Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

Kalcha

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σε ευχαριστούμε για τον καταπληκτικό οδηγό! Κανονίσαμε και εμείς για Οκτώβριο αλλά επειδή θέλει και έναν οικονομικό προγραμματισμό, με πόσα χρήματα θα είμαστε "καλά" για 5 ημέρες; Χωρίς αεροπορικά και δωμάτιο. Σκοπεύουμε να τρώμε ένα καλό γεύμα και να πίνουμε κανένα ποτάκι το βράδυ.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Φαγητό με 15 ευρώ το άτομο τρως μια χαρά ,οι μπύρες είναι φτηνές και τα ποτά έχουν κάτω από 6 έυρω οπότε μπορείς να σχηματίσεις ένα πρωτο συμπέρασμα..Πιστεύω ότι με 80-100 ευρώ την ημέρα θα είστε πολύ άνετα χωρίς να σας λείψει τίποτα και από εκεί και πέρα παίζει ρόλο και το ποσό συχνά θα πίνετε καφέ έξω, αν θα κάνετε λουτρά, αν κ ποσο συχνα θα τσιμπολογατε διαφορά μικρα από το δρόμο ή αν θα μπείτε σε διαδικασία για να κάνετε ψώνια.
 

Alexiskapa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπερα..ειμαι καινουργιος στο γκρουπ κ θελω τη βοηθεια σας σχετικα με την Βουδαπεστη που θα παω με την κοπελα μου. Στης 2 Απριλιου με 6 Απριλιου. τι μεροι να επισκευτω και που να παμε για φαγητο.Επισης ποσα λεφτα να εχουμε μαζι μας. ειναι το πρωτο μας ταξιδει στο εξωτερικο εγω δεν γνωριζω καθολου αγγλικα η κοπελα μ λιγα και με εχει πιασει ενα αγχος θα μεινουμε στην εβραικη συναγωγη κοντα.ευχαριστω εκ τον προτερων.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπερα..ειμαι καινουργιος στο γκρουπ κ θελω τη βοηθεια σας σχετικα με την Βουδαπεστη που θα παω με την κοπελα μου. Στης 2 Απριλιου με 6 Απριλιου. τι μεροι να επισκευτω και που να παμε για φαγητο.Επισης ποσα λεφτα να εχουμε μαζι μας. ειναι το πρωτο μας ταξιδει στο εξωτερικο εγω δεν γνωριζω καθολου αγγλικα η κοπελα μ λιγα και με εχει πιασει ενα αγχος θα μεινουμε στην εβραικη συναγωγη κοντα.ευχαριστω εκ τον προτερων.
Αν διαβάσεις τον οδηγό γράφει όλα αυτά που ρωτάς από εκεί και πέρα αν έχεις κλείσει ξενοδοχείο με πρωινό και τρώτε μια φορά την ημέρα με 80-100 την μέρα μαξ για ένα γεύμα-καφέδες διάφορες λιχουδιές που τυχον θα φατε κατά τη διαρκεία της ημέρας και κάποια αξιοθέατα ή αν πάτε λουτρά θα είσαι σούπερ..Ότι χρειαστείς ρωτάς....
 
Last edited:

Alexiskapa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Αν διαβάσεις τον οδηγό γράφει όλα αυτά που ρωτάς από εκεί και πέρα αν έχεις κλείσει ξενοδοχείο με πρωινό και τρώτε μια φορά την ημέρα με 80-100 την μέρα μαξ για ένα γεύμα-καφέδες διάφορες λιχουδιές που τυχον θα φατε κατά τη διαρκεία της ημέρας και κάποια αξιοθέατα ή αν πάτε λουτρά θα είσαι σούπερ..Ότι χρειαστείς ρωτάς....
Το βραδυ ειναι γενικα επικινδυνα στο να παω Λόφος Γκέλερτ Προμαχώνας των Ψαράδων κ γενικα αν εχει κρουσματα να κλεβουνε?
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Εγώ μόλις γύρισα από Βουδαπέστη...
Η πόλη μου φάνηκε πολύ ασφαλής!
Έχω ταξιδέψει σε αρκετές πόλεις...
Πιο επικίνδυνη μου φαινόταν η Ρώμη παρά η Βουδαπέστη...
Τώρα για λόφο Γκέλερτ το βράδυ είναι λίγο περιεργο γιατί είναι απόμερα...
Ο Προμαχώνας τριγύρω έχει σπίτια κ μαγαζιά καθώς μέσα σε αυτόν υπάρχει κ το Χίλτον οπότε νομίζω ότι η περιοχή θα είναι ασφαλής...
Εγώ που πήγα 10 το βράδυ ήταν καλά και είχε κόσμο που κυκλοφορουσε...
Επίσης στα λίγα αγγλικά,αν ξέρει να συνεννοηθεί έστω τα βασικά δεν θα έχετε πρόβλημα...
 

Alexiskapa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Και κατι ακομα οταν γυριζω για Θεσαλλονικη το αεροπλανο πεταει 10 μιση το πρωι και οι πορτες κλεινουνε 9 αμα παω μ λεωφορειο ειναι ρισκο μηπως δεν προλαβω ή καλυτερα να παρω ταξι ή μινι βαν σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Και κατι ακομα οταν γυριζω για Θεσαλλονικη το αεροπλανο πεταει 10 μιση το πρωι και οι πορτες κλεινουνε 9 αμα παω μ λεωφορειο ειναι ρισκο μηπως δεν προλαβω ή καλυτερα να παρω ταξι ή μινι βαν σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.
Εσύ πρέπει να είσαι εκεί 2 ώρες πριν...λεωφορείο έχει ανά 20' για το αεροδρόμιο...συνήθως κάνει 25-30'
Τώρα αυτό είναι στην κρίση σου...
Το ταξί κάνει 35€ και το βανακι για 2 άτομα 20 αν θυμάμαι καλά...ενώ το λεωφορείο 3€ το ατομο
 

Alexiskapa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Εσύ πρέπει να είσαι εκεί 2 ώρες πριν...λεωφορείο έχει ανά 20' για το αεροδρόμιο...συνήθως κάνει 25-30'
Τώρα αυτό είναι στην κρίση σου...
Το ταξί κάνει 35€ και το βανακι για 2 άτομα 20 αν θυμάμαι καλά...ενώ το λεωφορείο 3€ το ατομο
Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες ...!!!
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Να σαι καλά και να περάσετε τέλεια!
Αν διάβασες τον οδηγό που έχει γράψει ο φίλος θα τα δείτε όλα!
Επίσης να κάνετε κρουαζιέρα με το legenda είναι τρομερό και αξίζει τα χρήματα!
Έχει ξενάγηση και στα Ελληνικά!
Αν κοιτάξεις το προγραμμα τους και πάτε ημέρα έχει κάποιες ώρες που κάνει στάση 45' στο νησί της Μαργαρίτας και μπορείτε να κάνετε μια βολτουλα και εκεί!
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ειναι απομερα οντως ο λοφος γκελερτ αλλα νομιζω οτι ειναι ασφαλης.μην πας ομως,πολυ αργα.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Και κατι ακομα οταν γυριζω για Θεσαλλονικη το αεροπλανο πεταει 10 μιση το πρωι και οι πορτες κλεινουνε 9 αμα παω μ λεωφορειο ειναι ρισκο μηπως δεν προλαβω ή καλυτερα να παρω ταξι ή μινι βαν σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.
Το λεωφορείο πρέπει να το πάρεις 07.30 για να είσαι σίγουρος ότι 08.30 θα είσαι στο αεροδρόμιο..Η αλήθεια είναι ότι ενώ ερχόμενος από αεροδρόμιο σε 30 λεπτά είσαι κέντρο όταν πας την αντίθετη διαδρομή καθυστερεί περισσότερο και μπορεί να φτάσει τα 45-50 λεπτά ανάλογα τον κόσμο που θα έχει....
Όσον αφορά τον λόφο Γκελερτ όσο καλοκαιριαζει δεν νομίζω να έχεις θέμα γιατί θα έχει και παραπάνω κόσμο που θα σκεφτεί να πάει βράδυ εφόσον οι καιρικές συνθήκες είναι καλές..Στο κομμάτι του προμαχωνα έχει πάντα κόσμο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.763
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom