Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

sunny7

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Γεια σε ολους τους αναγνωστες!!Τελος Μαρτιου θα επισκεφτω οιογενειακως. Αρχικα θα βγαλω τη revolut για να αποφυγω τα αναταλλακτηρια. Σκοπευω επισης να κανουμε μονοημερη στη Βιέννη με το τρενο . Φανταζομαι οτι ειναι καλυτερα να εχω κλεισει εισιτηρια μεσω internet . ξερει κανενας το site ? Ευχαριστω προκαταβολικα
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια σε ολους τους αναγνωστες!!Τελος Μαρτιου θα επισκεφτω οιογενειακως. Αρχικα θα βγαλω τη revolut για να αποφυγω τα αναταλλακτηρια. Σκοπευω επισης να κανουμε μονοημερη στη Βιέννη με το τρενο . Φανταζομαι οτι ειναι καλυτερα να εχω κλεισει εισιτηρια μεσω internet . ξερει κανενας το site ? Ευχαριστω προκαταβολικα
Το να πας μονοημερη στη Βιεννη ειναι σαν να σε αφησουμε στο μουσειο του Λουβρου και σου πουμε σε 10 λεπτα να εισαι εξω :) Δεν θα προλαβεις να δεις την πολη , μονο στις μετακινησεις θα φας 4-5 ωρες ...Αν ελεγες Μπρατισλαβα που ειναι στα 50 λεπτα και ειναι και πιο μικρη πιστευω θα εβλεπες αρκετα...Αυτο ειναι δικο σου θεμα σκεψου το ξανα κ αν εχεις 5 ημερες Βουδαπεστη πηγαινε τις 2 Βιεννη να εχεις χρονο να δεις πραγματα αλλιως μην ασχοληθεις...Για ρεβολουτ αν κ την εχω δεν εχω ασχοληθει καθολου υπαρχει τοπικ εδω μεσα...Εισιτηρια για να πας σε οποια πολη αποφασισεις, για μενα δεν χρειαζεται να κοψεις απο τωρα, εχει πολλα και συχνα δρομολογια ...
 
Last edited:

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
@sunny7
Συμφωνώ σε ότι λέει ο @vagar78 ... Βιέννη θες μέρες. Μονοήμερη θα πάθεις κοκομπλόκο. Είναι μεγάλη κ ατελείωτης ομορφιάς. Δεν έχεις 1,2 πράγματα να δεις. Είναι πολλά. Εγώ σε 5 μέρες ολημερής έξω, με τραίνα, ποδήλατα κ πατίνια κ πάλι δεν είδα όσα άξιζε να δω. Αντίθετα η βουδαπέστη σε 2,3 μέρες τελείωσε, εκτός αν μετά αράξεις να σαπίσεις σε ότι λουτρό κ τζακούζι έχει. Η μπρατισλάβα μια μέρα αρκεί. Μάλλον λίγες ώρες αρκούνε.

Η Revolut είναι σωτήρια....... Χωρίς συζήτηση θα την έχεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η Revolut είναι σωτήρια....... Χωρίς συζήτηση θα την έχεις.
Γιατι? Υπαρχει καποιο μερος στην πολη που δεν δεχονται πιστωτικη καρτα? Σε 5 μερες αλλαξα 10€. Κι αυτα τσαμπα, δεν μου χρειαστηκαν πουθενα κ τα ξοδεψα την τελευταια μερα πριν το αεροδρομιο.
Απορω δηλ που πλεονεκτει αυτη η ρεβολουτ στην πολη.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@VALANTIS_p επειδη τελος Μαρτιου δεν το λες και καλοκαιρι νυχτωνει κ νωρις θελεις σιγουρα 3 γεματες ημερες Βουδαπεστη...Συμφωνω κ εγω Βιεννη αν θες να την δεις 4 μερες το λιγοτερο με καλο καιρο και τρεξιμο ....Μπρατισλαβα ενταξει αν πας πρωι κ φυγεις βραδυ θα εισαι κομπλε, απλα δεν θα χαλαρωσεις καθολου.Μην ξεχναμε τα ταξιδια δεν ειναι αγωνας δρομου να μπορουμε να απολαμβανουμε κ τις στιγμες χωρις να ειμαστε συνεχεια με το ρολοι στο χερι...
Πρεπει να την μαθω λιγο τη ρεβολουτ γτ χανουμε χρονο κ χρημα μου φαινεται...
 

sunny7

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Το ξέρω ότι δε πρόκειται σε μια μέρα ή μάλλον για λίγες ώρες να δω τη Βιέννη έτσι όπως πρέπει , απλα θέλω να πάρω μια μυρωδιά. Εις γνώση μου
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
@Samion προφανώς δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ, γι αυτό το λες.....
Στην πιστωτική σου κάρτα το κόστος μετατροπής του νομίσματος που κάνει η κάθε τράπεζα είναι πολύ μεγαλύτερο απο της ρεβολούτ. Κ σε απευθείας πληρωμή και σε ανάληψη μετρητών...
Ακόμα κ το να έχεις ευρό μαζί σου μετρητά κ να αλλάξεις σε ανταλλακτήριο, που είναι σαφώς καλύτερη λύση απο την κάρτα σου,πάλι είναι κ πιο κοστοβόρο μιας κ η ρέβο υπερέχει σε τιμές ανταλλαγής κ γλυτώνεις το ψάξιμο για καλή τιμή μετατροπής που στη Βουδαπέστη 2 μόνο βρήκα που να έιναι αξιοπρεπείς οι τιμές....

@vagar78 εννοείται χάνεις. Ασυζητητί. Εγώ την χρησιμοποιώ κ εδώ ελλάδα για αγορές ιντερνετικές απο βρετανία , αμερική ή χώρες με άλλο νόμισμα με ή χωρίς paypal...
Όσο για Βουδαπέστη τον Οκτώμβριο πήγα.... Δεν την έλεγες μεγάλη τη μέρα. Αλλα κ η νύχτα είναι πολύ καλή στη συγκεκριμένη πόλη, γιατί όλα τα μνημεία είναι φωτισμένα, πολύ πιο όμορφα απο ότι την ημέρα κ κάνεις κ νυχτερινά λουτρά ;).
Οπότε δεν αποτελεί για μένα ανατρεπτικό παράγοντα ή δικαιολογία...
 

Tartoufos

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Γεια σε ολους τους αναγνωστες!!Τελος Μαρτιου θα επισκεφτω οιογενειακως. Αρχικα θα βγαλω τη revolut για να αποφυγω τα αναταλλακτηρια. Σκοπευω επισης να κανουμε μονοημερη στη Βιέννη με το τρενο . Φανταζομαι οτι ειναι καλυτερα να εχω κλεισει εισιτηρια μεσω internet . ξερει κανενας το site ? Ευχαριστω προκαταβολικα
Εννοείται revolut..!! Και εγώ που είχα πάει για πρωτοχρονιά αυτή χρησιμοποιουσα απλά θα χρειαστεί να αλλάξεις κ εκεί χρήματα γτ σε κάποια μαγαζιά στην κλειστεί αγορά κυρίως δεν δέχονται κάρτες
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Εννοείται revolut..!! Και εγώ που είχα πάει για πρωτοχρονιά αυτή χρησιμοποιουσα απλά θα χρειαστεί να αλλάξεις κ εκεί χρήματα γτ σε κάποια μαγαζιά στην κλειστεί αγορά κυρίως δεν δέχονται κάρτες
Δεν θα αλλάξει..... Θα κάνει μια ανάληψη απο τράπεζα με την ρέβο. Πάλι είναι πιο συμφέρων ..........
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ουτε την εχω χρησιμοποιησει κ ουτε κ προκειται ποτε. Ταξιδι 5 ημερων με κοστος 100-150€ δεν θα ασχοληθω για μερικα κερματα κι αυτα χωρις να ξερω ουτε να εχω διαβασει ακριβως τη διαφορα. Για 1 ταξιδι στην πολη αυτη μιλαμε, για οποιον κανει πολλα υπαρχει ειδικο θεμα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.747
Ουτε την εχω χρησιμοποιησει κ ουτε κ προκειται ποτε. Ταξιδι 5 ημερων με κοστος 100-150€ δεν θα ασχοληθω για μερικα κερματα κι αυτα χωρις να ξερω ουτε να εχω διαβασει ακριβως τη διαφορα. Για 1 ταξιδι στην πολη αυτη μιλαμε, για οποιον κανει πολλα υπαρχει ειδικο θεμα.
Την ιδια συζητηση ειχα κανει στο τοπικ της Revοlut πριν παμε Βαρσοβια. Σε 3 μερες φαγαμε κανενα 100ρικο και ο @taver ειχε υπολογισει οτι θα γλιτωνα καπου 4 ευρω. Βαριεμαι για 4 ευρω μια φορα στα 2-3 χρονια να μαθω. Ισοσταθμιζω με τα μιλια που παιρνω και κομπλε. Δεν αλλαξα ουτε 1 ευρω στο 3ημερο, παντου πιστωτικη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom