Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Κλείσαμε και εμείς εισιτήρια με ryanair και δωμάτιο για 27 - 31 Μαρτίου. :xalara:
Ελπίζω τότε να μην έχει τόσο κρύο!
Προς το παρόν διαβάζω όλες τις ιστορίες για Βουδαπέστη και προσπαθώ να πάρω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ! :haha:
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ευχαριστώ πολύ!! Νομίζω οτι με έχετε καλύψει με όσα έχουν ειπωθεί!
Αν κ μέχρι να φύγω όλο και κάτι θα χρειαστώ! :p
 

k_p

Member
Μηνύματα
29
Likes
5
Γύρισα σήμερα απο Βουδαπέστη όντως παραμυθένια πόλη και κρύα.Βέβαια το κρύο αντέχεται με ενα καλό ντύσιμό το θέμα ειναι οτι εμας ειχε χιόνι και παγο κάτω και δεν ηταν τοσο άνετο το περπάτημα.Επίσης η ομίχλη που ειχε ολες τις ημέρες δεν μας βοήθησε να δουμε την θεα απο κανενα σημείο που μπορούσαμε.Παρολα αυτά ειναι μια πόλη με όμορφη αρχιτεκτονική τιμια σε τιμές αλλα νομίζω θα την πρότεινα για άνοιξη για να την απολαύσει περισσότερο,βέβαια και το να χιονίζει και να κανεις βόλτα στον Δούναβη δεν είναι καθόλου άσχημο.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πόσες μέρες κατσατε;Κάνατε σπα;Που φαγατε; πες καμία πληροφορία να ταξιδέψουμε μαζί σου πίσω στον Δούναβη
 

k_p

Member
Μηνύματα
29
Likes
5
5 ολόκληρες ημέρες,απο φαγητό δεν ειμαι ειδική καθώς δεν δοκιμάζω εύκολα έφαγα κατι δικο τους στην αγορά κοτοπουλο μαγειρεμένο κάπως περίεργα δεν μου άρεσε μετα τρώγαμε σε πιο safe για τις γεύσεις μου μερη ιταλικά και μπεργκερ.Να δοκιμάσεις σε ιταλικό το viapiano νόστιμες γεύσεις και καλο το όλο στήσιμο του μαγαζιού.Γενικά μόνο όμορφες εικόνες σου δείνει η πόλη αυτη ειδικά εαν σου αρέσει να βλέπεις μεγαλοπρεπή κτήρια σε οτι αφορά την κλειστή αγορά εμένα η γνώμη μου ειναι η χειρότερη εντάξει ως ντόπιος να πας ως τουρίστας μια μικρή βοτλα για κανένα σουβενίρ ειδικά καποια κρυα μερα εκεί μεσα ειναι ακόμη πιο έντονο το κρύο.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
5 ολόκληρες ημέρες,απο φαγητό δεν ειμαι ειδική καθώς δεν δοκιμάζω εύκολα έφαγα κατι δικο τους στην αγορά κοτοπουλο μαγειρεμένο κάπως περίεργα δεν μου άρεσε μετα τρώγαμε σε πιο safe για τις γεύσεις μου μερη ιταλικά και μπεργκερ.Να δοκιμάσεις σε ιταλικό το viapiano νόστιμες γεύσεις και καλο το όλο στήσιμο του μαγαζιού.Γενικά μόνο όμορφες εικόνες σου δείνει η πόλη αυτη ειδικά εαν σου αρέσει να βλέπεις μεγαλοπρεπή κτήρια σε οτι αφορά την κλειστή αγορά εμένα η γνώμη μου ειναι η χειρότερη εντάξει ως ντόπιος να πας ως τουρίστας μια μικρή βοτλα για κανένα σουβενίρ ειδικά καποια κρυα μερα εκεί μεσα ειναι ακόμη πιο έντονο το κρύο.
Θεωρώ ότι υπάρχουν ασφαλείς επιλογές στο φαγητό τους μιας και δεν έχουν κάποια ιδιαιτερότητα όπως ας πούμε άλλες κουζίνες που θα σε κάνει να μην φας ή να χαλαστείς...Έχω διαβάσει από άλλες ιστορίες, κάποιον που έτρωγε κάθε μέρα μπεργκερ στην Βουδαπέστη γιατί λέει δοκίμασε σε ένα μαγαζί και δεν του άρεσε λες και είχε πάει στο Παρίσι που έχει 40 ευρώ η μερίδα το κρέας ή του έφερναν τίποτα βατράχια για μεζέ...Θεωρώ ότι τα καλύτερα γεύματα που έχω κάνει στο εξωτερικό ήταν στην Ουγγαρία!!!! Στα αυτιά μου ακούστηκε σαν να είσαι στην Ιταλία και να τρως σουβλάκια, το είμαι στην Βουδαπέστη και τρώω σε Ιταλικό αλλά ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του τι είναι καλύτερο πάντα με βάση την τσέπη του και το τι του αρέσει. Η αγορά για μένα είναι από τα μέρη που αξίζει και δεν μου θυμίζει κάποιο αντίστοιχο μέρος από τις πόλεις που έχω επισκεφθεί. Σίγουρα ένας τουρίστας δεν πάει εκεί για να ψωνίσει από το ισόγειο αλλά για να πάρει μια γεύση και να ανέβει στον πρώτο να αγοράσει τα αναμνηστικά του ή να τσιμπήσει κάτι στα γρήγορα..
 
Last edited:

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Συμφωνώ (ξανά) με vagar78. Εγώ που είμαι περίεργη με το φαγητό μου (που ενώ πιστεύω απόλυτα στο ότι πχ το μοσχάρι αν είναι ροζ είναι πιο νόστιμο, αν δω ροζ σε κρέας το παρατάω αμέσως), θεωρώ πως θα φάμε εξαιρετικά στη Βουδαπέστη. ΟΚ έχω δει κάτι ταρταρ και κάτι συκώτια πάπιας που δεν θα τα παραγγείλω αλλά έχει πολύ καλές επιλογές, κοντά στις γεύσεις μας.
Η κεντρική αγορά αξίζει μια επίσκεψη τόσο για τα σουβενίρ όσο και για την ατμόσφαιρα. Διότι αν πας σε μια πόλη στο εξωτερικό και δεν βιώσεις έστω κατ ελάχιστον τις συνήθειες των ντόπιων, τι ακριβώς κρατάς;
K_p θεωρώ πως πήγες σε δύσκολη εποχή και δυσαρεστήθηκες απ τις καιρικές συνθήκες τόσο ώστε να σου φταίνε όλα.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Btw, οι ντόπιοι δεν κάνουν τα ψώνια τους στην αγορά, μιας και είναι φουλ τουριστικό μέρος, με πανάκριβες τιμές.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Υποθέτω θα το αντιληφθώ μόλις πάω. Βέβαια, τα σχόλια όλων των μελών που έχουν πάει, αναφορικά με τις τιμές των σουβενίρ τουλάχιστον, αντιτίθενται στην δική σου άποψη. Επίσης, επειδή πραγματικά θα ήθελα να δω αγορές που προτιμούν οι ντόπιοι, αν κάποιος έχει γνώση, ας μας τη μεταδώσει!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Στην Βουδαπέστη πάω κοντά στις 15 φορές το χρόνο, για ψώνια, βόλτα και επίσκεψη σε γνωστούς (είμαι τώρα στο δρόμο ξανά για Βουδαπέστη) και έχω μιλήσει με αρκετό κόσμο.
Οτάν λες σουβενίρ, εννοείς μαγνητάκια; Μπορεί να είναι φθηνά εκεί, δε ξέρω. Άλλα το φαγητό είναι πανάκριβο και ψίλο άθλιο. Πόσο μάλλον το λάνγκος που έχουν εκεί.
Οι Ούγγροι τα ψώνια τα κάνουν στην αγορά Hold utca, Klauzál tér, Lehel tér, Fehérvári Úti
ή Hunyadi tér.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Δεν ξέρω τι εννοούν τα άλλα μέλη σουβενίρ, υποθέτω ΚΑΙ μαγνητάκια... Δεν είναι δικές μου απόψεις, δεν έχω πάει ακόμα. Για το φαγητό επίσης λένε πως είναι φθηνό και πως βρίσκεις νόστιμα πράγματα. Αυτά όλα βέβαια, είναι και υποκειμενικά όπως ξέρεις. Ευχαριστώ για την πληροφορία σου επί των αγορών. Αφού γνωρίζεις τόσο καλά την πόλη, θα ήθελα να διαβάσω και από εσένα πληροφορίες, πράγματα που αξίζει και κάνεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.803
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom