Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Προσπαθώ να καταλάβω πως θα μπορούσε η γραμμή Μ3 να προσπεράσει τις κλειστές στάσεις της....
Mου έχει τύχει πολλές φορές σε ταξίδια κάποιες στάσεις του μετρό να είναι κλειστές και απλά να μη κάνει στάση σε αυτές και να συνεχίζει απευθείας με τον κόσμο μέσα σε κάποια επόμενη στάση. Γιατί σου φαίνεται περίεργο; Από την περιγραφή σου μαλλον δεν πρόκειται για τέτοια περιπτωση εδώ οπότε δε νομίζω να βολεύει το Ε200 αν είναι να πάρουμε λεωφορείο, μετρό και ξανά λεωφορείο.. καλύτερα με τη μία το E100 αν έχει συχνά δρομολόγια..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Mου έχει τύχει πολλές φορές σε ταξίδια κάποιες στάσεις του μετρό να είναι κλειστές και απλά να μη κάνει στάση σε αυτές και να συνεχίζει απευθείας με τον κόσμο μέσα σε κάποια επόμενη στάση. Γιατί σου φαίνεται περίεργο;
Το μετρό της Θεσσαλονίκης δεν κάνει τέτοια περίεργα :haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Mου έχει τύχει πολλές φορές σε ταξίδια κάποιες στάσεις του μετρό να είναι κλειστές και απλά να μη κάνει στάση σε αυτές και να συνεχίζει απευθείας με τον κόσμο μέσα σε κάποια επόμενη στάση. Γιατί σου φαίνεται περίεργο;
Όταν είχα πάει, είχαν κλειστό το κομμάτι προς το αεροδρόμιο (αυτό που είναι ανοιχτό τώρα) και ξέρω οτι οι συρμοί δεν κινούνταν καθόλου σε αυτό το κομμάτι. Επίσης στο επίσημο σάιτ γράφει οτι υπάρχει λεωφορείο αντικατάστασης των συρμών του μετρό, οπότε συμπεραίνω αυτόματα οτι το κομμάτι αυτό είναι τελείως κλειστό. Αλλά και τα παραπάνω να μην συνέβαιναν, θεωρώ οτι είναι πολλές οι στάσεις που είναι κλειστές για να κινείται ένας συρμός χωρίς να κάνει καμία στάση σε τόσο μεγάλο κομμάτι. Το τελευταίο είναι δικό μου συμπέρασμα, οπότε δεν πιάνεται ως κάτι δεδομένο, ούτε είμαι συγκοινωνιολόγος. Θεωρούσα όμως οτι έχεις διαβάσει το σάιτ και προσπαθούσα να καταλάβω τι άλλο μπορεί να εννοείς πέρα απο αυτό που είχα καταλάβει εγώ :)

Το μετρό της Θεσσαλονίκης δεν κάνει τέτοια περίεργα :haha:
Δεν στα 'πανε κοπελιά;;; Και το μετρό της Θεσσαλονίκης συντήρηση το κάνουν :clap::haha::clap::haha:
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Πριν 7-8 μήνες που ήμουν στη Βουδαπέστη, υπήρχε λεωφορείο Μ3 που έκανε τη διαδρομή του μετρό ουσιαστικά και για μένα ήταν πολύ βολικό. Δε χρειαζόταν να ανεβοκατεβαίνεις σκαλοπάτια στις στάσεις, ενώ ήταν πολύ συχνά τα δρομολόγια (κάθε 3-5 λεπτά).
Πιθανόν να ισχύει κάτι αντίστοιχο και τώρα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Το περασμένο Δεκέμβριο μετακινήθηκα από/προς αεροδρόμιο με το πολύ καλό 100Ε, μιας και είχα δει ότι από τότε έπαιζαν κλειστές στάσεις του μετρό.
Βασικά το λεωφορείο αυτό κάνει τη δουλειά, καθώς σε αφήνει σε πολύ κεντρικό σημείο και μετα αν χρειάζεται αλλάζεις μέσο, δεν αποτελεί μεγάλο πρόβλημα η απουσία του τρένου.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Το περασμένο Δεκέμβριο μετακινήθηκα από/προς αεροδρόμιο με το πολύ καλό 100Ε, μιας και είχα δει ότι από τότε έπαιζαν κλειστές στάσεις του μετρό.
Βασικά το λεωφορείο αυτό κάνει τη δουλειά, καθώς σε αφήνει σε πολύ κεντρικό σημείο και μετα αν χρειάζεται αλλάζεις μέσο, δεν αποτελεί μεγάλο πρόβλημα η απουσία του τρένου.
Και μεις το ίδιο κάναμε το Δεκέμβρη αλλά τώρα θα εχουμε και μικρό παιδί μαζί και θαναι δύσκολο αν χρειαστεί να είμαστε 30-40 λεπτά όρθιοι.. το χειμώνα ήταν οριακά από κόσμο, δηλαδή βρήκαμε να κάτσουμε απλά μακριά ο ένας από τον άλλο. Δε ξέρω τώρα που άνοιξε ο καιρός μήπως είναι φίσκα.. ή αυξάνουν τα δρομολόγια και είναι το ίδιο..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Και μεις το ίδιο κάναμε το Δεκέμβρη αλλά τώρα θα εχουμε και μικρό παιδί μαζί και θαναι δύσκολο αν χρειαστεί να είμαστε 30-40 λεπτά όρθιοι.. το χειμώνα ήταν οριακά από κόσμο, δηλαδή βρήκαμε να κάτσουμε απλά μακριά ο ένας από τον άλλο. Δε ξέρω τώρα που άνοιξε ο καιρός μήπως είναι φίσκα.. ή αυξάνουν τα δρομολόγια και είναι το ίδιο..
Eίναι κάπως πιο ακριβό σε σχέση με το λεωφορείο, αλλά εμείς επειδή είχαμε παιδί & δεν θέλαμε να ταλαιπωρηθούμε ιδιαίτερα, επιλέξαμε την λύση του ταξί μέσω booking (21Ε). Θεωρώ ότι για μεταφορά από αεροδρόμιο είναι από τα πιο φθηνα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Eίναι κάπως πιο ακριβό σε σχέση με το λεωφορείο, αλλά εμείς επειδή είχαμε παιδί & δεν θέλαμε να ταλαιπωρηθούμε ιδιαίτερα, επιλέξαμε την λύση του ταξί μέσω booking (21Ε). Θεωρώ ότι για μεταφορά από αεροδρόμιο είναι από τα πιο φθηνα.
Το είχα δει και αυτό, ταξί από booking δηλαδή, αλλά μου το έβγαζε τότε πάνω από 30€ την μια διαδρομή.. θα το ξανακοίταξω τώρα μήπως συμφέρει καλύτερα.
Είχατε ζητήσει παιδικο καθισματακι στο ταξί;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Το είχα δει και αυτό, ταξί από booking δηλαδή, αλλά μου το έβγαζε τότε πάνω από 30€ την μια διαδρομή.. θα το ξανακοίταξω τώρα μήπως συμφέρει καλύτερα.
Είχατε ζητήσει παιδικο καθισματακι στο ταξί;
Και στις δυο διαδρομες απο/προς αεροδρομιο τα ιδια περιπου δωσαμε. Καθισματακι δεν ζητήσαμε γιατι η κορη μας ειναι 8, αλλά είχα δει οτι μπορούσες να το ζητησεις στις σημειωσεις.
 

athalpa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
4
Καλημέρα σε όλους. Έχω κλείσει κι εγώ για Βουδαπέστη του Αγίου Πνεύματος, Πέμπτη απόγευμα με Δευτέρα μεσημέρι. Τρεις γεμάτες ημέρες και δύο κουτσουρεμένες. Πραγματικά έχω βρει ότι πληροφορία χρειάζομαι εδώ μέσα και ο οδηγός του vagar78 είναι απλά απίστευτος. Ευχαριστούμε όλους όσους ξοδεύουν από το χρόνο τους για να μοιραστούν τις εμπειρίες και τις γνώσεις τους για τη Βουδαπέστη. Έχω μια μικρή εμπειρία από τη πόλη αφού το 2016 πήγα για 2 ημέρες επαγγελματικό ταξίδι. Τότε όλα ήταν κανονισμένα, από το tour στα βασικά μέρη μέχρι το φαΐ, οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν είχα ούτε το χρόνο ούτε την ελευθερία να δω τη πόλη όπως θα ήθελα. Τη λάτρεψα όμως και το είχα από τότε βάλει στο μυαλό μου να την επισκεφτώ ξανά ατομικά. Τώρα ήρθε η ώρα να κάνω αυτό το ταξίδι με τη γυναίκα μου.

Θα ήθελα λοιπόν να κάνω κάποιες επιπλέον ερωτήσεις και όποιος μπορεί απαντάει:
  1. Έχω κάνει κράτηση με δωρεάν ακύρωση στο La Prima Fashion Hotel. Σκέφτομαι και το D8 Hotel. Απ' ότι είδα vagar78 έχεις μείνει και στα δύο. Ποιο θεωρείς καλύτερη επιλογή;
  2. Επειδή έχουμε και Κυριακή μέσα στο ταξίδι, τι προτείνετε να προγραμματίσουμε για τη συγκεκριμένη ημέρα; Αν έχω καταλάβει καλά, μόνο η αγορά είναι κλειστή.
  3. Λογικά η εποχή δεν ενδείκνυται για τα λουτρά, σωστά;
  4. Από τη πλευρά της Βούδας, αξίζει κάποιο εστιατόριο για φαί το βράδυ;
  5. Αν η Citadel είναι κλειστή, αξίζει να πάμε στο λόφο Γκέλερτ; Μέχρι που μπορείς να φτάσεις;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

apos

Member
Μηνύματα
196
Likes
523
2. Μπορείτε να κάνετε μια βόλτα στο νησί της Μαργαρίτας
3. Ενδεικνυται ειδικά αν πας βραδάκι.
5. Φτάνεις σχεδόν μέχρι πάνω. Βλέπεις από μία άλλη οπτική την πόλη. Δες παρακάτω φώτο τραβηγμένες από τον λόφο
IMG_20220330_141739.jpg IMG_20220330_145001.jpg IMG_20220330_151659.jpg IMG_20220330_153619.jpg IMG_20220330_153633.jpg IMG_20220330_153738.jpg
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλημέρα σε όλους. Έχω κλείσει κι εγώ για Βουδαπέστη του Αγίου Πνεύματος, Πέμπτη απόγευμα με Δευτέρα μεσημέρι. Τρεις γεμάτες ημέρες και δύο κουτσουρεμένες. Πραγματικά έχω βρει ότι πληροφορία χρειάζομαι εδώ μέσα και ο οδηγός του vagar78 είναι απλά απίστευτος. Ευχαριστούμε όλους όσους ξοδεύουν από το χρόνο τους για να μοιραστούν τις εμπειρίες και τις γνώσεις τους για τη Βουδαπέστη. Έχω μια μικρή εμπειρία από τη πόλη αφού το 2016 πήγα για 2 ημέρες επαγγελματικό ταξίδι. Τότε όλα ήταν κανονισμένα, από το tour στα βασικά μέρη μέχρι το φαΐ, οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν είχα ούτε το χρόνο ούτε την ελευθερία να δω τη πόλη όπως θα ήθελα. Τη λάτρεψα όμως και το είχα από τότε βάλει στο μυαλό μου να την επισκεφτώ ξανά ατομικά. Τώρα ήρθε η ώρα να κάνω αυτό το ταξίδι με τη γυναίκα μου.

Θα ήθελα λοιπόν να κάνω κάποιες επιπλέον ερωτήσεις και όποιος μπορεί απαντάει:
  1. Έχω κάνει κράτηση με δωρεάν ακύρωση στο La Prima Fashion Hotel. Σκέφτομαι και το D8 Hotel. Απ' ότι είδα vagar78 έχεις μείνει και στα δύο. Ποιο θεωρείς καλύτερη επιλογή;
  2. Επειδή έχουμε και Κυριακή μέσα στο ταξίδι, τι προτείνετε να προγραμματίσουμε για τη συγκεκριμένη ημέρα; Αν έχω καταλάβει καλά, μόνο η αγορά είναι κλειστή.
  3. Λογικά η εποχή δεν ενδείκνυται για τα λουτρά, σωστά;
  4. Από τη πλευρά της Βούδας, αξίζει κάποιο εστιατόριο για φαί το βράδυ;
  5. Αν η Citadel είναι κλειστή, αξίζει να πάμε στο λόφο Γκέλερτ; Μέχρι που μπορείς να φτάσεις;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Ενδιαφέρον έχει και μια επίσκεψη έξω από την πόλη στο Memento, μουσείο της κομμουνιστικής Ουγγαρίας σε υπαίθριο και κλειστό χώρο. Αγάλματα του Λένιν συμβόλων κλπ. Σου δίνει την αίσθηση της τότε εποχής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom