Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Το σκεφτηκα κι αυτο σαν ιδεα αλλα καπου διαβασα εσφαλμενα μαλλον οτι απο Νοεμβριο παυουν να λειτουργουν. Αλλα με αυτα δν μπορεις να πας βραδυ, σωστα;



Σε ειχα ρωτησει κ μερικα ποστ πιο πανω αν μπορουσες να μου συστησεις την εταιρια που πηγατε κ μεινατε ευχαριστημενοιΕυχαριστω!
Καλησπέρα και από εμένα!Εμεις επισκεφτήκαμε την Βουδαπέστη το Φεβρουάριο και πήγαμε κρουαζιέρα βραδυνη με την Legenda!Ειχε ωραία ξεναγηση στα ελληνικά και το κλείσαμε από τον ξενοδοχείο που μέναμε όποτε μπήκαμε κατευθείαν!Το καλό ήταν επειδή το κλείσαμε από το ξενοδοχείο είχε και άλλη ώρα διαθέσιμη γιατί είχαν βάλει και έκτακτο καραβάκι και εάν πηγαίναμε μόνοι μας θα το είχαμε χάσει!Αξιζει το κόπο,όχι κάτι να ξετρελαθείτε αλλά πολύ καλό για να βγάλεις ωραίες φωτογραφίες!!!!
Ελπίζω να σε βοηθησα! Ο @vagar78 έχει φτιάξει έναν εξαιρετικό οδηγό και εμένα επειδή ήταν το πρώτο ταξιδι μόνη μου στο εξωτερικό όχι απλά με βοήθησε,στην κυριολεξία μου έλυσε τα χέρια!
Ότι άλλο θελήσεις μην διστάσεις!
Καλά να περάσεις!!!
 

helmo

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα - Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλησπέρα!Θα πάω Βουδαπέστη 14 Νοεμβρίου με την παρέα μου(4 άτομα σύνολο).Πολύ χρήσιμος οδηγός θα μας χρειαστεί σίγουρα..όσοι εχουν παέι μου είπαν ότι οι 5 μέρες που κλείσαμε είναι υπεραρκετές για να την γυρισεις πολύ την πόλη.Ισχύει;
Εγώ θα έλεγα ανάλογα τι είδους διακοπων θέλετε να κάνετε... Δηλαδή αξίζει Βουδαπέστη να αφιερώσεις μια μέρα για χαλάρωση στα λουτρά ειδικά αν τ επισκεφτείτε βράδυ είναι υπέροχη εμπειρία! Σίγουρα να αφιερώσετε χρόνο για τις αγορές που έχει και να μαζέψετε τα παραδοσιακά προϊόντα! Και μπόλικη όρεξη για περπάτημα! Αν πείτε να πάτε σε όλα τα αξιοθέατα να μπείτε μέσα ξεναγήσεις κλπ τότε θα σας φτάσουν οι μέρες αλλά δεν θα χαλαρώσετε! Για μένα 5 μέρες είναι καλά για ν σας ανοίξει η όρεξη και να θέλετε να ξαναπάτε! Καλά να περάσετε!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Συμφωνώ απόλυτα ότι χρειάζεται κ η χαλάρωση γιατί με τον αγώνα δρόμου δεν ευχαριστιέσαι το μέρος αλλά μια ολόκληρη μέρα για λουτρά μου φαίνεται υπερβολικό..Θα μουλιάσουν :) :)
 

konst_sterg

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland,China,Brazil
Εγώ θα έλεγα ανάλογα τι είδους διακοπων θέλετε να κάνετε... Δηλαδή αξίζει Βουδαπέστη να αφιερώσεις μια μέρα για χαλάρωση στα λουτρά ειδικά αν τ επισκεφτείτε βράδυ είναι υπέροχη εμπειρία! Σίγουρα να αφιερώσετε χρόνο για τις αγορές που έχει και να μαζέψετε τα παραδοσιακά προϊόντα! Και μπόλικη όρεξη για περπάτημα! Αν πείτε να πάτε σε όλα τα αξιοθέατα να μπείτε μέσα ξεναγήσεις κλπ τότε θα σας φτάσουν οι μέρες αλλά δεν θα χαλαρώσετε! Για μένα 5 μέρες είναι καλά για ν σας ανοίξει η όρεξη και να θέλετε να ξαναπάτε! Καλά να περάσετε!
Συμφωνώ απόλυτα ότι χρειάζεται κ η χαλάρωση γιατί με τον αγώνα δρόμου δεν ευχαριστιέσαι το μέρος αλλά μια ολόκληρη μέρα για λουτρά μου φαίνεται υπερβολικό..Θα μουλιάσουν :) :)
Ναι ουσιαστικα είναι 4 μερες και όχι 5 γιατι φευγουμε αρκετα πρωι την Κυριακη.Ωστοσο με ένα πλανο που καναμε θα γυρισουμε όλα τα must και με αρκετο περπατημα,και το τελευταιο απόγευμα-βραδυ θα το περασουμε σε λουτρα! :D Ευχαριστω για την ανταποκριση!
 
Μηνύματα
55
Likes
9
Καλημέρα από την όμορφη βουδαπεστη, εχθές ήρθαμε το πρωι στο αεροδρόμιο βγάλαμε το εβδομαδιαιο 4950 φιορινια και ναι το χρειαζόμαστε,πηγαμε στον λοφο σιταρελα.,τέλεια, κουραστικός λίγο αλλά όλα τα λεφτά στην αγορά δεν θα ξανά πάμε μου Θυμησε κακές μέρες.... Πολύ ακριβά δεν αξίζει, αντίθετα στην περιοχή ππο μένω έγινε η μεγάλη έκπληξη, μέσα σε όλα και καλό φαΐ αυτά για την ώρα.
 

Valantiss

Member
Μηνύματα
34
Likes
15
Την Δευτέρα το μεσημέρι θα ειμαι στην βουδαπεστη. Η ωρα έφτασε λοιπόν. Τεράστια βοήθεια αυτο το forum. Την Δευτέρα λοιπόν αφήνουμε τα πράγματα τρώμε κατι πρόχειρο καθως μενουμε στην vaci utca και φεύγουμε για βούδα. Εκει θα πάμε σίγουρα στο κάστρο και ίσως και στον προμαχωνα των ψαράδων ή στην σιταντελα . Με ποιον τρόπο μπορούμε να παμε εδω και ποιο συνδιασμο μας προτείνετε και μέχρι ποια ωρα θα ειναι επιτρεπτή η είσοδος; Την τρίτη καθώς θα έχουμε οοη την ημέρα λεμε πρώτα να πάμε για λουτρά. Ποια μας προτείνεται; και μετα να γυρίσουμε στις γέφυρες και στο κοινοβούλιο. Η τελευταία μέρα, δηλαδη την Τετάρτη καθως θα ειναι και αυτή μισή λεμε να βρισκόμαστε κοντά στο ξενοδοχείο οπότε τι μας προτείνεται ; η οποια πρόταση για αλλαγή στο πρόγραμμα δεκτή.εχω διαβάσει την αρχική τοποθέτηση του διαχειριστή και ειναι άψογη απλα με αγχώνει ο τρόπος που θα κινούμαστε. Με hop on ή μετρο ; ;;;
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Την πρώτη μέρα μπορείτε να πάτε στην κλειστή αγορά μεσημέρι να τσιμπησεις κάτι και να ανεβείτε Σιταντελα να βγάλετε φώτο να δείτε και την δύση του ηλίου και το βράδυ να πάτε στην πλατεια ηρώων και να κάνετε και λουτρά στα σεζέζνι..Δεύτερη μέρα κοινοβούλιο και Αγιο Στέφανο κ μετά περπατηστε στις γέφυρες περάστε απέναντι στο κάστρο κάντε μια βόλτα στην Βουδα με εκκλησία Ματίας κλπ .Τελευταία μέρα εφόσον έχετε χρόνο χαλαρώστε κάντε μια βόλτα στα μαγαζιά πιείτε καφεδάκι στα γκεμπερτ η ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ κ αεροδρόμιο..Οπωσδήποτε φαταλ για φαγητο κ χουγκαριμ μπιστρο αν κ χωρίς κράτηση ειδικά δευτερο χλωμο να βρείτε...
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
@vagar78 ήθελα να ρωτήσω αν χωράνε σε μια μέρα τα εξής: Καστρο Βούδας, Εκκλησία του Ματίας, Προμαχώνας των ψαράδων & Σιταντελα. Γενικά αν μπορώ να καλύψω τη Βούδα σε μια μερα?
Επίσης τη μέρα που θα φτάσουμε, θα ειμαστε εκει 10.10 το πρωι. Θα μείνουμε κοντά στη Vaci. Λογικά 12-1 θα έχουμε τακτοποιηθεί. Ποια αξιοθέατα προτείνεις για το υπόλοιπο της ημερας? Μην πάει χαμένη όλη η μέρα σε μαγαζιά κ βιτρίνες μόνο.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Την Σιταντελα βάλτην μαζί με κλειστή αγορά κ εκκλησία μέσα στο βράχο οπότε το κάστρο άλλη μέρα γιατι θα είναι αρκετά κουραστικό να ανεβείτε στον λόφο να κατεβείτε κ να πάτε στο κάστρο...Πόσες μέρες έχετε;
 

Valantiss

Member
Μηνύματα
34
Likes
15
Την πρώτη μέρα μπορείτε να πάτε στην κλειστή αγορά μεσημέρι να τσιμπησεις κάτι και να ανεβείτε Σιταντελα να βγάλετε φώτο να δείτε και την δύση του ηλίου και το βράδυ να πάτε στην πλατεια ηρώων και να κάνετε και λουτρά στα σεζέζνι..Δεύτερη μέρα κοινοβούλιο και Αγιο Στέφανο κ μετά περπατηστε στις γέφυρες περάστε απέναντι στο κάστρο κάντε μια βόλτα στην Βουδα με εκκλησία Ματίας κλπ .Τελευταία μέρα εφόσον έχετε χρόνο χαλαρώστε κάντε μια βόλτα στα μαγαζιά πιείτε καφεδάκι στα γκεμπερτ η ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ κ αεροδρόμιο..Οπωσδήποτε φαταλ για φαγητο κ χουγκαριμ μπιστρο αν κ χωρίς κράτηση ειδικά δευτερο χλωμο να βρείτε...
Πλεον μας εχεις φτιάξει 2 προγράμματα Ενα εκ των δύο θα εφαρμόσουμε σίγουρα. Σε σχέση με τις μετακινήσεις τι να επιλέξουμε . Σχετικά με τα χρήματα θα έχουμε μετατρέψει τα ευρώ μας γιατι εχω ακουσει πως με κάρτα κάποιες φορές υπάρχει πρόβλημα
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν είναι να τα μετατρέψεις Αθήνα και να μην βγάλεις από ΑΤΜ εκεί τότε καλύτερα να αλλάξεις από ανταλλακτήριο εκεί αλλά σε καμία περίπτωση στο αεροδρόμιο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.798
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom