Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα και από εμένα , 2 με 6 Μαΐου θα επισκεφτούμε τη Βουδαπέστη δυστυχώς επειδή δε μπορούσαμε να το προγραμματίσουμε νωρίτερα κλείσαμε τα πάντα τώρα. Θα πετάξουμε με wizz στο πήγαινε και ryanair στο έλα και η διαμονή μας θα είναι στη Πέστη στη περιοχή Astoria. To καλό είναι πώς φτάνουμε απόγευμα και φεύγουμε απόγευμα οπότε θα προλάβουμε να γυρίσουμε και τις 2 μέρες. Τώρα μερικές απορίες. Το ξενοδοχείο έχει υπηρεσία παραλαβής από το αεροδρόμιο οι άλλες εναλλακτικές από αυτά που διάβασα είναι το ταξί , το Ε200 που κάνει ανταπόκριση και συνεχίζεις με κάτι άλλο και το Ε100 το οποίο θα μας αφήσει σχεδόν έξω από το ξενοδοχείο. Για τις μέρες που θα μείνουμε αξίζει η απεριορίστων με τα 15? χρειάζεται να τη βγάλουμε ή για να έχουμε καλύτερη οπτική της πόλης θα ήταν καλύτερα να μετακινούμαστε με τα πόδια? Οπότε ας μιλήσουμε για κόστος. Το κόστος της παραλαβής από το αεροδρόμιο είναι 25ε, το Ε100 18ε, το ταξί άγνωστο μαλλον και το Ε200 αν έχουμε βγάλει κάρτα απεριορίστων θα περιλαμβάνεται στη τιμή σωστά? Δεδομένου ότι θα είμαστε μετά από ταξίδι και με βαλίτσες τι είναι το ποιο βολικό - οικονομικό? Αν δεν βγάλουμε απεριορίστων σε κάθε αλλαγή μέσου χρειάζεται νέο εισιτήριο ή είναι όπως σε εμάς που το εισιτήριο έχει χρονική διάρκεια από τη πρώτη του ακύρωση . Δεδομένου ότι θα είμαστε εκεί 3 γεμάτες μέρες και μια έτσι και έτσι πως προτείνετε να διαμορφώσουμε το πρόγραμμα μας? Αν έχετε κάποια πρόταση να μας κάνετε δεκτή.
Ευχαριστώ !
Θα σου στείλω ινμποξ αύριο που θα απαντάει σε όλες τις απορίες σου
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Για τις μέρες που θα μείνουμε αξίζει η απεριορίστων με τα 15? χρειάζεται να τη βγάλουμε ή για να έχουμε καλύτερη οπτική της πόλης θα ήταν καλύτερα να μετακινούμαστε με τα πόδια? Οπότε ας μιλήσουμε για κόστος. Το κόστος της παραλαβής από το αεροδρόμιο είναι 25ε, το Ε100 18ε, το ταξί άγνωστο μαλλον και το Ε200 αν έχουμε βγάλει κάρτα απεριορίστων θα περιλαμβάνεται στη τιμή σωστά? Δεδομένου ότι θα είμαστε μετά από ταξίδι και με βαλίτσες τι είναι το ποιο βολικό - οικονομικό? Αν δεν βγάλουμε απεριορίστων σε κάθε αλλαγή μέσου χρειάζεται νέο εισιτήριο ή είναι όπως σε εμάς που το εισιτήριο έχει χρονική διάρκεια από τη πρώτη του ακύρωση . Δεδομένου ότι θα είμαστε εκεί 3 γεμάτες μέρες και μια έτσι και έτσι πως προτείνετε να διαμορφώσουμε το πρόγραμμα μας? Αν έχετε κάποια πρόταση να μας κάνετε δεκτή.
Ευχαριστώ !
Αν δεν εχετε προβλημα με το περπατημα η πολη περπατιεται πολυ ευκολα, ειναι ολη ευθεια και δεν υπαρχουν ανηφορες οπως στην Ελλαδα,εκτος απο το καστρο της Βουδας και τον προμαχωνα που ειναι σε λοφους αλλα εχουν μικρη αναβαση...
Το Ε100 σε βγαζει κοντα στο ξενοδοχειο σας και ειναι 3 ευρω η τιμη του εισητηριου.
Επισης υπαρχουν βανακια που σε παιρνουν ακριβως εξω απο το αεροδρομιο και σε πανε στο ξενοδοχειο σου με 5-6 ευρω το ατομο χωρις καμια ταλαιπωρια και μπορεις να κανεις κρατηση απο εδω https://www.minibud.hu
 

lefkal

Member
Μηνύματα
19
Likes
24
To E100 νομίζω πως είναι η καλύτερη λύση και το σκέφτομαι για την απεριορίστων. Δεν έχω εικόνα για τις αποστάσεις
 

lefkal

Member
Μηνύματα
19
Likes
24
Δεν είναι αλλά δεδομένου το ότι είναι απευθείας και σταμάτα δίπλα στο ξενοδοχείο μας χαλάλι τα 6ε. Ούτε αλλαγή θα κάνουμε σε μέσα ούτε τίποτα.
 

Negro 1980

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Καλημέρα δύο ερωτήσεις που ίσως έχουν απαντηθεί αλλά δεν τις έχω βρει. 1ο Στα μαγαζιά στην Βουδαπέστη καπνίζουν η υπάρχουν νόμοι που τηρούνται; και 2ο πόση ώρα σου παίρνει για να πας από το αεροδρόμιο στο κέντρο της πόλης με την συγκοινωνία και πόσο με βανακι μεταφοράς... Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα δύο ερωτήσεις που ίσως έχουν απαντηθεί αλλά δεν τις έχω βρει. 1ο Στα μαγαζιά στην Βουδαπέστη καπνίζουν η υπάρχουν νόμοι που τηρούνται; και 2ο πόση ώρα σου παίρνει για να πας από το αεροδρόμιο στο κέντρο της πόλης με την συγκοινωνία και πόσο με βανακι μεταφοράς... Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
30 λεπτά θέλεις με το Ε100 να πας στο κέντρο, στην επιστροφή λίγο παραπάνω ..Δεν νομίζω ότι αξίζει το βαν γιατί δεν θα κερδίσεις πάρα πολύ χρόνο μιας και το λεωφορείο κάνει μόνο 2 στάσεις...Αν δε είστε με άλλους μαζί στο βαν ίσως χρειαστεί να περιμένετε λίγο στο αεροδρόμιο για μαζευτειτε και αν πάει τους άλλους πρώτους στο ξενοδοχείο τους, να αργησετε περισσότερο...Από την άλλη το Ε100 φεύγει κάθε μισή ώρα...Από όσο θυμάμαι δεν καπνίζουν μέσα, μόνο στο szimpla είχε ειδικό χώρο για τους καπνιστές...Γενικότερα δεν καπνίζουν πουθενά πάρα μόνο σε μαγαζιά που έχουν εξωτερικό χώρο..
 
Last edited:

Negro 1980

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Α τέλεια, σε ευχαριστώ πολύ... Δηλαδή το Ε100 θα με φτάσει κοντά σε αυτη την οδό που είναι το ξενοδοχείο μου ;Aranykéz utca 6, 5th district. Ρωτάω γιατί ταξιδεύω με την γυναίκα μου και την 2,5 χρόνων κόρη μου
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Θα κατέβεις στο τέρμα και αν είδα σωστά είσαι πολύ κοντά.Θα το δω ξανά αργότερα από υπολογιστή..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.734
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom