Βουλγαρία Βουλγαρία off the beaten track?

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Υπάρχει κάποια πρόταση για Βουλγαρία για πολυήμερο ταξίδι για μέρη εκτός των πεπατημένων, Σόφια, Μπόροβετς, Μπάνσκο, Ρίλα, Βέλικο Τέρνοβο; Ενδιαφερόμαστε κυρίως για φύση και χωριουδάκια, αλλά και για οποιοδήποτε ιδιαίτερο αξιοθέατο. Επίσης έχετε υπόψη κάποια τοπική αξιόπιστη εταιρία ενοικίασης αυτοκινήτων από Σόφια;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Υπάρχει κάποια πρόταση για Βουλγαρία για πολυήμερο ταξίδι για μέρη εκτός των πεπατημένων, Σόφια, Μπόροβετς, Μπάνσκο, Ρίλα, Βέλικο Τέρνοβο; Ενδιαφερόμαστε κυρίως για φύση και χωριουδάκια, αλλά και για οποιοδήποτε ιδιαίτερο αξιοθέατο. Επίσης έχετε υπόψη κάποια τοπική αξιόπιστη εταιρία ενοικίασης αυτοκινήτων από Σόφια;
Γι αυτά που ενδιαφέρεστε: Κοπρίβστιτσα (http://en.wikipedia.org/wiki/Koprivshtitsa) . Μέλνικ (http://en.wikipedia.org/wiki/Melnik,_Bulgaria). Σίροκα Λάκα (http://en.wikipedia.org/wiki/Shiroka_Laka).

Ενοικίαση αυτοκινήτων: Δεν είχαμε βρει και πολύ άκρη με τις τοπικές (μιλάω για τα Χριστούγεννα του 2007) και καταλήξαμε να νοικιάσουμε από τη Hertz. Μας βόλεψε κιόλας γιατί μας το φέρανε στο σταθμό. Ίσως τώρα να έχουν βελτιωθεί. Αν πάτε χειμώνα, προσοχή στα χιονολάστιχα (είναι απαραίτητα).
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
Χωριά και πόλεις της Ροδόπης: Shiroka Laka, Dospat, Madan, Smolyan κλπ. Πρόσβαση από συνοριακή διάβαση Ξάνθης - Zlatograd. Με εξαίρεση το χιονοδρομικό κέντρο Pamporovo, που συγκεντρώνει κόσμο, τα υπόλοιπα είναι απόλυτα off the beaten track.
 

nopap

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Να σε ρωτήσω κάτι?Δεν φοβάσαι να πας Βουλγαρία?Απο ένα κολλητο μου που είχε πάει με παρέα με μηχανές,δεν είχε και την καλύτερη εμπειρία.Τους έκλεψαν και μετά είχαν τρελές ιστορίες με την αστυνομία...διαβατήρια κ.τ.λ.
Στο επισημαίνω γιατι βλέπω οτι θες να πας και σε πιο ψαγμένα μέρη και θέλει λίγο προσοχή!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
.................... και μετά είχαν τρελές ιστορίες με την αστυνομία...διαβατήρια κ.τ.λ.
..............................
την περασμένη εβδομάδα, σταμάτησαν τον αδελφό μου (βιοπαλεστή, με απλό κορόλα, με τον 15χρονο γιο του, επιστέφοντας από δουλειά...) στην έξοδο χωριού, 10 το βράδυ.
Του δείχνουν το ραντάρ. Δήθεν έτρεχε με 90. Ψέμματα...Τις ξέρει τις παγίδες και πήγαινε ακριβώς στο όριο. Δεν είναι χθεσινός...
Το ραντάρ ...σίγουρα πειραγμένο...
Μετά από 15λεπτη ταλαιπωρία...τυχερός, καθάρισε με ένα 20ρι. ΕΥΡΩ ΦΥΣΙΚΑ!!!
Αυτό, μου προσβάλει την αξιοπρέπεια και αν δεν έχω συγκεκριμένη δουλειά, ΔΕΝ ΠΑΩ!!!
(καλά, για τουρισμό δεν συζητάω...)
Και ....ευτυχώς μέχρι τώρα δεν χρειάστηκε....
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Πού ξέρει ότι το κοντέρ του δεν έκλεβε;
Πράγματι, έχεις δίκιο. Αλλά τα λες λίγο ανάποδα.:xmas_smile:
Όλα τα κοντέρ κλέβουν. Γιαυτό στα καλά τεστ αυτοκινήτων, πχ quattroruote, θα δεις ότι παραθέτουν κατάλογο μετρήσεων της πραγματικής ταχύτητας, σε σχέση με αυτή του κοντέρ.......και πάντα οι εργοστασιακές, για λόγους ασφαλείας, λένε παραπάνω (περίπου +7-10χλμ/ώρα)......
Έτσι ο αδελφός μου, στο όριο των 50χλμ. του χωριού, πήγαινε με 55 στο κοντέρ. Άρα πραγματικό, σίγουρα κάτω από τα 50 του ορίου.
Μέχρι τα 90 που του "έδειξαν" οι απατεώνες...απέχει λίγο δε νομίζεις?
Το κορολάκι του είναι φτωχικό, αλλά μόλις 4 ετών (σχεδόν καινούριο).
Φιλικά πάντα:xmas_smile::xmas_smile::xmas_smile:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αν είναι τόσο μεγάλη διαφορά, 50-90, οk. Αλλά γενικά τα κοντέρ κλέβουν και ανάποδα (αλλαγή βήματος).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Να σε ρωτήσω κάτι?Δεν φοβάσαι να πας Βουλγαρία?Απο ένα κολλητο μου που είχε πάει με παρέα με μηχανές,δεν είχε και την καλύτερη εμπειρία.Τους έκλεψαν και μετά είχαν τρελές ιστορίες με την αστυνομία...διαβατήρια κ.τ.λ.
Στο επισημαίνω γιατι βλέπω οτι θες να πας και σε πιο ψαγμένα μέρη και θέλει λίγο προσοχή!
Το θέμα λέγεται "Βουλγαρία off the beaten track?". Έχεις κάτι να προσφέρεις επ' αυτού? Αν όχι, άσε όλους αυτούς στο forum που έχουν πάει στη χώρα είτε on είτε off the beaten track να απαντήσουν επί του θέματος.

Μια χαρά ασφαλής χώρα είναι η Βουλγαρία (και όποιος λέει διαφορετικά, να πάει μια βόλτα από Λατινική Αμερική). Η διαφθορά στην τροχαία είναι λίγο αυξημένη (λίγο, μη φανταστείς και επίπεδα Ελληνικής πολεοδομίας...), αλλά με απλά μέτρα προετοιμασίας (π.χ. διπλωμένα 20-ευρα μέσα στο δίπλωμα) όλα ξεπερνιόνται.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Τέλεια, ευχαριστώ.
Πιστεύουμε πολύ στη διάθεση με την οποία κανείς επισκεπτεται τη χώρα, δεν επιδιώκουμε τσακωμούς και έριδες κι ελπίζουμε πως δε θα έχουμε πρόβλημα όπως δεν είχαμε σε κανένα ταξίδι μας εως τώρα.
Καλημέρα :xmas_smile:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom