Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

Natalia00

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Καλησπέρα παρεούλα!
Έχω μελετήσει και τις 79 σελίδες του θέματος αυτου και έχω εξαντλήσει σχεδόν όλες τις ταξιδιωτικές ιστορίες για Βουδαπέστη κρατώντας πολύτιμες σημειώσεις!
@vagar78 μπράβο έχεις κάνει σπουδαία δουλειά!!
Πρωτοχρονιά στη Βουδαπέστη λοιπόν με αναχώρηση από θεσσαλονικη 31/12 για Μπρατισλάβα και επιστροφή 04/01 πάλι από Μπρατισλάβα. Διαμονή στο ibis styles budapest city.
Έχω τις εξής απορίες προς το παρόν.. θα φτάσουμε Βουδαπέστη kelenfold στις 31/12 περίπου 6 το απόγευμα. Θα βρω κάπου εκεί ή κάπου γύρω από το ξενοδοχείο συναλλαγμα η θα έχουν κλείσει όλα λόγω ημέρας? Κάπου διάβασα πως τα μαγαζιά κλείνουν στις 4.
Επίσης σκεφτόμαστε λουτρά να πάμε την τελευταία μέρα το βραδάκι ώστε αν λόγω πολύ χαμηλής θερμοκρασίας αρρωστήσουμε να είναι στην επιστροφή για να μη χαλάσουμε το ταξίδι μας! Εκτός από τα σετσενι που διάβασα πως είναι μεικτά λουτρά, έχει κάποιο από τα άλλα δύο αυτή τη δυνατότητα? Και επίσης διάβασα πως μετά τις 7 η τιμή είναι πολύ καλύτερη, αξίζει να πάρουμε το μειωμένο εισιτήριο αφού έτσι κι αλλιώς απόγευμα θέλουμε να πάμε?
Και μια τελευταία ερώτηση προς το παρόν.. έχει κάποιος εμπειρία από τα εστιατόρια trofea?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μπορεί να σκάσω κ εγω μύτη αλλά το επεξεργαζομαι ακομα...Αν δεν βρεις συνάλλαγμα τέτοια ώρα κάνεις αναληψη από ατμ αν και πιστεύω τουλάχιστον στα κεντρικά ανταλλακτήρια στην Βάτσι ουτκα δεν νομίζω να κλείσουν νωρίς.Αν δεν ντύνεστε καλά θα κρυωσετε πολύ πριν πάτε στα λουτρά γιατι εκεί λόγω της έκθεσης στο κρυο-ζεστό-κρυο θα είστε προετοιμασμενοι. Για ρομαντζαδα ταράτσα Ρουντας με θέα Δούναβη αλλά μικρός χώρος οπότε για μένα σεζέζνι για σιγουριά. Τι σε προβληματιζει τροφέα έχω πάει εκτός αν θες κ μια τρίτη άποψη...Η διαφορά στην τιμή στα λουτρα είναι μικρή αλλά βράδυ καλύτερα είναι πιο ατμοσφαιρικά...
 

Natalia00

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Σκεφτόμουν να κλείσω trofea για Πρωτοχρονιά να φάμε σαν άρχοντες αλλά μετά λέω μήπως θα είναι πιο όμορφα να πάμε σε ένα παραδοσιακό ταβερνάκι όπως hungarikum ή csarnok vendeglo πχ και να αφήσω το trofea για άλλη μέρα..
Έκλεισα και πρωτοχρονιάτικο κονσέρτο στην όπερα το απόγευμα οπότε το γεύμα μας θα είναι σίγουρα μεσημέρι.
Μετά τα λουτρά σκέφτηκα καλό ντύσιμο και κατευθείαν ξενοδοχείο στη ζεστουλα!;) Γι αυτό λέω να πάμε αργά να μη χάσουμε ώρες από την μέρα μας! Απ ότι είδα τα σεζενι κλείνουν στις 10.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Η μέρα εκείνη που θέλεις να κλείσεις είναι κάτι διαφορετικό για όλα τα μαγαζιά γιατι μιλάμε για ειδική περίσταση οπότε θα έχει μενού παντού κ άλλες τιμές, οπότε ξέχνα ότι ξέρεις...Εγώ στη θέση σου θα εκλεινα σε ένα που έχει μουσική εκείνη την μέρα...
Δεν νομίζω να κλείνουν 10 τα σεζεζνι από όσο θυμάμαί παίζει κ ξενύχτι καποιες μερες αλλα είναι λίγο μπέρδεμα αυτά τα am και pm και είναι μια ώρα δύσκολη αυτή...Φαίνεται πάντως να κλείνουν στις 10 με βάση το επισημο σαιτ...Δεν πιστεύω ότι θα κάτσετε και μετά τις 10 ομως ακόμα και αν δεν κλείνει γιατι μέχρι να κάνετε κ μπάνιο να ντυθείτε και να επιστρέψετε ξενοδοχείο θέλετε μια ωριτσα οπότε κάπου εκεί θα είναι καλά να φύγετε.
 
Last edited:

Natalia00

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Εννοείς κάποιο από τα μαγαζιά που έχουν βιολιά ας πούμε? Επειδή θα είναι μεσημέρι σκεφτόμουν κάτι απλό αλλά μάλλον όπως λες όλα τα μαγαζιά θα έχουν γιορτινό μενού. Έχεις καμία καλή πρόταση?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εννοείς κάποιο από τα μαγαζιά που έχουν βιολιά ας πούμε? Επειδή θα είναι μεσημέρι σκεφτόμουν κάτι απλό αλλά μάλλον όπως λες όλα τα μαγαζιά θα έχουν γιορτινό μενού. Έχεις καμία καλή πρόταση?
Τώρα που διάβασα ξανά κατάλαβα ότι θέλεις μαγαζί για Πρωτοχρονιά μεσημέρι νόμιζα ότι ψάχνεις για βράδυ ή για να αλλάξεις χρόνο οπότε η λογική σου να φάτε καλά τέτοια μέρα με βρίσκει σύμφωνο και το Τροφέα είναι μια καλή λύση. Πρέπει όμως να φροντίσεις να κλείσεις νωρίς για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως..
 
Μηνύματα
55
Likes
9
Τελευταία μέρα πως να απολαύσετε λουτρά που έχετε βάλει όταν θα έχετε το ρολόι στο χέρι :) :) Ενώ αν πάτε Κυριακή απόγευμα θα καθίσετε όσο θέλετε χωρίς άγχος.. Κυριακή αν ξεκινήσετε πρωί θα προλάβετε άνετα το κομμάτι του κάστρου μέχρι την εκκλησία του Ματίας και θα μπορέσετε και να κάνετε και βόλτα στο νησί της μαργαρίτας με αμαξάκι (σας προτείνω) ή ποδηλατάδα... Αρκεί σιταντέλα να μπει τελευταία μέρα μαζί με αγορά μιας και είναι δίπλα έτσι θα πάρετε και τα αναμνηστικά σας και θα φύγετε απευθείας για αεροδρόμιο.. Αν ξεκινήσετε 16:00 για αεροδρόμιο θα είστε άνετα μέχρι 17:30 ακόμα και αν βγείτε λίγο εκτός προγράμματος ..
Το νησί μαργαρίτα ς αξίζει μπορεις να πας με το λεοφορειο και να κάνεις στάσεις ακριβός στα σημεία που θέλεις σε 1 ώρα το πολύ 1:30 το βλεπεις και φεύγεις άνετα, ή συγκοινωνία τους είναι τρομερη και θα σε βοηθήσει να δεις όλη την πόλη σύντομα και άνετα το μόνο που χρειάζεται είναι Google maps
 
Μηνύματα
55
Likes
9
Σκεφτόμουν να κλείσω trofea για Πρωτοχρονιά να φάμε σαν άρχοντες αλλά μετά λέω μήπως θα είναι πιο όμορφα να πάμε σε ένα παραδοσιακό ταβερνάκι όπως hungarikum ή csarnok vendeglo πχ και να αφήσω το trofea για άλλη μέρα..
Έκλεισα και πρωτοχρονιάτικο κονσέρτο στην όπερα το απόγευμα οπότε το γεύμα μας θα είναι σίγουρα μεσημέρι.
Μετά τα λουτρά σκέφτηκα καλό ντύσιμο και κατευθείαν ξενοδοχείο στη ζεστουλα!;) Γι αυτό λέω να πάμε αργά να μη χάσουμε ώρες από την μέρα μας! Απ ότι είδα τα σεζενι κλείνουν στις 10.
Να σε ενημερώσω ότι η όπερα εξωτερικά ειναι σε φάση επιδιόρθωση δεν θα δεις τίποτα αλλά εσωτερικά θα σε αποζημίωση και τα λουτρά είναι φοβερα αλλά 2η 3 ώρες δεν νομίζω να φτάνουν, αυτό είχαμε στο νου μας και τελικα Κάτσαμε 5 ωρες με το ζόρι φύγαμε αααα θήκη αδιαβροχη για κινητά και κοδικο από είσοδο να χρεώνουν τα ποτα σας για να μη κουβαλάς χρήματα.
 

Traxanas1991

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλημερα καλο σαββατοκύριακο σε όλους... Ειμαι καινούργιος στην παρέα σας και ολες αυτες η 80 σελιδες που διαβασα ενημερωθηκα απολυτα για πολλα πράγματα για την βουδαπεστη.. Vagar78 εχεις κανει μια απίστευτη δουλειά και εναν απίστευτο οδηγο για καποιον που θελει να πάει σε αυτον τον προορισμό.... Συγχαρητήρια... Θα ηθελα να ρωτήσω το εξεις... Σκέφτομαι με την οικογένεια μου (ζευγαρι με ενα 22μηνων παιδι) να παμε φετος η αρχες του 2019 ενα 6ημερο στην βουδαπεστη βασικα 5 νύχτες.... Σκέφτομαστε και οδικως(εχουμε κανει αρκετα και με μηχανη στο παρελθόν) να παμε αλλα οπως ξερετε η γυναίκα προτιμάει αεροπορικώς διοτι θα ειναι ταλαιπωρία.. τι αξιζει? Αν παμε οδικως σίγουρα θα σταματισουμε και σερβια ενα βραδυ.. Εχουμε κανει γενικα και αλλα ταξίδια εξωτερικό οδικως αλλα ποιο κοντα.. Θα ηθελα να με πειτε μια γνώμη για περιοχη να μείνουμε? Συνήθως κλεινω ξενοδοχείο απο booking αλλα τωρα τελευταία διαβασα οτι πολυ κλείνουν απο airbnb και δεν ξερω τι παίζει και αν αξίζει? (μην φαμε καμια πατατα οσο αφορά το δωματιο) και τελος επειδη έχουμε παιδι μικρό και σκέφτομαι να μην εχει πολυ κρύο και δεν μπορούμε να χαρουμε τα αξιοθεατα... Τελη Φεβρουαρίου με αρχες μαρτιου ειναι καλα? Γιατι σκέφτομουν για μεσα Ιανουαρίου αλλα πιστευω θα εχει αρκετο κρυο? Ευχαριστώ πολυ
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πρέπει πρώτα να αποφασίσετε αν θα πάτε με αμαξι η οχι και μετα να δείτε για περιοχή ξενοδοχείου (γιατι μετά θα ψάχνουμε κατάλυμα με πάρκινγκ).Μέσα στη πόλη δεν χρειάζεστε αμάξι είναι η αλήθεια περισσότερο μπελάς θα είναι..
Είτε πάτε τώρα ειτε τέλη Φεβρουαρίου δεν κερδίζετε πολλά μόνο αν πάτε Μάιο θα δείτε φανερη διαφορά στον καιρό ..
 

Traxanas1991

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Πρέπει πρώτα να αποφασίσετε αν θα πάτε με αμαξι η οχι και μετα να δείτε για περιοχή ξενοδοχείου (γιατι μετά θα ψάχνουμε κατάλυμα με πάρκινγκ).Μέσα στη πόλη δεν χρειάζεστε αμάξι είναι η αλήθεια περισσότερο μπελάς θα είναι..
Είτε πάτε τώρα ειτε τέλη Φεβρουαρίου δεν κερδίζετε πολλά μόνο αν πάτε Μάιο θα δείτε φανερη διαφορά στον καιρό ..
Ευχαριστώ για την αμεση σου απαντηση.... Ναι εχεις απολυτο δίκιο σε αυτο που με απαντησες... Απλα κοιταω και εισιτήρια και με παιδι με βγαινουν γύρω στα 320 απο Τι βλεπω με επιστροφή.... Και με αυτοκίνητο επειδη μενω αθηνα πιστεύω τοσο θα με βγει περιπου ισως και ποιο οικονομικα λόγο (υγραεριου) ... Αλλα το θετικο σε αυτο ειναι οτι δεν θα εχω ανχος με χρόνο αεροπλανα εισιτήρια και κυριος βαλιτσες γιατι οπως ξέρουμε όλοι μονο η γυναικα θα θελει μια βαλιτσα ολόκληρη αυτη..και το αυτοκίνητο απλα θα το παρκαρω στο ξενοδοχείο και απο εκει και περα Ναι σιγουρα στην πολη περπάτημα..
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστώ για την αμεση σου απαντηση.... Ναι εχεις απολυτο δίκιο σε αυτο που με απαντησες... Απλα κοιταω και εισιτήρια και με παιδι με βγαινουν γύρω στα 320 απο Τι βλεπω με επιστροφή.... Και με αυτοκίνητο επειδη μενω αθηνα πιστεύω τοσο θα με βγει περιπου ισως και ποιο οικονομικα λόγο (υγραεριου) ... Αλλα το θετικο σε αυτο ειναι οτι δεν θα εχω ανχος με χρόνο αεροπλανα εισιτήρια και κυριος βαλιτσες γιατι οπως ξέρουμε όλοι μονο η γυναικα θα θελει μια βαλιτσα ολόκληρη αυτη..και το αυτοκίνητο απλα θα το παρκαρω στο ξενοδοχείο και απο εκει και περα Ναι σιγουρα στην πολη περπάτημα..
Κοιτάζω κ μέσω Σοφιας εγώ που βρίσκω εισιτήρια με 20 ευρω να παω, από εκεί θελεις αλλά 30 να πας Βουδαπέστη.Αν δηλαδή έχεις περιθώριο μπορείς να πας με ανταπόκριση...Μπορείς να το δεις κ αυτο αν έχεις ημερομηνίες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom