Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

alan boy

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερικα
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Επειδή πρώτη φορά στη Βουδαπέστη και η ώρα θα είναι περασμένη, καλύτερα να μην ψάχνουμε λεωφορείο κτλ εκείνη την ώρα. Αν ήταν μέρα δεν το συζητάμε θα επιλέγαμε τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Αλλά νομίζω η λύση ταξί για 4 άτομα που είμαστε θα είναι η πιο καλή λύση.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δυστυχως η ωρα αφιξης δεν βολευει γιατι πληρωνεις διαμονη εκεινη την ημερα και ουσιαστικα ειναι χαμενη μερα...Στο κομματι της μεταφορας οσο πιο πολλα ατομα τοσο πιο πολυ συμφερουν λυσεις τυπου ταξι...Στην περιπτωση σας ειναι μονοδρομος ...
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Κατ αρχήν ο οδηγός είναι φοβερός και ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Είμαστε 4 άτομα και επειδή φτάνουμε αργά με την πτήση της rayan σκεφτόμαστε την λύση του ταξί. Ταξιδεύουμε 29-11-19.
Θα μείνουμε σε arbnb κάπου στο κέντρο.
Τι θα ήταν καλύτερο; να κλείσουμε ταξί από κάποιο site μεταφοράς; μου το βγάζει 33 ευρώ για 4 άτομα και 3 βαλιτσες, ή να πάμε στο αεροδρόμιο και πάρουμε ταξί από εκεί;
Ευχαριστώ πολύ.
Βανακι 21 ευρώ. Το κλείνεις στο αεροδρόμιο.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν χανει τιποτα με το που φτασει να ρωτησει ποσο στοιχιζει η μεταφορα με βαν (πριν βγεις εξω ειναι τα desks) κ αν συμφερει καλυτερα το κλεινει εκεινη τη στιγμη, αν οχι αναγκαστικα ταξι....Εγω παντως τωρα που το λες την πρωτη φορα που πηγα Βουδαπεστη εδωσα 24-25 ευρω και ουσιαστικα εκλεισα πηγαινε-ελα μεταφορα, αλλα 2 ατομα οχι 4 ...
 

Mary09

Member
Μηνύματα
35
Likes
24
Καλησπέρα σας και από εμένα. Καταρχήν @vagar78 τρομερός ο οδηγός σου και όλη η δουλειά από όλα τα παιδιά εδώ μέσα. Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες 2 φορές έχω κάνει και το πρόγραμμά μου και είμαι κι εγώ έτοιμη σε 3 βδομάδες για ένα τριήμερο σε αυτή τη πόλη που κυνηγάω να την επισκεφτώ εδώ και καιρό. Το πρόγραμμα που έχω βγάλει θα είναι πολύ περιορισμένο γιατί οι μέρες είναι λίγες, θα προσπαθήσω όμως να προλάβω να δω όσα περισσότερα γίνεται, αν το επιτρέψει και ο καιρός. Έχω απλά 2 ερωτήσεις.
1: Θα είμαστε 2 άτομα και φτάνουμε αργά το βράδυ της Παρασκευής οπότε κι εμείς σκεφτήκαμε τη λύση του ταξί και ας μας πάρει και λίγα παραπάνω χρήματα. Απλά θα ήταν καλύτερο να κλείσω κάτι από τώρα ή θα βρω εκεί μόλις πάω?
2: Έχω στείλει αίτημα για κράτηση στο Hungarium εδώ και μια βδομάδα για 13/12 απόγευμα και δεν μου κάνανε confirm. Ξαναέστειλα χθες βράδυ για 14/12 απόγευμα και μου απαντήσανε σήμερα ότι είναι full booked. Τι να κάνω? Υπάρχει περίπτωση αν πάμε από εκεί να μας βολέψουν κάπου? Να δοκιμάσω να κλείσω μεσημέρι? Δεν το διανοούμαι να μη καταφέρω τελικά να δοκιμάσω από αυτό το μαγαζί που όλοι επαινείτε :(
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα σας και από εμένα. Καταρχήν @vagar78 τρομερός ο οδηγός σου και όλη η δουλειά από όλα τα παιδιά εδώ μέσα. Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες 2 φορές έχω κάνει και το πρόγραμμά μου και είμαι κι εγώ έτοιμη σε 3 βδομάδες για ένα τριήμερο σε αυτή τη πόλη που κυνηγάω να την επισκεφτώ εδώ και καιρό. Το πρόγραμμα που έχω βγάλει θα είναι πολύ περιορισμένο γιατί οι μέρες είναι λίγες, θα προσπαθήσω όμως να προλάβω να δω όσα περισσότερα γίνεται, αν το επιτρέψει και ο καιρός. Έχω απλά 2 ερωτήσεις.
1: Θα είμαστε 2 άτομα και φτάνουμε αργά το βράδυ της Παρασκευής οπότε κι εμείς σκεφτήκαμε τη λύση του ταξί και ας μας πάρει και λίγα παραπάνω χρήματα. Απλά θα ήταν καλύτερο να κλείσω κάτι από τώρα ή θα βρω εκεί μόλις πάω?
2: Έχω στείλει αίτημα για κράτηση στο Hungarium εδώ και μια βδομάδα για 13/12 απόγευμα και δεν μου κάνανε confirm. Ξαναέστειλα χθες βράδυ για 14/12 απόγευμα και μου απαντήσανε σήμερα ότι είναι full booked. Τι να κάνω? Υπάρχει περίπτωση αν πάμε από εκεί να μας βολέψουν κάπου? Να δοκιμάσω να κλείσω μεσημέρι? Δεν το διανοούμαι να μη καταφέρω τελικά να δοκιμάσω από αυτό το μαγαζί που όλοι επαινείτε :(
Εσεις που ειστε 2 μπορειτε να κλεισετε απο εκει βανακι μολις φτασετε αν δεν εχει ή δεν σας συμφερει παιρνετε ταξι.Εγω στη θεση σας θα εκανα μια ερευνα αγορας μεσω νετ για βανακι αν εβρισκα καλη τιμη θα το εκλεινα μεσω νετ πιο πολυ επειδη φτανετε αργα μηπως και εχουν κλεισει τα desk τετοια ωρα...Αν δεν βρειτε τοτε για ταξι δεν χρειαζετε να κλεισετε, θα βρειτε εκει...Στο χουγκαριμ παρτους τηλ μονο ετσι θα βγαλεις ακρη για το αν εχει εστω καποιο μεσημερι..Σε 1 λεπτο θα εχεις απαντηση με πολυ μικρο κοστος..Οτι αλλο σκεφτεις εδω ειμαστε..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Ειμαι στην επιστροφη απο Βουδαπεστη..το ταξι 28 ευρω για αεροδρομιο..το ευρω χθες ειχε 331 και 332 ενω αεριδρομιο 262... Η πολη πανεμορφη στολισμενη εορταστικη..τα μαγαζακια στις πλατειες με τα φαγητα τα δωρα και το ζεστο κρασι....με τη πρωτη ευκαιρεια θα ξαναπαω να αναπληρωσω τις φωτογραφιες πιυ μαλλον εχασα γιατι ξαφνικα η μηχανη δεν αναγνωριζε τη καρτα........μολις παω σπιτι γιατι ειμαι ακομη αεροδρομιο θα δω τι απεμεινε.. Υπαρχουν και αρκετες εταιρειες hop on hop of με εισητηρια μιας δυο η τρειων ημερων με walking tour boat ride..η τιμη για δυο μερες με βαρκαδα και walking tour. Ηταν 24 ευρω....ειχα παρει την big bus αλλα νομιζω η city sightseen νομιζω ειχε συγχοτερα δρομολογια...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Εσεις που ειστε 2 μπορειτε να κλεισετε απο εκει βανακι μολις φτασετε αν δεν εχει ή δεν σας συμφερει παιρνετε ταξι.Εγω στη θεση σας θα εκανα μια ερευνα αγορας μεσω νετ για βανακι αν εβρισκα καλη τιμη θα το εκλεινα μεσω νετ πιο πολυ επειδη φτανετε αργα μηπως και εχουν κλεισει τα desk τετοια ωρα...Αν δεν βρειτε τοτε για ταξι δεν χρειαζετε να κλεισετε, θα βρειτε εκει...Στο χουγκαριμ παρτους τηλ μονο ετσι θα βγαλεις ακρη για το αν εχει εστω καποιο μεσημερι..Σε 1 λεπτο θα εχεις απαντηση με πολυ μικρο κοστος..Οτι αλλο σκεφτεις εδω ειμαστε..
Με 6 ευρω το ατομο εχει το βανακι απο αεροδρομιο...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Με 6 ευρω το ατομο εχει το βανακι απο αεροδρομιο...
Live ανταπόκριση :) :) Αν έχει 6 ευρώ το άτομο τότε θα πάει 24 ευρώ για την τετράδα..Νομίζω αν κλείσεις με επιστροφή σου κάνουν και μια μικρή έκπτωση ακόμα .. Ελπίζω να μην έχεις χάσει τις φωτογραφίες αλλά αν είναι να ξαναπας τότε χαλάλι :)
 

Mary09

Member
Μηνύματα
35
Likes
24
Εσεις που ειστε 2 μπορειτε να κλεισετε απο εκει βανακι μολις φτασετε αν δεν εχει ή δεν σας συμφερει παιρνετε ταξι.Εγω στη θεση σας θα εκανα μια ερευνα αγορας μεσω νετ για βανακι αν εβρισκα καλη τιμη θα το εκλεινα μεσω νετ πιο πολυ επειδη φτανετε αργα μηπως και εχουν κλεισει τα desk τετοια ωρα...Αν δεν βρειτε τοτε για ταξι δεν χρειαζετε να κλεισετε, θα βρειτε εκει...Στο χουγκαριμ παρτους τηλ μονο ετσι θα βγαλεις ακρη για το αν εχει εστω καποιο μεσημερι..Σε 1 λεπτο θα εχεις απαντηση με πολυ μικρο κοστος..Οτι αλλο σκεφτεις εδω ειμαστε..
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι για το Σάββατο που ήθελα τους έχω στείλει δύο αιτήματα με μία βδομάδα διαφορά και δε με έχουν ενημερώσει ακόμη, ενώ για τη Κυριακή έφαγα αμέσως χι.
όπως και να έχει θα τους καλέσω :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom