Βέλγιο Λουξεμβούργο Βρυξέλλες-Λουξεμβούργο με τραίνο

mamakospaok

New Member
Μηνύματα
4
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μπενελουξ Βέλγιο Λουξεμβο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια
Καλημέρα σε όλους θα είμαι στο Βέλγιο 4-9 Δεκεμβριου και έχω κατανείμει τις ημέρες ώστε να πάω σε μπριζ γανδη κ Βρυξελλες...μου μένει μία μέρα κενή και σκέφτομαι να πάω αυθημερόν Λουξεμβουργο από Βρυξελλες και να γυρίσω το βράδυ?? αξίζει ή να αναζητησω άλλον προορισμό?? σκέφτομαι ότι θα είναι καλή εμπειρία το Λουξεμβουργο

Περιμένω απαντησειιις
 
Last edited by a moderator:

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Καλησπέρα.
Η επιλογή του Λουξεμβούργου αξίζει, όπως σου αναφέρει και η @Ivana, γιατί είναι μικρή πρωτεύουσα και άνετα σε ημερήσια εκδρομή θα δεις πολλά από τα αξιοθέατα που έχει να προσφέρει και επιπλέον είναι πολύ γραφική και όμορφη πόλη!
Ενώ για τις άλλες γειτονικές πρωτεύουσες (πχ. Άμστερνταμ, Παρίσι) εννοείται ότι αξίζει να αφιερώσεις πολλές μέρες και να μην τις χαντακώσεις σε μία ημερήσια.
Τη συγκεκριμένη εκδρομή την έχω κάνει δύο φορές, με πρακτορείο που έκλεισα στις Βρυξέλλες, με πούλμαν και ξεναγό και μπορώ να πω ότι άξιζε πολύ και ήταν πολύ ξεκούραστη. Θυμάμαι ότι κόστισε γύρω στα 55 ευρώ.
Εφόσον θα έχεις καλύψει τους must προορισμούς, Γάνδη και Μπρυζ (φυσικά υπάρχουν και άλλοι στην ευρύτερη περιοχή), τότε πιστεύω ότι αξίζει να δεις και μία άλλη χώρα.
Εσύ βλέπω ότι ενδιαφέρεσαι να την κάνεις με τραίνο. Ίσως να είναι πιο σύντομη η διαδρομή σε σχέση με το πούλμαν.
 

mamakospaok

New Member
Μηνύματα
4
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μπενελουξ Βέλγιο Λουξεμβο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια
ΚαΙ γω το έψαξα για οργανωμένα με ξεναγο αλλα θα πάω Δεκέμβριο και οι εκδρομές ξεκινούν Από μαρτιο δν ξέρω γιατι..Αυτό που με απασχολεί είναι οι μετακινήσεις μέσα στην πολη αν τα αξιοθεατα είναι μακριά μεταξύ τους
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Και τις δύο φορές την εκδρομή την έκανα Αύγουστο. Φαίνεται ότι το χειμώνα δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση, για οργανωμένη εκδρομή τουλάχιστον. Χριστούγεννα όταν βρέθηκα προτίμησα να μείνω στις Βρυξέλλες μόνο.
Πάντως είναι πολύ μικρή πόλη και όλα τα αξιοθέατα στο ιστορικό κέντρο βρίσκονται σε ακτίνα λίγων δεκάδων μέτρων μεταξύ τους.
Έχουν γραφτεί αρκετές ιστορίες στο forum όπου μπορείς να πάρεις πολλές πληροφορίες.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Ενταξει,ρισκαρω να γινω γραφικη αλλα ναι,εχει τουριστικο λεωφορειο και το Λουξεμβουργο,συν το τρενακι που σε παει στην Κατω Πολη.Ετσι σε ενα 2ωρο βλεπεις ακομα και τα κτιρια της Ευρωπαικης Ενωσης που βρισκονται στην ακρη της πολης.Λιγο περπατημα στην Κεντρικη πλατεια και στα περιξ και εισαι ενταξει.Φυσικα το τρενο ειναι πιο γρηγορο.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Μπορείς να πας Αμβέρσα & Μechelen ή Namur & Dinant
 

mamakospaok

New Member
Μηνύματα
4
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μπενελουξ Βέλγιο Λουξεμβο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια
Ενταξει,ρισκαρω να γινω γραφικη αλλα ναι,εχει τουριστικο λεωφορειο και το Λουξεμβουργο,συν το τρενακι που σε παει στην Κατω Πολη.Ετσι σε ενα 2ωρο βλεπεις ακομα και τα κτιρια της Ευρωπαικης Ενωσης που βρισκονται στην ακρη της πολης.Λιγο περπατημα στην Κεντρικη πλατεια και στα περιξ και εισαι ενταξει.Φυσικα το τρενο ειναι πιο γρηγορο.
Εννοείς από Βρυξέλλες ή ότι εχει μεσα στην Πόλη τουριστκο που σε παει στα αξιοθέατα??τι εποχή πηγες γιατι τα τουριστικα μου λεει οτι ξεκινανε απο Μάρτιο
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Και τις 3 φορες που πηγα ηταν Ιουνης,για τωρα δεν ξερω..εχω ακουσει ομως οτι το τρενακι δουλευει και χειμωνα.Ψαξε τη σελιδα του τουρισμου εκει,σιγουρα κατι θα λεει.Το χοπ ον οφ λεωφορειο αν το βρεις,βολευει πολυ για ημερησια.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Τη συγκεκριμένη εκδρομή την έχω κάνει δύο φορές, με πρακτορείο που έκλεισα στις Βρυξέλλες, με πούλμαν και ξεναγό και μπορώ να πω ότι άξιζε πολύ και ήταν πολύ ξεκούραστη. Θυμάμαι ότι κόστισε γύρω στα 55 ευρώ
Μήπως θυμάσαι το όνομα του πρακτορείου;:)
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Μήπως θυμάσαι το όνομα του πρακτορείου;:)
https://www.brussels-city-tours.com/en/tour/luxembourg-dinant?date=2017-11-27&persons=2
Το πρακτορείο το είχαμε κλείσει απευθείας στο εκεί γραφείο στις Βρυξέλλες μαζί και με άλλες εκδρομές (ήταν πολύ βολικό γιατί είχε πλήρη ξενάγηση στο Λουξεμβούργο καθώς και σε άλλες γραφικές πόλεις - χωριά του Βελγίου, όπως το Dinant, Namur κλπ. που μόνος είναι δύσκολο να τα συνδυάσεις, εκτός αν έχεις δικό σου αυτοκίνητο).
Όμως, από ότι βλέπω έχει εκδρομές μόνο για το καλοκαίρι (από Ιούλιο έως και Σεπτέμβριο ) και θυμάμαι όχι καθημερινά γιατί δεν είναι και από τις πολύ δημοφιλείς εκδρομές σε σύγκριση με άλλες από τις Βρυξέλλες.
Νομίζω είναι δύσκολο να βρεις για το χειμώνα διαθέσιμο πρόγραμμα για τη συγκεκριμένη εκδρομή.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
τι το θέλεις το πρακτορείο πάρε το τρένο μόνος σου και πήγαινε κατευθείαν. Από το Σταθμό μία ευθεία ποδαρόδρομο γύρω στα 2 χιλιόμετρα σε βγάζει στο κέντρο. Εγώ είχα πάει Σάββατο καλοκαίρι πριν 2 χρόνια και νομίζω το εισιτήριο ήταν ακριβούτσικο αλλά ΣΚ είχε μισή τιμή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom