Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Hμερήσια Μπρατισλάβα είναι εφικτό; και πως συμφέρει καλύτερα με τραίνο ή λεωφορείο;
Την έκανα πριν κάνα τρίμηνο με flixbus τη διαδρομή. Απολύτως εφικτή η μονοήμερη, τα λεωφορεία αναχώρησαν και τις δύο φορές στην ώρα τους (07.20 αναχωρηση, 19.00 επιστροφή περίπου). 20 ευρώ μας βγήκε πήγαινε έλα, αρκετά φθηνότερα από ότι με τρένο. Μόνο αρνητικό η επιστροφή είχε τρομερή κίνηση και κάναμε 4.5h αντί 2.45h, υποθέτω όμως επειδή ήταν περίοδος εορτών.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Την έκανα πριν κάνα τρίμηνο με flixbus τη διαδρομή. Απολύτως εφικτή η μονοήμερη, τα λεωφορεία αναχώρησαν και τις δύο φορές στην ώρα τους (07.20 αναχωρηση, 19.00 επιστροφή περίπου). 20 ευρώ μας βγήκε πήγαινε έλα, αρκετά φθηνότερα από ότι με τρένο. Μόνο αρνητικό η επιστροφή είχε τρομερή κίνηση και κάναμε 4.5h αντί 2.45h, υποθέτω όμως επειδή ήταν περίοδος εορτών.
Στο τραίνο πολύ δύσκολα θα είχε καθυστέρηση.Το θέμα με αυτά είναι να μην έχεις να προλάβεις κάποια πτήση γιατί είναι και κάποιοι που ρισκαρουν και ταξιδεύουν τη μέρα που φεύγουν με αποτέλεσμα η παραμικρή ανάποδια να στοιχίζει...
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Nordkapp
Παιδιά καλημέρα,

να ρωτήσω αν ξέρει κανένας κάποιο site που να μπορώ να πάρω πληροφορίες σχετικά με την κάρτες συγκεκριμένων ωρών για την Βουδαπέστη?? Π.Χ. Απεριόριστων διαδρομών με τα ΜΜΜ. Στην Βιέννη που πήγα πέρυσι με βοήθησαν πολύ σχετικά με την μετακίνηση μου στην πόλη.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το site τους δεν δουλεύει αυτή την στιγμή, γιατί δεν τα διαβάζεις από τον οδηγό που τα έχει ετοιμά και θέλεις να τα ψάξεις;
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Nordkapp
Το site τους δεν δουλεύει αυτή την στιγμή, γιατί δεν τα διαβάζεις από τον οδηγό που τα έχει ετοιμά και θέλεις να τα ψάξεις;
Στον οδηγό γράφει να τα βγάλεις από το αεροδρόμιο , εμένα το θέμα μου είναι ότι θα πάω με το αυτοκίνητο για αυτό ρώτησα site. Να δω και να αξιολογήσω τι μου κάνει και να τα βγάλω online, όπως ακριβώς έκανα και στην Βιέννη ( και εκεί με αυτοκίνητο πήγα ).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Παιδιά καλημέρα,

να ρωτήσω αν ξέρει κανένας κάποιο site που να μπορώ να πάρω πληροφορίες σχετικά με την κάρτες συγκεκριμένων ωρών για την Βουδαπέστη?? Π.Χ. Απεριόριστων διαδρομών με τα ΜΜΜ. Στην Βιέννη που πήγα πέρυσι με βοήθησαν πολύ σχετικά με την μετακίνηση μου στην πόλη.
Καλημέρα, αυτό είναι το επίσημο σάιτ για τις μεταφορές στη Βουδαπέστη (άνοιξε το pdf) https://bkk.hu/en/tourist-information-about-budapest-public-transport/
και αυτό για budapest card https://www.budapestinfo.hu/budapest-card
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στον οδηγό γράφει να τα βγάλεις από το αεροδρόμιο για να μην πληρώσει κάποιος τζάμπα εισιτήρια να πάει κέντρο και μετά βγάλει την κάρτα και επειδή είναι πολύ εύκολο μιας και είναι μόλις φτάνεις στις αφίξεις το γραφείο τους ...Η άλλη επιλογή που έχεις είναι να τα βγάλεις από κάποιον κεντρικό σταθμό είτε από αυτόματο μηχάνημα είτε από ντεκ με υπαλληλο...Δεν αλλάζει όμως η ουσία η 24ωρη, η 72ωρη κλπ ίδια τιμή έχουν απλά τα παίρνεις από άλλο σημείο της πόλης...Το bkk.Hu είναι το site δεν δούλευε το πρωί για κάποιο λόγο..
 

Sly1986

New Member
Μηνύματα
3
Likes
10
Αγαπητέ.... @vagar78 !

Θέλω να σε ευχαριστήσω...και να σε ξανα-ευχαριστήσω...και να σε ΥΠΕΡ-ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ και εγώ και η σύζυγός μου για αυτό το εκπληκτικό δώρο που μας έκανες με αυτόν τον πραγματικά απίστευτο οδηγό...ειλικρινά είναι το πρώτο μου post εδω...και έφτιαξα λογαριασμό με σκοπό να σου γράψω αυτά τα λόγια και να σου εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου..! Κάθε Έλληνας που θέλει να επισκεφθεί τη Βουδαπέστη θα πρέπει να εκτυπώσει αυτόν τον οδηγό που μας έγραψες με τόση λεπτομέρεια και μετά να τον κορνιζάρει (!)...πως θα το κάνει αυτό δεν ξέρω...αλλά σίγουρα θα χρειαστεί μερικές δεκάδες κορνίζες..! Ειλικρινά μπράβο σου για το ενδιαφέρον σου, για την υπομονή σου...για τη χαρά σου να μοιραστείς όλες αυτές τις πληροφορίες μαζί μας...είναι τόσο κρίσιμο να τα έχεις όλα συγκεντρωμένα μαζί και με όλες τις επιλογές...αν κάποιος προσπαθούσε από μόνος του να βρει τόσα πράγματα σίγουρα θα έχανε πολύτιμο χρόνο και κατά τη γνώμη μου δεν θα τα κατάφερνε τόσο καλα! Γυρίσαμε χθες από την πανέμορφη Βουδαπέστη και περάσαμε εκπληκτικά, κάνοντας σχεδόν όλα όσα πρότεινες...χωρίς να χάσουμε χρόνο στο να ψάξουμε το παραμικρό...ειλικρινά...ακόμα και στις απλές απορίες που μπορεί να είχαμε όταν σε διαβάζαμε ήταν σαν να μας απαντούσες επι τόπου!

Όσοι σκέφτεστε να επισκεφθείτε αυτή τη μαγευτική πόλη και δεν το έχετε κάνει ακόμα χάνετε..! Απίστευτη ομορφιά, μαγευτικά κτίρια, φοβερές εμπειρίες...

Υ.Γ. : Μπράβο, μπράβο, ΜΠΡΑΒΟ!!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αγαπητέ.... @vagar78 !

Θέλω να σε ευχαριστήσω...και να σε ξανα-ευχαριστήσω...και να σε ΥΠΕΡ-ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ και εγώ και η σύζυγός μου για αυτό το εκπληκτικό δώρο που μας έκανες με αυτόν τον πραγματικά απίστευτο οδηγό...ειλικρινά είναι το πρώτο μου post εδω...και έφτιαξα λογαριασμό με σκοπό να σου γράψω αυτά τα λόγια και να σου εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου..! Κάθε Έλληνας που θέλει να επισκεφθεί τη Βουδαπέστη θα πρέπει να εκτυπώσει αυτόν τον οδηγό που μας έγραψες με τόση λεπτομέρεια και μετά να τον κορνιζάρει (!)...πως θα το κάνει αυτό δεν ξέρω...αλλά σίγουρα θα χρειαστεί μερικές δεκάδες κορνίζες..! Ειλικρινά μπράβο σου για το ενδιαφέρον σου, για την υπομονή σου...για τη χαρά σου να μοιραστείς όλες αυτές τις πληροφορίες μαζί μας...είναι τόσο κρίσιμο να τα έχεις όλα συγκεντρωμένα μαζί και με όλες τις επιλογές...αν κάποιος προσπαθούσε από μόνος του να βρει τόσα πράγματα σίγουρα θα έχανε πολύτιμο χρόνο και κατά τη γνώμη μου δεν θα τα κατάφερνε τόσο καλα! Γυρίσαμε χθες από την πανέμορφη Βουδαπέστη και περάσαμε εκπληκτικά, κάνοντας σχεδόν όλα όσα πρότεινες...χωρίς να χάσουμε χρόνο στο να ψάξουμε το παραμικρό...ειλικρινά...ακόμα και στις απλές απορίες που μπορεί να είχαμε όταν σε διαβάζαμε ήταν σαν να μας απαντούσες επι τόπου!

Όσοι σκέφτεστε να επισκεφθείτε αυτή τη μαγευτική πόλη και δεν το έχετε κάνει ακόμα χάνετε..! Απίστευτη ομορφιά, μαγευτικά κτίρια, φοβερές εμπειρίες...

Υ.Γ. : Μπράβο, μπράβο, ΜΠΡΑΒΟ!!!
:);)
 

lefkal

Member
Μηνύματα
19
Likes
24
Καλησπέρα και από εμένα , 2 με 6 Μαΐου θα επισκεφτούμε τη Βουδαπέστη δυστυχώς επειδή δε μπορούσαμε να το προγραμματίσουμε νωρίτερα κλείσαμε τα πάντα τώρα. Θα πετάξουμε με wizz στο πήγαινε και ryanair στο έλα και η διαμονή μας θα είναι στη Πέστη στη περιοχή Astoria. To καλό είναι πώς φτάνουμε απόγευμα και φεύγουμε απόγευμα οπότε θα προλάβουμε να γυρίσουμε και τις 2 μέρες. Τώρα μερικές απορίες. Το ξενοδοχείο έχει υπηρεσία παραλαβής από το αεροδρόμιο οι άλλες εναλλακτικές από αυτά που διάβασα είναι το ταξί , το Ε200 που κάνει ανταπόκριση και συνεχίζεις με κάτι άλλο και το Ε100 το οποίο θα μας αφήσει σχεδόν έξω από το ξενοδοχείο. Για τις μέρες που θα μείνουμε αξίζει η απεριορίστων με τα 15? χρειάζεται να τη βγάλουμε ή για να έχουμε καλύτερη οπτική της πόλης θα ήταν καλύτερα να μετακινούμαστε με τα πόδια? Οπότε ας μιλήσουμε για κόστος. Το κόστος της παραλαβής από το αεροδρόμιο είναι 25ε, το Ε100 18ε, το ταξί άγνωστο μαλλον και το Ε200 αν έχουμε βγάλει κάρτα απεριορίστων θα περιλαμβάνεται στη τιμή σωστά? Δεδομένου ότι θα είμαστε μετά από ταξίδι και με βαλίτσες τι είναι το ποιο βολικό - οικονομικό? Αν δεν βγάλουμε απεριορίστων σε κάθε αλλαγή μέσου χρειάζεται νέο εισιτήριο ή είναι όπως σε εμάς που το εισιτήριο έχει χρονική διάρκεια από τη πρώτη του ακύρωση . Δεδομένου ότι θα είμαστε εκεί 3 γεμάτες μέρες και μια έτσι και έτσι πως προτείνετε να διαμορφώσουμε το πρόγραμμα μας? Αν έχετε κάποια πρόταση να μας κάνετε δεκτή.
Ευχαριστώ !
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom