Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.909
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
και αν στο νησάκι της Μαργαρίτας μπορούμε να πάμε ή είναι κλειστό λόγω έργων?
Στις 5 με 8-10-18 που είμασταν εκεί το νησάκι ήταν ανοιχτό (δεν γινόταν έργα) και είχε πάρα πολύ κόσμο ίσως και λόγω καλοκαιρίας.
 

Kyriaki.or

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υόρκη
Καλημέρα!!!
Ευχαριστούμε πάρα πολύ!!! Είναι καταπληκτικός ο οδηγός, από τους πληρέστερος που υπάρχουν... Ωστόσο, στην εκδρομή που οργανώνουμε, θέλουμε να κάνουμε εκδρομή στα Παραδουνάβια χωριά, ομως δεν μπορούμε να βρούμε πληροφορίες και δεν ξέρουμε πως να το αναζητήσουμε!! Δεν μας απασχολεί τι μέσο θα χρησιμοποιήσουμε, αρκει να τα καταφέρουμε!!

Αν έχετε οποιαδήποτε πληροφορία, καλοδεχούμενη!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

VATANEN

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβία - Κρακοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Επίσης και εγώ βρισκόμουν στις 7 και 8 Οκτωβρίου στην Βουδαπέστη και όντως το νησί της μαργαρίτας ήταν επισκέψιμο. Εμείς βέβαια την πατήσαμε γιατί στις 8 και 9 βρισκόταν για επίσκεψη ο Τούρκος πρόεδρος Ερντογάν με αποτέλεσμα να έχουν κλήσει οι περισσότεροι δρόμοι και να υπάρχει τρομερή κινητοποίηση απο την αστυνομία. Είχαμε πάρει το τράμ 2 για να πάμε στο νησί και μόλις φτάσαμε κοντά στο κοινοβούλιο σταμάτησε και μας κατέβασαν γιατί ήταν κλειστός ο δρόμος και στην συνέχεια το κόψαμε με τα πόδια όπου η απόσταση ήταν αρκετά μεγάλη. Βέβαια όταν ξεκίνησε το τράμ η οδηγός κάτι μας είπε στο Ούγκρικα για το νησί αλλά ποιος κατάλαβε. Εντάξει όμορφο το νησί με πολύ πράσινο αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο κατά την αποψή μου. Στην Βουδαπέστη πηγαίνω για δεύτερη φορά η πρώτη ήταν το 2016 και έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις γι αυτό και επιδίωξα να ξαναπάω συνδυάζοντας το με 3 ημέρες Βιένη μιας και με σύμφερε να φύγω απο το αεροδρόμιο της Βουδαπέστης λόγω χαμηλότερου ναύλου. Επίσης κάτι που μου έκανε εντύπωση απο την προηγούμενη φορά είναι ότι η Βουδαπέστη έχει πολύ σοβαρό πρόβλημα με τους αστέγους οι οποίοι είναι πια πάρα πολλοί.Αυτά για την όμορφη Βουδαπέστη
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Επίσης και εγώ βρισκόμουν στις 7 και 8 Οκτωβρίου στην Βουδαπέστη και όντως το νησί της μαργαρίτας ήταν επισκέψιμο. Εμείς βέβαια την πατήσαμε γιατί στις 8 και 9 βρισκόταν για επίσκεψη ο Τούρκος πρόεδρος Ερντογάν με αποτέλεσμα να έχουν κλήσει οι περισσότεροι δρόμοι και να υπάρχει τρομερή κινητοποίηση απο την αστυνομία. Είχαμε πάρει το τράμ 2 για να πάμε στο νησί και μόλις φτάσαμε κοντά στο κοινοβούλιο σταμάτησε και μας κατέβασαν γιατί ήταν κλειστός ο δρόμος και στην συνέχεια το κόψαμε με τα πόδια όπου η απόσταση ήταν αρκετά μεγάλη. Βέβαια όταν ξεκίνησε το τράμ η οδηγός κάτι μας είπε στο Ούγκρικα για το νησί αλλά ποιος κατάλαβε. Εντάξει όμορφο το νησί με πολύ πράσινο αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο κατά την αποψή μου. Στην Βουδαπέστη πηγαίνω για δεύτερη φορά η πρώτη ήταν το 2016 και έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις γι αυτό και επιδίωξα να ξαναπάω συνδυάζοντας το με 3 ημέρες Βιένη μιας και με σύμφερε να φύγω απο το αεροδρόμιο της Βουδαπέστης λόγω χαμηλότερου ναύλου. Επίσης κάτι που μου έκανε εντύπωση απο την προηγούμενη φορά είναι ότι η Βουδαπέστη έχει πολύ σοβαρό πρόβλημα με τους αστέγους οι οποίοι είναι πια πάρα πολλοί.Αυτά για την όμορφη Βουδαπέστη
Όσον αφορά το τελευταίο κομμάτι συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχει θέμα με τους αστεγους...Νομίζω μακριά η Βιέννη αν ήθελες να πας χωρίς ταλαιπωρία βολευε περισσότερο η Μπρατισλάβα...Πόση ώρα κάνατε να πάτε;
 

VATANEN

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβία - Κρακοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
κάναμε 2 ώρες και 45΄με πούλμαν της FlixBus και με κόστος 9,99 ευρώ το άτομο και σύν 1,5 ευρώ εάν δηλώσεις ποια θέση θέλεις σε ένα πολύ άνετο ταξείδι μέχρι ανιαρό θα έλεγα γιατί είναι μια ευθεία.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
κάναμε 2 ώρες και 45΄με πούλμαν της FlixBus και με κόστος 9,99 ευρώ το άτομο και σύν 1,5 ευρώ εάν δηλώσεις ποια θέση θέλεις σε ένα πολύ άνετο ταξείδι μέχρι ανιαρό θα έλεγα γιατί είναι μια ευθεία.
Το 1/4 της απόστασης αν θυμάμαι καλά είναι από Μπρατισλάβα η Βιέννη. Περίπου μια ώρα διαδρομή και λιγότερο από 70 χιλ απόσταση σε σχέση με τα 240+ χιλ της Βουδαπέστης..Πολύ φτηνά πάντως αν κλείσει κάποιος αρκετά νωρίς το πρωί εισιτήρια για να μην χάσει ώρες που θα μπορούσε να κάνει πράγματα ακόμα καλύτερα.Νεκρές ώρες τις λέω εγώ ...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα!!!
Ευχαριστούμε πάρα πολύ!!! Είναι καταπληκτικός ο οδηγός, από τους πληρέστερος που υπάρχουν... Ωστόσο, στην εκδρομή που οργανώνουμε, θέλουμε να κάνουμε εκδρομή στα Παραδουνάβια χωριά, ομως δεν μπορούμε να βρούμε πληροφορίες και δεν ξέρουμε πως να το αναζητήσουμε!! Δεν μας απασχολεί τι μέσο θα χρησιμοποιήσουμε, αρκει να τα καταφέρουμε!!

Αν έχετε οποιαδήποτε πληροφορία, καλοδεχούμενη!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Στην επόμενη εκδρομή στην πόλη ίσως πάω στα πιο κοντινά χωρία, σε αυτό το κομμάτι δεν μπορώ να βοηθήσω δεν ξέρω όμως αν η @Dina Z ή @Klair μπορούν να πουν κάτι παραπάνω...
 

VATANEN

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβία - Κρακοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Το 1/4 της απόστασης αν θυμάμαι καλά είναι από Μπρατισλάβα η Βιέννη. Περίπου μια ώρα διαδρομή και λιγότερο από 70 χιλ απόσταση σε σχέση με τα 240+ χιλ της Βουδαπέστης..Πολύ φτηνά πάντως αν κλείσει κάποιος αρκετά νωρίς το πρωί εισιτήρια για να μην χάσει ώρες που θα μπορούσε να κάνει πράγματα ακόμα καλύτερα.Νεκρές ώρες τις λέω εγώ ...
δίκιο έχεις αλλά αν θέλεις να πας κάπου πολύ δεν τα κοιτάζεις τα χιλιόμετρα και επίσης η Βουδαπέστη βγήκε πάλι στο προσκήνιο όταν είδα την διαφορά στα ναύλα που υπήρχε από το αεροδρόμιο της Βιένης, οπότε ήταν ευκαιρία που δεν την άφησα να πάει χαμένη. Όσο για την Μπρατισλάβα δεν ξέρω δεν μου κάνει κλικ για να πάω μπορεί να κάνω και λάθος.
 
Last edited by a moderator:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
δίκιο έχεις αλλά αν θέλεις να πας κάπου πολύ δεν τα κοιτάζεις τα χιλιόμετρα και επίσης η Βουδαπέστη βγήκε πάλι στο προσκήνιο όταν είδα την διαφορά στα ναύλα που υπήρχε από το αεροδρόμιο της Βιένης, οπότε ήταν ευκαιρία που δεν την άφησα να πάει χαμένη. Όσο για την Μπρατισλάβα δεν ξέρω δεν μου κάνει κλικ για να πάω μπορεί να κάνω και λάθος.
Η Μπρατισλάβα είναι το σκαλοπάτι για να πας σε Βιέννη και Βουδαπέστη, εντάξει δεν νομίζω κάποιος να τρελαθεί σε σχέση με τις δύο..Σαν την πιο άσχημη από τις τρεις αδελφές μοιάζει σε σημείο που αν ήταν λίγο πιο μακριά ακόμα μπορεί να την προσπερνούσε πολύ κόσμος, δεν παύει να έχει τις δικές τις ομορφιές αλλά σε 1 μαξ 2 μέρες την έχεις δει και πας παρακάτω...
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.213
Likes
25.794
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Δεν πήγα στα χωριά οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.
Αν θυμάμαι καλά, ο @giannismits έχει πάει.
 

Mar.si

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπέρα, συγγνώμη για τη καθυστέρηση της απάντησης . (Περίμενα να μου χτυπήσει κάποιο μειλ ότι μου απάντησαν! ) αυτό είναι το μαγαζί ; Νομίζω πως χρηματικά η εβδομαδιαία είναι πιο οικονομική από την Budapest card όποτε θα μας βγει πάνω κάτω το ίδιο. Έχω επισυνάψει μια φωτογραφία να μου επιβεβαιώσεις ότι είναι αυτό το μαγαζί! Περιμένω απαντηση σου!!! Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom