Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

Giorgos67890

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μαρακές
Εμείς 10 μέρες και πάλι δεν προλάβαμε. Χωρίς παρεξηγηση, τώρα 3 μέρες δεν ξέρω τι προλαβαινεις!! Μόνο τα πολύ βασικά!!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν πας στα μαγαζιά που γράφω στον οδηγό θα φας πολύ καλά αλλά έχω βάλει και εστιατόρια που έχουν πάει πολλά παιδιά από εδώ μέσα για να μπορεί κάποιος να έχει επιλογές..Χουγκαριμ μπιστρο-Φαταλ και Τροφεα θα πήγαινα εγώ με την σειρά που στα έγραψα..Αν θες κάποιο να παραλείψεις το τελευταίο γιατί έχει πολύ φαγητό και μπορεί να μην θες να σκάσεις και να χαθεί η μπάλα...Κάρτα απεριορίστων θα πάρεις γιατί αν δεν πάρεις εκεί που είναι το ξενοδοχείο σας θα δακρύσεις από το πολύ περπάτημα..Μια μέρα πήγαινε στο κάστρο και στην εκκλησία του Ματίας και στο νησί της μαργαρίτας την επόμενη πήγαινε βουλή Αγιο Στεφανο, οπερα και στη πλατεία των ηρώων και το κάστρο που έχει απέναντι ..Την μέρα αυτή να συνδυάσεις και τα λουτρά σεζεζνι..Την τριτη μέρα βάλε αγορά και σιταντέλα και αν θέλεις κάνεις και λουτρά στα ρουντας με θεα τον Δουναβη...Οι μέρες είναι λίγες και θέλει τρέξιμο για να τα προλάβεις όλα οπότε χαλάρωσε και απόλαυσε το...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πήγαμε μέσα Ιανουαρίου του 2018.
Αρα λογικά θα σας δυσκολεψε και ο καιρος ...Νομίζω πάντως και εγώ ότι σε 5 ημέρες θα μπορέσει κάποιος να δει τα περισσότερα...Είναι άποψη μου αν ρωτήσεις 500 άτομα μπορεί να πάρεις κ άλλες τόσες διαφορετικες απαντήσεις όμως :)
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
Αν πας στα μαγαζιά που γράφω στον οδηγό θα φας πολύ καλά αλλά έχω βάλει και εστιατόρια που έχουν πάει πολλά παιδιά από εδώ μέσα για να μπορεί κάποιος να έχει επιλογές..Χουγκαριμ μπιστρο-Φαταλ και Τροφεα θα πήγαινα εγώ με την σειρά που στα έγραψα..Αν θες κάποιο να παραλείψεις το τελευταίο γιατί έχει πολύ φαγητό και μπορεί να μην θες να σκάσεις και να χαθεί η μπάλα...Κάρτα απεριορίστων θα πάρεις γιατί αν δεν πάρεις εκεί που είναι το ξενοδοχείο σας θα δακρύσεις από το πολύ περπάτημα..Μια μέρα πήγαινε στο κάστρο και στην εκκλησία του Ματίας και στο νησί της μαργαρίτας την επόμενη πήγαινε βουλή Αγιο Στεφανο, οπερα και στη πλατεία των ηρώων και το κάστρο που έχει απέναντι ..Την μέρα αυτή να συνδυάσεις και τα λουτρά σεζεζνι..Την τριτη μέρα βάλε αγορά και σιταντέλα και αν θέλεις κάνεις και λουτρά στα ρουντας με θεα τον Δουναβη...Οι μέρες είναι λίγες και θέλει τρέξιμο για να τα προλάβεις όλα οπότε χαλάρωσε και απόλαυσε το...
ευχαριστω φιλε μου για τις πληροφοριες σου!θα προσπαθησω μεσα σε αυτες τις 3 μερες να βολεψω οσα περισσοτερα μπορω..και αξιοθεατα και φαγητο!θα στειλω τις εντυπωσες μου με το καλο οταν γυρισω απο το ταξιδι μου!σε ευχαριστω και παλι!
 

Giorgos67890

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μαρακές
Αρα λογικά θα σας δυσκολεψε και ο καιρος ...Νομίζω πάντως και εγώ ότι σε 5 ημέρες θα μπορέσει κάποιος να δει τα περισσότερα...Είναι άποψη μου αν ρωτήσεις 500 άτομα μπορεί να πάρεις κ άλλες τόσες διαφορετικες απαντήσεις όμως :)
Έτυχε και ειχαμε καλό καιρό. Όχι πολύ κρύο, μόνο λίγο χιόνι κάνα δύο μέρες. Μας βοήθησε βεβαια ότι μέναμε πάνω στην Vacci, λίγο πιο πάνω από τα Mcdonald για να σου δώσω να καταλάβεις. Να φανταστείς στα περισσοτερα πήγαμε με τα ποδια, εγώ θεωρώ αν δεν περπατήσεις το μερος που επισκεπτεσαι, χάνεις την ουσία (ταπεινή μου γνώμη)
Βεβαια,ακόμα και το χιόνι σε αυτή την πανεμορφη πολη, ειναι μαγικο.
 

etsi

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Συνάλλαγμα καλύτερα να βγάλει κανείς απο Ελλάδα; έχει ATM στο αεροδρόμιο με το που βγαινεις;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Συνάλλαγμα καλύτερα να βγάλει κανείς απο Ελλάδα; έχει ATM στο αεροδρόμιο με το που βγαινεις;
Το μόνο που συμφωνούν όλοι εδώ μέσα είναι ότι δεν αξίζει να κάνεις ανάληψη ή συνάλλαγμα είτε από το αεροδρόμιο στην Ελλάδα είτε του προορισμού που θέλεις να πας...Οπότε δεν κάνεις τίποτα από εδώ και όταν με το καλό φτάσεις στο κέντρο της πόλης κάνεις μια ανάληψη από ατμ ή αν έχεις λεφτά μαζί σου τα αλλάζεις σε κάποιο ανταλλακτήριο..
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
, ανεβείτε οπωσδήποτε στον τρούλο και θαυμάστε την απίστευτη θέα!!!
Γειά σου αγαπητέ Vagar...Μία διευκρίνηση...Ανεβαίνεις και με ασανσέρ ή μόνο με δύσκολες σκάλες όπως διάβασα σε μία άλλη ιστορία;;

.Αν δεν θέλετε να χάσετε πολύτιμο χρόνο μπορείτε να τα κόψετε διαδικτυακά...
Απογοήτευση!!!..Όλες οι ξεναγήσεις στα Αγγλικά από 26/8-30/8..Sold Out!:rolleyes-80:
Το μόνο που μένει είναι να πάμε" επί τόπου"...Μήπως ξέρεις αν μπορείς να βγάλεις μόνο για την ίδια μέρα ή και για κάποια επόμενη;;;
 
Last edited by a moderator:

Klair

Member
Μηνύματα
2.218
Likes
25.868
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ανεβαίνεις και με ασανσέρ ή μόνο με δύσκολες σκάλες
Ανεβαίνεις με ασανσέρ μέχρις ενός σημείου και στη συνέχεια έχει σκάλες για να βγεις έξω, στην κορυφή του τρούλου.
Εμένα δεν μου φάνηκαν δύσκολες.
Αν κάποιο άτομο αντιμετωπίζει θέματα με υψοφοβίες ή ακροφοβίες δεν ξέρω πως θα του φανούν.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.657
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom