Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.065
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα σας! Σε 2 μέρες ταξιδεύω για Βουδαπέστη για 5 βράδυα με τον φίλο μου... έχω ψάξει αρκετά για τα αξιοθέατα της Βουδαπέστης και γενικά όσο περνάνε οι ώρες οργανώνω καλύτερα το ταξίδι. Θα ήθελα να με βοηθησετε σχετικα με την κρουαζιερα στον Δουναβη. Συγκεκριμενα θελουμε την νυχτερινη κρουαζιερα. Πού κλείνουμε τα εισιτήρια και περίπου πόσο κοστίζουν; Επισης, αν κάποιος μπορεί ας προτεινει εστιατόρια που πηγε και του άρεσαν. Και κατι τελευταιο: αξίζει να πάμε μονοήμερη Βιέννη ή Μπρατισλάβα, ή όχι;; (συγγνωμη αν σας κούρασα!)
Χμμμ κρουαζίερα εγώ δεν έκανα αλλά πήγε ο φίλος @geotop "Νυκτερινή βόλτα στο Δούναβη με καραβάκι από την η εταιρεία Mahart Pass Nave ( 10 ευρώ), DUNA CORSO ONE HOUR SIGHTSEEING CRUISE ON THE DANUBE, Departure from Vigadó tér Ship Station Pier No 5/a κάθε μία ώρα. Εκδοτήρια ακριβώς έξω από την αποβάθρα. " Εμένα πιο πολύ με ψήνει το λεωφορείο που μπαίνει στο ποτάμι και είναι κάτι που δεν βρίσκεις εύκολα :http://www.ohb.hu/programs/riverride/index.en.html.
Από εκεί και πέρα αν διαβάσεις μέσα στην ιστορία θα βρεις τα εστιατόρια που πήγα με φωτογραφίες για να μπορείς να σχηματίσεις άποψη πέρα από αυτά που γράφω..Έχω βάλει και εστιατόρια που έχουν προτείνει και άλλα μέλη κατά καιρούς σε περίπτωση που θέλετε να δοκιμάσετε και κάτι άλλο...
Βιέννη δεν αξίζει μονοήμερη έχει εκατοντάδες πράγματα να κάνεις και είναι σχετικά μακριά αλλά Μπρατισλάβα ή σε κάποιο από τα χωριά που είναι πολύ κοντά στη Βουδαπέστη πιστεύω θα πρέπει να μπει στο πρόγραμμα σας..
Όπως είπε και ο @giannismits "Στο Szetendre πας πανεύκολα με προαστιακό από Βουδαπέστη και στα άλλα με λεωφορείο. Μπορείς να τα επισκεφτείς σε δυο μέρες και όχι και τα τρία μαζί. Δηλαδή στο Szetendre πετάγεσαι από Βουδαπέστη και επιστρέφεις, και άλλη μέρα συνδυάζεις τα άλλα δύο. Τα εισιτήρια με τη δημόσια συγκοινωνία είναι πολύ φτηνά.
Έχω γράψει αναλυτικά την επίσκεψή μου στις 3 αυτές πόλεις πριν 5 χρόνια αλλά λογικά δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι όσον αφορά τις μετακινήσεις, το χρονοδιάγραμμα ή το νούμερο του αστικού.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Φθινόπωρο-στη-χώρα-των-Μαγυάρων.43146/"
Οπωσδήποτε να κάνετε λουτρά αξίζει τον κόπο !!! Αν κάτι άλλο σκεφτείς μου λες...
 

mairaki

Member
Μηνύματα
16
Likes
17
Χμμμ κρουαζίερα εγώ δεν έκανα αλλά πήγε ο φίλος @geotop "Νυκτερινή βόλτα στο Δούναβη με καραβάκι από την η εταιρεία Mahart Pass Nave ( 10 ευρώ), DUNA CORSO ONE HOUR SIGHTSEEING CRUISE ON THE DANUBE, Departure from Vigadó tér Ship Station Pier No 5/a κάθε μία ώρα. Εκδοτήρια ακριβώς έξω από την αποβάθρα. " Εμένα πιο πολύ με ψήνει το λεωφορείο που μπαίνει στο ποτάμι και είναι κάτι που δεν βρίσκεις εύκολα :http://www.ohb.hu/programs/riverride/index.en.html.
Από εκεί και πέρα αν διαβάσεις μέσα στην ιστορία θα βρεις τα εστιατόρια που πήγα με φωτογραφίες για να μπορείς να σχηματίσεις άποψη πέρα από αυτά που γράφω..Έχω βάλει και εστιατόρια που έχουν προτείνει και άλλα μέλη κατά καιρούς σε περίπτωση που θέλετε να δοκιμάσετε και κάτι άλλο...
Βιέννη δεν αξίζει μονοήμερη έχει εκατοντάδες πράγματα να κάνεις και είναι σχετικά μακριά αλλά Μπρατισλάβα ή σε κάποιο από τα χωριά που είναι πολύ κοντά στη Βουδαπέστη πιστεύω θα πρέπει να μπει στο πρόγραμμα σας..
Όπως είπε και ο @giannismits "Στο Szetendre πας πανεύκολα με προαστιακό από Βουδαπέστη και στα άλλα με λεωφορείο. Μπορείς να τα επισκεφτείς σε δυο μέρες και όχι και τα τρία μαζί. Δηλαδή στο Szetendre πετάγεσαι από Βουδαπέστη και επιστρέφεις, και άλλη μέρα συνδυάζεις τα άλλα δύο. Τα εισιτήρια με τη δημόσια συγκοινωνία είναι πολύ φτηνά.
Έχω γράψει αναλυτικά την επίσκεψή μου στις 3 αυτές πόλεις πριν 5 χρόνια αλλά λογικά δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι όσον αφορά τις μετακινήσεις, το χρονοδιάγραμμα ή το νούμερο του αστικού.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Φθινόπωρο-στη-χώρα-των-Μαγυάρων.43146/"
Οπωσδήποτε να κάνετε λουτρά αξίζει τον κόπο !!! Αν κάτι άλλο σκεφτείς μου λες...
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες πληροφοριες σου!! Οντως ανετρεξα σε οσα εχεις γραψει στις προηγουμενες σελιδες και πέρα απο το γεγονος οτι με "ταξιδεψες" χωρις να εχω παει ακομη, ηταν και πολυ ενδιαφερουσες!!! Αναμνηστικα,θα προτεινες να αγορασουμε απο την κλειστη αγορα; (άσχετο) Διαβασα οτι εισαι και απο την Κρητη...κι εγώ το ιδιο!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.065
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες πληροφοριες σου!! Οντως ανετρεξα σε οσα εχεις γραψει στις προηγουμενες σελιδες και πέρα απο το γεγονος οτι με "ταξιδεψες" χωρις να εχω παει ακομη, ηταν και πολυ ενδιαφερουσες!!! Αναμνηστικα,θα προτεινες να αγορασουμε απο την κλειστη αγορα; (άσχετο) Διαβασα οτι εισαι και απο την Κρητη...κι εγώ το ιδιο!
Αναμνηστικά ναι πιστεύω θα βρεις καλύτερες τιμές στην κλειστή αγορά σε σχέση με τον πεζόδρομο της Βάτσι αλλά καλό είναι να τσεκάρεις τις τιμές γιατί ακόμα και σε διπλανά μαγαζιά θα βρεις μικρές διαφορές. Ρέθυμνο έχω καταγωγή αλλά έχω μεγαλώσει Ηράκλειο, από που είσαι εσύ;
 

mairaki

Member
Μηνύματα
16
Likes
17
Αναμνηστικά ναι πιστεύω θα βρεις καλύτερες τιμές στην κλειστή αγορά σε σχέση με τον πεζόδρομο της Βάτσι αλλά καλό είναι να τσεκάρεις τις τιμές γιατί ακόμα και σε διπλανά μαγαζιά θα βρεις μικρές διαφορές. Ρέθυμνο έχω καταγωγή αλλά έχω μεγαλώσει Ηράκλειο, από που είσαι εσύ;
κι εγώ από Ρέθυμνο είμαι κι εχω μεγαλωσει!!
 

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Γη του Πυρός
@vagar78 κι από εμένα ένα μεγάλο ευχαριστώ για την ουσιαστική προσφορά σου στην οργάνωση ενός ταξιδιού στην Βουδαπέστη. Είχα βρει γύρω στα τέλη Αυγούστου για πρώτη φορά την περιγραφή σου, τη διάβασα αποσπασματικά λόγω χρόνου και κάποιων οικογενειακών δύσκολων καταστάσεων, ξεκινώντας όμως από χτες κατόρθωσα να διαβάσω με προσοχή και τις 72 σελίδες. Ταξιδεύω για Βουδαπέστη με την κόρη μου (10 χρονών) σε λιγότερο από ένα μήνα, 22 με 26 Νοεμβρίου. Πετάμε Πέμπτη πρωί 7.25 με Ryan Air κι επιστρέφουμε 22.10 τη Δευτέρα το βράδυ με την ίδια εταιρεία. 4 βράδια, 5 μέρες γεμάτες. Τα εισητήρια τα κλείσαμε αρχές Αυγούστου στα 140 ευρώ σύνολο και για τις δυο. Ξενοδοχείο έχω κλείσει στην περιοχή που προτείνεις, το City Hotel Matyas, με 50 ευρώ τη διανυκτέρευση που περιλαμβάνει και πρωινό. Διαβάζω κι οργανώνω το ταξίδι μας, φυσικά θα παρακολουθώ τις αναρτήσεις εδώ και με το καλό όταν επιστρέψω θα συμπληρώσω τις εντυπώσεις μου. Αν χρειαστώ κάτι πριν φύγουμε θα σε ενοχλήσω! Καλά ταξίδια ...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.065
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@vagar78 κι από εμένα ένα μεγάλο ευχαριστώ για την ουσιαστική προσφορά σου στην οργάνωση ενός ταξιδιού στην Βουδαπέστη. Είχα βρει γύρω στα τέλη Αυγούστου για πρώτη φορά την περιγραφή σου, τη διάβασα αποσπασματικά λόγω χρόνου και κάποιων οικογενειακών δύσκολων καταστάσεων, ξεκινώντας όμως από χτες κατόρθωσα να διαβάσω με προσοχή και τις 72 σελίδες. Ταξιδεύω για Βουδαπέστη με την κόρη μου (10 χρονών) σε λιγότερο από ένα μήνα, 22 με 26 Νοεμβρίου. Πετάμε Πέμπτη πρωί 7.25 με Ryan Air κι επιστρέφουμε 22.10 τη Δευτέρα το βράδυ με την ίδια εταιρεία. 4 βράδια, 5 μέρες γεμάτες. Τα εισητήρια τα κλείσαμε αρχές Αυγούστου στα 140 ευρώ σύνολο και για τις δυο. Ξενοδοχείο έχω κλείσει στην περιοχή που προτείνεις, το City Hotel Matyas, με 50 ευρώ τη διανυκτέρευση που περιλαμβάνει και πρωινό. Διαβάζω κι οργανώνω το ταξίδι μας, φυσικά θα παρακολουθώ τις αναρτήσεις εδώ και με το καλό όταν επιστρέψω θα συμπληρώσω τις εντυπώσεις μου. Αν χρειαστώ κάτι πριν φύγουμε θα σε ενοχλήσω! Καλά ταξίδια ...
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια εννοείται να με ενοχλήσεις όποτε θέλεις χαρά μου να σε βοηθήσω..Είσαι πολύ τυχερή γιατί θα έχουν ανοίξει οι Χριστουγεννιάτικες αγορές αν και νωρίς ..Να πας τη μικρούλα και στο καφέ με τα ζωάκια θα ενθουσιαστεί..
 

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Ναι το καφέ με τα ζωάκια το έβλεπα αρκεί να μη μας φέρουν το φίδι χαχαχααααααα Να προσθέσω μια πληροφορία κι εγώ σε ότι αφορά λουτρά και παιδιά. Κάποια στιγμή έγραψες πως παιδιά κάτω των 14 ετών δεν κάνει να μπουν. Το είχα διαβάσει από το καλοκαίρι και για αυτό πριν λίγες μέρες που είχα ραντεβού με την παιδοενδοκρινολόγο της κόρης μου τη ρώτησα. Μου είπε πως μπορεί να μπει άφοβα άρα έχω βάλει οπωσδήποτε λουτρά στο πρόγραμμα!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.065
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Children over 14 years old can go to the baths, under 14 the pools are not recommended for kids, but if the parents decide to come anyway at their own responsibility, they can. Αυτά αναφέρουν στο site τους , με λίγα λόγια δεν το συνιστούν και ότι μπορούν να μπουν με ευθύνη των γονιών τους. Δεν έχω παιδιά και δεν το έψαξα παραπάνω να σου πω την αλήθεια για ποιο λόγο δεν κάνει να μπουν τα παιδιά. Αν σου έδωσε το οκ ο γιατρός τότε δεν πρέπει να το χάσετε με τίποτα αυτό και οπωσδήποτε Ρούντας ένα απογευματάκι την ώρα που δύει ο ήλιος με θέα όλο τον Δούναβη..
 

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Δεν έχω πάει ακόμα να δω τα sites των λουτρών οπότε δεν είχα δει ότι μπορούν να πάνε μόνο με ευθύνη γονέων. Ισως φοβούνται για πνιγμό κλπ πάντως από τη στιγμή που ιατρικά δεν υπάρχει θέμα θα το τολμήσουμε! Το μόνο που φοβάμαι είναι για κρύωμα, βγαίνοντας από το καυτό νερό της εξωτερικής πισίνας μέχρι να πας μέσα να αλλάξεις δεν πουντιάζεις?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.065
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στα σεζέζνι (που έχουν και τις μεγάλες εξωτερικές πισίνες αν και η μια πρέπει να είναι κλειστή ακόμα) η αλήθεια είναι ότι για το 1 λεπτό που χρειάζεται για να μπεις μέσα στα αποδυτήρια κρυώνεις. Σημαντικό πολύ να κρατάτε ζεστά ρούχα για μετά το μπάνιο και όταν βγείτε πάλι στο δρόμο για το ξενοδοχείο σας(σκούφους,γάντια, μπουφάν) .Αν εκεί είστε ντυμένοι καλά θα είστε μια χαρά..Μια που έφερε η κουβέντα σε τρομερή τοποθεσία το ξενοδοχείο που έκλεισες και μια χαρά τιμή..
 

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Στα Σεζέζνι έχω σκοπό να πάμε. Δυστυχώς είναι νωρίς για πρόβλεψη καιρού πάντως στο accuweather δίνει χαμηλές θερμοκρασίες χωρίς βροχές όμως για τότε. Για το ξενοδοχείο έψαχνα μέρες, έκλεισα πρώτα τα αεροπορικά εισητήρια για να ξέρω δεδομένα τις ημερομηνίες μου και στη συνέχεια για καιρό έκανα αναζήτηση χρησιμοποιώντας μηχανές αναζήτησης που κάνουν σύγκριση στις τιμές των ξενοδοχείων. Επειδή θα είμαι με το παιδί έψαχνα κάτι κεντρικό για να μην έχουμε έννοια να βγούμε έξω οποιαδήποτε ώρα αλλά σε λογική τιμή.
 
Μηνύματα
55
Likes
9
καλημέρα και από εμένα ,πλησιάζει η ώρα του ταξιδιού και έχω αγχωθει .το εστιατόριο τροφεας στον δικοσου χάρτη που κατέβασα ειναι αλλου σε μένα το δείχνει στην οδο visegradi κοντα στην οδο tatra st δηλ εκει που θα μείνω .μήπως κάνει λάθος ο χάρτης?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom