Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

konst_sterg

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland,China,Brazil
Καλησπέρα!Θα πάω Βουδαπέστη 14 Νοεμβρίου με την παρέα μου(4 άτομα σύνολο).Πολύ χρήσιμος οδηγός θα μας χρειαστεί σίγουρα..όσοι εχουν παέι μου είπαν ότι οι 5 μέρες που κλείσαμε είναι υπεραρκετές για να την γυρισεις πολύ την πόλη.Ισχύει;
 
Μηνύματα
55
Likes
9
Περίπου ίδιες τιμές έχουν View attachment 253107
αυτό το αρχείο είναι για τα roudas?το βρίσκω πολύ κάλο και οικονομικό ,μετά την ερευνά που έκανα καταλήξαμε ότι θέλουμε να πάμε στα roudas ,veli beli όσο για τα sezsi (αν το γράφω σωστά)δεν είμαστε σίγουροι , εσύ τη μας πρωτινής αααα για μικτό πάντα οκ?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.065
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα!Θα πάω Βουδαπέστη 14 Νοεμβρίου με την παρέα μου(4 άτομα σύνολο).Πολύ χρήσιμος οδηγός θα μας χρειαστεί σίγουρα..όσοι εχουν παέι μου είπαν ότι οι 5 μέρες που κλείσαμε είναι υπεραρκετές για να την γυρισεις πολύ την πόλη.Ισχύει;
Αν έχετε 5 ολόκληρες ημέρες θα είστε άνετα, αν φτάνετε όμως βράδυ και φεύγετε πρωί τότε ουσιαστικά θα είναι πολύ λιγότερες. Αν τα οργανώσετε σωστά θα τα δείτε όλα κυριολεκτικά και όχι μεταφορικά (από το περπάτημα) και θα σας μείνει και χρόνος να επιχειρήσετε να δείτε και κάποιο από τα κοντινά χωριά.Αρκεί οι 5 ημέρες να είναι γεμάτες..
αυτό το αρχείο είναι για τα roudas?το βρίσκω πολύ κάλο και οικονομικό ,μετά την ερευνά που έκανα καταλήξαμε ότι θέλουμε να πάμε στα roudas ,veli beli όσο για τα sezsi (αν το γράφω σωστά)δεν είμαστε σίγουροι , εσύ τη μας πρωτινής αααα για μικτό πάντα οκ?
Το αρχείο είναι για τα Ρούντας απλά εκεί το πιθανότερο είναι να σας αφήσουν να ανέβετε πάνω στην ταράτσα και κάτω που είναι τα σπα και όχι στην κεντρική αίθουσα που είναι και αυτή που προβάλουν όλοι..Εκεί όσες φορές είχα πάει άφηναν μόνο άντρες δεν ξέρω αν κάποιος άλλος μπόρεσε να μπει με κοπέλα μαζί.. Σεζέζνι θα πήγαινα εγώ στη θέση σας εκτός αν έχεις διάθεση να τους πάρεις τηλ και να προσπαθήσεις να συνεννοηθείς.. Όταν φτάσεις βάλε ρεσεψιονιστ να τους πάρει να τους ρωτήσει αν μπορείτε να μπείτε στη κεντρική αίθουσα ή είναι μόνο για άντρες και αν δεν δέχονται γυναίκες να πάτε στα Σεζέζνι..
 
Μηνύματα
55
Likes
9
Αν έχετε 5 ολόκληρες ημέρες θα είστε άνετα, αν φτάνετε όμως βράδυ και φεύγετε πρωί τότε ουσιαστικά θα είναι πολύ λιγότερες. Αν τα οργανώσετε σωστά θα τα δείτε όλα κυριολεκτικά και όχι μεταφορικά (από το περπάτημα) και θα σας μείνει και χρόνος να επιχειρήσετε να δείτε και κάποιο από τα κοντινά χωριά.Αρκεί οι 5 ημέρες να είναι γεμάτες..

Το αρχείο είναι για τα Ρούντας απλά εκεί το πιθανότερο είναι να σας αφήσουν να ανέβετε πάνω στην ταράτσα και κάτω που είναι τα σπα και όχι στην κεντρική αίθουσα που είναι και αυτή που προβάλουν όλοι..Εκεί όσες φορές είχα πάει άφηναν μόνο άντρες δεν ξέρω αν κάποιος άλλος μπόρεσε να μπει με κοπέλα μαζί.. Σεζέζνι θα πήγαινα εγώ στη θέση σας εκτός αν έχεις διάθεση να τους πάρεις τηλ και να προσπαθήσεις να συνεννοηθείς.. Όταν φτάσεις βάλε ρεσεψιονιστ να τους πάρει να τους ρωτήσει αν μπορείτε να μπείτε στη κεντρική αίθουσα ή είναι μόνο για άντρες και αν δεν δέχονται γυναίκες να πάτε στα Σεζέζνι..
ΑπαπαΑ... Και εκεί μας ξεχωρίζουν εμας της γυναικες; τέλος πάντων στα veli bei? Βασικά δεν με αγχώνει αυτο, μόνο ο καιρός τίποτα άλλο...
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Καλήσπερα και συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλειά που έχεις κανει Vagar. Θα χρειαστώ λίγη βοήθεια παραπάνω όμως μιας και πρώτη φορά ταξιδεύω εξωτερικό. Θα επισκεφτουμε τη Βουδαπέστη 4 άτομα 14-18 Δεκεμβρίου. Εχουμε επιλέξει ξεχωριστά καταλύματα με το άλλο ζευγάρι. Εγώ έκλεισα μέσω booking το Central passage budapest apartments(Μπορω να κανω δωρεαν ακυρωση, εχω δει κ το Sissy residence). Καταρχήν γνωρίζεις αν είναι καλό? Είναι αρκετά κεντρικό?? Με προβληματίζει αν τα ενοικιαζόμενα διαμερίσματα είναι το ίδιο αξιόπιστα με τα ξενοδοχεία. Θα ήθελα αν μπορούσες να με βοηθήσεις για το πως θα φτάσω εκει απο το αεροδρόμιο!
Κι επισης εχω αλλη μια ερωτηση σχετικα με τη μετακινηση. Η εβδομαδιαια καρτα για τα μεσα και η Budapest card είναι το ιδιο πραγμα??
Ευχαριστώ. :)
 

mairaki

Member
Μηνύματα
16
Likes
17
Στα σετσενι πηγαμε εμεις! Ναι εννοειται και τα 2 ατομα! Δεν πηγαμε στα gellert εμεις...ναι ειναι πολυ καλη τιμη..Γενικα αυτα θεωρω ηταν τα καλυτερα! Ο δρομος με το street food υπηρχε λογω halloween εκει που ειναι η ροδα τύπου "london eye"...δεν νομιζω να υπαρχει οταν πατε εσεις..θα ψαξω ομως την οδο να σου πω!! θα το δειτε στο δρομο προς κοινοβουλιο, καστρο βουδας κλπ..
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.065
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλήσπερα και συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλειά που έχεις κανει Vagar. Θα χρειαστώ λίγη βοήθεια παραπάνω όμως μιας και πρώτη φορά ταξιδεύω εξωτερικό. Θα επισκεφτουμε τη Βουδαπέστη 4 άτομα 14-18 Δεκεμβρίου. Εχουμε επιλέξει ξεχωριστά καταλύματα με το άλλο ζευγάρι. Εγώ έκλεισα μέσω booking το Central passage budapest apartments(Μπορω να κανω δωρεαν ακυρωση, εχω δει κ το Sissy residence). Καταρχήν γνωρίζεις αν είναι καλό? Είναι αρκετά κεντρικό?? Με προβληματίζει αν τα ενοικιαζόμενα διαμερίσματα είναι το ίδιο αξιόπιστα με τα ξενοδοχεία. Θα ήθελα αν μπορούσες να με βοηθήσεις για το πως θα φτάσω εκει απο το αεροδρόμιο!
Κι επισης εχω αλλη μια ερωτηση σχετικα με τη μετακινηση. Η εβδομαδιαια καρτα για τα μεσα και η Budapest card είναι το ιδιο πραγμα??
Ευχαριστώ. :)
Θα τα δω με ηρεμία αύριο και θα σου πω
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.065
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλήσπερα και συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλειά που έχεις κανει Vagar. Θα χρειαστώ λίγη βοήθεια παραπάνω όμως μιας και πρώτη φορά ταξιδεύω εξωτερικό. Θα επισκεφτουμε τη Βουδαπέστη 4 άτομα 14-18 Δεκεμβρίου. Εχουμε επιλέξει ξεχωριστά καταλύματα με το άλλο ζευγάρι. Εγώ έκλεισα μέσω booking το Central passage budapest apartments(Μπορω να κανω δωρεαν ακυρωση, εχω δει κ το Sissy residence). Καταρχήν γνωρίζεις αν είναι καλό? Είναι αρκετά κεντρικό?? Με προβληματίζει αν τα ενοικιαζόμενα διαμερίσματα είναι το ίδιο αξιόπιστα με τα ξενοδοχεία. Θα ήθελα αν μπορούσες να με βοηθήσεις για το πως θα φτάσω εκει απο το αεροδρόμιο!
Κι επισης εχω αλλη μια ερωτηση σχετικα με τη μετακινηση. Η εβδομαδιαια καρτα για τα μεσα και η Budapest card είναι το ιδιο πραγμα??
Ευχαριστώ. :)
Καλό φαίνεται εγώ θα διάλεγα ένα από τα παρακάτω μιας και πας σε λύση διαμέρισματος που είναι σαφώς πιο οικονομική λύση από τα ξενοδοχεία :
https://www.booking.com/hotel/hu/vaci-fashion-street-duna-corso-apartment.el.html?aid=311101;label=hotel-75488-hu-Ro1jfIpUaOstIY9aXa6msAS162187413350:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg:fi:tiaud-285284111246:kwd-6723337434:lp9061576:li:det:dm;sid=a5d7ddb0dc7410fbac03cd1ca2103364;all_sr_blocks=103356640_100576589_2_0_0;checkin=2018-12-14;checkout=2018-12-18;dest_id=-850553;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;hapos=8;highlighted_blocks=103356640_100576589_2_0_0;room1=A,A;sb_price_type=total;sr_order=popularity;srepoch=1541226234;srfid=4150f6d6a42165623f8aae4afef15a270bf5e585X8;srpvid=b6092cfc5f1d0012;type=total;ucfs=1&#map_closed
https://www.booking.com/hotel/hu/jackquaters-4.el.html?aid=311101;label=hotel-75488-hu-Ro1jfIpUaOstIY9aXa6msAS162187413350:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg:fi:tiaud-285284111246:kwd-6723337434:lp9061576:li:det:dm;sid=a5d7ddb0dc7410fbac03cd1ca2103364;atlas_src=hp_iw_title;checkin=2018-12-14;checkout=2018-12-18;dist=0;group_adults=2;room1=A,A;sb_price_type=total;srepoch=1541226290;srpvid=06b52d100c0f05c3;type=total&
https://www.booking.com/hotel/hu/prime-citycenter-apartment.el.html?aid=311101;label=hotel-75488-hu-Ro1jfIpUaOstIY9aXa6msAS162187413350:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg:fi:tiaud-285284111246:kwd-6723337434:lp9061576:li:det:dm;sid=a5d7ddb0dc7410fbac03cd1ca2103364;atlas_src=hp_iw_title;checkin=2018-12-14;checkout=2018-12-18;dist=0;group_adults=2;room1=A,A;sb_price_type=total;srepoch=1541226318;srpvid=06b52d100c0f05c3;type=total&#map_closed
https://www.booking.com/hotel/hu/center-apartment.el.html?aid=311101;label=hotel-75488-hu-Ro1jfIpUaOstIY9aXa6msAS162187413350:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg:fi:tiaud-285284111246:kwd-6723337434:lp9061576:li:det:dm;sid=a5d7ddb0dc7410fbac03cd1ca2103364;atlas_src=hp_iw_title;checkin=2018-12-14;checkout=2018-12-18;dist=0;group_adults=2;room1=A,A;sb_price_type=total;srepoch=1541226371;srpvid=06b52d100c0f05c3;type=total&#map_closed
Μια χαρά αξιόπιστα είναι τα διαμερίσματα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα..Είδα και το σισι ρεζιντενς μην ασχοληθείς καν....Αν τελικά μείνεις σε αυτό που εκλεισες πες μου να σου πω τον τρόπο για να πας στο διαμέρισμα αν και είδα είναι κοντά το μετρό της Deak Ferenc ter οπότε δεν θα δυσκολευτεις .
Η budapest card σου παρέχει δωρεάν μετακινήσεις και κάποιες εκπτώσεις σε αξιοθέατα αλλά είναι και πολύ ακριβότερη ...Για μενα δεν συμφέρει εκτός ανα εχείς σκοπό να μπεις σχεδόν σε όλα τα αξιοθεατα http://budapestcards.com....
 
Μηνύματα
55
Likes
9
Στα σετσενι πηγαμε εμεις! Ναι εννοειται και τα 2 ατομα! Δεν πηγαμε στα gellert εμεις...ναι ειναι πολυ καλη τιμη..Γενικα αυτα θεωρω ηταν τα καλυτερα! Ο δρομος με το street food υπηρχε λογω halloween εκει που ειναι η ροδα τύπου "london eye"...δεν νομιζω να υπαρχει οταν πατε εσεις..θα ψαξω ομως την οδο να σου πω!! θα το δειτε στο δρομο προς κοινοβουλιο, καστρο βουδας κλπ..[/QUευχαριστήσω πολύ,μπήκα σήμερα να δω εισιτήρια για κοινοβούλιο ,είναι κατά ομάδες και σε κάποιες γλώσσες δηλ δεν μπορώ να μπω μέσα ότι ώρα θέλω χωρίς ξεναγό?αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει να τα κλείσω τώρα από ιντερνετ.
,μπήκα σήμερα να δω εισιτήρια για κοινοβούλιο Βουδαπέστη ,είναι κατά ομάδες και σε κάποιες γλώσσες δηλ δεν μπορώ να μπω μέσα ότι ώρα θέλω χωρίς ξεναγό?αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει να τα κλείσω τώρα από ιντερνετ.
 
Last edited by a moderator:

mairaki

Member
Μηνύματα
16
Likes
17
,μπήκα σήμερα να δω εισιτήρια για κοινοβούλιο Βουδαπέστη ,είναι κατά ομάδες και σε κάποιες γλώσσες δηλ δεν μπορώ να μπω μέσα ότι ώρα θέλω χωρίς ξεναγό?αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει να τα κλείσω τώρα από ιντερνετ.
Να σου πω την αληθεια εμεις δεν μπηκαμε μεσα!! Απ' εξω μονο το θαυμασαμε και κατα την βραδυνη κρουαζιερα.. ειχα διαβασει οτι δεν πολυαξιζει και δεν μπηκα τελικα..αν εκανα καλά ή οχι δεν ξερω...
 
Μηνύματα
55
Likes
9
Να σου πω την αληθεια εμεις δεν μπηκαμε μεσα!! Απ' εξω μονο το θαυμασαμε και κατα την βραδυνη κρουαζιερα.. ειχα διαβασει οτι δεν πολυαξιζει και δεν μπηκα τελικα..αν εκανα καλά ή οχι δεν ξερω...
ααα λέμε να μπούμε έτσι για την εμπειρία που αλλού μπήκατε και άξιζε?Εγώ θέλω να τα δω ολα..αλλά ο σύζυγος μου το ξεκαθάρισε, διάλεξε 3 μούσια ΜΟΝΟ χαχα ,και στα εστιατόρια νομίζω θα πάμε σε όλα αυτά που πήγες είναι ακριβά ε?τι λες?ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και της εμπειρίες που μοιράζεσαι.
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
,μπήκα σήμερα να δω εισιτήρια για κοινοβούλιο Βουδαπέστη ,είναι κατά ομάδες και σε κάποιες γλώσσες δηλ δεν μπορώ να μπω μέσα ότι ώρα θέλω χωρίς ξεναγό?αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει να τα κλείσω τώρα από ιντερνετ.
Απο οσο γνωριζω μπορεις να μπεις μονο με γκρουπ μεσα σε προκαθορισμενες ωρες. Εγω εχω αγορασει απο το site τους εισιτηρια. Εαν προκειται να πας συντομα, κοιταξε το αμεσα γιατι οι ξεναγησεις στα Αγγλικα ηταν σχετικα εξαντλημενες. Για τις 17 του μηνα, τα αγορασα εδω κ καμια βδομαδα περιπου κ δν βρηκα και την ωρα που ηθελα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom