Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

mouratha

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρίκιος
Μέχρι το κοινοβούλιο είναι 2.5 χιλιόμετρα για να πάτε από εκεί στην άλλη άκρη που είναι η κλειστή αγορά πάμε σε πολλά χιλιόμετρα πάνω που με καρότσι δεν πας εκτός αν μιλάμε για Θάνου και Κεντερη ντοπαρισμενους :) ..... Μετρό δεν θέλετε να πάρετε γιατί φοβάστε μην γίνει κάτι ή υπάρχει άλλος λογος;
όχι δεν είναι φόβος! είπα να τη βγάλουμε με περπάτημα όπως στη Ρώμη. Μόνο για Βατικανό πήραμε μετρό.
απλά δεν ξέρω με το καρότσι αν βολεύει με τις κυλιόμενες και τα ασανσέρ μπες βγες.
αλλά από ότι καταλαβαίνω δε το γλιτώνουμε!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
όχι δεν είναι φόβος! είπα να τη βγάλουμε με περπάτημα όπως στη Ρώμη. Μόνο για Βατικανό πήραμε μετρό.
απλά δεν ξέρω με το καρότσι αν βολεύει με τις κυλιόμενες και τα ασανσέρ μπες βγες.
αλλά από ότι καταλαβαίνω δε το γλιτώνουμε!
Τολμώ να παρέμβω για να δώσω μια συμβουλή: Προσαρμοστείτε. Με παιδί, καρότσι, διαμονή όχι καρακέντρο και με λίγες μέρες δεν μπορείτε να τα κάνετε όλα. Κάντε βολικές επιλογές στα αξιοθέατα, δείτε το πιο χαλαρά, μην κάνετε πρωταθλητισμό. Δεν θα τα δείτε όλα, αλλά θα περάσετε καλύτερα.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
όχι δεν είναι φόβος! είπα να τη βγάλουμε με περπάτημα όπως στη Ρώμη. Μόνο για Βατικανό πήραμε μετρό.
απλά δεν ξέρω με το καρότσι αν βολεύει με τις κυλιόμενες και τα ασανσέρ μπες βγες.
αλλά από ότι καταλαβαίνω δε το γλιτώνουμε!
Δεν ξέρω αν δεν έχετε κάποιον να αφήσετε το μωρό αλλά αν έχετε θα το μετανιώσετε που θα το πάρετε μαζι...Άποψη μου είναι ότι πρέπει τα παιδιά να τα παίρνουμε μαζι αλλά σε μια ηλικία που να μπορούν να έχουν αναμνήσεις και όχι απλά για να μας δυσκολεψουν...Αυτό είναι στην διακριτική ευχέρεια του καθενός γιατί υπάρχουν πολλοί παράγοντες που το καθορίζουν...Προσπαθώ να σκεφτώ πως θα κανετε λουτρά με το πιτσιρίκι η πως θα κανετε τόσες αποστάσεις με το καρότσι και θα είναι όντως δύσκολο αλλα όχι ακατόρθωτο...Στο σημείο που είναι το ξενοδοχείο θα χρησιμοποιήσετε μέσα σίγουρα...
Αλλιως οπως πολυ ωραια σας ειπε η @katkats δειτε το πιο χαλαρα και μην πατε σε αγωνα δρομου, ακομα και αν σας αρεσει να περπατατε προσαρμοστειτε και απολαυστε..Στην Ρώμη σε ποια περιοχη μενατε; Είχατε το μωρό μαζι;
 
Last edited:

mouratha

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρίκιος
Δεν ξέρω αν δεν έχετε κάποιον να αφήσετε το μωρό αλλά αν έχετε θα το μετανιώσετε που θα το πάρετε μαζι...Άποψη μου είναι ότι πρέπει τα παιδιά να τα παίρνουμε μαζι αλλά σε μια ηλικία που να μπορούν να έχουν αναμνήσεις και όχι απλά για να μας δυσκολεψουν...Αυτό είναι στην διακριτική ευχέρεια του καθενός γιατί υπάρχουν πολλοί παράγοντες που το καθορίζουν...Προσπαθώ να σκεφτώ πως θα κανετε λουτρά με το πιτσιρίκι η πως θα κανετε τόσες αποστάσεις με το καρότσι και θα είναι όντως δύσκολο αλλα όχι ακατόρθωτο...Στο σημείο που είναι το ξενοδοχείο θα χρησιμοποιήσετε μέσα σίγουρα...
Αλλιως οπως πολυ ωραια σας ειπε η @katkats δειτε το πιο χαλαρα και μην πατε σε αγωνα δρομου, ακομα και αν σας αρεσει να περπατατε προσαρμοστειτε και απολαυστε..Στην Ρώμη σε ποια περιοχη μενατε; Είχατε το μωρό μαζι;
όχι στη Ρώμη δεν είχαμε το μωρό αλλά περπατούσαμε όλη μέρα.
Τώρα εννοείται ότι θα προσαρμοστούμε δε το συζητώ. Δεν έχουμε κάπου να αφήσουμε το μωρό.
Είμαστε όμως δυο χρόνια χωρίς να έχουμε πάει πουθενά και θα το τολμήσουμε! Είπαμε είμαστε τρελοί! :)
Δεν είναι σκοπός μας να δούμε τα πάααααντα. Αλλά από το ξενοδοχείο να είναι μισή ώρα περπάτημα οι γέφυρες δεν πιστεύω ότι είναι και πρωταθλητισμός!
Πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
όχι στη Ρώμη δεν είχαμε το μωρό αλλά περπατούσαμε όλη μέρα.
Τώρα εννοείται ότι θα προσαρμοστούμε δε το συζητώ. Δεν έχουμε κάπου να αφήσουμε το μωρό.
Είμαστε όμως δυο χρόνια χωρίς να έχουμε πάει πουθενά και θα το τολμήσουμε! Είπαμε είμαστε τρελοί! :)
Δεν είναι σκοπός μας να δούμε τα πάααααντα. Αλλά από το ξενοδοχείο να είναι μισή ώρα περπάτημα οι γέφυρες δεν πιστεύω ότι είναι και πρωταθλητισμός!
Πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε.
Σε καταλαβαίνω κ εγω δεν έχω βάλει στο πρόγραμμα ταξίδι κ έχω τρελαθει...Αν δείτε ότι δεν βγαίνει παίρνετε κ μετρό καμιά φορά...Καλά να περάστε ότι απορία έχεις εδώ είμαστε πάλι...
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Καλησπερα παιδια!! Περασαν οι μερες κ φευγουμε κ εμεις σε 2 εβδομάδες❤❤ ηθελα να ρωτήσω τον @mrgeorge τι καιρο εκανε?? Εχει ιδέα κανεις τι καιρο θα κανει τελος Σεπτέμβρη?
 

mrgeorge

Member
Μηνύματα
11
Likes
32
Καλησπερα παιδια!! Περασαν οι μερες κ φευγουμε κ εμεις σε 2 εβδομάδες❤❤ ηθελα να ρωτήσω τον @mrgeorge τι καιρο εκανε?? Εχει ιδέα κανεις τι καιρο θα κανει τελος Σεπτέμβρη?
Καλησπέρα και από έμενα.Λοιπον εγώ πήγα 23-28 Αυγουστου. Ο καιρός ήταν πολύ καλός.Ειχε ζέστη. Ημουν συνεχεια με κοντομανικο και βερμουδα (πρωι-βραδυ). Ειχα παρει και ενα ελαφρυ μπουφαν και μακρυ τζιν παντελονι αλλα δεν τα χρησιμοποιησα ποτε. Τωρα για Σεπτεμβριο η αληθεια ειναι δεν ξερω τι καιρο θα κανει αλλα πιστευω πανω κατω θα εχει τον ιδιο καλο καιρο..
 

fanis2506

Member
Μηνύματα
12
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Καλησπερα παιδια!! Περασαν οι μερες κ φευγουμε κ εμεις σε 2 εβδομάδες❤❤ ηθελα να ρωτήσω τον @mrgeorge τι καιρο εκανε?? Εχει ιδέα κανεις τι καιρο θα κανει τελος Σεπτέμβρη?
Πέρυσι ήμουν εκεί στις 10 του Οκτώβρη ο καιρός ήταν μουντός και τις 5 μέρες και είχε αρκετό κρύο.Το πρωί είχε γύρω στους 10-12 βαθμούς και το βράδυ έπεφτε στους 6-8.Το μπουφάν ήταν απαραίτητο ειδικά τις βραδινές ώρες.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Όπως καταλαβαίνετε βέβαια δεν είναι κριτήριο ούτε η περυσινή χρόνια αλλά ούτε και οι προηγούμενες μέρες για να βγάλουμε συμπέρασμα για το τι καιρό θα κάνει..Η πιο αξιόπιστη λύση είναι σαιτ που δίνουν προβλέψεις καιρού..Σε γενικές γραμμές δεν την λες κ ηλιόλουστη πόλη...Ακόμα και αν το πρωί έχει καλούτσικο καιρό το βράδυ τους περισσότερους μήνες του χρονου θα χρειαστείτε μπουφάν...Παίζει ρόλο ίσως και ο Δούναβης στο κλίμα που επικράτεί στην πόλη ...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Τώρα εννοείται ότι θα προσαρμοστούμε δε το συζητώ. Δεν έχουμε κάπου να αφήσουμε το μωρό.
Είμαστε όμως δυο χρόνια χωρίς να έχουμε πάει πουθενά και θα το τολμήσουμε! Είπαμε είμαστε τρελοί!
Οταν τα παιδια μου ηταν μικρα, στερηθηκα και τους στερησα πολλα πραγματα λογω προσωπικου .... κωλυμματος!
Λατρευω τους τρελους νεους γονεις :):):)
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν και το έχω κάνει για πάρα πολλά παιδιά από εδώ μέσα σκέφτομαι να γράψω ένα πρόγραμμα για 3-4 ημέρες και να το αναρτήσω μιας και οι περισσότεροι αφιερωνουν τόσες περίπου μέρες για την Βουδαπέστη...
Ο καλύτερος τρόπος βέβαια είναι είτε σε ένα κομμάτι χαρτί είτε στο mytrip βάζουμε όλα τα αξιοθέατα που θέλουμε να δούμε συνεχίζουμε με μαγαζιά που θέλουμε οπωσδήποτε να επισκεφτούμε καφέ, κλαμπάκια,λουτρα ή ακόμα και ζαχαροπλαστεία για τους λάτρεις του είδους και εν συνεχεία τα 3-4 εστιατόρια που θα τιμήσουμε...Μετά τα χωρίζουμε σε μέρες και έχουμε ένα μπούσουλα ....Παίζουν ρόλο οι ώρες άφιξης, ο καιρός και φυσικά το σημαντικότερο το σημείο που είναι το ξενοδοχείο μας...Αν έχετε 5 ολόκληρες μερες αξίζει να αφιερωσετε μια μέρα σε Μπρατισλάβα η κάποιο από τα κοντινά χωριά..
Οποιος χρειαστεί βοήθεια μπορώ να δώσω κάποια κατεύθυνση , προσοχή δεν είμαι ταξιδιωτικός πράκτορας μπορώ να βοηθήσω μέχρι ένα σημείο αλλά πρέπει να κάνετε κάτι κ εσεις...Ο σκοπός της ιστορίας μου δεν ήταν να σας πω πως περασα αλλά να δημιουργηθεί ένας οδηγός που να ενημερώνεται στο μετρό του δυνατου και να βοηθήσει όσο περισσότερα παιδιά γίνεται να περάσουν καλά και να μην ταλαιπωρηθουν άσκοπα...Όσο και αν είναι χωρισμενος σε ενότητες πάντα θα υπάρχουν απορίες γιατί τα θέλω του καθενός μας είναι διαφορετικά...
Το σημαντικοτερο από όλα είναι οποίος πηγαίνει να μας λέει την άποψή του κ αν κάτι του άρεσε η οχι, ετσι βοηθαει κ τους επομενους....
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom