Ρουμανία Βουκουρέστι

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα. Κοιτάζω να πάω κι εγώ στο Βουκουρέστι για 4-5 μέρες. Έχω διαβάσει πολλά ποστ αλλά έχω ακόμα κάποιες απορίες.
1. Από το αεροδρόμιο με το λεωφορείο πως πάμε στην πόλη; Από που θα το πάρουμε και χρειάζεται το απλό εισιτήριο ή κάποιο πιο ακριβό;
2. Χρειάζεται να βγάλω κάρτα για τα ΜΜΜ ή οι αποστάσεις καλύπτονται εύκολα; Αν συμφέρει η κάρτα από που θα την βγάλω και πόσο κοστίζει;
3. Έχω διαβάσει ότι σε διάφορα μουσεία, το παλάτι του λαού και το παλάτι πελες, πρέπει να πληρώσω για να μπορέσω να βγάλω φωτογραφίες. Ισχύει αυτό; Που αλλού συμβαίνει αυτό;
4. Σκοπεύω να μείνω κι ένα βράδυ στο Μπράσοβ και από εκεί να πάω και στο κάστρο Μπραν. Διάβασα ότι υπάρχει λεωφορείο που καλύπτει αυτήν την απόσταση αλλά δεν μπόρεσα να βρω πουθενά δρομολόγια, ώρες αναχώρησης και κόστος. Επίσης , το εισιτήριο Βουκουρέστι-Μπράσοβ-Βουκουρέστι πόσο κοστίζει;

Αν γνωρίζει κανείς τίποτα, ας με βοηθήσει!
Ευχαριστώ και καλη συνέχεια! :)
Πιστεύω κ εγω σας συμφέρει η μετακίνηση σας εντός πόλης να είναι με ουμπερ και πόδια οι στάσεις του μετρό δεν είναι και τόσο βολικες ..Αν χρειαστεί μπορείτε να πάρετε και μεμονωμένο εισιτήριο από εκεί αλλά στο κέντρο όλα θα τα κάνετε με τα πόδια...Εμείς ουσιαστικά για αψιδα κ σπα πήραμε ουμπερ όλα τα άλλα άνετα με τα πόδια αρκεί να έχετε κλείσει κεντρικό ξενοδοχείο...Για τις φώτο στο μουσείο δεν ξέρω γτ τελικά εμείς δεν μπήκαμε μέσα...Ίσως ο @Στάθης σε βοηθήσει περισσότερο ...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
3. Έχω διαβάσει ότι σε διάφορα μουσεία, το παλάτι του λαού και το παλάτι πελες, πρέπει να πληρώσω για να μπορέσω να βγάλω φωτογραφίες. Ισχύει αυτό; Που αλλού συμβαίνει αυτό;
Για το Πελες που γνωρίζω, ναι ισχύει.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Και στο Πέλες και στο Παλάτι του λαού πληρώνεις για φωτογραφίες.
Στο Πέλες σου δίνουν κάτι σαν απόδειξη και στο καρφιτσώνουν επάνω στην μπλούζα σου να φαίνεται. Στο παλάτι του λαού σου δίνουν ιδικό πάσο.

Αυτή είναι από το παλάτι του λαού
IMG_20180318_111756_cr.jpg
 

Mara-Maria

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος, Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Και στο Πέλες και στο Παλάτι του λαού πληρώνεις για φωτογραφίες.
Στο Πέλες σου δίνουν κάτι σαν απόδειξη και στο καρφιτσώνουν επάνω στην μπλούζα σου να φαίνεται. Στο παλάτι του λαού σου δίνουν ιδικό πάσο.

Αυτή είναι από το παλάτι του λαού
View attachment 243687
Αξίζει να επισκεφθεί μέσα το παλάτι του λαού;
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Στο παλατι του λαου παντως εγω δεν εδωσα παραπανω για να βγαλω φωτο ουτε μου απαγορεψε κανεις να βγαλω.Στο πελες επειδη εκλεινε την ωρα που πηγαμε περιπου 4 μιση δλδ ο ελεγχος για να μην βγαλουμε ηταν χαλαρος οποτε εβγαλα πολυ πραμα.
Επλιζω συντομα να καταφερω να γραψω και γω την ιστορια μου.Βρεθηκα αρχες του μηνα στην πολη και στην συνεχεια προς καρπαθια και μπορω να πω οτι αξιζε το ταξιδι.
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Εγω ημουν με κινητο ναι αλλα αλλοι π ειχαν mirrorless φωτογραφικες οπως ενας στην παρεα παλι δεν αντιμετωπισε προβλημα απλα ειχε το φλας κλειστο.Τωρα με dslr που ειναι και πιο ογκωδεις υπαρχει θεμα.
 

Yiota x

Member
Μηνύματα
14
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
Θαυλάνδη
Επίσης από νυχτερινή ζωή τι λέει το βουκουρέστι? σκεφτόμαστε για κάποιο club μιας και θα ειμαστε και σαββατοκυριακο εκει, τι φάση είναι? θέλει κράτηση? μου βγάζει το bamboo ως καλή επιλογή. σχόλια?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Επίσης από νυχτερινή ζωή τι λέει το βουκουρέστι? σκεφτόμαστε για κάποιο club μιας και θα ειμαστε και σαββατοκυριακο εκει, τι φάση είναι? θέλει κράτηση? μου βγάζει το bamboo ως καλή επιλογή. σχόλια?
Να σου πω την αλήθεια εμείς κάναμε απλά βόλτες στο κέντρο μετά το φαγητό αλλά επειδή περπατούσαμε από το πρωί δεν άντεχαν οι μισοί να κάτσουμε για ποτό.Είχε πολλές επιλογές στον κεντρικό πεζόδρομο για να κάτσεις ακόμα και έξω, είχαν τη μουσική πολύ δυνατά σαν να ήμουν σε κάποιο Ελληνικό τουριστικό προορισμό..Οπότε δεν μπορώ να σου πω κάτι παραπάνω σε αυτό το κομμάτι..
 

Yiota x

Member
Μηνύματα
14
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
Θαυλάνδη
Να σου πω την αλήθεια εμείς κάναμε απλά βόλτες στο κέντρο μετά το φαγητό αλλά επειδή περπατούσαμε από το πρωί δεν άντεχαν οι μισοί να κάτσουμε για ποτό.Είχε πολλές επιλογές στον κεντρικό πεζόδρομο για να κάτσεις ακόμα και έξω, είχαν τη μουσική πολύ δυνατά σαν να ήμουν σε κάποιο Ελληνικό τουριστικό προορισμό..Οπότε δεν μπορώ να σου πω κάτι παραπάνω σε αυτό το κομμάτι..
thanks!!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Επίσης από νυχτερινή ζωή τι λέει το βουκουρέστι? σκεφτόμαστε για κάποιο club μιας και θα ειμαστε και σαββατοκυριακο εκει, τι φάση είναι? θέλει κράτηση? μου βγάζει το bamboo ως καλή επιλογή. σχόλια?
Φαση λες και εισαι στο Γκαζι ενα πραμα..κρατηση δε νομιζω να θες εκτος και αν εχει κανενα event πχ live τραγουδιστη..και μεις δε του το χαμε και πηγαμε με πολυ μικρα καλαθια αλλα το μετανιωσαμε μετα γιατι ειχε πολυ κοσμο και καλη μουσικη σε οσα πηγαμε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom