Βουλγαρία Βουλγαρία - βινιέτα

Μηνύματα
3
Likes
5
Επισκέφθηκα τη Βουλγαρία στις 4/10/2023 μπαίνοντας από την Ελλάδα στην Βουλγαρία οδηγώντας το αυτοκίνητό μου από Συνοριακή Διέλευση Kapitan Petko Voyvoda ( Ορεστιάδα) - Στα σύνορα υπήρχαν δύο αυτόματα μηχανήματα όπου εγώ και 5 άλλοι ταξιδιώτες προσπαθούσαμε να πάρουμε την viegnete αλλά οι μηχανές δεν δούλευαν - ρώτησα τον αξιωματικό στα σύνορα πώς μπορώ να πάρω viegnete και μου είπε να πάω στο πλησιέστερο βενζινάδικο στο δρόμο μου προς τη Σόφια για να το πάρω - Οπότε οδηγώ από τα σύνορα μέχρι Mustafa`nin Yeri - Αγορά - Εστιατόριο - Kasap - Tir Parki - Εκεί έπρεπε να περιμένω στην ουρά για 3 οδηγούς φορτηγών για να φτιάξουν το viegnete για περίπου 10 λεπτά και μετά πλήρωσα και πήρα τη δική μου βινιέτα 7 ημερών - Μετά από 3 ημέρες στις 6/10/2023 επιστρέφοντας πίσω στην Ελλάδα 60 χλμ πριν από τα σύνορα της Kuluta με σταμάτησε ένα αυτοκίνητο με δύο άτομα με στολές και μου ζητούσαν χρήματα για πρόστιμο παρουσιάζοντάς μου μια φωτογραφία του αυτοκινήτου μου χωρίς biniete για 15 λεπτά πριν πάρω το bigniete στο petol σταθμός - Αρνήθηκα να πληρώσω αυτό το πρόστιμο και επέστρεψα πίσω στην Ελλάδα χωρίς κανένα πρόβλημα στα σύνορα στην Κουλάτα - Δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά καλό είναι να ξέρετε
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Επισκέφθηκα τη Βουλγαρία στις 4/10/2023 μπαίνοντας από την Ελλάδα στην Βουλγαρία οδηγώντας το αυτοκίνητό μου από Συνοριακή Διέλευση Kapitan Petko Voyvoda ( Ορεστιάδα) - Στα σύνορα υπήρχαν δύο αυτόματα μηχανήματα όπου εγώ και 5 άλλοι ταξιδιώτες προσπαθούσαμε να πάρουμε την viegnete αλλά οι μηχανές δεν δούλευαν - ρώτησα τον αξιωματικό στα σύνορα πώς μπορώ να πάρω viegnete και μου είπε να πάω στο πλησιέστερο βενζινάδικο στο δρόμο μου προς τη Σόφια για να το πάρω - Οπότε οδηγώ από τα σύνορα μέχρι Mustafa`nin Yeri - Αγορά - Εστιατόριο - Kasap - Tir Parki - Εκεί έπρεπε να περιμένω στην ουρά για 3 οδηγούς φορτηγών για να φτιάξουν το viegnete για περίπου 10 λεπτά και μετά πλήρωσα και πήρα τη δική μου βινιέτα 7 ημερών - Μετά από 3 ημέρες στις 6/10/2023 επιστρέφοντας πίσω στην Ελλάδα 60 χλμ πριν από τα σύνορα της Kuluta με σταμάτησε ένα αυτοκίνητο με δύο άτομα με στολές και μου ζητούσαν χρήματα για πρόστιμο παρουσιάζοντάς μου μια φωτογραφία του αυτοκινήτου μου χωρίς biniete για 15 λεπτά πριν πάρω το bigniete στο petol σταθμός - Αρνήθηκα να πληρώσω αυτό το πρόστιμο και επέστρεψα πίσω στην Ελλάδα χωρίς κανένα πρόβλημα στα σύνορα στην Κουλάτα - Δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά καλό είναι να ξέρετε
Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες.
Σου επέτρεψαν έτσι χωρίς να σου πουν το παραμικρό; Ρωτάω γιατί συνήθως δεν επιτρέπουν να περάσεις τα σύνορα όταν έχεις οικονομικές εκκρεμότητες.
Τι ποσό ήταν το πρόστιμο;

Η καλύτερη λύση είναι η online αγορά της βινιετας που είναι σχετικά εύκολη διαδικασία. Πριν χρόνια με σταμάτησαν σε επαρχιακό δρόμο στο σμολιαν κοντά για έλεγχο και πριν προλάβω να τους τη δείξω στο κινητό με άφησαν να συνεχίσω το ταξίδι μου
 
Μηνύματα
3
Likes
5
Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες.
Σου επέτρεψαν έτσι χωρίς να σου πουν το παραμικρό; Ρωτάω γιατί συνήθως δεν επιτρέπουν να περάσεις τα σύνορα όταν έχεις οικονομικές εκκρεμότητες.
Τι ποσό ήταν το πρόστιμο;

Η καλύτερη λύση είναι η online αγορά της βινιετας που είναι σχετικά εύκολη διαδικασία. Πριν χρόνια με σταμάτησαν σε επαρχιακό δρόμο στο σμολιαν κοντά για έλεγχο και πριν προλάβω να τους τη δείξω στο κινητό με άφησαν να συνεχίσω το ταξίδι μου
Εγώ Βουλγαρία δεν ξαναμπαίνω - Σε όλα τα άλλα κράτη Ρουμανία Ουγγαρία που έχουν vignieta στα σύνορα υπάρχει κιόσκι που δίνεις τα στοιχεία σου και ο υπάλληλος σου την εκδίδει- Γενικά στην Βουλγαρία υπάρχει ένα αρνητικό κλίμα εξυπηρέτησης από τους κατοίκους και δύσκολα βρίσκεις την άκρη να καλύψεις τις ανάγκες σου χώρια που τα αγγλικά είναι για αυτούς μια άγνωστη γλώσσα
 
Last edited by a moderator:

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Επισκέφθηκα τη Βουλγαρία στις 4/10/2023 μπαίνοντας από την Ελλάδα στην Βουλγαρία οδηγώντας το αυτοκίνητό μου από Συνοριακή Διέλευση Kapitan Petko Voyvoda ( Ορεστιάδα) - Στα σύνορα υπήρχαν δύο αυτόματα μηχανήματα όπου εγώ και 5 άλλοι ταξιδιώτες προσπαθούσαμε να πάρουμε την viegnete αλλά οι μηχανές δεν δούλευαν - ρώτησα τον αξιωματικό στα σύνορα πώς μπορώ να πάρω viegnete και μου είπε να πάω στο πλησιέστερο βενζινάδικο στο δρόμο μου προς τη Σόφια για να το πάρω - Οπότε οδηγώ από τα σύνορα μέχρι Mustafa`nin Yeri - Αγορά - Εστιατόριο - Kasap - Tir Parki - Εκεί έπρεπε να περιμένω στην ουρά για 3 οδηγούς φορτηγών για να φτιάξουν το viegnete για περίπου 10 λεπτά και μετά πλήρωσα και πήρα τη δική μου βινιέτα 7 ημερών - Μετά από 3 ημέρες στις 6/10/2023 επιστρέφοντας πίσω στην Ελλάδα 60 χλμ πριν από τα σύνορα της Kuluta με σταμάτησε ένα αυτοκίνητο με δύο άτομα με στολές και μου ζητούσαν χρήματα για πρόστιμο παρουσιάζοντάς μου μια φωτογραφία του αυτοκινήτου μου χωρίς biniete για 15 λεπτά πριν πάρω το bigniete στο petol σταθμός - Αρνήθηκα να πληρώσω αυτό το πρόστιμο και επέστρεψα πίσω στην Ελλάδα χωρίς κανένα πρόβλημα στα σύνορα στην Κουλάτα - Δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά καλό είναι να ξέρετε
Πολύ βουνό παρουσίασες τα γεγονότα για κάτι που είναι πολύ απλό. Αρχικά τη βινιετα τη βγάζεις ηλεκτρονικά σε 5 λεπτά κ αν θέλεις τυπώνεις κ.το χαρτί. Σχετικα με τα σύνορα από την Ορεστιάδα μόλις περάσεις τα βουλγαρικα σύνορα αριστερά στο ανταλλακτηριο πηγαίνεις τους λες την πινακίδα κ στο δίνουν τυπωμένο. Παλιά είχε ένα σπιτάκι ξεχωριστό που τις έβγαζε. Όσο για το πρόστιμο μήπως έγραψαν λάθος πινακίδα εκεί που την έβγαλες; δεν τους έδειξες το χαρτί να τους πεις ότι έχεις πληρώσει; εάν μπεις ηλεκτρονικά κ γράψεις την πινακίδα σου στο check vignette validity μπορείς να τσεκάρεις εάν έχεις σε ισχύ βινιετα.
 
Μηνύματα
3
Likes
5
Πολύ βουνό παρουσίασες τα γεγονότα για κάτι που είναι πολύ απλό. Αρχικά τη βινιετα τη βγάζεις ηλεκτρονικά σε 5 λεπτά κ αν θέλεις τυπώνεις κ.το χαρτί. Σχετικα με τα σύνορα από την Ορεστιάδα μόλις περάσεις τα βουλγαρικα σύνορα αριστερά στο ανταλλακτηριο πηγαίνεις τους λες την πινακίδα κ στο δίνουν τυπωμένο. Παλιά είχε ένα σπιτάκι ξεχωριστό που τις έβγαζε. Όσο για το πρόστιμο μήπως έγραψαν λάθος πινακίδα εκεί που την έβγαλες; δεν τους έδειξες το χαρτί να τους πεις ότι έχεις πληρώσει; εάν μπεις ηλεκτρονικά κ γράψεις την πινακίδα σου στο check vignette validity μπορείς να τσεκάρεις εάν έχεις σε ισχύ βινιετα.
Αν διαβάσεις το κείμενο θα καταλάβεις ότι το θέμα μου είναι ότι στα σύνορα 6 ανθρώποι δεν μπορούν να βγάλουν vinieta στο αυτόματο μηχάνημα και μας λένε να πάμε στο πρώτο βενζινάδικο οπως και κάναμε Στην επιστροφή μου ζητάνε πρόστιμο για τα 15 λεπτά μέχρι να πάω στο βενζινάδικο και να βγάλω vinieta περιμένοντας στην ουρά - Όσο για τα τηλέφωνα που βγάζεις εσύ εύκολα on line δεν είμαστε όλοι ενημερωμένοι
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
Επισκέφθηκα τη Βουλγαρία στις 4/10/2023 μπαίνοντας από την Ελλάδα στην Βουλγαρία οδηγώντας το αυτοκίνητό μου από Συνοριακή Διέλευση Kapitan Petko Voyvoda ( Ορεστιάδα) - Στα σύνορα υπήρχαν δύο αυτόματα μηχανήματα όπου εγώ και 5 άλλοι ταξιδιώτες προσπαθούσαμε να πάρουμε την viegnete αλλά οι μηχανές δεν δούλευαν - ρώτησα τον αξιωματικό στα σύνορα πώς μπορώ να πάρω viegnete και μου είπε να πάω στο πλησιέστερο βενζινάδικο στο δρόμο μου προς τη Σόφια για να το πάρω - Οπότε οδηγώ από τα σύνορα μέχρι Mustafa`nin Yeri - Αγορά - Εστιατόριο - Kasap - Tir Parki - Εκεί έπρεπε να περιμένω στην ουρά για 3 οδηγούς φορτηγών για να φτιάξουν το viegnete για περίπου 10 λεπτά και μετά πλήρωσα και πήρα τη δική μου βινιέτα 7 ημερών - Μετά από 3 ημέρες στις 6/10/2023 επιστρέφοντας πίσω στην Ελλάδα 60 χλμ πριν από τα σύνορα της Kuluta με σταμάτησε ένα αυτοκίνητο με δύο άτομα με στολές και μου ζητούσαν χρήματα για πρόστιμο παρουσιάζοντάς μου μια φωτογραφία του αυτοκινήτου μου χωρίς biniete για 15 λεπτά πριν πάρω το bigniete στο petol σταθμός - Αρνήθηκα να πληρώσω αυτό το πρόστιμο και επέστρεψα πίσω στην Ελλάδα χωρίς κανένα πρόβλημα στα σύνορα στην Κουλάτα - Δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά καλό είναι να ξέρετε
εγω τον Μαιο, μπηκα απο Κομοτηνη, δεν ηξερα για βινετα και οταν ειδα πινακιδες που το εγραφαν, πηγα στο πρωτο βενζιναδικο που ειχε μηχανημα και εβγαλα...
Μετα απο 4 μερες στα συνορα για Ελλαδα , στον Προμαχωνα, δυο ενστολοι μας εβγαλαν , ευγενικα και μιλωνταας τελεια Ελληνικα, απο το αυτοκινητο και μας ειπαν και εδειξαν φωτο που οδηγουσαμε χωρις βινετα για μερικα χιλιομετρα... δεν μπορουσαμε να κανουμε τιποτα αλλο απο το να παμε στην τραπεζα των συνορων και να πληρωσουμε 40 ευρ...
Απ' οτι εμαθα , το εχουν συστημα...
Την επομενη φορα που μπηκα απο Σερβια, εβγαλα αμεσως βινετα και δεν ειχα προβλημα...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Πάντως είναι πολύ αξιοπρόσεκτο ότι οι Βούλγαροι έχουν καταφέρει να έχουν ένα σύστημα σε λειτουργία απόλυτης αστυνόμευσης στο θέμα της βινιετας και όχι μόνο.
Και για παραβάσεις του ΚΟΚ πλέον καταγράφονται με κάμερες και όταν φτάνεις στα σύνορα σε καλούν να πληρώσεις, πχ για υπερβολική ταχύτητα.
Έτυχε σε συγγενή μου να πληρώσει τρεις διαφορετικές κλήσεις για διαφορετικές παραβάσεις υπερβολικής ταχύτητας.
Δεν ξέρω ίσως και εσκεμμένα να είναι... υπερευαισθητοι με τους Έλληνες οδηγούς αλλά αν οδηγάς σύμφωνα με τους κανονισμούς τους που οφείλουμε ως οδηγοί να γνωρίζουμε όταν ταξιδεύουμε σε ξένη χώρα, δύσκολα να έχεις πρόβλημα.
Μας κακοφαινεται αυτή η κατάσταση γιατί στην Ελλάδα είναι ασυνήθιστη και άγνωστη.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.031
Likes
1.592
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Στα σύνορα Ορμένιο – Σβίλενγκραντ δεν λειτουργεί εδώ και μήνες το γκισέ όπου μπορούσες να προμηθευτείς βινιέτα. Βρισκόταν σε χώρο λίγο μετά το Βουλγαρικό τελωνείο μαζί με κατάστημα duty free και ανταλλακτήρια νομισμάτων.
Τα αυτόματα μηχανήματα δεν είναι εύχρηστα και καθυστερείς πολύ, ιδίως αν προηγούνται Τούρκοι φορτηγατζήδες.
Η καλύτερη λύση είναι προμήθεια βινιέτας ηλεκτρονικά: Купи винетка — Vinetki.bg, ή Get your Bulgarian e-vignette immediately - www.bg-vignette.com,
Προσοχή στην επιλογή της χώρας (Ελλάδα) και στην αναγραφή των γραμμάτων της πινακίδας ( π.χ. τα ΟΡΒ θα γραφούν στα λατινικά OPB και όχι ORB)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δυο φορές μπήκαμε φέτος Βουλγαρία και δεν είχαμε βινιέτα. Τη βγάλαμε επι τόπου ον λαιν. Εύκολα γρηγορα και για 7 ημέρες.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
......Μετά από 3 ημέρες στις 6/10/2023 επιστρέφοντας πίσω στην Ελλάδα 60 χλμ πριν από τα σύνορα της Kuluta με σταμάτησε ένα αυτοκίνητο με δύο άτομα με στολές και μου ζητούσαν χρήματα για πρόστιμο ......
Online αλλα και σε συγκεκριμενα βενζιναδικα η σημεια εισοδου που εχουν αυτοματα μηχανματα εισοδου ειναι η καλυτερη λυση!!!

Καλως η κακως εχουν γεμισει Φωτογραφικες καμερες τις εισοδους μεγαλων πολεων και με επιπλεον συνεργεια σε εθνικα δικτυα φωτογραφιζουν οτιδηποτε κινειται σε βουλγαρικο εδαφος οδικα!

Μη δοκιμασεις να "λυσεις" την οποια παραβαση με αλλο τροπο οπως γινοταν "παλια" με κρυμμενα η φανερα 5ευρα για παρομοια θεματα!
Πλεον την βενιετα την διαχειριζεται ιδιωτικη εταιρεια και δεν εμπλεκεται Αστυνομια και θα εμπλακεις ακομη περισσοτερο.
Το προβλημα σου θα ειναι να ξαναμπεις με το ιδιο ΙΧ στην γειτονικη χωρα γιατι μολις το κανεις θα σου ζητηθει εκ νεου να ληρωσεις πιθανον Υπερογκο Προστιμο!


Μια φορα που υπεπεσα σε λαθος δηλωσα απο ιντερνετ τον αριθμο πινακιδας μου τελ. ψηφιο σε -8 αντι -9 δυστυχως εχασα τα χρηματα μου δεν δεχτηκαν καν τη διορθωση με εμαιλ η αλλο μεσο παρολο που αναφερουν οτι μολις διαπιστωσεις το λαθος στα πρωτα λεπτα μπορεις να το διορθωσεις!

Γενικα ειναι πολυ εισπρακτικη εταιρια η βενιετα και πολυ αρπα κολα αφου δεν πανε τα λεφτα στους δρομους αλλα στα στελεχη της Ιδιωτικης αυτης toll.bg εταιρειας προκειμενου να ερχονται στην Ελλαδα και να κανουν αγορες παραθεριστικων κατοικιων και οικοπεδων που τα κανουν airbnb Μετα η οτι αλλο!

Το μονο παρηγορο που εχω ακουσει απο βουλγαρο πολιτη για το συστημα αυτο της βενιετας ειναι οτι μερος των χρηματων που ξοδευουν παει στην Δασοπροστασια και συντηρηση των αντιπυρικων αντιπλυμηρικων εργων της γειτονικης χωρας (για αυτο ισως και δεν εχουν Φωτιες μεγαλης εκτασης εκει σκεφτομαι....)

Μη την ψαχνεις δεν υπαρχει ΙΧ που μπαινει σε βουλγαρικο εδαφος και δεν εχει βενιετα!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
@Pierre_1976:
η απορία μου είναι η εξής σχετικά με αυτό :
"Το προβλημα σου θα ειναι να ξαναμπεις με το ιδιο ΙΧ στην γειτονικη χωρα γιατι μολις το κανεις θα σου ζητηθει εκ νεου να ληρωσεις πιθανον Υπερογκο Προστιμο!"

Σε αφήνουν να βγεις από τη χώρα χωρίς να πληρωσεις, ώστε αν ξαναμπείς να πληρώσεις το υπέρογκο πρόστιμο;
Έιχα την αίσθηση ότι αν δεν πληρώσεις, δεν σε αφήνουν να περάσεις τα σύνορα.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
ενα προβλημα θα ειναι , αν εχεις πληρωσει στο παρελθον προστιμο η βινετα και σε σταματησουν στην εξοδο και σου ξαναζητησουν να πληρωσεις...
αντε να αποδειξεις, οτι δεν εισαι ελεφαντας...
εκει μαλλον θα πρεπει να φυλαμε τις αποδειξεις ...
και ποιος φυλαει τετοιες αποδειξεις διοδιων η προστιμων, απο παλια ταξιδια...?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom