Βουρβουρού, Σάρτη-Συκιά ή Μαρμαράς;;

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Μωρε ωραια καμπινγκ εχει η Χαλκιδικη βλεπω...μηπως να αφησω τα ξενοδοχεια και να πιασω τα καμπινγκ.
Πάντως αν το σκέφτεσαι για camping νομίζω το καλύτερο είναι το thalata στο Καλαμίτσι.( είναι παλιό camping του ΕΟΤ ..αν σου λέει κάτι αυτό - εγώ θεωρώ ότι όλα του ΕΟΤ οι παλιές εγκαταστάσεις είναι στα καλύτερα μέρη πανελλαδικά) φυσικά αρκετά ανανεωμένο και καλοφτιαγμένο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εκει πηγαιναν και πηγαινουν χρονια φιλοι θεσσαλονικεις με τροχοσπιτο...αλλα οχι πλακα εκανα πριν ..ηδη εκλεισα ξενοδοχειο .
Για την κινηση στους δρομους που ρωτησα βρε παιδια ομως ..δε μου λετε τιποτα.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ψηφίζω κι εγώ Μπουκαδούρα για μάσα και Θάλαττα για καμπινγκ, αν θες να χτυπήσεις γκομενάκια Αρμενιστής ασυζητητι!:p
Η κίνηση είναι όντως ένα ζήτημα. Εγώ θα πρότεινα να αποφύγεις να μπεις στο πόδι Παρασκευή απόγευμα και Σάββατο πρωί και εννοείται πως δε θα πάρεις το δρόμο της επιστροφής την Κυριακή.
Αν φτάσεις μέχρι Ουρανούπολη κάνε σβου το καράβι για το Αγιο Ορος (περνάει σχετικά μακριά από τις Μονές και γενικά δεν νομίζω πως λέει και πολλά) και τραβήξου ως την Τρυπητη που φεύγουν τα φερυ, τσίμπα το πρώτο που θα βρεις (καθημερινή πάντα) και πέρνα απέναντι στην Αμμουλιανή. Αμ πως για έχουμε και στη Χαλκιδική νησί!:bleh: Εκεί να δεις νερά!!!

Αν βρεθείς στην Αμμουλιανή πρόσεξε πού θα φας. Απέφυγε όπως ο διάολος το λιβάνι την ταβέρνα που βρίσκεται στα αριστερά του λιμανιού (όπως το βλέπεις μπαίνοντας). Οποιος ξέρει κάτι καλό θα με ενδιέφερε, καθώς έχω φάει σφόλι με το θέμα του φαγητού στο εν λόφω νησί!
 
Last edited by a moderator:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.386
Likes
6.951
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
η μοναδική πινακίδα με την ονομασία orange beach που υπάρχει στον δρόμο για τις θρυλικές Καβουρότρυπες ερχόμενος/η από Σάρτη ειναι μετά το κάμπινγκ πλατανίτσι κ μετα την γέφυρα στα δεξιά του δρόμου,

η καλύτερη παραλία της ευρυτερης περιοχής για 4χρονα παιδιά κατά την προσωπική εκτίμηση εί ναι αυτή στην άκρη της Σάρτης
 

Attachments

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δυστυχως θα επιστρεψουμε Κυριακη αλλα θα κοιταξουμε να φυγουμε λιγο νωρις.
Αυτο για το Orange Beach δεν το καταλαβα πολυ καλα .Στο ιντερνετ αναφερονται οι Καβουροτρυπες και το Orange ως η ιδια παραλια .Ισχυει?
Ή ειναι αλλη παραλια η μεν και αλλη η δε.

Αναφορικα με τα καραβακια τωρα να ενημερωσω οτι το οικονομικοτερο που βρηκα απο τον Ορμο της Παναγιας ειναι το Athos Sea Cruises .
Ειναι 25 ο ενηλικας και το παιδι πληρωνει μισο .Καθε Δευτερα -Πεμπτη παει στο Αγιο Ορος και καταληγει Ουρανουπολη οπου σε αφηνει μια -δυο ωρες.Επιστροφη εχει στις 5 το απογευμα.
Καθε Τριτη και Τεταρτη μετα το Αγιο Ορος δεν αφηνει Ουρανουπολη ,αλλα Αμμουλιανη για μπανιο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δυστυχως θα επιστρεψουμε Κυριακη αλλα θα κοιταξουμε να φυγουμε λιγο νωρις.
Αυτο για το Orange Beach δεν το καταλαβα πολυ καλα .Στο ιντερνετ αναφερονται οι Καβουροτρυπες και το Orange ως η ιδια παραλια .Ισχυει?
Ή ειναι αλλη παραλια η μεν και αλλη η δε.
Άλλες. Όχι 2 αλλά 4 τοποθεσίες: 1) Μεγάλο Καμπούρ (2 παραλίες), 2) Καβουρότρυπες (2 παραλίες), 3) Μπαρμπ' Αναστάσ' (μία) και 4) Πορτοκάλι (Orange). Άντε, τ' αποκαλύψαμε όλα (έτσι κι αλλιώς, δεν είναι πια για μας έτσι όπως τις έχουν καταντήσει).
 

Cathy

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Ρε παιδακια να ρωτησω κ γω κατι αλλο ...γενικά στις περισσότερες παραλίες παίζει φυσική σκιά (απο δεντρακια κτλ), παίζουν ξαπλώστρες; και αν ναι τις πληρώνεις σε τιμές μυκόνου;; ή κάθεσαι κύριος με τον καφέ σου κ οτι αλλο καταναλωσεις;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλη ερωτηση .
Για σου πω την αληθεια εγω απο φωτο και youtube που εχω κοιταξει ...βλεπω οτι ειναι μισα μισα ,αλλα υπαρχουν και αρκετες παραλιες στο δευτερο ποδι που βαζεις την ομπρελιτσα σου.
ΠΧ στις Καβουροτρυπες εχω δει οτι δεν υπαρχουν οργανωμενες ομπρελες ..
 

Cathy

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Καλη ερωτηση .
Για σου πω την αληθεια εγω απο φωτο και youtube που εχω κοιταξει ...βλεπω οτι ειναι μισα μισα ,αλλα υπαρχουν και αρκετες παραλιες στο δευτερο ποδι που βαζεις την ομπρελιτσα σου.
ΠΧ στις Καβουροτρυπες εχω δει οτι δεν υπαρχουν οργανωμενες ομπρελες ..
να σου πω κλεοπάτρα κ εγώ κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου.... ;)
για να δούμε όμως τι θα πούνε κ τα παιδιά που τη ξέρουν καλά την περιοχή...:rolleyes:

στις καβουρότρυπες πάντως έχω την εντύπωση οτι παίζει κ φυσική σκια μιας και είναι πνιγμένες στο πράσινο. Ας με επιβεβαιώσει/διαψεύσει κάποιος...
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παντως για να πω την αληθεια εχω καταμπερδευτει..
ειναι πολλες οι παραλιες Αρη!!!!!
Αρκετες βεβαια μοιαζουν μεταξυ τους ,αλλα δεν ξερω πραγματικα που να παω και ποιες να αφησω εξω.
Το Καρυδι,οι Καβουροτρυπες-Οραντζ Μπιτς ,η Καλογρια ,η Λαγομανδρα αποτελουν το τοπ της λιστας.
Απο κει και περα ειλικρινα δε μπορω να βγαλω ακρη.
Οσοι δε βαριουνται..ας μας κανουν ενα τοπ 10 με απολυτη σειρα προτεραιοτητας ..θα εχει ενδιαφερον
Ή να το ανοιξω σε νεο θεμα λες ...να κονταροχτυπηθουν οι Θεσσαλονικεις στα ισια ?:haha:
 

Cathy

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Παντως για να πω την αληθεια εχω καταμπερδευτει..
ειναι πολλες οι παραλιες Αρη!!!!!
Αρκετες βεβαια μοιαζουν μεταξυ τους ,αλλα δεν ξερω πραγματικα που να παω και ποιες να αφησω εξω.
Το Καρυδι,οι Καβουροτρυπες-Οραντζ Μπιτς ,η Καλογρια ,η Λαγομανδρα αποτελουν το τοπ της λιστας.
Απο κει και περα ειλικρινα δε μπορω να βγαλω ακρη.
Οσοι δε βαριουνται..ας μας κανουν ενα τοπ 10 με απολυτη σειρα προτεραιοτητας ..θα εχει ενδιαφερον
Ή να το ανοιξω σε νεο θεμα λες ...να κονταροχτυπηθουν οι Θεσσαλονικεις στα ισια ?:haha:
ωχ ωχ ωχ.... θα γινει χαμος!! Και εσυ απο Αθηνα θα ανεβεις Κλεοπατρα;; Που θα μεινεις;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τελικα κλεισαμε στην παραλια Ελια και οχι κοντα στη Νικητη ,οπως ελεγα αρχικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.333
Μηνύματα
888.613
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom