Βουλγαρία Βουλγαρία - βινιέτα

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
561
Likes
955
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
ενα προβλημα θα ειναι , αν εχεις πληρωσει στο παρελθον προστιμο η βινετα και σε σταματησουν στην εξοδο και σου ξαναζητησουν να πληρωσεις...
αντε να αποδειξεις, οτι δεν εισαι ελεφαντας...
εκει μαλλον θα πρεπει να φυλαμε τις αποδειξεις ...
και ποιος φυλαει τετοιες αποδειξεις διοδιων η προστιμων, απο παλια ταξιδια...?
κοιτα δεν εχω ακουσει καν για μπλοκο ΙΧ λογω παραβασης βενιετας στο τελωνειο....νομιζω οτι κοιταζει ο τελωνειακος αστυνομικος αλλα πραγματα και οχι αν εχεις τροχονομικη παραβαση.....
μου εχει τυχει σε περιοδους μεγαλης εισοδου ουτε καν να κοιταει τα στοιχεια απλα να μου λενε pass.....και να βλεπει οτι εχω ταυτοτητα!

μου εχει τυχει ομως Ιδιωτικη αστυνομικος να μου βεβαιωνει παραβαση απο 4μηνου και να μου λεει πληρωνεις τωρα που σε εντοπισα .....η δεκαπλασιαζεται αν το αφησεις! στα αγγλικα αυτα!

Παλιοτερα που ειχα φαει κληση για Οδικου συστηματος παραβαση προσπεραση σε διπλη γραμμη πηγα σε μια Τραπεζα και την πληρωσα με προμηθεια 4 λεβα επιπλεον.
Καλο ειναι αν εχεις παραβαση απληρωτη να μην εισελθεις με το ιδιο ΙΧ.
Υπαρχει βεβαια και αλλη λυση αλλα θα προτιμουσα να μην την εκθεσω σε δημοσιο διαλογο συζητηση γιατι ειναι προσωπικξ και μη δοκιμασμενη!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.436
Likes
21.571
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σε αφήνουν να βγεις από τη χώρα χωρίς να πληρωσεις, ώστε αν ξαναμπείς να πληρώσεις το υπέρογκο πρόστιμο;
Έιχα την αίσθηση ότι αν δεν πληρώσεις, δεν σε αφήνουν να περάσεις τα σύνορα.
Γιατί να μην σε αφήσουν να βγεις απο τα σύνορα; Δεν σκότωσες κάποιον...μια βινιέτα δεν πλήρωσες!
Δεν έχω πάρει ως στιγμής κλήση στη Βουλγαρία, αλλά στην Ιταλία έχω πάρει δύο κλήσεις. Τη μία τη βρήκα στο παρμπρίζ και τη πλήρωσα άμεσα όσο ήμουν ακόμα στην Ιταλία, για να έχω τη μείωση ποσού και η άλλη ήρθε στο σπίτι μετά ένα 6μηνο περίπου και τη πλήρωσα αναγκαστικά όταν την έλαβα, γιατί ήταν κάτι που είχα κάνει (το Μπελάτζιο έχει ελεγχόμενο κέντρο). Αν ξανα μπεις στη χώρα με το ίδιο όχημα και σε σταματήσουν για έλεγχο ή σε καταγράψει κάποια κάμερα, τότε η λυπητερή θα είναι πιο μεγάλη και δεν ξέρω κιόλας τι λυπητερή θα είναι....Όποιος δεν πληρώνει ρισκάρει ξανα μπαίνοντας στη χώρα με όχημα που έχει εκκρεμεί πρόστιμα, εγώ επιλέγω να μην το κάνω.
Στη Βουλγαρία γιατί θα πρέπει να είναι διαφορετικά;...

εκει μαλλον θα πρεπει να φυλαμε τις αποδειξεις ...
και ποιος φυλαει τετοιες αποδειξεις διοδιων η προστιμων, απο παλια ταξιδια...?
Εγώ. Όσο το όχημα είναι στα χέρια μου και είναι εν ενεργεία κρατώ τα πάντα!
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
258
Likes
599
Γιατί να μην σε αφήσουν να βγεις απο τα σύνορα; Δεν σκότωσες κάποιον...μια βινιέτα δεν πλήρωσες!
... και ομως , δεν μας αφηναν να βγουμε απο τα συνορα και ας ειχαμε πληρωσει βινετα μετα απο μερικα χιλιομετρα...
συγκεκριμενα, μας εβγαλαν απο την σειρα για τον ελεγχο και μας πηραν την αδεια του αυτοκινητου και το διαβατηριο, μεχρι να παμε στην τραπεζα που ειχε εκει και πληρωσαμε 40 ευρ...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.436
Likes
21.571
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
... και ομως , δεν μας αφηναν να βγουμε απο τα συνορα και ας ειχαμε πληρωσει βινετα μετα απο μερικα χιλιομετρα...
Δεν σε αμφισβητώ! Αν σε πιάσουν πρέπει να πληρώσεις. Αλλά υπάρχουν και πρόστιμα που έρχονται μεταγενέστερα όπως προανέφερα ή μπορεί να σε τσακώσουν όταν ξανα πας.

συγκεκριμενα, μας εβγαλαν απο την σειρα για τον ελεγχο και μας πηραν την αδεια του αυτοκινητου και το διαβατηριο, μεχρι να παμε στην τραπεζα που ειχε εκει και πληρωσαμε 40 ευρ...
Απο τη στιγμή που πλέον έχουν καθιερώσει την ηλεκτρονική βινιέτα είμαστε υποχρεωμένοι όλοι να τη πληρώσουμε με το που πατήσουμε στα σύνορα. Απο τα λεγόμενα σας αυτό καταλαβαίνω, γιατί εγώ την εκδίδω πριν μπω στη χώρα πλέον. Όποιος δεν έχει φροντίσει να ενημερωθεί είναι δικό του λάθος. Οπότε εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι λάθος κάνουν οι Βούλγαροι.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.532
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Θα σου πω... πονηρό, όχι λάθος κάνουν.
Εισερχεσαι οδικώς στην χώρα τους, πηγαίνεις να βγάλεις /αγοράσεις βινιετα και είτε είναι χαλασμένος ο αυτόματος πωλητής είτε είναι κλειστό το κιόσκι.
Ρωτάς να μάθεις που και πως μπορείς να την προμηθευτείς και σε παραπέμπουν σε κοντινό βενζινάδικο.
Μέχρι όμως να φτάσεις ως εκεί, κυκλοφορείς χωρίς βινιετα όχι όμως με δική σου υπαιτιοτητα.
Κι εκεί σε τσακωνουν με τις καμερες που έχουν παντού και καλείσαι να πληρώσεις έξτρα πρόστιμο.
Και επειδή μπορεί κάποιος να την αγοράσει ονλαιν σημαίνει μόνο η ονλαιν αγορά βινιετας ισχύει;
Να φροντίσουν να έχουν 4-5αυτοματους πωλητές ώστε κι ένας να χαλάσει, να εξυπηρετεισαι από τους άλλους.
Αν δεν έχω σμαρτφον, ή είμαι ψηφιακός αναλφαβητος λόγω ηλικίας;
Κι εκεί όμως κι εδώ είναι Βαλκάνια και η κουτό πονηριά ζει κ βασιλεύει
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.436
Likes
21.571
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εισερχεσαι οδικώς στην χώρα τους, πηγαίνεις να βγάλεις /αγοράσεις βινιετα και είτε είναι χαλασμένος ο αυτόματος πωλητής είτε είναι κλειστό το κιόσκι.
Ρωτάς να μάθεις που και πως μπορείς να την προμηθευτείς και σε παραπέμπουν σε κοντινό βενζινάδικο.
Μέχρι όμως να φτάσεις ως εκεί, κυκλοφορείς χωρίς βινιετα όχι όμως με δική σου υπαιτιοτητα.
Απο τη στιγμή που μπορείς να τη βγάλεις πριν μπεις στη χώρα, όταν φτάσεις εκεί ή θα τη βγάλεις επι τόπου ον λαιν ή θα πας στο πιο κοντινό σημείο. Σου επισυνάπτω παρακάτω τα δικά σου λόγια με τα οποία συμφωνώ απόλυτα!
αν οδηγάς σύμφωνα με τους κανονισμούς τους που οφείλουμε ως οδηγοί να γνωρίζουμε όταν ταξιδεύουμε σε ξένη χώρα, δύσκολα να έχεις πρόβλημα.

Αν δεν έχω σμαρτφον, ή είμαι ψηφιακός αναλφαβητος λόγω ηλικίας;
Ναι, κάποιος μπορεί να μην έχει smartphone, αλλά έχει τη δυνατότητα να τη βγάλει απο το σπίτι του πριν ξεκινήσει το ταξίδι. Αν παλι κάποιος είναι ψηφιακά αναλφαβητος μπορεί να ζητήσει τη βοήθεια κάποιου άλλου για να την εκδοσει πριν ξεκινήσει το ταξίδι. Αν είναι όμως ψηφιακά αναλφαβητος λόγω ηλικίας θα έπρεπε να μην έχει πλέον δίπλωμα να οδηγεί!....

Η βινιετα βγαίνει ηλεκτρονικά απο το 2018 αν θυμάμαι σωστά. Καλό είναι να μην βλέπουμε κουτοπονηριες εκεί που δεν υπάρχουν. Αυτό επιλέγω να βλέπω εγώ με τα δεδομένα που ισχύουν.
 
Last edited:

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
561
Likes
955
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
... και ομως , δεν μας αφηναν να βγουμε απο τα συνορα και ας ειχαμε πληρωσει βινετα μετα απο μερικα χιλιομετρα...
συγκεκριμενα, μας εβγαλαν απο την σειρα για τον ελεγχο και μας πηραν την αδεια του αυτοκινητου και το διαβατηριο, μεχρι να παμε στην τραπεζα που ειχε εκει και πληρωσαμε 40 ευρ...
Δεν ήξερα ότι έγινε αυτόφωρο αδίκημα το να μη πληρώσεις Τέλη κυκλοφορίας στην Βουλγαρία... Θα ρωτήσω έναν νομικό που δραστηριοποιείται και σε Βουλγαρία και θα σου απαντήσω αν έχεις νόμιμο δικαίωμα ελεύθερης διόδου.
Εμπασει περίπτωση δεν μπαίνω με ΙΧ που δεν έχει πληρώσει Βενιετα σε βουλγαρικό έδαφος έστω και σε κοντινή απόσταση από τα σύνορα αυτό σου σύστησαμε όλοι πιο πανω
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.532
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αν ξαναδιαβάσεις το αρχικό ποστ Sassenach77 θα διαπιστώσεις ότι έγινε ακριβώς αυτό που περιγράφεις: δηλαδή πήγε να βγάλει επί τόπου, ήταν χαλασμένα και τα 2 μηχανήματα, ρώτησε αρμοδίως, τον παρεπεπεμψαν να πάει στο πλησιέστερο βενζινάδικο, το έπραξε, αγόρασε τη βινιετα και μετά από μέρες κλήθηκε να πληρώσει πρόστιμο για το μικρό κομμάτι δρόμου όπου κινήθηκε αναγκαστικά λόγω χαλασμενων μηχανημάτων.
Οι Βούλγαροι αν ήθελαν θα μπορούσαν να βάλουν τη βλάβη στο σύστημα τους και να υπολογίζουν από το πλησιέστερο σημείο και όχι από τα σύνορα με τα 2 χαλασμένα μηχανήματα.
Αν ήθελαν.

Υ.Γ. :
Αν είναι όμως ψηφιακά αναλφαβητος λόγω ηλικίας θα έπρεπε να μην έχει πλέον δίπλωμα να οδηγεί!....
Λίγο τραβηγμένο το βρίσκω.
Πως προκύπτει αυτό;
Πχ ένας 55χρονος που δεν έχει email και δεν έχει πιστωτική, και δεν γνωρίζει από ίντερνετ, γιατί δεν θα πρέπει να έχει δίπλωμα; 🤔
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.436
Likes
21.571
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν ξαναδιαβάσεις το αρχικό ποστ Sassenach77 θα διαπιστώσεις ότι έγινε ακριβώς αυτό που περιγράφεις: δηλαδή πήγε να βγάλει επί τόπου, ήταν χαλασμένα και τα 2 μηχανήματα, ρώτησε αρμοδίως, τον παρεπεπεμψαν να πάει στο πλησιέστερο βενζινάδικο, το έπραξε, αγόρασε τη βινιετα και μετά από μέρες κλήθηκε να πληρώσει πρόστιμο για το μικρό κομμάτι δρόμου όπου κινήθηκε αναγκαστικά λόγω χαλασμενων μηχανημάτων.
Διάβασα πολύ προσεκτικά όλα τα post. Δεν συμφωνούμε, βλέπουμε διαφορετικά κάποια πράγματα.


Πχ ένας 55χρονος που δεν έχει email και δεν έχει πιστωτική, και δεν γνωρίζει από ίντερνετ, γιατί δεν θα πρέπει να έχει δίπλωμα; 🤔
Στους 70 ετών και άνω αναφερόμουν. Επίσης εκανα διαχωρισμό για τους διαδικτυακά αναλφαβητους.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.434
Likes
4.557
Αν ξαναδιαβάσεις το αρχικό ποστ Sassenach77 θα διαπιστώσεις ότι έγινε ακριβώς αυτό που περιγράφεις: δηλαδή πήγε να βγάλει επί τόπου, ήταν χαλασμένα και τα 2 μηχανήματα, ρώτησε αρμοδίως, τον παρεπεπεμψαν να πάει στο πλησιέστερο βενζινάδικο, το έπραξε, αγόρασε τη βινιετα και μετά από μέρες κλήθηκε να πληρώσει πρόστιμο για το μικρό κομμάτι δρόμου όπου κινήθηκε αναγκαστικά λόγω χαλασμενων μηχανημάτων.
Οι Βούλγαροι αν ήθελαν θα μπορούσαν να βάλουν τη βλάβη στο σύστημα τους και να υπολογίζουν από το πλησιέστερο σημείο και όχι από τα σύνορα με τα 2 χαλασμένα μηχανήματα.
Αν ήθελαν.

Υ.Γ. :
Λίγο τραβηγμένο το βρίσκω.
Πως προκύπτει αυτό;
Πχ ένας 55χρονος που δεν έχει email και δεν έχει πιστωτική, και δεν γνωρίζει από ίντερνετ, γιατί δεν θα πρέπει να έχει δίπλωμα; 🤔
Τα μηχανήματα μπορεί να ήταν χαλασμένα αλλά στα 100 μέτρα αριστερά στα ανταλλακτήρια είχε τρίτη ευκαιρία (μετά την online αγορά και την αγορά από το αυτόματο μηχάνημα) να εκδώσει βινιέτα πριν φτάσει στα βενζινάδικα. Έχουν μεγάλο κολλημένο χαρτί στο τζάμι που το γράφει. Στην Βουλγαρία πλέον κυνηγάνε πολύ όσους δεν έχουν βινιέτα και πολλές φορές στήνουν και μπλόκα στα σύνορα 300 μέτρα στην επιστροφή πριν την είσοδο για Ελλάδα. Έχουν αυτοκίνητα που κινούνται στους αυτοκινητόδρομους και σκανάρουν και φωτογραφίζουν την πινακίδα. Επιπλέον στήνουν κινητά ραντάρ με τρίποδα κοντά σε πόλεις και σημεία με χαμηλό όριο για υπερβολική ταχύτητα και δύσκολα γλυτώνεις... Μου έχει τύχει κατά την είσοδο στα σύνορα να φαίνεται παράβαση από κλήση από κινητό ραντάρ που την είδε στον υπολογιστή από ταξίδι πριν 6 μήνες που μου την έδωσαν να την πληρώσω (μου είπε να παρκάρω στην άκρη την τύπωσε κ μου την έδωσε). Την πλήρωσα επιτόπου στο γκισέ μόνο με κάρτα (δεν δεχόντουσαν μετρητά), πήρα την απόδειξη και συνέχισα. Επομένως δεν αξίζει να ρισκάρετε χωρίς να έχετε βινιέτα, τηρείται τα όρια ταχύτητας και οδηγείτε πάντα με αναμμένα φώτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.333
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom