Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

fotiniand

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Παιδια καλησπερα μια ερωτηση και εγω μιας και παω πρωτη φορα βουδαπεστη και εχω λυσει ολες της αποριες μου απο τον οδηγο του vagar,με την σειρα μου να σε ευχαριστησω και εγω γιατι δεν θα ξεραμε τι θα καναμε χωρις αυτον..Αν φυσικα ξερετε κανενα ανταλακτηριο στο κεντρο της αθηνας με καλη ισοτιμια για να αλλαξω λιγα λεφτα σε φιορινια για τα πρωτα εξοδα..Σας ευχαριστω..
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.063
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Παιδια καλησπερα μια ερωτηση και εγω μιας και παω πρωτη φορα βουδαπεστη και εχω λυσει ολες της αποριες μου απο τον οδηγο του vagar,με την σειρα μου να σε ευχαριστησω και εγω γιατι δεν θα ξεραμε τι θα καναμε χωρις αυτον..Αν φυσικα ξερετε κανενα ανταλακτηριο στο κεντρο της αθηνας με καλη ισοτιμια για να αλλαξω λιγα λεφτα σε φιορινια για τα πρωτα εξοδα..Σας ευχαριστω..
Φωτεινή μου δεν χρειάζεται να κάνεις φιορίνια εκτός αν φτάνεις τόσο αργά που έχουν κλείσει τα πάντα...Αν φτάνεις νορμάλ ώρα πήγαινε χαλαρή κ με το που φτάσεις πλήρωσε την κάρτα απεριορίστων διαδρομών με την χρεωστική σου κάρτα πάρε το λεωφορείο πήγαινε στο δωμάτιο σου και με το που βγεις έξω πας σε ένα ανταλλακτήριο ή κάνεις ανάληψη από ένα ατμ τράπεζας...Δεν χρειάζεται να έχεις πάνω σου ούτε μισό φιορίνι όταν φύγεις από εδώ. .
 

fotiniand

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Φτανω αργα στο αεροδρομιο και θα παρουμε ταξι οποτε νομιζω δεν θα με συμφερει να αλλαξω στο αεροδρομιο,γιαυτο εψαχνα ενα ανταλακτιριο για λιγα λεφτα ισα ισα για το ταξι αν τοιχον και καμια εξοδο μεχρι την αλλη μερα που θα αλλαξω λεφτα εκει..
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.063
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τσέκαρε εδώ βάζοντας τα στοιχεία σας τι τιμή σας βγάζει για να σας πάει από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο σας ...Κάτι φίλοι που πήγαν πρόσφατα τους πήγε πολύ φτηνά και το έκλεισαν πήγαινε ελα ..Αν ήσασταν 2 άτομα δεν θα στο πρότεινα γιατί θα πήγαινε πιο πολύ ανά άτομο αλλά για 4 αξίζει σίγουρα.
http://www.airporttransferbudapest.com
Έτσι μπορείτε να πληρωσετε και με ευρώ κ και με καρτα από πριν και να μην έχετε ανάγκη φιορίνια ....
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.063
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν ξέρω πόσοι θα ρίσκαραν να ταξιδέψουν χωρίς εισιτήριο αν και στους περισσότερους σταθμούς του μετρό έχει ελεγκτές στις εισόδους οπότε δεν υπάρχουν και πολλά περιθώρια για δεύτερες σκέψεις...Τα πρόστιμα αν έχετε αναρωτηθεί πόσο είναι ρίξτε μια ματιά στον πίνακα που ακολουθεί.
Καταγραφή.PNG
 

travel-pirat

Member
Μηνύματα
5
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, πάμε Βουδαπέστη Κυριακή με Τετάρτη, 4 μέρες. Έχεις δίκαιο για τη δέσμευση, αλλά νομίζω ότι το άλλο ζευγάρι επειδή δεν ταξιδεύει συχνά στο εξωτερικό, όπως εμείς, δε θέλει με τίποτα να μας αποχωριστεί! Επίσης το ξενοδοχείο μας είναι σχετικά κεντρικό, μπορούμε να επιλέξουμε και το περπάτημα. Καλό θα μας κάνει! :) Η επισήμανση σου πάντως είναι πολύ σωστή. Τέλος να σε ρωτήσω επειδή διαβάζω ότι το εισιτήριο κάνει και για τα καραβάκια της γραμμής του Δούναβη, αν υπάρχουν δρομολόγια τον Νοέμβριο και αν στο νησάκι της Μαργαρίτας μπορούμε να πάμε ή είναι κλειστό λόγω έργων? Ευχαριστώ για όλα!!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.063
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στην περίπτωση σας συμφέρει να πάρετε το ημερήσιο του γκρουπ και κάνατε πολύ καλή σκέψη γιατί αντί για 5*4950 =24750 (76.74 euro) που θα δίνατε για να πάρετε 5 άτομα εβδομαδιαίες κάρτες θα δώσετε 5*3300=16500 (51.16 euro).Αφού το ξενοδοχείο σας είναι κεντρικό ακόμα καλύτερα δεν θα το έχετε άμεσα ανάγκη και αν κάποια μέρα πάτε εκεί κοντά θα μπορείτε να μην κόψετε κιόλας και να το πάτε με τα πόδια.
Από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω λειτουργούν κανονικά τα πλοία αλά δεν ξέρω να σου πω για το νησί της Μαργαρίτας γιατί δεν μένω Βουδαπέστη και δεν έχω άμεση εικόνα..Θα πάνε κάποιοι φίλοι μου μέσα Νοεμβρίου οπότε τότε θα έχω νεότερα.
 

travel-pirat

Member
Μηνύματα
5
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Στην περίπτωση σας συμφέρει να πάρετε το ημερήσιο του γκρουπ και κάνατε πολύ καλή σκέψη γιατί αντί για 5*4950 =24750 (76.74 euro) που θα δίνατε για να πάρετε 5 άτομα εβδομαδιαίες κάρτες θα δώσετε 5*3300=16500 (51.16 euro).Αφού το ξενοδοχείο σας είναι κεντρικό ακόμα καλύτερα δεν θα το έχετε άμεσα ανάγκη και αν κάποια μέρα πάτε εκεί κοντά θα μπορείτε να μην κόψετε κιόλας και να το πάτε με τα πόδια.
Από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω λειτουργούν κανονικά τα πλοία αλά δεν ξέρω να σου πω για το νησί της Μαργαρίτας γιατί δεν μένω Βουδαπέστη και δεν έχω άμεση εικόνα..Θα πάνε κάποιοι φίλοι μου μέσα Νοεμβρίου οπότε τότε θα έχω νεότερα.
Σ' ευχαριστώ πολύ για όλα! Ο δημοσιευμένος οδηγός πιο πάνω είναι απαραίτητο εργαλείο στην οργάνωση του ταξιδιού μου. Πολύ καλή δουλειά. Μπράβο!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.063
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Να σαι καλά χαίρομαι που σε βοήθησε, να περάσετε όμορφα και μια συμβουλή από μένα .Ξέρω πολλοί θέλουν να πάνε σε ένα μέρος και να πάνε και να φάνε και να κάνουν πολλά πράγματα με την φιλοσοφία όπου μας βγάλει ο δρόμος.Εμένα η άποψη μου είναι όσο μπορούμε να έχουμε φτιάξει ένα μπουσουλά, να έχουμε κάνει κάποιες κρατήσεις σε μαγαζιά και να έχουμε μοιράσει λίγο τα μέρη που θα πάμε για να δούμε αν τελικά μας βγαίνει το υποτιθέμενο πρόγραμμα που έχουμε στο μυαλό μας . Πάντα θα υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες που θα αλλάζουν ότι πρόγραμμα και αν έχουμε φτιάξει, μια θα είναι ο καιρός μια κάτι δεν θα έχουμε δει καλά και θα πάμε κάπου και θα είναι κλειστό.. Μεγάλο όπλο το travelstories για να γλιτώσουμε ενδεχόμενη ταλαιπωρία αρκεί να υπάρχει διάθεση από όλους μας να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο και να μην πάμε στη λογική του γκούγκλαρε ότι θέλεις να βρεις που κατά καιρούς απαντάνε κάποιοι....
 

travel-pirat

Member
Μηνύματα
5
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Να σαι καλά χαίρομαι που σε βοήθησε, να περάσετε όμορφα και μια συμβουλή από μένα .Ξέρω πολλοί θέλουν να πάνε σε ένα μέρος και να πάνε και να φάνε και να κάνουν πολλά πράγματα με την φιλοσοφία όπου μας βγάλει ο δρόμος.Εμένα η άποψη μου είναι όσο μπορούμε να έχουμε φτιάξει ένα μπουσουλά, να έχουμε κάνει κάποιες κρατήσεις σε μαγαζιά και να έχουμε μοιράσει λίγο τα μέρη που θα πάμε για να δούμε αν τελικά μας βγαίνει το υποτιθέμενο πρόγραμμα που έχουμε στο μυαλό μας . Πάντα θα υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες που θα αλλάζουν ότι πρόγραμμα και αν έχουμε φτιάξει, μια θα είναι ο καιρός μια κάτι δεν θα έχουμε δει καλά και θα πάμε κάπου και θα είναι κλειστό.. Μεγάλο όπλο το travelstories για να γλιτώσουμε ενδεχόμενη ταλαιπωρία αρκεί να υπάρχει διάθεση από όλους μας να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο και να μην πάμε στη λογική του γκούγκλαρε ότι θέλεις να βρεις που κατά καιρούς απαντάνε κάποιοι....
Όχι είμαι πολύ καλά οργανωμένος από πριν, όπου κι αν έχω ταξιδέψει, με τα αξιοθέατα, μετακινήσεις, φαγητό. Θα σου τύχει και κάπου η αναποδιά, αλλά σίγουρα μπορείς να την ξεπεράσεις εύκολα, αν είσαι καλά οργανωμένος πιστεύω. Κι εδώ το travelstories βοηθάει πολύ στο να προγραμματίσεις σωστά ένα ταξίδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.951
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom