Ρουμανία "Βουκουρέστι και θερμαλ σπα" γιατί ο παράδεισος δεν μπορεί να περιμένει

naki

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ-Θιβέτ
Πολύ θα το ήθελα, αλλά στις 06/08 λέμε να φάμε όλη τη μέρα στο Therme. Ωστόσο αν αλλάξει κάτι το τηλεφωνό μου είναι . Έχω και viber, στο facebook είμαι σαν George Skentzos

Το walking tour το προτείνεις και για μας με δυο παιδιά 3 και 5;
Αγαπητέ @gioske δυστυχώς το μήνυμά σου το είδα τώρα ..πολύ κατόπιν εορτής !!! Ελπίζω να περάσατε όμορφα ! Ίσως μας δοθεί ευκαιρία να βρεθούμε σε κάποιο άλλο ταξίδι όπου θα έχουμε κοινό προορισμό !!! Όσο για τα walking tours θα έλεγα ότι είναι πολύ μικρά τα παιδιά και δεν θα το πρότεινα ..είναι για αργότερα ! Ο γιος μου που είναι τώρα 14 χρόνων ακολουθεί πιο άνετα ...ξέρει πλέον με πια φιλοσοφία συμμετέχουμε .. τα αγγλικά του έχουν αναβαθμιστεί αρκετά.. οπότε βρίσκει ενδιαφέρον ..στο να γνωρίσει τον καινούργιο τόπο μέσα από αυτή την διαδικασία ! Όταν πρωτο-συμμετείχε .. ήταν στην Βαρκελώνη όταν ήταν 9 χρόνων ...δεν του ήταν δυσάρεστο να ακολουθήσει στην βόλτα εξηγώντας του περιληπτικά στα Ελληνικά ...τα διάφορα αξιοθέατα ...και κεντρίζοντας του το ενδιαφέρον -ούτως ή άλλως ήξερε ότι θα κάναμε πολλές βόλτες .. οπότε τι καλύτερο να έχεις και ξενάγηση παράλληλα χωρίς να χάνεσαι - !! Βέβαια πλέον σ όλα μας τα ταξίδια βάζουμε walking tour οπότε το ξέρει προκαταβολικά και το απολαμβάνει !
@vagar78 σ ευχαριστώ πολύ και πάλι για όλη την πληροφόρηση γύρω απ τα Therme.. βόλεψε πάρα πολύ να αποχαιρετίσουμε ..και να κλείσουμε το ταξίδι μας στο Βουκουρέστι ! Περιοριστήκαμε μόνο στο Galaxy ..-λόγω του μικρού- ...κλείσαμε για 4,5 ώρες ..πήγαμε δωρεάν με το δικό τους Bus από την Piata Romana ..οι αποσκευές μας φυλάχτηκαν με ασφάλεια στην Reception ..και φεύγοντας για αεροδρόμιο η uber μας κατά εξυπηρέτησε πάμφθηνα !!
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τελικά πήγαμε Therme spa, κάτσαμε μόνο τρεις ώρες γιατί είχαμε και πτήση, αλλά περάσαμε υπέροχα. Στεναχωρηθήκαμε που δεν είχαμε παραπάνω χρόνο γιατί θα μπορούσαμε να δούμε πολύ περισσότερα... Θα ακολουθήσει ταξιδιωτική ιστορία αλλά ακόμα έχω να τελειώσω την προηγούμενη :p
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αφήσαμε τελευταία μέρα την επίσκεψη μας εκεί μια και θα έπρεπε να αφήσουμε το σπίτι του AirBNB στις 12 και η πτήση μας ήταν στις 6. Επομένως σκεφτήκαμε να επισκεφθούμε το spa τελευταία μέρα, με τις βαλίτσες, μια και είναι κοντά στο αεροδρόμιο. Φτάσαμε 1, ε, γύρω στις 4 έπρεπε να φύγουμε, είχαμε να προλάβουμε και την πτήση μας...!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλά ναι 12 συνήθως είναι το check out κ σε εμάς το ίδιο αλλά φύγαμε 8.30 για να πάμε να χαλαρωσουμε περισσότερες ώρες...Καλή σκέψη κάνατε για τελευταία μέρα απλά έπρεπε να αφήσετε το δωμάτιο νωρίτερα :) ... Καλά να είστε να πάτε πάλι....
 
Μηνύματα
12
Likes
4
Η ιστορία ολοκληρώθηκε αν μπορεί κάποιος από τους διαχειριστές να την μεταφέρει.
Προσπάθησα να σας ταξιδέψω στην πόλη μέσα από τις εικόνες και να βάλω όσα περισσότερα στοιχεία μπορώ για τα θέρμαλ σπα για να μην ψάχνεται όποιος θελήσει να τα επισκεφθεί.
Πολύ κατατοπιστική ιστορία.. Με βοήθησε αρκετά να οργανώσω το ταξίδι μου για Βουκουρέστι τον ερχόμενο Δεκέμβριο. Το μόνο που δεν μπόρεσα να βρω είναι τις τιμές για μασάζ στο σπα. Εγώ φτάνω Σαββάτο βράδυ και φεύγω Τετάρτη μεσημέρι. Είχα υπόψην μου να κάναμε μονοήμερη οργανωμένη εκδρομή την μια μέρα στο Μπρασόβ, την άλλη μέρα να πηγαίναμε στα σπα και μια μέρα Βουκουρέστι στην πόλη. Τι λες?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τρεις ημέρες στην ουσία έχεις όπως είχαμε και εμείς..Στη περίπτωση τη δική μας αποφασίσαμε ότι χρειαζόταν μια μέρα ακόμα για να πάμε επαρχία και πάλι δεν θα προλαβαιναμε να δούμε πολλά οπότε είπαμε επαρχία ή Βουκουρέστι δεν γίνεται και τα δύο μαζί γιατι στο τέλος δεν θα δούμε τίποτα από τα δύο και θα πρέπει να πάμε ξανά..Το ίδιο προτείνω κ σε σένα αφού θα πάτε κ σπα σας μένουν 2 ημερες να δείτε την πόλη που εντάξει δεν είναι πόλη που θες πολλές μέρες να την δεις αλλά δεν είναι και για μια ημέρα που θα σας μείνει αν πάτε Μπράσοφ....Από εκεί και πέρα είναι και τι θες να κάνεις , αν θες να χαλαρωσεις δεν πας Μπράσοφ, αν θες να τρέχεις και να πεις ότι είδες ένα μέρος ακόμα το δοκιμάζεις ..Η επαρχία έχει κάστρα δεν είναι μόνο Μπράσοφ οπότε θεωρώ ότι πρέπει να τις αφιερώσεις περισσότερες μέρες και ότι δεν γίνονται σε μια εκδρομή όλα..Εσύ αποφασίζεις...
Όσον αφορα τα σπα και τις τιμές στο μασαζ:
Καταγραφή.PNG Καταγραφή.PNG Καταγραφή.PNG Καταγραφή.PNG Καταγραφή.PNG Καταγραφή.PNG Καταγραφή.PNG Καταγραφή.PNG Καταγραφή.PNG Καταγραφή.PNG Καταγραφή.PNG Καταγραφή.PNG Καταγραφή.PNG Καταγραφή.PNG
 
Last edited:
Μηνύματα
12
Likes
4
Τρεις ημέρες στην ουσία έχεις όπως είχαμε και εμείς..Στη περίπτωση τη δική μας αποφασίσαμε ότι χρειαζόταν μια μέρα ακόμα για να πάμε επαρχία και πάλι δεν θα προλαβαιναμε να δούμε πολλά οπότε είπαμε επαρχία ή Βουκουρέστι δεν γίνεται και τα δύο μαζί γιατι στο τέλος δεν θα δούμε τίποτα από τα δύο και θα πρέπει να πάμε ξανά..Το ίδιο προτείνω κ σε σένα αφού θα πάτε κ σπα σας μένουν 2 ημερες να δείτε την πόλη που εντάξει δεν είναι πόλη που θες πολλές μέρες να την δεις αλλά δεν είναι και για μια ημέρα που θα σας μείνει αν πάτε Μπράσοφ....Από εκεί και πέρα είναι και τι θες να κάνεις , αν θες να χαλαρωσεις δεν πας Μπράσοφ, αν θες να τρέχεις και να πεις ότι είδες ένα μέρος ακόμα το δοκιμάζεις ..Η επαρχία έχει κάστρα δεν είναι μόνο Μπράσοφ οπότε θεωρώ ότι πρέπει να τις αφιερώσεις περισσότερες μέρες και ότι δεν γίνονται σε μια εκδρομή όλα..Εσύ αποφασίζεις...
Όσον αφορα τα σπα και τις τιμές στο μασαζ:
View attachment 251416 View attachment 251417 View attachment 251418 View attachment 251419 View attachment 251420 View attachment 251421 View attachment 251422 View attachment 251423 View attachment 251424 View attachment 251425 View attachment 251426 View attachment 251427 View attachment 251428 View attachment 251429
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ. Ειλικρινά ήσουν πολύ κατατοπιστικός σε όλα όσα ήθελα να μάθω.
 

pronoobgr

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Πολυ ομορφη και πολυ βοηθητικη ιστορια! Με την παρεα μου θα παμε για 5 μερουλες, σε 2 βδομμαδες και το Therme ειναι στο σχεδια σιγουρα. Ακομα ψαχνουμε προτεινομενα εστιατορια/μερη για ποτα/μπυρες κλπ.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πολυ ομορφη και πολυ βοηθητικη ιστορια! Με την παρεα μου θα παμε για 5 μερουλες, σε 2 βδομμαδες και το Therme ειναι στο σχεδια σιγουρα. Ακομα ψαχνουμε προτεινομενα εστιατορια/μερη για ποτα/μπυρες κλπ.
Με 5 ημέρες αν δεν πάτε στα θερμε θα το μετανοιωσετε...Εμείς πήγαμε πρωί αλλά βράδυ πιστεύω θα είναι καλύτερα :)...Στο καρουκουμπερε οπωσδήποτε και πολύ καλά είναι και τα la mama, la placinte και το hanul lui manuc.Δοκιμασμένα δεν θα το μετανοιωσετε..
 

pronoobgr

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Με 5 ημέρες αν δεν πάτε στα θερμε θα το μετανοιωσετε...Εμείς πήγαμε πρωί αλλά βράδυ πιστεύω θα είναι καλύτερα :)...Στο καρουκουμπερε οπωσδήποτε και πολύ καλά είναι και τα la mama, la placinte και το hanul lui manuc.Δοκιμασμένα δεν θα το μετανοιωσετε..
Για το Therme σκεφτομουν να παμε βραδυ (ειδα στ site εχει και μια εκπτωση για βραδινες ωρες μετα τις 8, και θα ειναι τελειο απο τι εχω δει!). Ωραια θα τα εχω υποψην μου, ευχαριστω πολυ!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Για το Therme σκεφτομουν να παμε βραδυ (ειδα στ site εχει και μια εκπτωση για βραδινες ωρες μετα τις 8, και θα ειναι τελειο απο τι εχω δει!). Ωραια θα τα εχω υποψην μου, ευχαριστω πολυ!!
θερμαλ βράδυ μέσα στη καυτή πισίνα αραχτός πάνω στο σκαμπό να πίνεις τα ποτά σου
Καταγραφή.PNG

Να μας πει και ο @greco που το έχει κάνει για το βραδινό :) :)
Καταγραφή.PNG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom