Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα από Ελλάδα πλεον!Πολύ καλός ο οδηγός και στην πράξη τελικά.Για την πόλη τι να πεις;Ερωτευσιμη και καμιά σχέση με την Αθήνα ευτυχώς αν και πετυχαμε παρά πολλους Έλληνες.Είσαι δεν είσαι του περπατήματος,στο βγάζει η ίδια η πόλη να την γυρίσεις με τα πόδια!
Θα πηγαινες ξανα;Που φαγατε τελικά; Κάτι που σου άρεσε πολύ;
Αυτό το hungarikum bistro έχει site για να κλείσουμε;;
Στον οδηγό μέσα στα εστιατόρια έχει το σαιτ τους για να μην ψάχνεις..
 

konst_sterg

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland,China,Brazil
Θα πηγαινες ξανα;Που φαγατε τελικά; Κάτι που σου άρεσε πολύ;

Στον οδηγό μέσα στα εστιατόρια έχει το σαιτ τους για να μην ψάχνεις..
2 φορές πήγαμε στο Hungarikum Bistro.Ολα όπως τα ειπες.Δεν νομίζω να ξαναπηγαινα γιατί θεωρώ ότι χόρτασα με αυτές τις 4 μέρες οπότε καλύτερα να δωθεί ευκαιρία σε κάτι καινούργιο (μια σκέψη είναι το Μπρατισλαβα-Βιεννη για του χρόνου αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμα).Εντάξει αν εξαιρέσεις το ότι δεν το έχουν με τα αγγλικά πολύ(ευτυχώς άτομα της ηλικίας μας ήξεραν) δεν έχει πολλά αρνητικα.Θα χαρακτηριζα λίγο επικίνδυνη τη νυχτερινή ζωή,πρέπει να ξέρεις που πηγαινεις
 

Valantiss

Member
Μηνύματα
34
Likes
15
Ας πω και την δική μου εμπειρία. Εχω ταξιδέψει σε αρκετές πόλεις του εξωτερικού αλλα και του εσωτερικού και ειναι αλο τις ελάχιστες πόλεις που θέλω να ξανα παω για την ομορφιά της. Απίστευτη πόλη. Επίσης ολα ειναι εύκολα και γρήγορα προσβάσιμα καθώς τα μμμ ειναι οργανωμένα με συχνή διέλευση και στην ωρα τους αλλα και φθηνά . Στα περισσότερα μέρη οι τιμές ειναι απο νορμάλ εως φθηνές . Εκει που άξιζε κάθε ευρώ αν και ακριβά ηταν τι new york cafe . Το μονο που θεωρώ οτι δεν άξιζε για επίσκεψη ηταν το νησί της μαργαριτας. Μην πάτε και δεν επισκεφτείτε τα λουτρά. Προσοχή μονο στο συνάλλαγμα στο αεροδρόμιο Προτιμήστε να το κάνετε στο κέντρο
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το νησί της Μαργαρίτας είναι ένα πάρκο στην ουσία που πάνε για τρέξιμο και περίπατο δεν ξέρω τι μπορεί να περιμένε κάποιος από ένα πάρκο κ να τον απογοητευσε...Όλα βέβαια είναι υποκειμενικα δεν γίνεται να αρέσουν όλα σε όλους :)
 

Valantiss

Member
Μηνύματα
34
Likes
15
Το νησί της Μαργαρίτας είναι ένα πάρκο στην ουσία που πάνε για τρέξιμο και περίπατο δεν ξέρω τι μπορεί να περιμένε κάποιος από ένα πάρκο κ να τον απογοητευσε...Όλα βέβαια είναι υποκειμενικα δεν γίνεται να αρέσουν όλα σε όλους :)
Φίλε vagar78 η βοήθεια σου σωτήρια.. Για το νησί το λεω γιατι ρώτησα εκεί κάποια παιδιά που γνώρισα και μου ειπαν να παω γιατί ειναι υπέροχο. Όντως ειναι ενα μεγαλο πάρκο απλα
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ναι δεν λέω οτι θα πέσεις κάτω, εχω δει τόσα πάρκα που έχουν κ λίμνες κ είναι και πολύ μεγαλύτερα αλλά δεν μπορώ να πω ότι με απογοητευσε...Είναι αυτό που είπα σε μένα άρεσε, σε σένα όχι αλλά δεν γίνεται να μας αρέσουν τα ίδια :)
 

Natalia00

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Προσπάθησα να κλείσω στο hungarikum για τη μέρα της Πρωτοχρονιάς και είναι full booked! Χαμουλης!
Καμία πρόταση για το που (έξω) να κάνουμε αλλαγή χρόνου?? Διάβασα για vorosmarty και oktogon? Τι προτείνετε?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Vörösmarty θα έλεγα μπορείς να μπεις και YouTube να βάλεις αλλαγή χρόνου Βουδαπέστη και να δεις έχει πολλά βιντεάκια..1-2 που είδα πάντως ήταν από εκεί που σου έγραψα...
Λογικό να μην έχει τραπέζια μόνοι οι Έλληνες πρέπει να το γέμισαν :)
 

Natalia00

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Ωραία ιδέα.. δίκιο έχεις! Δεν το είχα σκεφτεί!
Κάτι ακόμα.. θα μένουμε στο ibis styles, από εκεί με το τραμ 2 ( που απ ότι διάβασα εκείνες τις μέρες είναι στολισμένο με λαμπιόνια!!!) θα πηγαίνουμε κέντρο. Γενικά το έχουμε πολύ με το περπάτημα, πχ στη Ρώμη 5 ημέρες δεν μπήκαμε σε κανένα μμμ! θεωρείτε πως είναι καλύτερα να πάρω μπλοκ δέκα εισητηρίων ή να βγάλουμε κάρτα τριών ημερών?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Θα σου πω η διαφορά μεταξύ τους είναι 3.5 ευρώ αν εξαντλησετε το μπλοκ των 10 μπορεί να δώσετε κ παραπάνω αλλά επί της ουσίας ειναι ένα θέμα που δεν αξιζει να δώσετε πολύ βάση γιατί μιλάμε για πολύ μικρό ποσό.Οπότε ότι κ να διαλέξετε θα κερδίσετε η θα χάσετε 3-4 ευρώ....
 

Natalia00

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Γενικά ισχύει η μετεπιβίβαση εκεί? Δηλαδή μπορώ με ένα εισιτήριο να αλλάξω δύο τραμ πχ ή δύο διαφορετικές γραμμές για να φτάσω στον προορισμό μου? Ή σε κάθε αλλαγή χτυπάω καινούργιο?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.492
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom