Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Παρατήρησα ότι έχει πολύ φτηνά εισιτήρια Μπρατισλάβα που είναι δίπλα και μέσω Σοφιας με πτήση από εκεί, αρκεί βέβαια να βολεύουν οι ώρες πτήσεων...Οπότε μην σε νοιαζει θα βρεθεί καλή ευκαιρία με φτηνα εισιτήρια για να πας...
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
καλημερα,να ρωτησω την γνωμη σου σε κατι;συμφερει τελικα εγω που θα παω για 4 μερες στην βουδαπεστη να πεταχτω με λεοφωρειο μπρατισλαβα κι επιστροφη αυθημερον βουδαπεστη ξανα ;ή αδικος κοπος;και παλι ευχαριστουμε για τον κοπο σου,δωρεαν ξεναγηση μας εχεις κανει.και λεω μας ξερω γιατι......πολυς κοσμος αντιγραφει και καλα κανει τον οδηγο σου,να σαι καλα καλα ταξιδια!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλημερα,να ρωτησω την γνωμη σου σε κατι;συμφερει τελικα εγω που θα παω για 4 μερες στην βουδαπεστη να πεταχτω με λεοφωρειο μπρατισλαβα κι επιστροφη αυθημερον βουδαπεστη ξανα ;ή αδικος κοπος;και παλι ευχαριστουμε για τον κοπο σου,δωρεαν ξεναγηση μας εχεις κανει.και λεω μας ξερω γιατι......πολυς κοσμος αντιγραφει και καλα κανει τον οδηγο σου,να σαι καλα καλα ταξιδια!
Παίζει μεγάλο ρόλο η περίοδος και το πως θες να δεις τα πράγματα. Πιστεύω 4 ημέρες αν είναι ολόκληρες και όχι μισές είναι μια χαρά για να δεις την Βουδαπέστη χωρίς να τρέχεις σαν τρελή, για να μπορέσεις και να ευχαριστηθείς και να απολαύσεις το ταξίδι. Μπορείς να φορτώσεις πολύ το πρόγραμμα σου τις 3 πρώτες ημέρες και αν τελικά καταφέρετε και τερματίσετε στον αγώνα δρόμου την τέταρτη να πάτε και μονοήμερη Μπρατισλάβα, αν όχι μένετε να ολοκληρώσετε την πόλη που είχατε σκοπό να δείτε από την αρχή. Παίζει ρόλο και ο καιρός αν πάτε καλοκαίρι θα δυσκολευτείτε να βγάλετε βαρύ πρόγραμμα αν η ζέστη είναι ανυπόφορη..Εγώ στην Σλοβακία πήγα από Βιέννη μια ημέρα και πιστεύω αν πας πρωί και φύγεις αργά το βράδυ θα δεις τα περισσότερα (αν έχεις και δεύτερη μέρα τα βλέπεις όλα)..Εγώ στη θέση σου θα το άφηνα φλου, θα πήγαινα εκεί θα έκανα το πρόγραμμα μου 3 ημέρες και αν τελικά έκρινα ότι είδα όσα ήθελα να δω θα πήγαινα, αλλιώς όχι.Σε καμία όμως περίπτωση δεν θα πήγαινα στην αρχή με κίνδυνο να μην καταφέρω να δω την Βουδαπέστη..Ελπίζω να βοήθησα :) :)
Γενικότερα η Μπρατισλάβα έχει πολύ φτηνά εισιτήρια και μπορείς να πας οποιαδήποτε στιγμή αν δεν τα καταφέρεις τώρα.Έτσι θα μπορείς να τη συνδυάσεις με ταξίδι στην Βιέννη αν δεν έχεις πάει.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
καλησπερα σας εκλεισα τελικα δωματιο,πατησα και μη αναστρεψιμη χρεωση για να μην το μετανιωσω...μελετησα τα παντα οσον αφορα τη βουδαπεστη και εκλεισα και μεσω ιντερνετ εισητηριο για λουτρα σετζενι,24 ευρω μου πηγε ολη μερα με ονομα και ημερομηνια που θα παω. και απ το ιδιο σαιτ εκλεισα και εισητηριο για οπερα με 31 ευρω σε πολλη καλη θεση και σε ωραια παρασταση.....
Performance: La fanciulla del West -Erkel Theatre


Venue Address:
1087 Budapest, II. János Pál pápa tér 30, Hungary
ολα καλα κι ωραια....το δωματιο τελευταια στιγμη ειχα δωρεαν ακυρωση και τελικα εκλεισα αλλο κι ηθελα να μου πειτε αν εκανα καλα.....το δωματιο λοιπον που ειναι διαμερισμα,μονη θα παω......πρωτη μου φορα στη βουδαπεστη ειναι το εξης
Váci utca 42.
05. Belváros - Lipótváros
Budapest, 1056
Ουγγαρία το πληρωσα και τελος πριν το μετανιωσω,απλα θα θελα την γνωμη σας.........εκανα καλα;166 ευρω μονο μου πηρε για 4 μερες τον δεκεμβρη θεωρω πως ειναι πολυ ενταξει τα χρηματα.......τι αλλο να κλεισω απο εδω πριν παω;εισητηρια ισως για μετρο τρενο κλπ;ή οχι;ειμαι πολυ χαρουμενη......ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας καλο καλοκαιρι με υγεια!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μια χαρά επιλογή το δωμάτιο σαν περιοχή, δεν χρειάζεται να κλείσεις κάτι άλλο πέρα από κάποια εστιατόρια που θα ασχοληθείς τέλη Οκτωβρίου..Εισιτήρια για μέσα μαζικής μεταφοράς θα αγοράσεις όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο μην σε αγχώνει αυτό.Αγορά με την κάρτα ανάληψης σου ή πιστωτική οπότε δεν χρειάζεται να έχεις κάνει συνάλλαγμα..Μόλις πας κέντρο αν είσαι σίγουρη πόσα λεφτά θες να βγάλεις κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ για να πληρώσεις μια φορά προμήθεια αν δεν είσαι και έχεις σκοπό να βγάζεις λεφτά κάθε τρεις και λίγο και να πληρώνεις προμήθεια ανάληψης προτίμησε την λύση των ανταλλακτηρίων..
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Μια χαρά επιλογή το δωμάτιο σαν περιοχή, δεν χρειάζεται να κλείσεις κάτι άλλο πέρα από κάποια εστιατόρια που θα ασχοληθείς τέλη Οκτωβρίου..Εισιτήρια για μέσα μαζικής μεταφοράς θα αγοράσεις όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο μην σε αγχώνει αυτό.Αγορά με την κάρτα ανάληψης σου ή πιστωτική οπότε δεν χρειάζεται να έχεις κάνει συνάλλαγμα..Μόλις πας κέντρο αν είσαι σίγουρη πόσα λεφτά θες να βγάλεις κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ για να πληρώσεις μια φορά προμήθεια αν δεν είσαι και έχεις σκοπό να βγάζεις λεφτά κάθε τρεις και λίγο και να πληρώνεις προμήθεια ανάληψης προτίμησε την λύση των ανταλλακτηρίων..
ειλικρινα ευχαριστω πολυ...ειδα και κατι βολτες με το βαπορακι στον δουναβη αλλα πολλα τα λεφτα αρη...εστιατορια εχω ξεχωρισει απ τα γραφομενα σου το trofea αν δεν κανω λαθος κι ενα ουγγρικο παραδοσιακο μ εναν τυπο που παιζει οργανο......δε θυμαμαι τωρα......4 μερες ειναι μια χαρα για βουδαπεστη τελικα......ευχαριστω πολυ!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πολύ ωραία θα είναι, λογικά αν πας μετά την πρώτη εβδομάδα του Δεκεμβρίου θα είναι και στολισμενα....Χουγκαριμ μπιστρο και φαταλ θα πήγαινα εγώ κ μετά σε όποιο άλλο θες...
 
Last edited:

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Πολύ ωραία θα είναι, λογικά αν πας μετά την πρώτη εβδομάδα του Δεκεμβρίου θα είναι και στολισμενα....Χουγκαριμ μπιστρομπιστρο και φαταλ θα πήγαινα εγώ κ μετά σε όποιο άλλο θες...
θα παω 14 με 18 δεκεμβρη λογικα στολισμενα θα ναι...το χουγκαριμ μπιστρο εννοουσα,κι εμενα μου εκανε κλικ...και new york cafe θελω να παω εστω μια φορα...
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Αν επιτρέπετε 1-2 πληροφορίες για τη γλώσσα μια που είδα κάπου για Βατκι ουτκα :)
Το c προφέρεται 'τσ' άρα είναι Βάτσι ούτσα ο δρόμος, το s είναι 'ζ' και 'σ' είναι το sz
Επίσης οι λέξεις τονίζονται συνήθως στην πρώτη συλλαβή γι αυτό και ακούγονται περίεργα σαν ήχος.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Εισιτήρια για μέσα μαζικής μεταφοράς θα αγοράσεις όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο μην σε αγχώνει αυτό.Αγορά με την κάρτα ανάληψης σου ή πιστωτική οπότε δεν χρειάζεται να έχεις κάνει συνάλλαγμα..Μόλις πας κέντρο αν είσαι σίγουρη πόσα λεφτά θες να βγάλεις κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ για να πληρώσεις μια φορά προμήθεια αν δεν είσαι και έχεις σκοπό να βγάζεις λεφτά κάθε τρεις και λίγο και να πληρώνεις προμήθεια ανάληψης προτίμησε την λύση των ανταλλακτηρίων..
Γεια κι απο μενα.
Για εισιτηριο αν βγαλω το ημερησιο, ισχυει για το 200Ε και μετα για το μετρο ετσι; Απλα δεν ισχυει για το 100Ε.
Κι εγώ έτσι σκέφτομαι να πληρώσω τα εισιτήρια με την πιστωτική (με 2% έξοδα συναλλάγματος) και στο κέντρο σε ΑΤΜ να βγάλω ένα καλό ποσό (με εθνική χρεωστική, που νομίζω δεν έχει προμήθεια- ισχύει αυτό ;
 
Last edited by a moderator:

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Αν επιτρέπετε 1-2 πληροφορίες για τη γλώσσα μια που είδα κάπου για Βατκι ουτκα :)
Το c προφέρεται 'τσ' άρα είναι Βάτσι ούτσα ο δρόμος, το s είναι 'ζ' και 'σ' είναι το sz
Επίσης οι λέξεις τονίζονται συνήθως στην πρώτη συλλαβή γι αυτό και ακούγονται περίεργα σαν ήχος.
Εμείς οι Κρητικοι τους το μάθαμε το τσ να ξέρεις :)
χαχαχαχα φανταζεστε ταξι κρητικος στη βουδαπεστη; μωρε στο βαααατσι παμε μωρε στο ουυυυτσα..... εν το κουνω απο έπαέ χαχααχα δεν ειμαι κριτικια,σε νησι μενω ομως και λιγο πολυ ενα ίντα το χουμε.......γιάντα μωρε;ξενάκι εισαι; να πει ο ταξιτζης χαχαχα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom