Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
511
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Ψάχνω διαμονή περιοχή περί της vaci uca οικονομική πρόταση και σχετικά καθαρή ασφαλής. Με ενδιαφέρει για τετραήμερο Πρωτομαγιας ...Έχετε κάποια - οποιαδήποτε πρόταση;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παμε 25-28/4. ευχαριστω
Έχω βάλει κ πρόγραμμα στον οδηγό, καλό θα είναι τα μοιράσεις έτσι ώστε αν μην χρειάζεται να πηγαίνεις στο φορές στις ίδιες περιοχές ..Πχ όταν πας στην κλειστή αγορά να πας κ στην εκκλησία μέσα στο βράχο κ αν έχουν ανοίξει να.ανεβεις στον λόφο Γκέλερτ κ την σιταντελα .....Τη μέρα που θα πας Βουλή να πας κ όπερα κ Άγιο Στέφανο ...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ψάχνω διαμονή περιοχή περί της vaci uca οικονομική πρόταση και σχετικά καθαρή ασφαλής. Με ενδιαφέρει για τετραήμερο Πρωτομαγιας ...Έχετε κάποια - οποιαδήποτε πρόταση;
Πόσο είναι το ταβάνι σου ανά ημέρα ;Πόσα άτομα πάτε ;
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
511
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Πόσο είναι το ταβάνι σου ανά ημέρα ;Πόσα άτομα πάτε ;
2 άτομα , 4 μέρες ακριβώς μετά την Πρωτομαγιά τρίτη με Σάββατο. Έκλεισα προ διετίας σε ένα appartment με 50€ τη βραδιά julia appartment κάπου στη v. Utca σε ένα στενό προς την κλειστή αγορά .....αλλά δε το βρίσκω πλέον στις αναζητήσεις. ( Εκεί περίπου με 60€ τη βραδιά) κάπου με εύκολη πρόσβαση τραμ η μέτρο
Στόχος μου είναι να πάω σε οσο το δυνατόν περισσότερα ιαματικά λουτρά..... Έχεις κάτι υπόψιν;
Επίσης πως είναι καλύτερα να μπαίνω στα νερά ...με προκρατήσεις από ίντερνετ ή επί τόπου στο ταμείο με κάρτα.
Ευχαριστώ πολύ
( Rudas και gellert έχω μπει αλλά ξαναμπαινω ) πρότεινε μου κανένα ακόμη εκτός από Scetzeni στο οποίο θα πάω ι και στο.νησι της Μαργαρίτας που θα πάω καθημερινή Τετάρτη και Πέμπτη σίγουρα;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
2 άτομα , 4 μέρες ακριβώς μετά την Πρωτομαγιά τρίτη με Σάββατο. Έκλεισα προ διετίας σε ένα appartment με 50€ τη βραδιά julia appartment κάπου στη v. Utca σε ένα στενό προς την κλειστή αγορά .....αλλά δε το βρίσκω πλέον στις αναζητήσεις. ( Εκεί περίπου με 60€ τη βραδιά) κάπου με εύκολη πρόσβαση τραμ η μέτρο
Στόχος μου είναι να πάω σε οσο το δυνατόν περισσότερα ιαματικά λουτρά..... Έχεις κάτι υπόψιν;
Επίσης πως είναι καλύτερα να μπαίνω στα νερά ...με προκρατήσεις από ίντερνετ ή επί τόπου στο ταμείο με κάρτα.
Ευχαριστώ πολύ
( Rudas και gellert έχω μπει αλλά ξαναμπαινω ) πρότεινε μου κανένα ακόμη εκτός από Scetzeni στο οποίο θα πάω ι και στο.νησι της Μαργαρίτας που θα πάω καθημερινή Τετάρτη και Πέμπτη σίγουρα;
Σε αυτά έχω πάει κ εγω Ρούντας , Γκέλερτ κ Σεζεζνι, θα δω κ για δωμάτιο αύριο από υπολογιστή..
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.241
Likes
6.696
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Είχα κάποτε μείνει σ’αυτό:
Boutique Hotel Budapest

Σε κάθετο δρόμο στο τέλος της Vaci, πολύ κοντά στην κεντρική αγορά και στο μετρό της Fovam ter.
Αξιοπρεπέστατο ήταν και βολικό για τα λουτρά Gellert.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.110
Likes
20.338
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Veli Bej baths
Kiraly baths
Και τα δύο είναι κοντά στο νησί, είναι καθαρά, αξιοπρεπέστατα, σε παραδοσιακό στυλ και οτι πρέπει για χαλάρωση!
 

xoukse

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Καλησπέρα παιδιά,

μια ερώτηση σχετικά με Revolut γιατί σύντομα θα πάω Βουδαπέστη.
Με συμφέρει να κάνω ανάληψη με revo σε μια τοπική τράπεζα αντι να πάω σε ένα ανταλλακτήριο; Επίσης στην εφαρμογή της revo με συμφέρει να τα έχω μετατρέψει σε φιορίνια για να κάνω ανάληψη ενός ποσού (έχω μεγάλο όριο σε αναληψεις δεν με επηρεάζει το έως 200€ ) αλλά και για να πληρώνω στα καταστήματα με κάρτα ή τα αφήνω σε € που την έχω φορτίσει ;
Σας ευχαριστώ πολύ

Υγ. αδερφέ vagar78 ήδη έχει αποθηκευτεί ο οδηγός σου!
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
511
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Καλησπέρα παιδιά,

μια ερώτηση σχετικά με Revolut γιατί σύντομα θα πάω Βουδαπέστη.
Με συμφέρει να κάνω ανάληψη με revo σε μια τοπική τράπεζα αντι να πάω σε ένα ανταλλακτήριο; Επίσης στην εφαρμογή της revo με συμφέρει να τα έχω μετατρέψει σε φιορίνια για να κάνω ανάληψη ενός ποσού (έχω μεγάλο όριο σε αναληψεις δεν με επηρεάζει το έως 200€ ) αλλά και για να πληρώνω στα καταστήματα με κάρτα ή τα αφήνω σε € που την έχω φορτίσει ;
Σας ευχαριστώ πολύ

Υγ. αδερφέ vagar78 ήδη έχει αποθηκευτεί ο οδηγός σου!
Οσες φορες εχω κανει μετατροπη σε ξενο νομισμα ευρω Ημερες ΠΣΚ ή αργιες η REVO μου παιρνει ελαφρως μεγαλτερη προμηθεια απο το κανονικο αν κανω ήδη πχ την μετατροπη Τριτη-Πεμπτη
Οσον αφορα την Αναληψη δεν εχω επιχειρησει ποτέ εχω διαβασει σχετικα σε ειδικη σελιδα οτι πρεπει να επιλεξεις ΑΤΜ που δεν εχει μια ειδικη Επιγραφη (EUR). Παντως προσωπικα αποφευγω εκτος αν ειναι αναγκη!

οταν εχεις καρτα αλλης χωρας και σου δινεται η επιλογη πληρωμης ΠΑΝΤΑ επιλεγεις πληρωμη σε εγχωριο Νομισμα πχ Φιορινια . Εχθες εβλεπα η ισοτιμια ειναι περιπου οσο ηταν η Δρχ σε εμας καπου 374 HUF οποτε κρινεις αναλογα τι σε συμφερει και τι οχι ! Υπαρχει σχετικο θεμα που σε παραπεμπει σε αγορες και μετατροπες

@gkalla το τσεκαρω αμεσως!!!

@Sassenach77 σε ευχαριστω θερμα τα βαζω και αυτα στο πλανο επισκεψεων! (γνωριζεις μηπως εσυ, αν καλο ειναι η προπληρωμη να γινει απο ιντερνετ ή επιτοπου λιγα λεπτα πριν την εισοδο?)

@vagar78 σε ευχαριστω θερμα!!! Ο λογος που το λιγουρευομαι ειναι το εμπορικο κεντρο διπλα τα θετικα σχολια Ελληνων και το μπατζετ του ειναι κοντα στο δικο μου...τελος η προσφορα του σχεδον 50% σαν 4αστερων (για 4 νυχτες παντα μεσοβδομαδα μετα την 1Μαγια)
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
511
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Επιπλεον .... τι γνωμη εχεις για το Τροφεα???
Ειχα παει προ 2ετιας και μου αρεσε αλλα δε ξερω αν ειναι στο ιδιο κοστος ολα τα εσταιτορια ??
E100 λεωφορειο για καθοδο στη πολη? Terminal 2 νομιζω εχω WIZZ ελευση και RYAIN αναχωρηση!


και κατι τελευταιο...... για μινι κρουαζιερα ποια γραμμη D1 - D2 απο τις 2 προτεινεις και απο που θα το παραλαβω καλυτερα? Εισητηριο επιτοπου ή 3μερου? (πολλα πραγματα ρωταω ...ε???)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.110
Likes
20.338
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Οσες φορες εχω κανει μετατροπη σε ξενο νομισμα ευρω Ημερες ΠΣΚ ή αργιες η REVO μου παιρνει ελαφρως μεγαλτερη προμηθεια απο το κανονικο αν κανω ήδη πχ την μετατροπη Τριτη-Πεμπτη
Οσον αφορα την Αναληψη δεν εχω επιχειρησει ποτέ εχω διαβασει σχετικα σε ειδικη σελιδα οτι πρεπει να επιλεξεις ΑΤΜ που δεν εχει μια ειδικη Επιγραφη (EUR). Παντως προσωπικα αποφευγω εκτος αν ειναι αναγκη!

οταν εχεις καρτα αλλης χωρας και σου δινεται η επιλογη πληρωμης ΠΑΝΤΑ επιλεγεις πληρωμη σε εγχωριο Νομισμα πχ Φιορινια . Εχθες εβλεπα η ισοτιμια ειναι περιπου οσο ηταν η Δρχ σε εμας καπου 374 HUF οποτε κρινεις αναλογα τι σε συμφερει και τι οχι ! Υπαρχει σχετικο θεμα που σε παραπεμπει σε αγορες και μετατροπες

@gkalla το τσεκαρω αμεσως!!!

@Sassenach77 σε ευχαριστω θερμα τα βαζω και αυτα στο πλανο επισκεψεων! (γνωριζεις μηπως εσυ, αν καλο ειναι η προπληρωμη να γινει απο ιντερνετ ή επιτοπου λιγα λεπτα πριν την εισοδο?)

@vagar78 σε ευχαριστω θερμα!!! Ο λογος που το λιγουρευομαι ειναι το εμπορικο κεντρο διπλα τα θετικα σχολια Ελληνων και το μπατζετ του ειναι κοντα στο δικο μου...τελος η προσφορα του σχεδον 50% σαν 4αστερων (για 4 νυχτες παντα μεσοβδομαδα μετα την 1Μαγια)
Σε κανένα δεν είχα κάνει κράτηση, ούτε καν στα τρία μεγαλύτερα (Rudas, Gellert, Szechenyi), ήμουν λίγο χύμα σε αυτό το θέμα. Νομίζω έχεις έκπτωση αν βγάλεις κάποια κάρτα (δεν θυμάμαι πως λέγεται) και αφορά έναν αριθμό λουτρών της πόλης, που επίσης δεν θυμάμαι, γιατί δεν είχα ασχοληθεί.
Μπήκα λίγο να δω τα δύο λουτρά που σου έγραψα και το Kyrali το δείχνει κλειστό :oops:....Οπότε μένει το Veli Bej. Επίσης υπάρχουν λουτρά και στο νησί είναι αυτά: Palatinus Bath - [Official website] αλλά δεν έχω πάει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.493
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom