Ρουμανία Βουκουρέστι

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Θελω να μοιραστω την προσφατη επισκεψη μου στο βουκουρεστι.εξ αρχης ζητω συγνωμη για τα ορθογραφικα μου λαθη δεν ειναι το φορτε μου.αφορμη που γραφω ειναι οτι δεν υπηρχε κατι προσφατο σχετικα και λογο της ραιαν αιρ υπαρχη πλεον μεγαλη επισκεψημοτητα απο αθηνα.ξεκινησαμε λοιπον 4 φιλοι φτανοντας μετα απο 1,5 ωρα πτησεις περνας εναν ελενχο ταυτοτητας περνας εντος ρουμανιας.αλαξαμε λιγα χρηματα 50 ε στο αεροδρομιο καθως δεν συμφερει με πολυ κακη ισοτιμια 3,8.απο εκει περνουμε ταξι το οποιο κλεινεις απο μηχανημα ακριβως εξω απο της αφιξεις και το οποιο ειναι πολυ σημαντικο για να μην σε κλεψει ο ταριφας.το χαρτακι λεει την τιμη/χλμ που χρεωνει(καλη ειναι η τιμη 1,39 lei/χλμ).φτανοντας ξενοδοχειο που ηταν διπλα στον σηδιροδρομικο σταθμο(σχετικα βολικη τοποθεσεια) αποφασιζουμε να παρουμε ταξι για το κεντρο ολοι οι ταριφες θελαν συμφωνια 20 lei πολλα για την διαδρομη μεχρι το κεντρο(πληρωσαμε αεροδρομιο ξενοδοχειο 26 lei),με παζαρι βρηκαμε ενα με 15(τελευτεαια τους ηταν απο την επομενη το πρωι θα βγαζαμε ακρη με το μετρο ) μας παει για φαγητο στο caru cu bere για μενα δεν αξιζει,μετριο προς κακο φαγητο ωραιο το περιβαλον και οικονομικο (δωσαμε 200 λει ,4 μεριδες μια σαλατα 4 μπυρες 1 σουπα)βεβαια αλλα φυγαμε νηστικοι,δεν τρωγωταν με τιποτα.την αλλη μερα ψαξαμε το μετρο λιγο,συμφερει το εβδομαδιαιο εισητιριο με 25λει και απεριοριστες διαδρομες.αφου ειδαμε λοιπον κοινοβουλιο και καναμε βολτα στο κεντρο πειγαμε με το μετρο και λιγο περπετημα 15' στο μουσειο του χωριου,με τα σπιτια απο ολη την χωρα.εχει εισοδο 10λει(για τους φοιτητες ισχυει σε ολα τα μουσεια γεναια εκπτωσει οποτε παρτε πασο μαζι σας),και ηταν αρκετα ομαρφα.το βραδυ πειγαμε σε ενα μαγαζι που μας προτειναν καποιοι φοιτητες ελληνες που βρηκαμε στο δρομο jazz55.ειναι στο κεντρο και εκει μετριο φαγητο αλλα τρωγωταν τουλαχιστον, αλλα και παλι αρκετα φτηνα(220 λει 4 μεριδες 2 σαλατες 4 μπυρες 1 νερο).την επομενη παλι γυριζαμε σε αξιοθεατα που ειναι γνωστα.σημαντικο να αναφερω οτι υπαρχουν παντου μαγαζια με τυροπιτες κ.α. πολυ οικονομικα ολα σχεδον κανουν 2-3 λει,εμεις δεν ειχαμε πρωινο στο ξενοδοχειο καθως κοστιζε 8ε ενω στα μαγαζια ετρωγες με 6-7λει 3 σφολιατες.ο καφες τους ειναι ακριβως βεβαια 10λει για πλαστικο καφε δλδ οπως στη ελλαδα.3 μερα και ξεκιναμε για το καστρο του δρακουλα,με το τρενο για το μπρασοφ που εχει αρκετα δρομολογια την μερα σχεδον ανα ωρα.το κοστος με επιστροφη ειναι 70λει αν ειστε πανω απο 3 ατομα εχετε εκπτωσει σαν γκρουπ.σημαντικο αν ρωτησετε ποιο ειναι το εξπρες διοτι καναμε 2,5 ωρες να παμε μπρασοφ με το γρηγορο(αρχαιο σοβιετικο τρενο που βρωμαει αλλα δεν κανει στασεις σε καθε χωριο) και 4,5 ωρες επιστροφη με το αργο(εκανε σταση σε καθε χωριο ομοιος βραωμαει και ηταν παλιο).φτανοντας στο μπρασοφ θα σας την πεσουν ταριφες να σας πανε στου δρακουλα,υπαρχει και λεοφορειο απλα ειναι λιγο μπρερδεμα.καντε τους λοιπον παζαρι εμεις την πατησαμε δωσαμε 240 λει και καποιοι φιλοι μας που ηταν μαζι αλλη παρεα τον παζαρεψαν και εδωσαν 150λει.μετα απο περιπου 20-25 λεπτα λοιπον σας παει ο ταριφας που προσπαθει νασας πασαρει και ξεναγο εξω απο το καστρο,μακρια απο αυτους δεν αξιζει τον κοπο,το καστρο οπως το περιμενα πολυ ομορφο και επιβλητικο αλλα μεχρι εκει.εχει εισοδο αν θυμαμε καλα 35λει.στην επιστροφη βαλτε στο προγραμμα μα εχετε χρονο να κανετε 2-3 ωρες βολτα στην πολη του μπρασοφ υπεροχη γραφικη αξιζει σιγουρα τον κοπο.το ταξι απο το κεντρο μεχρι τον σταθμο του τρενου πειρε 8λει.στον σταθμο προσοχη στα πραγματα σας ειναι γεματο ζητιανακια και ''ΥΠΟΠΤΕς"" φυσιογνωμιες .καουραστικη οπως ειπα η επιστροφη μας 4,5 ωρες.για καταλαβετε γυριζαμε με το τρενο τον 16.30 και αυτο τον 17.30 μας περασε στο δρομο σε μια σταση σε σταθμο και θα εφρασε 1 ωρα πριν απο εμας!!!τρωμε κατι προχειρο στα μακ ντοναλτς στον σταθμο και υπνος.την επομενη παλι βολτα στα προαστια να δουμε λιγο τα μη τουριστικα σημεια.τελευταια μερα μικρη βολτα και αεροδρομιο,ταξι 26λει και φυγαμε για την πατριδα. υ.γ.το μετρο ηταν τερμα ασφαλες δεν ειδαμε πρεζακια ζητιανους κλεφτρονια κ.α.
υπαρχει αισθηση ασφαλειας στη πολη ακομα και αργα το βραδυ.
μακρια παο ταριφες οσο μπορειτε οπως παντου φυσικα.
μακρια απο την περιοχη του μεγκα μολ πηγαμε με τα ποδια μετα βολτα ειναι περιοχη με γυφτορουμανους με μικροεκληματικοτητα.
ψωνια μην περιμενετε να κανετε απο μαγαζια τυπου ζαρα,μπερσκα ειναι ιδιες τιμες με εδω.
αλαξτε συναλαγμα στο κενρτο με ισιτιμια 4,5 πανω κατω και πουληστε και εκει πριν φυγετε στο βενιζελος θα σας κλεψουν με 3,6.αυτα απο εμενα μην εχετε μεγαλες προσδοκιες αλλα ουτε ειναι χαλια,ειναι μια ωραια πολη που ενα 4 μερο μαζι με την εκδρομη στου καστρο του δρακουλα θεωρω πως ειναι αρκετες.ειναι φτηνος προορισμος με βαση αλλα μου ταξιδια και βαση το 20 θα το βαθμολογουσα με 12.ευχαριστω και σε οσους πανε καλα να περασουν,ελπιζω να τους φανουν χρησημα τα γραφομενα μου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.372
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μπορεί κάποιος, απο την εμπειρία του, να με ενημερώσει για τον χρόνο που μπορείς να κάνεις απο το αεροδρόμιο του Βουκουρεστίου μέχρι το Πλοϊέστι με αυτοκίνητο, συμπεριλαμβανομένου και της κίνησης;
Γενικά πώς τα πάει το Βουκουρέστι με το κυκλοφοριακό στα προάστια;
 
Last edited:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Μπορεί κάποιος, απο την εμπειρία του, να με ενημερώσει για τον χρόνο που μπορείς να κάνεις απο το αεροδρόμιο του Βουκουρεστίου μέχρι το Πλοϊέστι με αυτοκίνητο, συμπεριλαμβανομένου και της κίνησης;
Γενικά πώς τα πάει το Βουκουρέστι με το κυκλοφοριακό στα προάστια;
45 λεπτά με μία ώρα ανάλογα τη μέρα ακόμη και την ώρα!Μεταξύ 4 και 7 το απόγευμα έχει πάρα πολύ κίνηση και τις Παρασκευές μπορεί να γίνεται και χαμός.Το Σάββατο είναι πολύ καλύτερα από θέμα κίνησης.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.372
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
45 λεπτά με μία ώρα ανάλογα τη μέρα ακόμη και την ώρα!Μεταξύ 4 και 7 το απόγευμα έχει πάρα πολύ κίνηση και τις Παρασκευές μπορεί να γίνεται και χαμός.Το Σάββατο είναι πολύ καλύτερα από θέμα κίνησης.
Με ενδιαφέρει το Σάββατο μόνο, ώρες 09:30-11:30 και 18:00-20:00, για Νοέμβριο
Με κάλυψες, σε ευχαριστώ !
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Καλησπέρα,


όπως έχω ξαναγράψει, το Δεκέμβρη θα είμαστε στη Ρουμανία. Θα ακολουθήσουμε το παρακάτω πρόγραμμα, ωστόσο θα ήθελα τη βοήθεια όσων γνωρίζουν ώστε να επιλέξω ανάμεσα στη Σινάια και το Μπρασόβ για την πρώτη διανυκτέρευση. Οι μετακινήσεις θα γίνουν με ενοικιασμένο αυτοκίνητο. Οι 4 διανυκτερεύσεις στο Σιμπίου δεν μπορούν να αλλάξουν.

1. Αθήνα-Οτοπένι (άφιξη 17:40) και πορεία ως τη Σινάια ή το Μπρασόβ
2. Σινάια ή Μπρασόβ ως Σιμπίου
3-5 Σιμπίου και πέριξ
6. Σιμπίου ως Βουκουρέστι
7. Βουκουρέστι (Χριστούγεννα)
8. Επιστροφή

Αναλυτικά οι σκέψεις μου είναι οι ακόλουθες. Αρχικά σκεφτόμουν η πρώτη διανυκτέρευση να γίνει στη Σινάια, τον κοντινότερο προορισμό στα ορεινά, διότι όταν φτάσουμε θα είναι σκοτάδι και θέλουμε να αποφύγουμε τις μεγάλες αποστάσεις με το αυτοκίνητο με τον κίνδυνο να υπάρχει πάγος στους δρόμους. Έτσι, θα μπορούμε το πρωί της δεύτερης μέρας να επισκεφθούμε το Πέλες και να συνεχίσουμε σε Μπραν και Μπρασόβ, ώστε να καταλήξουμε αργά το απόγευμα στο Σιμπίου. Αν δε χωράει το Μπραν την ίδια μέρα, ίσως το επισκεφθούμε την έκτη. Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι ότι το βράδυ ίσως η Σινάια να ερημώνει. Δεν ξέρω αν θα έχει κίνηση. Αντίθετα, αν διανυκτερεύσουμε στο Μπρασόβ, το βράδυ θα μπορούμε σίγουρα να κάνουμε μια βόλτα στην πόλη.

Αν όμως η πρώτη διανυκτέρευση γίνει στο Μπρασόβ, η επίσκεψη στο Πέλες θα πρέπει να γίνει την 6η μέρα, ελπίζοντας πάντως να μη μας πιάσει το βράδυ.

Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη, μιας και είμαι πολύ αναποφάσιστος.

Ειδα Βουκουρεστι Χριστουγεννα και θα θελα να σε ρωτησω αν εχεις βρει κανενα μαγαζι για ρεβεγιον να μου προτεινεις,διοτι μονη μου δε βρισκω και πολλα...βεβαια ειναι ακομα αρκετα νωρις θα μου πεις,απλα "αγχωνομαι" μην μεινω νηστικη τετοια μερα,αν δε κλεισω καπου :p
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
δεν ειναι κι εντελως νωρις για ρεβεγιον παιδες...οι προσφορες κ τα προγραμματα βγαινουν τετοιο καιρο...συνηθως αρκετα τσιμπημενα σε σχεση κ με τους μισθους της ρουμανιας...κλασικη επιλογη μα ακριβη τα εστιατορια hanul berarilor, caru cu bere, που ανηκουν στην ιδια αλυσιδα...http://www.citygrillgroup.ro/ro/
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
δεν ειναι κι εντελως νωρις για ρεβεγιον παιδες...οι προσφορες κ τα προγραμματα βγαινουν τετοιο καιρο...συνηθως αρκετα τσιμπημενα σε σχεση κ με τους μισθους της ρουμανιας...κλασικη επιλογη μα ακριβη τα εστιατορια hanul berarilor, caru cu bere, που ανηκουν στην ιδια αλυσιδα...http://www.citygrillgroup.ro/ro/
Για caru cu bere ειδα και εγω αλλα θα το προτιμουσα να παω καθημερινη ή εκτος γιορτων διοτι πιστευω λογω κοσμου η εξυπηρετηση μπορει να μην ειναι και η πιο σωστη :p υπαρχει κανα σιτε που να τα χει μαζεμενα ή οτι μαγαζι βρω απο μονη μου να το ψαχνω στο φμπ για να βλεπω προγραμματα?
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Για caru cu bere ειδα και εγω αλλα θα το προτιμουσα να παω καθημερινη ή εκτος γιορτων διοτι πιστευω λογω κοσμου η εξυπηρετηση μπορει να μην ειναι και η πιο σωστη :p υπαρχει κανα σιτε που να τα χει μαζεμενα ή οτι μαγαζι βρω απο μονη μου να το ψαχνω στο φμπ για να βλεπω προγραμματα?
http://www.revelion-2018.ro/

ισως σε βοηθησει..
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ανήμερα τα Χριστούγεννα πάντως που θα βρίσκομαι και εγώ Βουκουρέστι για δείπνο έχω επικοινωνήσει και θα πάμε στο http://www.18lounge.ro/menu_18 που το έχει προτείνει και η villi. Να προσθέσω και για ένα άλλο μαγαζί το La mama το οποίο πάλι έχει προταθεί από την αγαπητή villi ότι θα είναι κλειστό τα Χριστούγεννα όπως με ενημέρωσαν σε επικοινωνία που είχα μαζί τους.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Σε ΥΠΕΡευχαριστω!! :) απο μια γρηγορη ματια,ειδα οτι τα χει οργανωμενα κ συγκεντρωμενα μεσα!

Ανήμερα τα Χριστούγεννα πάντως που θα βρίσκομαι και εγώ Βουκουρέστι για δείπνο έχω επικοινωνήσει και θα πάμε στο http://www.18lounge.ro/menu_18 που το έχει προτείνει και η villi. Να προσθέσω και για ένα άλλο μαγαζί το La mama το οποίο πάλι έχει προταθεί από την αγαπητή villi ότι θα είναι κλειστό τα Χριστούγεννα όπως με ενημέρωσαν σε επικοινωνία που είχα μαζί τους.
Αα ωραια σ ευχαριστω πολυ!το χω στα υποψην μου και αυτο το μαγαζι,ισως το προτιμησω και εγω ανημερα ή για παραμονη!
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Ανήμερα τα Χριστούγεννα πάντως που θα βρίσκομαι και εγώ Βουκουρέστι για δείπνο έχω επικοινωνήσει και θα πάμε στο http://www.18lounge.ro/menu_18 που το έχει προτείνει και η villi. Να προσθέσω και για ένα άλλο μαγαζί το La mama το οποίο πάλι έχει προταθεί από την αγαπητή villi ότι θα είναι κλειστό τα Χριστούγεννα όπως με ενημέρωσαν σε επικοινωνία που είχα μαζί τους.
ισως η πιο ωραια θεα στο βουκουρεστι...εγκρινω!!!:clap:
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ανήμερα τα Χριστούγεννα πάντως που θα βρίσκομαι και εγώ Βουκουρέστι για δείπνο έχω επικοινωνήσει και θα πάμε στο http://www.18lounge.ro/menu_18 που το έχει προτείνει και η villi. Να προσθέσω και για ένα άλλο μαγαζί το La mama το οποίο πάλι έχει προταθεί από την αγαπητή villi ότι θα είναι κλειστό τα Χριστούγεννα όπως με ενημέρωσαν σε επικοινωνία που είχα μαζί τους.
Θα με θυμηθείς!Είναι η καλύτερη επιλογή μακράν!Να πάρετε τάρτα με φρούτα του δάσους,τα σπάει!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom