Γαλλία Βουργουνδία: Λίγο κρασί, λίγο μουστάρδα και το αββαείο μου

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Όπου βρεις φτηνά. Λίγα χιλιόμετρα διαφορά είναι, και οι τιμές τσούζουν εκεί.
Μόνο για αυτό ανέφερα το Ανμάς, χωρίς να ξέρω τίποτα παραπάνω.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Όπως πάντα, πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες.
Το θέμα(thread) είναι ταξιδιωτικός οδηγός (άντε, trip report) κι όχι ταξιδιωτική ιστορία, και γράφτηκε επειδή δεν είχα βρει πολλές πληροφορίες για την περιοχή εδώ στο φόρουμ, παρόλο που είναι από τις πιο ονομαστές της χώρας, οπότε δεν υπάρχει λόγος να μεταφερθούν αλλού. Νομίζω χρήσιμο είναι να υπάρχουν κάπου μαζεμένες οι πληροφορίες για τη Βουργουνδία κι ακόμη χρησιμότερο να συμβάλλουν τα μέλη με τις δικές τους γνώσεις/γνώμες για τους επόμενους τυχερούς, όπως έγινε κι εδώ. :)
Οπότε, κατά τη γνώμη μου, η μόνη "δουλειά" για τους μοντεράτορες, όταν βρουν τον χρόνο, είναι να μεταφερθεί το thread στις ολοκληρωμένες ιστορίες. :bleh:
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Σ'ευχαριστουμε για την ιστορία! Μεγάλο πλεονέκτημα της Βουργουνδιας που είναι τόσο κοντά στην περιοχή Auvergne-Rhône-Alpes και που είναι αρκετά διαφορετική και σε πόλεις και σε φαγητό σε σχέση με αυτή. Προσωπικά ταξίδι από Ελλάδα μόνο για Βουργουνδια δεν θα έκανα αλλά μαζί με Auvergne-Rhône-Alpes μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση.

γράφτηκε επειδή δεν είχα βρει πολλές πληροφορίες για την περιοχή εδώ στο φόρουμ
Αυτό ισχύει γενικά για Γαλλία. Ελάχιστες πληροφορίες και οι περισσότερες προϊστορικες. Η Αλσατία πρέπει να είναι η περιοχή με τις περισσότερες πληροφορίες/θέματα και για μένα είναι ανεξήγητο σε σχέση με τα άλλα μέρη που έχει η χώρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Αυτό ισχύει γενικά για Γαλλία. Ελάχιστες πληροφορίες και οι περισσότερες προϊστορικες. Η Αλσατία πρέπει να είναι η περιοχή με τις περισσότερες πληροφορίες/θέματα και για μένα είναι ανεξήγητο σε σχέση με τα άλλα μέρη που έχει η χώρα.
Εκτος θεματος, αλλα στην Αλσατια πανε μαλλον οι Γερμανοφιλοι και οχι οι Γαλλοφιλοι. Ειχα φαει μαλιστα μεγαλο πρηξιμο απο Γερμανοφιλη φιλη οτι αξιζει γιατι ειναι διπλα στη Γερμανια και με ειχε ξενερωσει για πολυ καιρο.
Πρεπει να ειμαι απο τους λιγους που εβγαλα προγραμμα στην Αλσατια διχως Γερμανια.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Μεγάλο πλεονέκτημα της Βουργουνδιας που είναι τόσο κοντά στην περιοχή Auvergne-Rhône-Alpes και που είναι αρκετά διαφορετική και σε πόλεις και σε φαγητό σε σχέση με αυτή. Προσωπικά ταξίδι από Ελλάδα μόνο για Βουργουνδια δεν θα έκανα αλλά μαζί με Auvergne-Rhône-Alpes μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση.
Όντως είναι πολύ κοντά και το αστείο είναι ότι αρχικά πηγαίναμε για τριήμερο Λυών, μετά μπήκαν λίγες ακόμη μέρες στο πρόγραμμα και είπαμε να το κάνουμε Βουργουνδία-Λυών (με στάσεις σε μέρη κοντά βλ. Perouges) και τελικά βγάλαμε τη Λυών που μπορεί να γίνει δικό της city break, οπότε τελικά από Rhône-Alpes είδαμε μόνο Vienne:bleh:.
Πάντως η Λυών είναι στις τοπ-3 γαλλικές μεγαλουπόλεις στη to-visit λίστα μου κι από το πέρασμά μου μέσα από τον αυτοκινητόδρομο που περνά μέσα από την πόλη φαίνεται να επιβαιώνει τις υφηλές προσδοκίες, αλλά λογικά θα επαληθεύσω του χρόνου.
Αυτό ισχύει γενικά για Γαλλία. Ελάχιστες πληροφορίες και οι περισσότερες προϊστορικες. Η Αλσατία πρέπει να είναι η περιοχή με τις περισσότερες πληροφορίες/θέματα και για μένα είναι ανεξήγητο σε σχέση με τα άλλα μέρη που έχει η χώρα.
Συμφωνώ, πλην Παρισιού και Αλσατίας και μάλλον Προβηγκίας/Κυανής Ακτής (στα τουριστικά τους μέρη), είναι παραγνωρισμένη, παρότι μιλάμε για την τουριστικότερη χώρα του πλανήτη. Ομοίως για την Κορσική που είχα ψάξει την άνοιξη δεν είχα βρει τίποτα, πράγμα που ήταν αναπάντεχο δεδομένου του πόσο όμορφο κι ενδιαφέρον νησί είναι. Ίσως γράψω κάποια στιγμή κάποια λόγια.
Εκτος θεματος, αλλα στην Αλσατια πανε μαλλον οι Γερμανοφιλοι και οχι οι Γαλλοφιλοι. Ειχα φαει μαλιστα μεγαλο πρηξιμο απο Γερμανοφιλη φιλη οτι αξιζει γιατι ειναι διπλα στη Γερμανια και με ειχε ξενερωσει για πολυ καιρο.
Ναι, η Αλσατία είναι το πιο γερμανικό κομμάτι της Γαλλίας, παρ' όλα αυτά αρκετά γαλλικό σε σύγκριση με το γειτονικό γερμανικό κομμάτι. Δηλαδή παρά την αρχιτεκτονική ομοιότητα (αν και πιο εντυπωσιακή στην Αλσατία), αισθάνεσαι τη διαφορά (στην ατμόσφαιρα, στον κόσμο, στο φαγητό, στις τιμές:p).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
@Παρίσακτος και στο φορουμ υπαρχουν "μοδες". Αλλοτε λογω φθηνων συνδεσεων με Ελλαδα, αλλοτε γιατι γραφτηκαν καλες- και πολλες- ιστοριες με ετοιμες απαντησεις στο ερωτημα "που να φαμε" κι αυτο δρα αλυσιδωτα, αλλοτε γιατι καποιοι προορισμοι διαφημιζονται υπερβολικα απο τα ταξιδιωτικα πρακτορεια με ετοιμα προγραμματα προς μιμηση.
Η Λυον εχει καποια αξιοθεατα, πολυ ωραιο φαγητο, ωραιο περιβαλλον για βολτες και μου εμεινε απωθημενο που βρηκα την κλειστη την Εθνικη ΠΙνακοθηκη εκεινη τη μερα, αρα εγω θα ξαναπηγαινα ενα περασμα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ομοίως για την Κορσική που είχα ψάξει την άνοιξη δεν είχα βρει τίποτα, πράγμα που ήταν αναπάντεχο δεδομένου του πόσο όμορφο κι ενδιαφέρον νησί είναι. Ίσως γράψω κάποια στιγμή κάποια λόγια.
Ναι! Εύχομαι να γράψεις. Έχω ακούσει πολλά από Γάλλους. Έχει ενδιαφέρον και η ιδιαιτεροτητα της με την αυτονομία που συζητιέται.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.503
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom