Ουγγαρία Βουδαπεστη με μωρο...τι προτεινετε?

sophie jolie

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Καλησπερα.Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα με το ταξιδι μας στη Βουδαπεστη.Εκελεισα εισιτηρια με aegean με 286 ευρω (2ατομα +βρεφος) και ενα στουντιο για 3 μερες με 195 ευρω.πιστευω οτι ειναι αρκετα καλες οι τιμες σε σχεση με αλλα ταξιδια που εχουμε κανει στο εξωτερικο.Τα στουντιο λεγονται LA apartments.Hθελα τις συμβουλες σας.Τι μπορουμε να κανουμε με το μωρο τι να επισκεφτουμε και με τι μεσο?ευχαριστω πολυ!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλωσόρισες ... Πότε θα πάτε; Το ρωτάω για το θέμα του καιρού. Αν εχει κρύο δεν θα είναι εύκολο να είστε έξω πολλές ώρες με το μωρό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.065
Όι μετακινήσεις με το καρότσι είναι πολύ πρακτικές- θα είναι ξεκούραστο και θα κοιμάται όποτε χρειαστεί. Οπότε θα έχεις πρόσβαση όπου έχει και κάθε κάτοικος της πόλης με μωρό.
Θα χρειαστεί όμως καλή οργάνωση στο φαρμακείο που θα πάρεις μαζί σου για παν ενδεχόμενο και πιθανή προετοιμασία των γευμάτων του στο διαμέρισμα, αφού δεν το φαντάζομαι καταφέρει να τρώει γκούλας :haha:. Επίσης θα μπορούσες να του βγάλεις δωρεάν κάρτα ευρωπαϊκής ασφάλισης υγείας.
Θα βοηθούσε πολύ να του δίνεις νερό με το μπουκάλι κάθε φορά που νιώθεις πίεση στα αυτιά σου στο αεροπλάνο, για να μην πονέσουν τα αυτιά του.
 

sophie jolie

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.Ξεχασα να σας πω οτι θα παμε 11μαιου αρα υπολογιζω πως θα εχει καλο καιρο και δεν θα εχουμε προβλημα με αυτο.οσο για το φαρμακειο , θα κοιταξω να παρω μαζι μου τα απαραιτητα, εχετε απολυτο δικιο.Για το φαι του δεν ανησυχω καθολου γιατι και με ετοιμα βαζακια , γαλα η κρεμες την παλευει , δεν ειναι ιδιαιτερα φαγανος..δεν θυμαμαι να το εχω πει αλλα ο μικρος τοτε θα ειναι 16 μηνων .Ηθελα να μου πειτε τι αξιοθεατα μπορουμε να δουμε αν υπαρχει καποιος περιορισμος να μην μπαινει καπου το καροτσι και τετοια...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.065
Ε, πάρτε μαζί σας κι έναν ελαφρύ "μάρσιππο", αφήστε το καρότσι στην είσοδο του αξιοθέατου, φόρτωσέ το στο μπαμπά και μπείτε παντού!
 

sophie jolie

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
γνωριζει καποιος που εχει παει πως θα μας βολεψει να επισκεφτουμε το νησακι της μαργαριτας?και για τα κοκκινα λεωφορεια hop on -hop off ...θα μας βολεψουν με μωρο 16 μηνων?Διαβασα πολλες ιστοριες και σχολια αλλα ειναι 3 χρονια παλιοτερα και θα ηθελα να μου πει καποιος που εχει παει πιο κοντα...
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Στο νησακι της Μαργαριτας πηγαινει λεοφωρειο, μπορεις να πας και με τραμ μεχρι ενα σημειο και μετα με τα ποδια, εμεις αυτο καναμε!

Τωρα για τα λεοφωρειακια χοπ-ον χοπ-οφ δεν γνωριζω κατι γιατι δεν τα προτιμησαμε!!! ειναι πολυ ομορφη πολη, σιγουρα θα την χαρειτε!
 

Giorgina!

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν.Αμερικής
Καλησπέρα, είμαι και εγώ καινούργιο μέλος, μόλις σήμερα γράφτηκα και αυτό είναι το πρώτο μου μνμ! Πήγα στην Βουδαπέστη πέρυσι την άνοιξη. Είναι πανέμορφη... ο καιρός δεν ήταν πολύ καλός είχε πολύ κρύο... πρόσεχε τα ρούχα που θα πάρεις!Για το νησί της Μαργαρίτας ο πιο εύκολος τρόπος είναι το λεωφορείο 26 από το σταθμό Nyugati. Εκεί μπορείτε να νοικιάσετε ποδήλατα (διπλά) ή αυτοκινητάκια (τα συνιστώ) και να δείτε όλο το νησί εύκολα και ίσως το καρότσι είναι πρόβλημα... Επίσης, συστήνω ανεπιφύλακτα μια βόλτα στο πάρκο Városliget, με μια όμορφη λιμνούλα και ένα κάστρο. Είναι μαγικά! Εκεί υπάρχουν και τα λουτρά Szechenyi, συστήνω ένα τάι μασάζ αξέχαστο. Στην ίδια περιοχή είναι και ο ζωολογικός κήπος είναι πολύ μεγάλος και όμορφος θα αρέσει σίγουρα στο μωρό. Επιπλέον, μια καλή επιλογή είναι η μεγάλη αγορά με φρούτα, λαχανικά, ψάρια, τυριά, πικάντικο σαλάμι κτλ. (Central Market Hall (Nagyvasarcsarnok)). Αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορείες ρωτησέ με ότι θες...:p
 
Last edited by a moderator:

sophie jolie

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
giorgina σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Να σε ρωτησω κ κατι ακομη.Στα λεωφορεια μπορουμε να μπαινουμε με το καροτσι κλειστο?θα ειναι μικρο σαν μπαστουνι.Και κατι αλλο.Στο νησακι της μαργαριτας τα ποδηλατα εχουν υποδοχη να μπαινει μωρο?στα αυτοκινητακια γινεται να κατσει το μωρο και το κλειστο καροτσι η να μην το παρω καθολου εκεινη τη μερα?και ξερεις καθολου ποσο στοιχιζουν αυτα?
Εvie ευχαριστω κ σε εσενα.λες καλυτερα να την περπατησουμε και να μην παρουμε τα λεωφορειακια ε?βλεποντας...
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Καλησπέρα, είμαι και εγώ καινούργιο μέλος, μόλις σήμερα γράφτηκα και αυτό είναι το πρώτο μου μνμ! Πήγα στην Βουδαπέστη πέρυσι την άνοιξη. Είναι πανέμορφη... ο καιρός δεν ήταν πολύ καλός είχε πολύ κρύο... πρόσεχε τα ρούχα που θα πάρεις!Για το νησί της Μαργαρίτας ο πιο εύκολος τρόπος είναι το λεωφορείο 26 από το σταθμό Nyugati. Εκεί μπορείτε να νοικιάσετε ποδήλατα (διπλά) ή αυτοκινητάκια (τα συνιστώ) και να δείτε όλο το νησί εύκολα και ίσως το καρότσι είναι πρόβλημα... Επίσης, συστήνω ανεπιφύλακτα μια βόλτα στο πάρκο Városliget, με μια όμορφη λιμνούλα και ένα κάστρο. Είναι μαγικά! Εκεί υπάρχουν και τα λουτρά Szechenyi, συστήνω ένα τάι μασάζ αξέχαστο. Στην ίδια περιοχή είναι και ο ζωολογικός κήπος είναι πολύ μεγάλος και όμορφος θα αρέσει σίγουρα στο μωρό. Επιπλέον, μια καλή επιλογή είναι η μεγάλη αγορά με φρούτα, λαχανικά, ψάρια, τυριά, πικάντικο σαλάμι κτλ. (Central Market Hall (Nagyvasarcsarnok)). Αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορείες ρωτησέ με ότι θες...:p
giorgina καλως ορισες στην ταξιδιωτικη παρεα μας!θελω να σε ρωτησω ποσες μερες εμεινες βουδαπεστη κι αν το συνδυασες με καποια εκδρομη (π.χ. Μπρατισλαβα, παραδουναβια χωρια κτλ)?εμεις κλεισαμε 5 βραδιες και ταξιδευουμε 7 Μαιου!την 6η βραδια θα μεινουμε μπρατισλαβα!
 
Last edited by a moderator:

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.281
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
γνωριζει καποιος που εχει παει πως θα μας βολεψει να επισκεφτουμε το νησακι της μαργαριτας?και για τα κοκκινα λεωφορεια hop on -hop off ...θα μας βολεψουν με μωρο 16 μηνων?Διαβασα πολλες ιστοριες και σχολια αλλα ειναι 3 χρονια παλιοτερα και θα ηθελα να μου πει καποιος που εχει παει πιο κοντα...
Ολοι λενε πολυ ωραια σχολια για το νησι της Μαργαριτας, αλλα οταν ειχαμε παει εμεις ηταν πολυ "παρατημενο" και αδειο... το πρασινο απεριποιητο και ολα κλειστα! Πηγαμε ομως τελος Μαρτιου οποτε μπορει να ηταν νωρις ακομα, αλλο Μαρτιος, αλλο Μάιος ... Ειχα ακουσει οτι ειναι τελεια και ψιλο-απογοητευτηκα... :(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.950
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom