Ρουμανία Βουκουρέστι

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Εγώ σε ευχαριστώ πολύ για όλα.Διαθέτεις πολύ χρόνο για να γράψεις τις ιστορίες σου με πάρα πολλές λεπτομέρειες αλλά έχεις και πολύ υπομονή, με βοήθησες πολύ να οργανώσω το ταξίδι μου. Είχα επεξεργαστεί και τυπώσει την ιστορία σου για να έχω και τα ιστορικά στοιχεία και να ξέρω τι κρύβεται πίσω από κάθε μέρος. Θα τα γράψω και όταν τελειώσω την ιστορία μου τα τελικά συμπεράσματα μου..Πες μου μόνο ότι έχεις πάει και Βουκουρέστι που θα πάω σε 20 ημέρες :)
Εχω παει εγω Βουκουρεστι τον Δεκεμβρη,τι θα θελες να μαθεις? :p
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αποφασισαμε να κινηθούμε εντός της πόλης μιας και οι σχεδόν 3 ημέρες δεν φτάνουν για να πιασουμε τα βουνά και τα Λαγκαδια...Κλείσαμε ήδη ξενοδοχείο κ τώρα προσπαθώ να δω τι αξίζει να δει κάποιος στην πόλη...Αν έχεις πάει στο θερμαλ θα με βοηθήσει αν μου πεις μερικές λεπτομέρειες..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Αποφασισαμε να κινηθούμε εντός της πόλης μιας και οι σχεδόν 3 ημέρες δεν φτάνουν για να πιασουμε τα βουνά και τα Λαγκαδια...Κλείσαμε ήδη ξενοδοχείο κ τώρα προσπαθώ να δω τι αξίζει να δει κάποιος στην πόλη...Αν έχεις πάει στο θερμαλ θα με βοηθήσει αν μου πεις μερικές λεπτομέρειες..
Δυστυχως θερμαλ ηταν το μονο που δε πηγαμε γιατι το δωρεαν πουλμανακι που εχει,δε περασε ποτε απο τη σταση!βεβαια μπορει να εφταιγε οτι ηταν και μια μερα μετα τα Χριστουγεννα αλλα και παλι ενα αχτι μου μεινε!παντως γενικα αξιζει απ'οτι εχω δει να το βαλεις μεσα στο προγραμμα!τωρα απο αξιοθεατα εμεις περασαμε εξω απο το παλατι του λαου(δε με εκαιγε να μπω μεσα να πω την αληθεια),καναμε βολτες μεσα στη παλια πολη και πηγαμε στο μουσειο ιστοριας,το παλατι cotroceni και primaverii..α και στο παρκο herastrau και την αψιδα του θριαμβου(αυτα ειναι διπλα-διπλα)...κατ'εμε αξιζουν ολα να τα δεις απλα επειδη τα παλατια ειναι λιγο παραεξω,μπορεις να αφησεις καποιο...απο φαγητο στα κλασσικα caru cu bere και hanu lui manuc αλλα ωραιο για καφε και πρωινο ηταν το van gogh grand cafe(τον καλυτερο καπουτσινο εκει τον ηπια!)..αλλη μια καλη επιλογη για καφε ή αν σας αρεσουν τα βιβλια ειναι το carturesti carusel το οποιο ειναι πολυ εντυπωσιακο μεσα!τωρα αν θελετε ψωνια afi cotroceni αλλα εχει και αλλο ενα εμπορικο μεσα στο κεντρο που δε θυμαμαι το ονομα του!ααα!και να τσιμπισετε κατι και απο το luca ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΤΑΤΟ!!ευελπιστω να βοηθησα λιγακι!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σε ευχαριστώ πολύ κάποια ήταν ήδη στο μπλοκακι μου αλλά θα κρατήσω σίγουρα και τα δικά σου για να δω τα μελετήσω.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Δεν βλέπω να αναφέρετε το πάρκο Cismigiou το οποίο είναι πανέμορφο και εύκολο σε πρόσβαση μιας και είναι κεντρικά. Επίσης επιβάλετε ένα πέρασμα της calea Victoriei μιας και εκεί είναι συγκέντρωμενη σχεδόν όλη η ιστορία της σύγχρονης Ρουμανίας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Αν έχεις πάει στο θερμαλ θα με βοηθήσει αν μου πεις μερικές λεπτομέρειες..
Εγώ πήγα και άξιζε. Μην τρελαίνεσαι με το δωρεάν πουλμανάκι, εχει κάθε 2 ώρες και μπορεί να μη βολεύει. Για την επιστροφή πήραμε ταξί με μόλις 6 ευρω.
Σε εναμιση μήνα που θα πάω πάλι αλλά ορεινή Ρουμανία, σχεδιάζω πάλι επίσκεψη πριν την πτήση επιστροφής, γιατί απέχει πολύ λίγο από το αεροδρόμιο.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Το παλάτι του λαού πιστεύω αξίζει μία επίσκεψη κ εσωτερικά! Εμάς μας άρεσε. Η calea Victoriei είναι must όπως είπε και ο danev. Επίσης αξίζει μία επίσκεψη και το Ρουμανικό Αθήναιον.
Προσθέτω και το Hard Rock cafe στο πάρκο herastrau,μιας και είναι σε όμορφη τοποθεσία και έχει βγει και 3 φορές καλύτερο hard rock cafe!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Δεν βλέπω να αναφέρετε το πάρκο Cismigiou το οποίο είναι πανέμορφο και εύκολο σε πρόσβαση μιας και είναι κεντρικά. Επίσης επιβάλετε ένα πέρασμα της calea Victoriei μιας και εκεί είναι συγκέντρωμενη σχεδόν όλη η ιστορία της σύγχρονης Ρουμανίας.
Σωστη η παρατηρηση,ξεχασα να το αναφερω!:p
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Thermal αξιζε τοσο πολυ. Πηγαμε Ανημερα Πρωτοχρονιας, φετος περασαμε οοοολη την μερα εκει, απο το μεσημερι μεχρι σχεδον μεσανυχτα. Και τις δυο διαδρομες με Uber, καπου στα 7-8 ευρω η διαδρομη. Ειναι ο,τι πρεπει για χαλαρωση, totally recommended!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.315
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom