Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Είχα σκεφτεί να το συνδυάσω με τη Βουλή:(...Τώρα που είναι άγνωστο αν θα καταφέρουμε να την επισκεφτούμε,:rolleyes-80: έκανα μια αίτηση κράτησης για το απόγευμα της 3ης σου μέρας( Ζοο και λουτρά) στις 18:οο για να προλάβουμε να τα έχουμε τελειώσει...Εφικτό νομίζεις;;
Θα περιμένω απάντηση τους και ...βλέπουμε!!

Ανεβαίνεις με ασανσέρ μέχρις ενός σημείου και στη συνέχεια έχει σκάλες για να βγεις έξω, στην κορυφή του τρούλου.
Εμένα δεν μου φάνηκαν δύσκολες.
Αν κάποιο άτομο αντιμετωπίζει θέματα με υψοφοβίες ή ακροφοβίες δεν ξέρω πως θα του φανούν.
Klair σ` ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου!!..:)
Εγώ έχω ακροφοβία...Δεν με πειράζει στο ανέβασμα όσο στο κατέβασμα αν δεν έχω να κρατηθώ από κάπου...:cry:
Οι σκάλες αυτές είχαν "κάτι" δεξιά ή αριστερά να κρατηθείς και μήπως μπορείς να υπολογίσεις. πάνω κάτω ,πόσες ήταν;;(50,100,200 ..!!!:haha:)

***Μην ξεχάσετε να κρατάτε ένα λουκέτο μαζί σας για να κλειδώσετε την αγάπη σας.
Ωραίο ...έθιμο!!!Θα έχουμε μαζί μας ένα λουκέτο και θα το κρεμάσουμε σε μια από τις λάμπες της γέφυρας ...αν κατάλαβα καλα!!!:lol::lol:
 
Last edited by a moderator:

Klair

Member
Μηνύματα
2.218
Likes
25.868
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Οι σκάλες αυτές είχαν "κάτι" δεξιά ή αριστερά να κρατηθείς και μήπως μπορείς να υπολογίσεις. πάνω κάτω ,πόσες ήταν;;(50,100,200 ..!!!
Λυπάμαι, δεν θυμάμαι τόσες λεπτομέρειες για τις σκάλες.
Αν και θεωρώ ότι είναι αδύνατον να μην έχουν κουπαστή για να κρατηθείς.
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Λυπάμαι, δεν θυμάμαι τόσες λεπτομέρειες για τις σκάλες.
Αν και θεωρώ ότι είναι αδύνατον να μην έχουν κουπαστή για να κρατηθείς.
Και πάλι ευχαριστώ!!!:)
Βρήκα σε ένα άρθρο ότι είναι 260 τα σκαλιά συνολικά!!!Προφανώς με το ασανσέρ γλιτώνεις μερικά!!!:lol:
Κάπως έτσι είναι και στον Αγ.Πέτρο στη Ρώμη...
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν σε πιστεύω!!!!Μην μου πεις ότι αυτή είναι φωτό από τα ...σκαλιά!!!:lol::lol:
Για να μην με θεωρήσεις πάντως υπερβολική, σου παραθέτω το σχόλιο της φίλης tzenipan από την ιστορία της...

Η θέα απ' τον τρούλο εξαιρετική, αν και οι σκάλες για ν 'ανέβεις δεν βοηθούν άτομα με υψοφοβια, καθώς κυριολεκτικά είναι σαν να κρέμονται στο κενό.

Γι` αυτό άρχισα να ρωτάω...:icon_redface:
Σ`ευχαριστώωωωω για άλλη μια φορά!!Είσαι καταπληκτικός.!!:clap:
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Screenshot_20180822-211851.jpg
Οι σκάλες στο μεγαλύτερο κομμάτι τους είναι έτσι απλα στο τελείωμα από όσο θυμάμαι έχει κάποια μεταλλική σκάλα με λιγα αλλα μικρα σκαλια για να φτάσεις στο πιο ψηλο σημειο.
 
Last edited:
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μόλις γύρισα από την Βουδαπέστη!!!....Μαγεμένη...Ενθουσιασμένη!!!
Ευχαριστώ όλους που με τις ιστορίες τους και τις απαντήσεις τους με βοήθησαν τόσο πολύ στην οργάνωση και πραγματοποίηση αυτού του Υπέροχου ταξιδιού!!!

Κυρίως όμως και ξεχωριστά τον Vagar78!!!Χάρη σ`αυτόν ξεκίνησε αυτό το ταξίδι!!!
Εισαι καταπληκτικός!!!

Θα επανέλθω με όλα νέα και τις λεπτομέρειες του ταξιδιού!!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πολύ χαίρομαι που πέρασες όμορφα και σου άρεσε .Περιμένουμε να μας πεις λεπτομέρειες από το ταξίδι σου :)
 
Μηνύματα
55
Likes
9
καλησπέρα και από έμενα, προκιτε να πάω Βουδαπέστη τον Νοεμβριο ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το φαγητό,δεν είμαστε του στιλ πρωί, μεσημέρι, βράδυ φαγητό σε εστιατόριο, μας αρέσει και ποιο χύμα κατάσταση του στιλ σουβλάκι, καντίνα στο πόδι και φύγαμε εεε και το βραδάκι χαλαρά σε εστιατόριο,τι παίζει? ευχαριστω...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλησπέρα και από έμενα, προκιτε να πάω Βουδαπέστη τον Νοεμβριο ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το φαγητό,δεν είμαστε του στιλ πρωί, μεσημέρι, βράδυ φαγητό σε εστιατόριο, μας αρέσει και ποιο χύμα κατάσταση του στιλ σουβλάκι, καντίνα στο πόδι και φύγαμε εεε και το βραδάκι χαλαρά σε εστιατόριο,τι παίζει? ευχαριστω...
Εμείς αν κλείσουμε ξενοδοχείο με πρωινό τρώμε το βράδυ μια φορά σε εστιατόριο και ενδιάμεσα από το μεσημέρι κ μετά τσιμπαμε..Έτσι κάναμε κ στη Βουδαπέστη τρώγοντας κουρτοσκαλακς (καμινάδα στην Ελλάδα την έχουν ονομασει) ή καποιο γλυκό ή στην αγορά που έχει πάρα πολλά φτηνα ταχυφαγεια....Αν είστε της πίτσας πολύ καλό κ φτηνό το https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...ws-Local_Korner-Budapest_Central_Hungary.html με την προϋπόθεση όμως το βράδυ να τρώτε Ουγγρικό αλλιώς δεν έχει νόημα να πάτε Ουγγαρία και να τρώτε ιταλικό..
 
Last edited:
Μηνύματα
55
Likes
9
Εμείς αν κλείσουμε ξενοδοχείο με πρωινό τρώμε το βράδυ μια φορά σε εστιατόριο και ενδιάμεσα από το μεσημέρι κ μετά τσιμπαμε..Έτσι κάναμε κ στη Βουδαπέστη τρώγοντας κουρτοσκαλακς (καμινάδα στην Ελλάδα την έχουν ονομασει) ή καποιο γλυκό ή στην αγορά που έχει πάρα πολλά φτηνα ταχυφαγεια....Αν είστε της πίτσας πολύ καλό κ φτηνό το https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...ws-Local_Korner-Budapest_Central_Hungary.html με την προϋπόθεση όμως το βράδυ να τρώτε Ουγγρικό αλλιώς δεν έχει νόημα να πάτε Ουγγαρία και να τρώτε ιταλικό..
Συμφωνώ μαζί σου απλά δδε μου αρέσει να σταματάω για φαγητό όταν είναι μερα ακόμα.... Παραξενια στο χέρι και φύγαμε είμαι, αλλά να ρωτήσω και κατι άλλο τον Νοέμβριο αθλητικό τύπου δέρμα πρεπει να φοράω; μου ειπαν ότι κάνει τόσο πολύ κρύο που με τα κλασικα υφασματινα θα παγώσω ευχαριστώ
Εμείς αν κλείσουμε ξενοδοχείο με πρωινό τρώμε το βράδυ μια φορά σε εστιατόριο και ενδιάμεσα από το μεσημέρι κ μετά τσιμπαμε..Έτσι κάναμε κ στη Βουδαπέστη τρώγοντας κουρτοσκαλακς (καμινάδα στην Ελλάδα την έχουν ονομασει) ή καποιο γλυκό ή στην αγορά που έχει πάρα πολλά φτηνα ταχυφαγεια....Αν είστε της πίτσας πολύ καλό κ φτηνό το https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...ws-Local_Korner-Budapest_Central_Hungary.html με την προϋπόθεση όμως το βράδυ να τρώτε Ουγγρικό αλλιώς δεν έχει νόημα να πάτε Ουγγαρία και να τρώτε ιταλικό..
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Συμφωνώ μαζί σου απλά δδε μου αρέσει να σταματάω για φαγητό όταν είναι μερα ακόμα.... Παραξενια στο χέρι και φύγαμε είμαι, αλλά να ρωτήσω και κατι άλλο τον Νοέμβριο αθλητικό τύπου δέρμα πρεπει να φοράω; μου ειπαν ότι κάνει τόσο πολύ κρύο που με τα κλασικα υφασματινα θα παγώσω ευχαριστώ
Σε χώρες που έχει κρύο αν πας με δερμάτινο χωρίς επένδυση από μέσα πιθανολογω θα κρυώνεις. Είναι μέρος που ο χειμώνας είναι χειμώνας δεν αστειεύεται από την μία αλλά από την άλλη θα είναι Νοέμβριος κ ίσως είναι πιο χαλαρά ...Ότι κ να λέμε είναι υποθετικό, 10 μέρες πριν πας τσεκάρουμε καιρό και αποφασίζεις πως θα κινηθεις...Σε αυτά που σου έγραψα μπορείς να πάρεις κ στο χέρι και να φας στα όρθια αλλά αν έχετε ξενοδοχείο με πρωινό ή έστω φάτε καλό πρωινό θα σας κρατήσει σε συνδυασμό με κάτι στο πόδι απέξω. .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.621
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom