Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

Mairy.fil

Member
Μηνύματα
21
Likes
20
Έχεις δίκιο το γράφει και δεν το παρατήρησα γιατί είδα σε μια μέρα gellert που η αγορά είναι δίπλα και δεν διάβασα αγορά . Γενικότερα είμαι της άποψης όταν πηγαίνεις κάπου να βλέπεις και τα δίπλα έτσι ώστε να μην χάνεις χρόνο επιστρέφοντας στα ίδια, εκτός αν είναι τόσο κοντά εκεί που μένεις.
Γεια σας και πάλι! Δυστυχώς Citantella & chain bridge θα είναι κλειστά μέχρι το 2022.Οπως επίσης απ'οτι διάβασα κλειστή είναι και η Οπερα.Το αναφέρω ξανά σε περίπτωση που κάποιος σχεδιάζει ταξίδι.

Επειδή φτάνω σε εθνική εορτή η αγορά θα είναι κλειστή, όπως επίσης και την επόμενη μέρα που είναι Κυριακή. Οπότε αναγκαστικά θα την επισκεφθούμε Δευτέρα πρωί ή την Τρίτη πρωί πριν την αναχώρηση μας. Νησί της Μαργαρίτας αφήνω συνειδητά απ'εξω.
Αφου μου λέτε ότι το προγραμμα βγαίνει, υπάρχει μήπως κάτι που ξεχνάω & θα έπρεπε να το προσθέσω ;
 

Attachments

Mairy.fil

Member
Μηνύματα
21
Likes
20
Επειδή τα γραφόμενά σας, << Εάν δεν καταφέρουμε να επισκεφθούμε το New York καφέ την προηγουμένη, σκέφτομαι μετά το πρωινό μας να αφήσουμε στο ξενοδοχείο τις βαλίτσες και να πεταχτούμε μέχρι εκεί για έναν καφέ>>, δεν παρέπεμπαν σε κράτηση, γι' αυτό και προσφέρθηκα να το προτείνω. :)
Πιστεύεις οτι εάν μπω την προηγουμένη μέρα να κάνω κράτηση θα φάω άκυρο; Γιατί σκεφτόμουν να το κάνω έτσι. Στα εστιατόρια έχω ήδη στείλει, μόνο αυτό το έχω αφήσει λιγάκι στο φλου για να δω πως θα πάει το πρόγραμμα μας.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Οπως επίσης απ'οτι διάβασα κλειστή είναι και η Οπερα.
Όντως η Όπερα είναι κλειστή εδώ και πολύ καιρό. Από το 2019 σίγουρα. Λένε ότι θα ανοίξει κάποια στιγμή το 2022

Νησί της Μαργαρίτας αφήνω συνειδητά απ'εξω.
Μπορείτε να το βάλετε στο πρόγραμμα αλλά για να "βγει" σε σχετικά σύντομο χρόνο μπορείτε να το διασχίσετε με ποδήλατα. Υπάρχουν αρκετά σημεία που μπορείτε να τα ενοικιάσετε μέσα στο πάρκο. Απλά θα ήταν πολύ καλύτερα να δείτε το νησί άνοιξη ή καλοκαίρι πάρα τέλος Οκτώβρη που θα είναι σίγουρα πιο καταθλιπτικό.
 

Mairy.fil

Member
Μηνύματα
21
Likes
20
Όντως η Όπερα είναι κλειστή εδώ και πολύ καιρό. Από το 2019 σίγουρα. Λένε ότι θα ανοίξει κάποια στιγμή το 2022



Μπορείτε να το βάλετε στο πρόγραμμα αλλά για να "βγει" σε σχετικά σύντομο χρόνο μπορείτε να το διασχίσετε με ποδήλατα. Υπάρχουν αρκετά σημεία που μπορείτε να τα ενοικιάσετε μέσα στο πάρκο. Απλά θα ήταν πολύ καλύτερα να δείτε το νησί άνοιξη ή καλοκαίρι πάρα τέλος Οκτώβρη που θα είναι σίγουρα πιο καταθλιπτικό.
Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν, οτι ανθισμένο θα είναι υπέροχο! Τώρα τέλος Οκτωβρίου & επειδή θα παμε για λίγες μέρες ότι ίσως να μην αξίζει να αφιερώσουμε εκεί χρόνο.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια σας και πάλι! Δυστυχώς Citantella & chain bridge θα είναι κλειστά μέχρι το 2022.Οπως επίσης απ'οτι διάβασα κλειστή είναι και η Οπερα.Το αναφέρω ξανά σε περίπτωση που κάποιος σχεδιάζει ταξίδι.

Επειδή φτάνω σε εθνική εορτή η αγορά θα είναι κλειστή, όπως επίσης και την επόμενη μέρα που είναι Κυριακή. Οπότε αναγκαστικά θα την επισκεφθούμε Δευτέρα πρωί ή την Τρίτη πρωί πριν την αναχώρηση μας. Νησί της Μαργαρίτας αφήνω συνειδητά απ'εξω.
Αφου μου λέτε ότι το προγραμμα βγαίνει, υπάρχει μήπως κάτι που ξεχνάω & θα έπρεπε να το προσθέσω ;
Πω ρε παιδί μου όλα κλειστά θα σε αναγκάσουν να πας μια βόλτα ξανά στο κοντινό μέλλον...Θα κάτσω αύριο πρωί με ηρεμία να σκεφτώ και θα σου γράψω τι και πως...
 

Mairy.fil

Member
Μηνύματα
21
Likes
20
Πω ρε παιδί μου όλα κλειστά θα σε αναγκάσουν να πας μια βόλτα ξανά στο κοντινό μέλλον...Θα κάτσω αύριο πρωί με ηρεμία να σκεφτώ και θα σου γράψω τι και πως...
Αναγκαστικά θα υπάρξει και part 2 ! Τι να κάνουμε! 😂
Πρέπει να πάω και στα Σέτσενι την επόμενη φορά! 😃
Σ'ευχαριστώ!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια σας! Θα βρισκόμαστε στην Βουδαπέστη 23/10 - 26/10 και μετά από ώρες διαβάσματος σε αυτόν τον καταπληκτικό οδηγό έχω καταλήξει στο παρακάτω πρόγραμμα. Γνωρίζω ότι οι μέρες είναι λίγες & αναγκαστικά κάποια πράγματα θα μείνουν εκτός αλλά τα εισιτήρια,απευθείας από Χανιά(όποιος μένει Κρήτη καταλαβαίνει),κόστισαν μόλις 135€ τα 2 άτομα, πήγαινε - έλα, οπότε ήταν αμαρτία να χαθούν.
Αρχικά να σας πω ότι η αλυσιδωτή γέφυρα είναι & θα παραμείνει κλειστεί καθόλη την διάρκεια της επίσκεψης μας γι'αυτό τον λόγο έψαξα ξενοδοχείο κοντά στην Elisabeth Bridge. Έχω κλείσει αυτό "Hotel Erzsebet City Center - Budapest".Η τοποθεσία του θα βολέψει για τις λίγες μέρες που έχουμε ή να ψαχτώ για κάτι πιο κοντά στον Άγιο Στέφανο?
Επιπλέον, την ημέρα που φτάνουμε είναι εθνική εορτή άρα πολλές τοποθεσίες/καταστήματα θα είναι κλειστά.Υποθέτω θα υπάρχει αυξημένη κίνηση από τους ντόπιους & μειωμένα δρομολόγια στα μέσα μεταφοράς, οπότε έχω επιλέξει να είναι πιο χαλαρή η πρώτη μας ημέρα.

Σάββατο 23/10:
-Άφιξη στο αεροδρόμιο στις 12:00.
-Σκέφτομαι να κλείσω στο VakVarjú Restaurant για φαγητό στις 15:00. Προλαβαίνω στο 3ωρο να προμηθευτώ την κάρτα για τα μέσα (αν είναι ανοιχτό το κιόσκι) ,να φτάσω στο ξενοδοχείο & να κάνω συνάλλαγμα στο IBLA; Ή θα χάσω την κράτηση;
-Περπάτημα προς τα παπούτσια του Δούναβη & το Κοινοβούλιο (ίσως συναντήσουμε και κάποια εκδήλωση για τον εορτασμό) .
-Θα πάρουμε την περίφημη γραμμή του τραμ ν2 να κατέβουμε στην Elisabeth Bridge.
-εάν έχουμε χρόνο θα περάσουμε απέναντι για μια πρώτη επαφή διαφορετικά θα μπουμε κατευθείαν για μια νυχτερινή κρουαζιέρα.

Κυριακή 24/10:
-Elisabeth Bridge
-Καταρράκτης Gellert
-Κάστρο της Βούδας
-Προμαχώνας των Ψαράδων
(Επιστροφή προς τα πίσω)
-Επίσκεψη στα Rudas baths να δούμε την φωτισμένη Βουδαπέστη από την πισίνα στην οροφή (μακάρι να προλάβουμε και το ηλιοβασίλεμα)
-Φαγητό στο fatal (θα περάσουμε από την προηγουμένη το βράδυ να κλείσουμε τραπέζι ή θα ζητήσουμε από το ξενοδοχείο να το κάνει στην άφιξη μας)

Δευτέρα 24/10:
-Σκεπαστή αγορά για τα δωράκια&τα αναμνηστικά
-Πέρασμα από Μεγάλη συναγωγή (εάν υπάρχει χρόνος να την δούμε εσωτερικά; αξίζει;)
-Επίσκεψη στην Βασιλική του Αγ. Στεφάνου
Με το μετρό θα πάμε Πλατεία Ηρώων & στο Κάστρο Vajdahunyad.
-Με το μετρό πάλι θα πιστρέψουμε μέχρι την στάση oktogon και είτε να περπατήσουμε στην kiraly & να βρούμε κάπου να φάμε (σκέφτομαι το Trofea) είτε να περπατήσουμε μέχρι το New York cafe (έχετε να προτείνετε προς τα εκεί κάπου για φαγητό; )
-Szimpla kert

Τρίτη 26/10
Εάν δεν καταφέρουμε να επισκεφθούμε το New York καφέ την προηγουμένη, σκέφτομαι μετά το πρωινό μας να αφήσουμε στο ξενοδοχείο τις βαλίτσες και να πεταχτούμε μέχρι εκεί για έναν καφέ. Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό για τον ελάχιστο χρόνο που θα έχουμε;
Πετάμε για Χανιά στις 15:40 αλλά λόγω covid υπάρχει σύσταση για άφιξη τουλάχιστον 2ωρες πριν την πτήση για τυχόν καθυστερήσεις στους ελέγχους, άρα σκεφτόμαστε ότι στις 12:00 πρέπει να αναχωρούμε από κέντρο.

Όσοι έχετε επισκεφθεί την πόλη, θεωρείτε το πρόγραμμα αυτό (αν το επιτρέψει ο καιρός) μπορεί να βγεί ; Να αφαιρέσω ή να προσθέσω κάτι ;
Υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που να μου διαφεύγει;
Σε περίπτωση βροχών έχω σκεφτεί την λύση των Μεγάλων Τουριστικών Λεωφορείων με τις πολλές στάσεις.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Στο κοινοβούλιο θα μπείτε και μέσα; Δεν κατάλαβα έτσι όπως το έγραψες αλλά υποθέτω ότι αν είναι και μέρα εορτασμού για να κλείσετε ξενάγηση θα πρέπει να πάτε Δευτέρα.. Γενικότερα έχετε βάλει αρκετά πράγματα και καλό είναι να μην το φορτώσετε άλλο για να ευχαριστηθείτε το ταξίδι.. Εγώ ίσως την τελευταία μέρα να αφιέρωνα και 2-3 ώρες στα Σεζέζνι. Μην σε δεσμεύσει αυτό που γράφω γιατί εκτός από την πρώτη φορά που πήγα και δεν μπήκα όλες τις υπόλοιπες φορές που πήγα δεν τα παρέλειψα..
 

Mairy.fil

Member
Μηνύματα
21
Likes
20
Στο κοινοβούλιο θα μπείτε και μέσα; Δεν κατάλαβα έτσι όπως το έγραψες αλλά υποθέτω ότι αν είναι και μέρα εορτασμού για να κλείσετε ξενάγηση θα πρέπει να πάτε Δευτέρα.. Γενικότερα έχετε βάλει αρκετά πράγματα και καλό είναι να μην το φορτώσετε άλλο για να ευχαριστηθείτε το ταξίδι.. Εγώ ίσως την τελευταία μέρα να αφιέρωνα και 2-3 ώρες στα Σεζέζνι. Μην σε δεσμεύσει αυτό που γράφω γιατί εκτός από την πρώτη φορά που πήγα και δεν μπήκα όλες τις υπόλοιπες φορές που πήγα δεν τα παρέλειψα..
Ουσιαστικά θα αφιερωθεί ολόκληρη η Κυριακή στην πλευρά της Βούδας και μας μένει η Δευτέρα για την Πέστη. Αυτή την στιγμή για το Κοινοβούλιο με αφήνει να κλείσω μέχρι τις 18 Οκτωβρίου, οπότε θα το κοιτάξω από βδομάδα να δω μήπως βάλω ξενάγηση και το συνδυάσω μαζί με τον Άγιο Στέφανο. Σκεφτόμουν τελευταία βράδυ να πάμε στα ruin bars αφού θα έχουμε πάει Rudas την προηγούμενη. Αν το βράδυ της Κυριακής πάμε Szimpla για ποτό, θα παμε Σετσενι την Δευτέρα το βράδυ. Υπαρχουν γενικά εναλλακτικές,απλά θέλω να μην είναι πιεσμενο το αρχικό πλανο και εάν υπάρξει χρόνος κ όρεξη να προστεθούν κ άλλα πράγματα εκείνη την στιγμή.

Η Κλειστή Αγορά είναι 10' από το ξενοδοχείο και αποφασίσαμε να την επισκεφθούμε την Τρίτη το πρωί πριν την αναχώρηση μας,θεωρώ 2-2, 5 ώρες είναι αρκετες για τα ψώνια μας.

Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου!
 

dim_1969

Member
Μηνύματα
7
Likes
18
Χαιρετίζω την πιό ενημερωμένη ταξιδιωτική παρέα.
Έχοντας μόλις επιστρέψει από την τρίτη επίσκεψη μου στη Βουδαπέστη θα ήθελα πρώτα από όλα να ευχαριστήσω τον συγγραφέα αυτού του οδηγού, μιας και ότι έχει γράψει είναι πολύ χρήσιμο.
Με διαβασμένα σχεδόν όλα τα post πριν το τελευταίο μου ταξίδι (5-8 Νοεμβρίου) θα ήθελα να προσθέσω και γω δυό λόγια για αυτή την πόλη.
Πρώτα από όλα συνιστώ σε όλους να κατεβάσουν την εφαρμογή των αστικών συγκοινωνιών η οποία είναι πλήρως ενημερωμένη και δείχνει και σε πραγματικό χρόνο που βρίσκεται κάθε στιγμή το κάθε μέσο που μας ενδιαφέρει να μετακινηθούμε. Έτσι και συνδυασμό με το google maps μπορούμε πολύ εύκολα να μετακινηθούμε παντού.
Επίσης θα ήθελα να κάνω μια αναφορά στα θερμά λουτρα palatinus στο νησί της μαργαρίτας τα οποία και επισκεφθήκαμε οικογενειακώς και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα κυρίως λόγω τιμής. Όταν όλα τα γνωστα λουτρα έχουν τιμή εισόδου γύρω στα 25€ το άτομο το Σ/Κ , εκεί πήγαμε με μόλις 23€ ολόκληρη η οικογένεια (4 άτομα). Μπορεί να μήν έιναι τόσο επιβλητικά όσο τα gellert ή τα Szechenyi αλλά ήταν άνετα, καθαρά και με λίγο κόσμο. Το χειμώνα λειτουργούν τρεις πισίνες εσωτερικές και μία εξωτερική καθώς και μια κολυμβητική 50αρα. Στην τιμή συμπεριλαμβάνοταν και χρήση σάουνας.
Για όλα τα άλλα έχουν γραφτεί πάρα πολλά. Η τελευταία επισήμανση μου είναι ότι βλέπω η πολη να ανακαινιζεται συστηματικά, να ακριβαίνει και όσοι ασχολούνται με τον τουρισμό να γίνονται όλο και πιό ευγενικοί σε σχέση με το παρελθόν.
Εάν κάποιος θέλει κάτι να ρωτήσει ή να επικαιροποιήσει ευχαρίστως να δώσω ότι πληροφορία γνωρίζω.

Επιγραμματικά τα δικά μου σημεία ενδιαφέροντος από αυτό το ταξίδι.
Πρωινό στο Artizan Bakery Hold u. 3 1054
Langos στο karavan street food
Φαγητο στο Kiskakukk Restaurant Pozsonyi út 12
Θερμά λουτρα στο Palatinus Baths
Οπωσδήποτε βόλτα με το τραμ 2 απο άκρη σε άκρη!
Τα υπόλοιπα είναι τα γνωστά σε όλους.......
 
Last edited:

LENA2424

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Χαιρετίζω την πιό ενημερωμένη ταξιδιωτική παρέα.
Έχοντας μόλις επιστρέψει από την τρίτη επίσκεψη μου στη Βουδαπέστη θα ήθελα πρώτα από όλα να ευχαριστήσω τον συγγραφέα αυτού του οδηγού, μιας και ότι έχει γράψει είναι πολύ χρήσιμο.
Με διαβασμένα σχεδόν όλα τα post πριν το τελευταίο μου ταξίδι (5-8 Νοεμβρίου) θα ήθελα να προσθέσω και γω δυό λόγια για αυτή την πόλη.
Πρώτα από όλα συνιστώ σε όλους να κατεβάσουν την εφαρμογή των αστικών συγκοινωνιών η οποία είναι πλήρως ενημερωμένη και δείχνει και σε πραγματικό χρόνο που βρίσκεται κάθε στιγμή το κάθε μέσο που μας ενδιαφέρει να μετακινηθούμε. Έτσι και συνδυασμό με το google maps μπορούμε πολύ εύκολα να μετακινηθούμε παντού.
Επίσης θα ήθελα να κάνω μια αναφορά στα θερμά λουτρα palatinus στο νησί της μαργαρίτας τα οποία και επισκεφθήκαμε οικογενειακώς και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα κυρίως λόγω τιμής. Όταν όλα τα γνωστα λουτρα έχουν τιμή εισόδου γύρω στα 25€ το άτομο το Σ/Κ , εκεί πήγαμε με μόλις 23€ ολόκληρη η οικογένεια (4 άτομα). Μπορεί να μήν έιναι τόσο επιβλητικά όσο τα gellert ή τα Szechenyi αλλά ήταν άνετα, καθαρά και με λίγο κόσμο. Το χειμώνα λειτουργούν τρεις πισίνες εσωτερικές και μία εξωτερική καθώς και μια κολυμβητική 50αρα. Στην τιμή συμπεριλαμβάνοταν και χρήση σάουνας.
Για όλα τα άλλα έχουν γραφτεί πάρα πολλά. Η τελευταία επισήμανση μου είναι ότι βλέπω η πολη να ανακαινιζεται συστηματικά, να ακριβαίνει και όσοι ασχολούνται με τον τουρισμό να γίνονται όλο και πιό ευγενικοί σε σχέση με το παρελθόν.
Εάν κάποιος θέλει κάτι να ρωτήσει ή να επικαιροποιήσει ευχαρίστως να δώσω ότι πληροφορία γνωρίζω.

Επιγραμματικά τα δικά μου σημεία ενδιαφέροντος από αυτό το ταξίδι.
Πρωινό στο Artizan Bakery Hold u. 3 1054
Langos στο karavan street food
Φαγητο στο Kiskakukk Restaurant Pozsonyi út 12
Θερμά λουτρα στο Palatinus Baths
Οπωσδήποτε βόλτα με το τραμ 2 απο άκρη σε άκρη!
Τα υπόλοιπα είναι τα γνωστά σε όλους.......
Χαιρετίζω την πιό ενημερωμένη ταξιδιωτική παρέα.
Έχοντας μόλις επιστρέψει από την τρίτη επίσκεψη μου στη Βουδαπέστη θα ήθελα πρώτα από όλα να ευχαριστήσω τον συγγραφέα αυτού του οδηγού, μιας και ότι έχει γράψει είναι πολύ χρήσιμο.
Με διαβασμένα σχεδόν όλα τα post πριν το τελευταίο μου ταξίδι (5-8 Νοεμβρίου) θα ήθελα να προσθέσω και γω δυό λόγια για αυτή την πόλη.
Πρώτα από όλα συνιστώ σε όλους να κατεβάσουν την εφαρμογή των αστικών συγκοινωνιών η οποία είναι πλήρως ενημερωμένη και δείχνει και σε πραγματικό χρόνο που βρίσκεται κάθε στιγμή το κάθε μέσο που μας ενδιαφέρει να μετακινηθούμε. Έτσι και συνδυασμό με το google maps μπορούμε πολύ εύκολα να μετακινηθούμε παντού.
Επίσης θα ήθελα να κάνω μια αναφορά στα θερμά λουτρα palatinus στο νησί της μαργαρίτας τα οποία και επισκεφθήκαμε οικογενειακώς και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα κυρίως λόγω τιμής. Όταν όλα τα γνωστα λουτρα έχουν τιμή εισόδου γύρω στα 25€ το άτομο το Σ/Κ , εκεί πήγαμε με μόλις 23€ ολόκληρη η οικογένεια (4 άτομα). Μπορεί να μήν έιναι τόσο επιβλητικά όσο τα gellert ή τα Szechenyi αλλά ήταν άνετα, καθαρά και με λίγο κόσμο. Το χειμώνα λειτουργούν τρεις πισίνες εσωτερικές και μία εξωτερική καθώς και μια κολυμβητική 50αρα. Στην τιμή συμπεριλαμβάνοταν και χρήση σάουνας.
Για όλα τα άλλα έχουν γραφτεί πάρα πολλά. Η τελευταία επισήμανση μου είναι ότι βλέπω η πολη να ανακαινιζεται συστηματικά, να ακριβαίνει και όσοι ασχολούνται με τον τουρισμό να γίνονται όλο και πιό ευγενικοί σε σχέση με το παρελθόν.
Εάν κάποιος θέλει κάτι να ρωτήσει ή να επικαιροποιήσει ευχαρίστως να δώσω ότι πληροφορία γνωρίζω.

Επιγραμματικά τα δικά μου σημεία ενδιαφέροντος από αυτό το ταξίδι.
Πρωινό στο Artizan Bakery Hold u. 3 1054
Langos στο karavan street food
Φαγητο στο Kiskakukk Restaurant Pozsonyi út 12
Θερμά λουτρα στο Palatinus Baths
Οπωσδήποτε βόλτα με το τραμ 2 απο άκρη σε άκρη!
Τα υπόλοιπα είναι τα γνωστά σε όλους.......
Σ' ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες. Εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω αν είναι κλειστή ακόμη η γέφυρα των αλυσίδων και ο λόφος Γκέλερτ και αν μπορείς να μας δώσεις πληροφορίες σχετικά με τα ΜΜΜ. Διότι δεν έχω σκοπό να βγάλω εβδομαδιαία κάρτα και επειδή έκλεισα ακριβώς πίσω από την κεντρική αγορά, θεωρώ πως στα πιο πολλά αξιοθέατα μπορώ να πάω περπατώντας και αν χρειαστεί να βγάλω κάποια μεμονωμένα εισιτήρια. Επίσης να ρωτήσω εάν άρχισαν να στολίζουν δειλά δειλά (να δω αυτό το έρμο το τραμ 2 στολισμένο) και τέλος πως βολεύτηκες με συναλλαγές (κάρτα ή ανταλακτήριο).
 

dim_1969

Member
Μηνύματα
7
Likes
18
Σ' ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες. Εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω αν είναι κλειστή ακόμη η γέφυρα των αλυσίδων και ο λόφος Γκέλερτ και αν μπορείς να μας δώσεις πληροφορίες σχετικά με τα ΜΜΜ. Διότι δεν έχω σκοπό να βγάλω εβδομαδιαία κάρτα και επειδή έκλεισα ακριβώς πίσω από την κεντρική αγορά, θεωρώ πως στα πιο πολλά αξιοθέατα μπορώ να πάω περπατώντας και αν χρειαστεί να βγάλω κάποια μεμονωμένα εισιτήρια. Επίσης να ρωτήσω εάν άρχισαν να στολίζουν δειλά δειλά (να δω αυτό το έρμο το τραμ 2 στολισμένο) και τέλος πως βολεύτηκες με συναλλαγές (κάρτα ή ανταλακτήριο).
Γέφυρα αλυσίδων, λόφος Γκέλερτ και όπερα είναι ακόμα κλειστά.
Η γραμμή D11 (καραβάκι) δε λειτουργεί λόγω covid.

Η δική μου συμβουλή είναι να βγάλεις κάποια κάρτα είτε ημερήσια 1650 huf είτε 3ήμερη 4150 huf ώστε να μπορείς να μετακινηθείς παντού πιο άνετα, σκέψου το κρύο που μπορεί να κάνει και την κούραση που γλιτώνεις με το συνεχές περπάτημα και λάβε υπόψιν σου το πόσο καλό δίκτυο έχει η πόλη. Επίσης για τα δικά μου δεδομένα θεωρώ ότι είσαι ένα κλικ μακριά από το κέντρο.

Η πόλη άρχισε να στολίζεται, παντού βλέπεις τα στολίδια αλλά μέχρι προχθές δεν είχαν ανάψει λαμπάκια ακόμα.

Σε σχέση με τις συναλλαγές όταν ταξιδεύω είμαι οπαδός της κάρτας και αυτή τη φορά μάλιστα και με εφαρμογή από το τηλέφωνο, δεν χρειάστηκε σχεδόν πουθενά να βγάλω το πορτοφόλι μου. Λίγα μετρητά σε τοπικό νόμισμα όμως πάντα χρειάζονται (δε δέχονται κάρτα για να ανέβεις στον τρούλο στον Άγιο Στέφανο).
Ελπίζω να σε κάλυψα. Για ότι άλλο θες στη διάθεση σου.
 
Last edited:

Semedos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!
Πιστευείς οτι γενικά αξίζει η Budapest Card ή δεν προσφερει και παρα πολλα?
Επίσης, από ταξιδιωτικά έγγραφα χρειαζόμαστε κάτι άλλο πέρα από Ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom