Ουγγαρία Βουδαπεστη με μωρο...τι προτεινετε?

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
giorgina σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Να σε ρωτησω κ κατι ακομη.Στα λεωφορεια μπορουμε να μπαινουμε με το καροτσι κλειστο?θα ειναι μικρο σαν μπαστουνι.Και κατι αλλο.Στο νησακι της μαργαριτας τα ποδηλατα εχουν υποδοχη να μπαινει μωρο?στα αυτοκινητακια γινεται να κατσει το μωρο και το κλειστο καροτσι η να μην το παρω καθολου εκεινη τη μερα?και ξερεις καθολου ποσο στοιχιζουν αυτα?
Εvie ευχαριστω κ σε εσενα.λες καλυτερα να την περπατησουμε και να μην παρουμε τα λεωφορειακια ε?βλεποντας...
sophie jolie μπορεις να παρεις το λεοφωρειο, ετσι κι αλλιως μεσα στο νησακι θα περπατησεις και γενικα στην Βουδαπεστη θα ριξετε πολυ περπατημα

Με το καροτσι φανταζομαι θα μπορειτε να μπειτε στο λεοφωρειο αλλα καλυτερα να ρωτησετε πριν το επιχειρησετε...
 

Giorgina!

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν.Αμερικής
sophie jolie ..Νομίζω πως είχα δει καρότσι σε λεωφορείο αλλά δεν είμαι και σίγουρη... μπορείτε να ρωτήσετε. Τα ποδήλατα δεν έχουν υποδοχή έχουν κάτι σαν καλάθι από μπροστά για τσάντες. Πρέπει να το κρατάει ο συνοδηγός στα χέρια . Στα αυτοκινητάκια πάλι πρέπει να το κρατάς στα χέρια… όσο για το καρότσι μπορεί να σε αφήσουν να το βάλεις στο πίσω μέρος (είναι για τέσσερα άτομα δύο μπροστά- δύο πίσω ανάποδα), εκεί ίσως χωρέσει αλλά μπορεί να μην το επιτρέπουν. Μπορείς αν θέλεις να τους ρωτήσεις και να το αφήσεις εκεί για όσο θα διαρκέσει η βόλτα. Όσο για τις τιμές το αυτοκίνητο (το 2012) έκανε για μισή ώρα 2.900. Τα ποδήλατα πιο φθηνά αλλά δεν θυμάμαι! Γενικά με τα ΗUF δυσκολευτήκαμε πολύ! Είχα κάνει μια λίστα με την αντιστοιχία των τιμών σε ευρώ και μου φάνηκε εύχρηστη πολύ και με γρήγορο αποτέλεσμα, αντί να κάνεις με το κινητό την πράξη.
 
Last edited by a moderator:

Giorgina!

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν.Αμερικής
giorgina καλως ορισες στην ταξιδιωτικη παρεα μας!θελω να σε ρωτησω ποσες μερες εμεινες βουδαπεστη κι αν το συνδυασες με καποια εκδρομη (π.χ. Μπρατισλαβα, παραδουναβια χωρια κτλ)?εμεις κλεισαμε 5 βραδιες και ταξιδευουμε 7 Μαιου!την 6η βραδια θα μεινουμε μπρατισλαβα!
Μείναμε 5 μέρες και δυστηχώς δεν το συνδιάσαμε με άλλη πόλη... εύχομαι να περάσετε πολύ ωραία... πάντως 4 μέρες για Βουδαπέστη πιστεύω είναι αρκετές!
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Εμείς πήγαμε μέσα Απριλίου του 2011. Ημασταν τυχεροι και μας έκανε αρκετα καλό καιρό. Το νησι της Μαργαρίτας τον Απρίλιο ήταν πολύ περιποιημενο, κόσμος πολύς για πικ νικ, τρέξιμο, καφεδάκι, κωπηλασια κτλ κτλ. Νοικιάσαμε και 4θεσιο ποδήλατο αλλά συμπεράναμε πως καλύτερα θα ήταν να νοικιάζαμε αυτοκινητάκι (σαν αυτα του γκολφ) η διαφορά τιμης δεν ηταν μεγάλη. Για το ζωολ.κήπο συμφωνώ πως αξίζει επίσκεψη πόσο μαλλον με το μωρό πάντως εμείς 4 ενήλικες εντυπωσιαστήκαμε.
 

sophie jolie

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Eυχαριστω πολυ ειστε πολυ κατατοπιστικοι...Οσο για το νησακι και εμενα θα μου αρσε με το αυτοκινητακι..αν τα καταφερουμε εχει καλως...!Ο ζωολογικος κηπος που ειναι ?εξω απο το κεντρο?και πως παμε εκει?
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Μπορείς να πάρεις το καρότσι στο λεωφορείο, υπαρχει ειδικός χωρος στα περισσοτερα λεωφορεια για καρότσια, αλλα και αν δεν υπαρχει ακόμα το κλέινεις και το τοποθετήσεις σε καποιο σημείο, δεν προκειται να σου πει κανεις τιποτα. Ο ζωολογικός κήπος πάντως δεν με ενθουσίασε, αλλα ειναι και αρκετα χρόνια που εχω παει.
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Eυχαριστω πολυ ειστε πολυ κατατοπιστικοι...Οσο για το νησακι και εμενα θα μου αρσε με το αυτοκινητακι..αν τα καταφερουμε εχει καλως...!Ο ζωολογικος κηπος που ειναι ?εξω απο το κεντρο?και πως παμε εκει?[/

με την γραμμη Μ1 του μετρο θα κατεβειτε στην σταση Szechenyi furdo (αν το γραφω σωστα, προτελευταια σταση) θα περασετε μπροστα απο τα ομονυμα λουτρα και θα δειτε ταμπελα δεν ειναι ουτε 5 λεπτα απο εκει με τα ποδια...

Ειναι πολυ ομορφα και εχει παρα πολλες οικογενειες!
Μην ξεχασετε να παρετε απο τα υπεθρια περιπτερα κατι νοστιμα γλυκακια με ζυμη σαν χωνακια με ζαχαρη!!!:clap::clap::clap:
 

alex_thess

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Καλησπερα.Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα με το ταξιδι μας στη Βουδαπεστη.Εκελεισα εισιτηρια με aegean με 286 ευρω (2ατομα +βρεφος) και ενα στουντιο για 3 μερες με 195 ευρω.πιστευω οτι ειναι αρκετα καλες οι τιμες σε σχεση με αλλα ταξιδια που εχουμε κανει στο εξωτερικο.Τα στουντιο λεγονται LA apartments.Hθελα τις συμβουλες σας.Τι μπορουμε να κανουμε με το μωρο τι να επισκεφτουμε και με τι μεσο?ευχαριστω πολυ!
Τα αεροπορικα ειναι καλή τιμή! Αλλα apartments με 65 euro ανα ημέρα ειναι αρκετά! Υπάρχουν αξιολογα ξενοδοχεια 4 αστερων κεντρικά με πρωινό με 45,00 - 50,00 Eurο ανα ημέρα! Ψάξ'το καλύτερα!
 

sophie jolie

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Τα αεροπορικα ειναι καλή τιμή! Αλλα apartments με 65 euro ανα ημέρα ειναι αρκετά! Υπάρχουν αξιολογα ξενοδοχεια 4 αστερων κεντρικά με πρωινό με 45,00 - 50,00 Eurο ανα ημέρα! Ψάξ'το καλύτερα!
σε ευχαριστω πολυ αλλα στη φαση με το μωρο μας βολευει καλυτερα το στουντιο.Στις ημερομηνιες που ψαχνω και στην ποιοτητα , ηταν το καλυτερο που βρηκα ...απλα χρειαζομαι τα σκευη και την κουζινα για το μωρο..Και κατι αλλο τσεκαρα τα αεροπορικα 2-3 μερες αργοτερα και ειχαν παρει 150ευρω αυξηση!!!το πιστευετε??
 

sophie jolie

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Eυχαριστω πολυ ειστε πολυ κατατοπιστικοι...Οσο για το νησακι και εμενα θα μου αρσε με το αυτοκινητακι..αν τα καταφερουμε εχει καλως...!Ο ζωολογικος κηπος που ειναι ?εξω απο το κεντρο?και πως παμε εκει?[/

με την γραμμη Μ1 του μετρο θα κατεβειτε στην σταση Szechenyi furdo (αν το γραφω σωστα, προτελευταια σταση) θα περασετε μπροστα απο τα ομονυμα λουτρα και θα δειτε ταμπελα δεν ειναι ουτε 5 λεπτα απο εκει με τα ποδια...

Ειναι πολυ ομορφα και εχει παρα πολλες οικογενειες!
Μην ξεχασετε να παρετε απο τα υπεθρια περιπτερα κατι νοστιμα γλυκακια με ζυμη σαν χωνακια με ζαχαρη!!!:clap::clap::clap:
ευχαριστω για τις πληροφοριες!οσο για τα γλυκακια θα τα τιμησουμε!!!
 

Giorgina!

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν.Αμερικής
Eυχαριστω πολυ ειστε πολυ κατατοπιστικοι...Οσο για το νησακι και εμενα θα μου αρσε με το αυτοκινητακι..αν τα καταφερουμε εχει καλως...!Ο ζωολογικος κηπος που ειναι ?εξω απο το κεντρο?και πως παμε εκει?
Το εισιτήριο για τον ζωολογικό είναι 2400 HUF. Μπορείς να πάρεις το μπλε λεωφορείο τα νούμερα (20E, 30, 30A, 105) μέχρι την στάση Hősök tere (=Heroes’ Square). Έτσι θα ξεκινήσετε την βόλτα σας από το τέλος της λεωφόρου Andrassy, θα δείτε την πλατεία των ηρώων και μετά θα συνεχίσετε και στο πανέμορφο πάρκο που σου είχα αναφέρει σε προηγούμενο σχόλιο (το πάρκο Városliget με τεχνητή λιμνούλα και το κάστρο Βάινταχουνιαντ το οποίο έχει διαφορετικά στυλ κατασκευής). Επίσης μπορείς να πάρεις την κίτρινη γραμμή του μετρό (M1) μέχρι την στάση: Széchenyi Fürdő (=Széchenyi Thermal Bath). Εγώ σου προτείνω το λεωφορείο για να δεις και τα όμορφα κτίσματα της λεωφόρου. Δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις με το μωρό αλλά κατά την γνώμη μου αξίζει να πάτε και στα λουτρά. Ίσως μπορείτε να κάνετε μόνο μασάζ… εναλλάξ! Είναι υπέροχο εγώ προσωπικά κόντεψα να λιποθυμήσω από την χαλάρωση.. είσαι σε άλλο κόσμο. Μας άρεσε τόσο πολύ που πήγαμε και στα Gellert Baths, μόνο για μασάζ.. ακόμα καλύτερο thai μασάζ.:clap:
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.928
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom