμενακι γενικου περιεχομένου που θα συμπεριελαμβανει και τα λουτρά...Το ετοιμάζωωω!!!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Επιστρέψαμεεεε...Δυστυχως...θα γραψω ένα κειμενακι γενικου περιεχομένου που θα συμπεριελαμβανει και τα λουτρά...Το ετοιμάζωωω!!!!
Να γράψεις κ να με κάνεις ταγκ για να το δω, είμαι περίεργος να δω πως σου φάνηκε...
 

ilias2121

Member
Μηνύματα
8
Likes
12
Καλησπέρα μιας και ξεκουράστηκα θα ήθελα να γράψω και εγώ την δική μου οπτική γωνία για την Βουδαπέστη.Την πρώτη μέρα φτάσαμε μεσημέρι και μέχρι να τακτοποιηθούμε στο διαμέρισμα που είχαμε κλείσει μέσω airbnb (45 ευρω για 4 βράδια 6 άτομα για περίοδο 27-31/12 πάμφθηνα για περίοδο Χριστουγέννων) ξεκινήσαμε για μια αναγνωριστική βόλτα στην πόλη.Μέναμε κοντά στο ξενοδοχείο Astoria και το κέντρο με περπάτημα ήταν γύρω στα 15-20 λεπτά.Βγάλαμε κάρτα απεριορίστων διαδρομών και την λιώσαμε παρόλο που μέναμε σχετικά κέντρο για να κάνουμε διαλείμματα από το κρύο.Είδαμε στο δρόμο την Εβραϊκή Συναγωγή και μετά την Βασιλική του Αγίου Στεφάνου φωτισμένη και μετά προχωρήσαμε προς την vaci utca όπου και πήγαμε για βραδινό στο fatal που μας είχε κάνει κράτηση ο οικοδεσπότης μας (του το ζητήσαμε γιατί ήταν το μόνο που δεν μπορούσες να κάνεις ηλεκτρονικές κρατήσεις και δεν θέλαμε άλλες έξτρα χρεώσεις ;ρ) Οι μερίδες ήταν όντως τεράστιες και πεινούσαμε απίστευτα πολύ καθώς ταξιδεύαμε από το πρωί οπότε σκάσαμε.Δεν μπορώ να πω οτι ήταν κ οτι καλύτερο έχω φάει στη ζωή μου,πεινούσα πολύ και το έφαγα χωρίς δεύτερη σκέψη.Γενικά θα μπορούσαν να έχουν μικρότερες μερίδες και καλύτερη ποιότητα.Το προσωπικό αγενέστατο και γεμάτο αδιαφορία για τους πελάτες μόνο ένας σερβιτόρος έσωζε λίγο την κατάσταση.Αυτό πια με το νερό στο εξωτερικό λες και το πληρώνεις χρυσάφι 2,5-3,00 το νάτουραλ νερό τα 250 ml και μια μπύρα νερωμένη.Γενικά αν ήταν λίγο πιο ευγενικό το προσωπικό και πιο πρόθυμο να σε εξυπηρετήσει θα το ξαναπροτιμούσα.Φύγαμε με σκασμένα στομάχια και λογαριασμό περίπου 15 ευρώ το άτομο.Την επόμενη μέρα κάναμε το κλασσικό τουρ στην Πέστη.Βασιλική του Αγίου Στεφάνου ανεβήκαμε πανόραμα (νομίζω πληρώσαμε 400 φιορίνια και πήραμε και ένα εισιτήριο για ένα άλλο μουσείο που έχει με 300 φιορίνια δεν είχε κατι το ιδιαίτερο βέβαια),μέτα Δούναβη (ενώ είχε καλή μέρα όσο κατεβαίναμε προς τα κάτω παγώναμε,κοινοβούλιο κτλπ με βόλτες στα στενά και τις χριστουγεννιάτικες αγορές και το σούρουπο μας βρήκε στο κοινοβούλιο).Δεύτερη μέρα το γνωστό τουρ στην Βούδα τα περισσότερα είναι γνωστά.Ισως κάτι που δεν έχει αναφερθεί,μπήκαμε σε μια εθνική γκαλερί με περίπου 900 φιορίνια την οποία την συνιστώ για τους λάτρεις τις τέχνης και για αυτούς που έχουν αρκετές μέρες και χρόνο για να ξοδέψουν και να την γυρίσουν όλη.Φάγαμε κανα 2 ωρο εκεί και δεν τα είδαμε όλα καθώς εγώ γκρίνιαζα γιατί δεν είναι στο στυλ μου τέτοιες δραστηριότητες και πίστευα πως αυτές τις χαμένες για έμενα 2 ώρες θα μπορούσαμε να τις αξιοποιήσουμε ανακαλύπτωντας περισσότερα στενά στην Βούδα.Θέλαμε να πάμε για γλυκάκι στο ζαχαροπλαστείο που είναι απέναντι από την εκκλησία του Ματθαίου αλλά είχε ουρά και πήγαμε δίπλα στο ιταλικό εστιατόριο τoυ Jamie olivers.Το φαγητό εξαιρετικό,βέβαια στο τέλος πρέπει να μας έκλεψαν 1000 φιορίνια επιπλέον καθώς είπαν οτι έλειπαν από τον λογαριασμό,δεν ξέρω τι έγινε τα είχαμε μετρήσει 100 φορές όμως για 3 ευρώ είπαμε δεν χαλάσουμε και τις καρδιές μας.Το βράδυ λουτρά σετσενί το μόνο ποτ άξιζαν ήταν οι εξωτερικές πισίνες ,οι εσωτερικές ήταν λίγο βρώμικες.Την επόμενη φορά που θα πάω Βουδαπέστη θέλω να πάω και σε σπαρτυ.Την τελευταία μας μέρα την περάσαμε στην αγορά,έφαγα λανγκος με κρέμα και τυρί (μου άρεσε και ήταν πολύ φθηνό 300+ φιορίνια περίπου) και πήραμε φθηνά σχετικά σουβενίρ.Φάγαμε στο κέντρο το κέικ καμινάδα (320 φιορίνια μπορώ να πω πως μου άρεσε),μετά πήγαμε βάτσι βόλτα στα εμπορικά καταστήματα και στάση για καφέ στο Gerbeaud στο οποίο ζητήσαμε νερό και μας το έφεραν σε σφηνοπότηρα (ναι οκ;ρ) και το βράδυ πήγαμε πλατεία ηρώων και στα αξιοθέατα εκείνης της περιοχής όπου είχε και ένα παγοδρόμιο που γινόταν χαμός με τον κόσμο να περιμένει για να μπει σε μια ουρά δεκάδων μέτρων.Γενικά στα καλά και γνωστά μαγαζιά ήθελε όντως κράτηση,και για αυτό το λόγο αλλά και επειδή θέλαμε να μειώσουμε το κόστος του ταξιδιού κάναμε μικρά γεύματα ή μαγειρεύαμε στο διαμερισμά μας,τελευταίο βράδυ περάσαμε απο szimpla kert είχε τεράστια ουρά και έτσι είπαμε να μην μπούμε.Έκανα μια περίληψη για τα 4 βράδια μου στην Βουδαπέστη ελπίζω να μην σας κούρασα.
ΥΓ. Την επόμενη φορά που θα επισκεφθώ την Βουδαπέστη θα ήθελα να ζήσω την νυχτερινή ζωή,να πάω στο νησί της Μαργαρίτας και στους διάφρους λόφους.
3 εβδομάδες πριν που είχα πάει πάντως είχα κλείσει στο Fatal online από Ελλάδα και είχαν πράγματι κρατήσει το όνομά μου , παρόλο που ποτέ δεν μου είχαν στείλει επιβεβαίωση.Τώρα που κοιτάω, δεν υπάρχει δυνατότητα πιά. Τελικά βέβαια δεν χρειάστηκε γιατί είχε αρκετά άδεια τραπέζια, ήταν όμως Δευτέρα. Αντιθέτως στο Hungarikum bisztro χωρίς κράτηση δεν έχεις τύχη, έδιωχναν συνεχώς κόσμο (πάλι καθημερινή.....) .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom